Ferah, aydınlık kış bahçesi

Eve bitişik olarak bahçenizin bir kısmında veya terasınızda bu işin uzmanlarına çatısı ve yanları camlarla kaplanmış bir oda yaptırıyorsunuz. Bayağı bir oda gibi döşüyorsunuz.. İşte buna kış bahçesi deniyor.

Bunlar düşündüğümüz gibi bir bahçe filan değil. Camekanlı yapılmış manzara gören odalara kış bahçesi diyorlar.

Eve bitişik olarak bahçenizin bir kısmında veya terasınızda bu işin uzmanlarına çatısı ve yanları camlarla kaplanmış bir oda yaptırıyorsunuz. Bayağı bir oda gibi döşüyorsunuz. İşte buna kış bahçesi deniyor. Bahçe demelerinin sebebi üst kısmının da camlı olması, duvar yerine cam çerçeveler kullanılmış olmasıdır. İçerisi çok aydınlık çok ferah olur. Böyle bir şey yaptırmak tabii eğer dışarda iyi bir manzara varsa! Yoksa masrafa değmez.

Fıratpen, Winsa vb. size en yakın firmalarla görüşerek ihtiyacınıza göre bir kış bahçesi yaptırabilirsiniz. Çevrenizde bazı kafe ve restoranların üstü ve yanları camdan yapılmış ek  alanlarını görmüşsünüzdür. İşte onlar da mantıken kış bahçesidir, muhtemelen de o alanları kış bahçesi firmalarına yaptırmışlardır.

Kış Bahçesi özellikleri“Winsa kış bahçesi – Cam balkon sistemleri” firmasının açıklamaları bana cazip geldi. Gayet elverişli işlevsellikte bir camlı alan yapıyorlar. Güneşi istediğiniz şekilde filtrelemeniz mümkün. Camlar ısı yalıtımlı..

Bir de havalandırma ve nemlendirme düzeneği halledilirse gerçek bir tropik sera haline getirebilir miyim diye sorarsanız, bana sorarsanız tropik seralarda devamlı yoğun hava nemliliği olması şart, iyi havalandırma şart, bu ikisi bir araya gelince çelik bile kolayca çürüyebiliyor. Daha özel maddeler gerektirir. Düşünüyorsanız iyice sorup araştırmalısınız. Yaz kış daimi yoğun  neme dayanıklılıkları ne ölçüdedir, kullandıkları maddeler uygun mudur vesaire.

Sadece bitkilerinizin kış soğuklarını atlatabilecekleri uygunlukta, sadece bu amaçla kullanmak üzere bahçede ya da balkonda küçük, pratik bir seracığı kendiniz yapabilirsiniz. Şu yazıma bir göz atın: Bitkiler için kış bahçesi..

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)