Espalyer

Espalyer (espalier) çok eski bir ağaç dalları şekillendirme geleneği. Sanat denemez. Espalyerler en çok ‘kolay meyve toplamak amacıyla’ yapılır. Hem kolaylık, hem yer tasarrufu.

Türkçede buna ne denir bilmiyorum. Espalyer (espalier) çok eski bir ağaç dalları şekillendirme geleneği. Sanat denemez. Espalyerler en çok ‘kolay meyve toplamak amacıyla’ yapılır. Hem kolaylık, hem yer tasarrufu.

Elma espalyer

Ağaç fidanı büyüyorken dallar sağa sola uzatılır bağlanır. Bunun için üç usul:

1- Sağlam bir kazık üstüne yere paralel olarak belirli aralıklarla uzun tahtalar çakılır ya da bağlanır. Kazık fidanın yanına çakılır. Sağa sola gitmesi istenen dallar o sopalara bağlanır.

2- Ağaca iki metre kadar mesafelerde sağına soluna sağlam direkler dikilir, ağaç ortada kalır, direkler arası gerilen sağlam iplere dallar yere paralel olarak bağlanır.

3- Ağaç fidanı bir duvarın tam dibine dikilir, duvara çakılan çiviler yardımıyla dallar dümdüz sağa sola uzanacak şekilde şekillendirilir.

Espalyer olarak biçimlendirilmiş ağaç

Tüm bu usullerde yer ve yön önemlidir. Açıklık yerlerde bir yüz doğuya bir yüz batıya bakmalı. Duvar diplerinde ise batıya bakan cepheler daha uygundur. Bu aslında bitkilerin güneş ihtiyaçlarına göre değişir. Meyve ağaçları genelde fazlaca güneş isterler.

Süs bitkilerinden çalı şeklinde dallanıp budaklanarak uzayan çiçeklenen türlerde uygulanabilir (ful ve begonvilde mesela).

Domateslerde de yapılabilir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Espalyer' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema Ercan-İstanbul dedi ki:

    Çok güzel… Hanımeli için uygulanabilir mi?
    ***
    Aslında her şeye uyar ama gerek var mı yok mu zahmete değer mi bu ihtiyaçlara göre.. Amaç dekorasyonsa o başka.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)