Etlingera – Siyam gülü ve meşale zencefili

Zingiberaceae (zencefilgiller) familyasının en tanınmış türü meşale zencefili – Etlingera elatior. Diğer bit tür Siyam gülü, Etlingera corneri..

Zingiberaceae (zencefilgiller) familyasının Etlingera cinsinden bitki türleri arasında çok güzel, egzotik çiçek açan çeşitler var. Bazılarının çiçekleri bir insan başı kadar büyük olur. Kesme çiçekçiliğe elverişlidir hem gereken albeniye sahiptir. Etlingera türlerinin ana vatanı Güney Asya tropikal bölgeleri ile Okyanusya arasıdır, özellikle Malezya ve Endonezya. Çiçek saplarından yemek yapılır.

Etlingera elatior

Etlingera elatior

Çiçek rengi genelde mercan renginin pembe ve kırmızı tonlarında açıklı koyulu değişir. Beyaz çiçeklileri de var.

En tanınmış türü meşale zencefili – Etlingera elatior. Çiçeği tam açıldığında sapıyla birlikte meşaleye benzer. Diğer adları yabani zencefil, porselen zencefili vesaire. Boyu 3m – 6m arasında değişir. Çiçekler ayrı olarak kendi sapıyla kökten çıkar yükselir. Çiçek sapı yarım metre – bir metre arasında olur.

Diğer bir egzotik türü Siyam gülüdür – Etlingera corneri. 4m kadar yükselir. Çiçek sapı kökten çıkar, 75cm kadar uzar.  Bunun çiçekleri yukardakinden daha küçüktür (8cmx11cm ebatlarında).

Etlingera corneri

Etlingera corneri (Siyam gülü)

Kış soğuklarına dayanıklılıkları hiç yoktur. Isı sıfıra yaklaşınca toprak hizasına kadar yok olup giderler. Baharda yeniden yeşerirler. Akdeniz kıyılarından muz yetiştirilen yerlerde tıpkı muz gibi bahçelerde yetiştirilebilir (zaten bunlar akrabadır benzer özellikler gösterirler). Yani bulabilirseniz bahçenizde nadide egzotik türlerden olarak yetiştirebilirsiniz.

Siyam gülü

Siyam gülü

Güneş, ortam: Akdeniz ikliminde sağlıkle gelişebilmesi için öğle vakti güneşinin ağaçlarla veya özel örtülerle filtrelenmiş olması gerekiyor. Üç metreden fazla büyüyüp fazla yer kaplayacağını düşünerek ona göre büyük ağaçların altına dikmelisiniz. İlkbaharda havaların ısınmasıyla beraber ani, hızlı gelişim gösterirler. Çok yeşillikli, sık sulanan, dolayısıyla havası fazla nemli olan bahçelerde daha canlı büyürler.

Toprak: Alkalinliliği yüksek olmayan.. asitli ve nötr.. organik besleyiciliği yüksek hem humuslu hem killi toprak.

Sulama: yaz sıcaklarında toprak hiç kurumayacak. Sıcak yaz günlerinde bir günde iki defa sulamak gerekebilir.

Besin: Azot oranı yüksek, fosfor ve potasyum oranları eşit olarak.. Bitkinin cüssesine ve gelişme hızına göre gereken sıklıkta, gereken dozajda verilmeli.

Çoğaltılması: Rizomların tek tek değil guruplar halinde ayrılmasıyla çoğaltılır. İlkbaharda topraktan sökün ayırmaya uygun gurupları ayırın. İki gün yaralı kısımların kurumasını bekleyin sonra dikin.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)