Euphorbia candelabrum (E. ingens)

Euphorbia ingens Doğu Afrika’nın Kenya ve çevresi topraklarında endemik bir türdür. Hızlı büyümesi, kolayca dallanıp budaklanması, kısa sürede üretiminin kolaylığı, çöl kaktüsleriyle birebir aynı görünümlü olması sebepleriyle bahçe ve ofis dekorasyonunda uzun büyük kaktüslerin yerini almıştır.

Candelabrum şamdan demektir. Her bir dalı şamdan gibi dallanıp budaklandığı için tür adı olarak Euphorbia candelabrum demişler (gerçi kaktüs benzeri her öförbiya türünde dallar bu şekilde gelişir). Şamdan ağacı da denir fakat bu isim (şamdan ağacı) birkaç farklı bitkiye verilmiş.

Euphorbia candelabrum

Euphorbia candelabrum

Euphorbia ingens ile Euphorbia candelabrum aynı şey olduğu söyleniyor. Farklı olduğunu söyleyenler de var. Ayrıca çok benzeyen bir tür daha var: Euphorbia ammak, bunun anavatanı Suudi Arabistan ve Yemen civarlarıdır. Daha çok sarımsı renk kültivarı meşhur olmuş. Doğal türü normal yeşildir.

Euphorbia ingens Doğu Afrika’nın Kenya ve çevresi topraklarında endemik bir türdür yani sadece orada bulunur. İnsanlar süs bitkisi olarak bütün dünyaya yaymış.

Amerikan çöl kaktüslerine büyük benzerlik gösterir. Kaktüslerden ayırdetmek zordur. Halbuki aralarında hiçbir akrabalık yok. Tamamıyla ayrı familyalardan bambaşka bitkilerdir. Öforbiyaların kaktüslerden önemli bir farkı şudur: Bir yerini kestiğinizde bembeyaz zehirli süt akar. Kaktüslerde bu özellik yok.

Dekorasyon unsuru olarak: Gerçek çöl kaktüslerinden daha iyidir. Çünkü büyümesi hızlıdır, şamdan gibi dallanıp budaklanması kesindir. Çöl kaktüslerinde böyle kolaylıklar yok. Hızlı büyümesi, kolayca dallanıp budaklanması, kısa sürede üretiminin kolaylığı, çöl kaktüsleriyle birebir aynı görünümlü olması sebepleriyle bahçe ve ofis dekorasyonunda uzun büyük kaktüslerin yerini almıştır.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Sıfırın altında 4, 5 gibi soğuklara kısa süreliğine dayanır. İstanbulda deniz seviyesindeki semtlerde kuzeyli rüzgârlardan tamamıyla korunan bahçelerde güneye bakan duvar diplerinde bütün yıl açıkta yetişebilir. Yine de buna pek güvenmeyin. Eğer daima ısıtıcı kullanılan bir binanın güneye bakan duvar dibi ise burası daha güvenlidir.

Euphorbia candelabrum (E. ingens)

Euphorbia candelabrum (E. ingens)

Büyümesi hızlıdır. Saksılarda fazla büyüdüğünde dipten kesip yeniden gelişmesini sağlamak iyi olur. Güney illerimizde bahçede fazla büyümüşse dikkatli olunmalıdır. Kuvvetli fırtınalarda kırılıp çevreye zarar verebilir.

Toprak: Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklar uygundur. Ponza taşı ile toprağın süzekliği ve havadarlığı iyice arttırılmış olmalıdır.

Sulama: Yazın diğer bitkiler gibi sulayın. Sonbahardan ilkbahara kadar neredeyse hiç sulamayın. Sıcak evlerde arada sırada az su vermek gerekir yoksa kâğıt gibi incelir, kurur, ölür.

Budama ve çoğaltma: İlkbahar ortasında bitki uyanmaya başlamadan hemen önce gereken budamaları yapın. Kestiğiniz dalları iki üç hafta açıkta bekletin çünkü kesik yerin tamamıyla sert kabuk bağlaması gerekiyor. Sonra yarı yarıya ponza taşı ile karıştırdığınız toprağa dikin, sulamayın. Toprağın nemliliği tamamen gittikçe sulayın. Yaz sıcakları iyice bastırdığında yeterince köklenmiş olur. Normal sulamaya geçebilirsiniz.

Uyarılar:
1- Bu ve benzer öforbiya türlerini yazın dışarda kışın içerde tutmak risklidir. Sonbaharda içeri alındığında şoka uğruyor köklerden çürümeye başlıyor. Evde yetiştirecekseniz yazın dışarı koymayın evdeki yeri bütün yıl sabit olmalıdır.
2- Özsuyu zehirlidir. Bazı insanlara büyük zararı olur. Bazı insanlara zararı olmaz. Dallarını keserken sütünün cildinize değmemesi ve gözünüze fışkırmaması için tedbir alın.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | |

'Euphorbia candelabrum (E. ingens)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Kesinlikle sütünü elinize temas ettirmeyin. Elinize temas ettiği takdirde de sabunlu suyla bir kaç defa yıkayın. Küçük çocuklarda uzak tutunuz.
    Absolutely Avoid contact with the milk in your hand. In case of contact, wash your hands well with soap and water a few times. Keep away from small children.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)