Fazla saksı yerine…

Bitkilerin ayrı ayrı saksılarda yetiştirilmesi gelişigüzel bir alışkanlıktır, insanlar birbirinden göre göre çiçek yetiştirme şeklini de bir töre gibi devam ettiriyor, bu işin kişisel tarzını, sanatsal güzelliğini, farklı görselliğini oluşturmayı kimse düşünmüyor.

Bitkilerin ayrı ayrı saksılarda yetiştirilmesi gelişigüzel bir alışkanlıktır, insanlar birbirinden göre göre çiçek yetiştirme şeklini de bir töre gibi devam ettiriyor, bu işin kişisel tarzını, sanatsal güzelliğini, farklı görselliğini oluşturmayı kimse düşünmüyor. Bizde saksı süs bitkilerinin aranjman halinde yetiştirilip satılması henüz çok yeni ve her yerde görmüyorum. Ama çiçekçiler bunu düşünse satışlarda şık aranjmanların alıcısı çok daha fazla olur. Hem bizim gibi çiçek yetiştirme meraklılarına da o aranjmanlar ilham kaynağı olurdu. Tek tek çirkin plastik saksılarda satılanları ise  işlenmemiş hammadde gibi düşünmeliyiz. Biz birkaç saksı bitki alınca aynen o halde tek tek saksıları salona, balkona dizmektense zevkimize göre aranjmanlar halinde hepsini genişçe bir kap içine diksek daha güzel olur. Aslında (özellikle küçük bitkilerde) yapılması gereken de budur.

Ev bitkileri aranjman

Ev bitkileri aranjman

Üç dört küçük saksı süs bitkisi alsak, o şekilde yetiştirmede çok fazla güzellik yok. Ama hepsini estetik görünümlü saksı benzeri bir şeye diksek hepsi birlikte ne kadar güzel olur. Yukarda resimde bir tür aşk merdiveni, antoryum, difenbahya ve hedera sarmaşığı var. Bunlar henüz küçük. Bir yıl bu şekilde beraber büyüyebilirler. Daha sonra ayrılabilir, başka türlü aranjman yapılabilir.

Üç, dört, beş, sayı önemli değil. Görünüm önemli. Sonra o bitkilerin toprak, su, güneş ve esinti ihtiyaçları da aynı olmalıdır. Demek ki süs bitkileri hakkında önceden çok şey biliyor olmak lazım. Çok nadir su isteyen bir bitki ile suyu seven bitki aynı saksıda olmamalı. Açık hava bitkileri evde yaşayamaz. Bunları bilmek lazım.

Sonbahar kış bitkileri anajmanı

Açıkhava isteyen sonbahar kış bitkileri aranjmanı

Üç küçük tür dua çiçeğinin ortasına bir antoryum güzel olur. Geniş bir kap içine küçük sık yapraklı bitkilerle beraber aloe vera, agav veya kurdele çiçeği benzeri bir iki bitki uyumlu görünür.

Küçük succulentler de bu usulde daha pratik bir şekilde kullanılabilir. Hem güzellik hem yer tasarrufu.

Succulent aranjman

Succulent aranjman

Küçükten yetiştirmeye çalıştığımız bitkileri tek tek ayrı ayrı saksılarda yetiştirmek yerine hepsini bir saksıda yetiştirsek her bakımdan daha kârlı çıkacağımız gibi görüntü de çok güzel olur.

Süs bitkileri saksıda aranjman

Her yıl ya da altı ayda bir söküp fazla büyüyenleri ayrı yere, bir arada olabilecekleri belki daha farklı bitkilerle bir arada yeniden dikebiliriz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: |

'Fazla saksı yerine…' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hayal U. -Antalya dedi ki:

    Merhaba, dünden beri eski ve yeni sitenizdeki pek çok yazınızı okudum. Gerçekten detaylı, doğru ve pratik bilgiler vermişsiniz. Bundan sonra aklıma takılan her şeyi sitenizde bulabileceğimi bilmek mutluluk verici. Siteyi sık kullanılanlara ekledim bile. :) Bahçem yok maalesef. Ben de bahçe özlemimi, balkonumda yetiştirdiğim çiçeklerle gidermeye çalışıyorum. Kıştan bu yana bitki arajmanları (container gardening) konusuna merak saldım. Ülkemizde hala bilinirliği yok. 2012’de yaptığınız bu post’a hala yorum gelmemiş olması da bunun bir göstergesi bence. Özellikle ABD’de çok yaygın. Sadece iç mekan değil, bahçe ve balkonlar için de çok güzel saksılar hazırlıyorlar. Aynı saksıda yetiştirilecek bitkilerin, sizin de bahsettiğiniz gibi birbiri ile iyi anlaşması da gerekiyor. Bu konuda bir hayli ders çalıştım. Bazılarını tohumdan yetiştirip, bazılarını fide olarak aldığım çiçeklerle, balkonumda birkaç saksı yaptım. Bir saksıda domates, fesleğen, cin biberi, kadife çiçeği(marigold); başka birinde petunya, kalibroka(calibrochoa), mine(verbena), lobelya var. Şimdilik mutlu görünüyorlar. Başka bir saksıya mavi adaçayı, gaura, rudbekya dikmiştim. Pek anlaşamadılar. Gaura çiçeklerini döktü. :( Sitenizdeki bilgileri okuyunca anladım ki gaura fazla su istemezmiş. Demek ki daha çok araştırmam lazım. Sizden bir ricam olacak: Bitki tanıtım sayfalarınızda bahsedilen bitkinin hangi bitkilerle iyi anlaştığını (tamamlayıcı bitkilerini) (companion plants) da listelerseniz bitki arajmanı konusunun ülkemizde yaygınlaşması için kapı açmış olursunuz. Emekleriniz için şimdiden teşekkür eder tüm bitkiseverlere bol çiçekli bir yaz dilerim.
    ***
    Gaura fazla su istemez bilgisinin doğru olmadığını kendi deneyimimle anladım. Ancak sanıyorum hazır poşet topraklarda bozuluyorlar. Size tavsiyem gerçek toprak kullanın. Hatta kırmızı killi toprak bulabilirseniz bahçe/balkon saksıları için en iyisi bu (ve her türlü açık hava bitkileri için uygundur). Siz şimdiki bozulmaları birbirlerine zarar verdiklerine bağlıyorsunuz. Ama bir de gerçek toprakta deneyin. Farkı göreceksiniz. Hazır poşet topraklar ancak salon-ofis süs bitkileri içindir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)