Ev menekşeleri

Menekşe ile hiçbir şekilde alakası olmayan bitkilere de insanlar menekşe der. Bu durumda, menekşe denince gerçek bir tür değil de bir ‘model’ düşünmek gerekiyor. O model şudur: Boyu pek uzamayan, papatyalara benzemeyen, güzel çiçekler açtığı için sevilen bitki tipleri.

Menekşe ile hiçbir şekilde alakası olmayan bitkilere de insanlar menekşe der. Bu durumda, menekşe denince gerçek bir tür değil de bir ‘model’ düşünmek gerekiyor. O model şudur: Boyu pek uzamayan, papatyalara benzemeyen, güzel çiçekler açtığı için sevilen bitki tipleri.

Evlerde yetiştirilebilenlerin başlıcaları:
1) Afrika menekşesi
2) Gloxinia – bardak menekşesi
3) Kohleria – Japon küpesi

Bir sinningia çeşidi

Bir sinningia çeşidi

Ve Gesneriaceae familyasından yüzlerce türler. Yukarda saydığım 3 ayrı tür ve diğer yüzlerce Gesneriaceae çeşitleri evlerde çok güzel çiçek açabilen tropikal orman bitkileridir, isimleri de hep birbirleriyle karıştırılır. Sinningia, Achimenes ve Kohleria türlerinden aynı bir bitkiye herkes bir diğerinin adını veriyor. İsimleri karıştırılır ama en önemli ortak yönleri tümünün Gesneriaceae familyasından olmasıdır. Çok sevildikleri için haklarında dernekler bile kurulmuştur.

Afrika menekşesi, Japon küpesi ve tüm Gesneriaceae türlerinin ortak bakım şartları
Fazlaca nemli havayı severler. Serinde gelişimleri bozulur. 18°C – 28°C dereceler aralığında çok güzel gelişirler, yeterince güneş de alabilirlerse yılın her zamanı çiçek açarlar. Gesneriaceae türlerinin en sevdiği toprak en havadar topraktır. İyi kalitede humuslu bir toprağa yarı yarıya ponza taşı (veya yarı yarıya hindistan cevizi lifleri) karıştırmanızı tavsiye ederim. Düzenli olarak besin de vermeniz gerekiyor besine çok ihtiyaç duyarlar. Her türü yaprak çeliği ile çoğaltılmaya uygundur. Köklerinin zar zor sığdığı kadar büyüklükte saksılarda daha verimli çiçeklenirler daha sağlıklı olurlar. Gereğinden fazla geniş saksılara dikmemelisiniz. Ayrıca suyu emen basit toprak saksılar kullanın.

Onbir ay çiçeği yukardakilerle veya gerçek menekşelerle ilgili değildir ama ev menekşelerine dahil edebiliriz. Bu tür sıcağı hiç sevmiyor ona göre herkes almamalı. 12°C – 24°C dereceler aralığı en sevdiği sıcaklık şartlarıdır. Nemli havayı ve serin esintileri ayrıca çok seviyor. Bir de aşırı titizdir, çok temiz yer ister, çok temiz tutulmak ister. :) Her ne zaman sulama vakti gelirse yapraklarını güzelce yıkayarak sulamalısınız.

Gerçek menekşeler: Kokulu mor menekşe ve hercai menekşe. Bunlar evlerde yaşayamaz açık hava isterler.

Menekşe denen diğer bahçe ve kır bitkileri: Çuha çiçeği, siklamen çeşitleri, yabani siklamenler.

Kategori: Evde Çiçek açan Yazar:

Etiketler: | |

'Ev menekşeleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nevin Ayazoğlu - İstanbul dedi ki:

  Annemin tam 20 tane değişik renk Afrika menekşesi vardı. Ama böcekten (beyaz pamukçuk gibi) bir türlü kurtaramadı. Yarısı telef oldu. Sürekli ilaçladığı halde başarılı olamadı. Böceklenme sebebi ne olabilir? Ya da başka bir öneriniz var mı?
  ***
  Böceklenme sebebi, o bitlerden çevredeki bitkilerden geliyor olmalı. Bunlardan kurtulmak kolay aslında çünkü çok hantal şeyler. Şu yazıma bakın ona göre kolayca kurtulursunuz: https://www.bitkivecicek.com/pamuklu-bitlerden-nasil-kurtulursunuz

 2. Safiye, Ankara dedi ki:

  Evde nemli ortamı nasil sağlayabiliriz?
  ***
  Tıklayın okuyun:
  https://www.bitkivecicek.com/tropikal-bitkiler-icin-evde-nemli-hava-kosesi-yapmak


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)