Ebegümeci

İstanbulda ebegümeci, diğer yörelerimizde ilmik ve gaba gibi isimlerle tanınan, bahçelerde, kırlık yerlerde, açıklıklarda, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, şifalı ve yemeklik sebze türü bir bitkidir.

İstanbulda ebegümeci, diğer yörelerimizde ilmik ve gaba gibi isimlerle tanınan, bahçelerde, kırlık yerlerde, açıklıklarda, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, şifalı ve yemeklik sebze türü bir bitkidir.

Çocukluğumda ebegümecinin meyveye benzer yerlerini koparıp yerdik. Gerçi tadı pek hoşuma gitmezdi ama çocukluk işte. İstanbulda çok fazla yaygın. Nerede kendiliğinden otlar türüyorsa orada ebegümeci de bulunur.

Toprağına ve aldığı suya göre (belki tür çeşidine göre, bilmiyorum) bazı yerlerde yaprakları dolma yapmaya elverişli genişlikte olabiliyor.

Çiçekleri parlak pembe, çok hafiften mora çalan bir pembe tonunda. Ben çok güzel buluyorum ama süs bitkisi olarak yetiştirildiğini hiç görmedim. Daha çok sebze olarak değerlendiriliyor.

Malvaceae (ebegümecigiller) familyasının Ebegümeci (Malva) cinsinin örnek türü olup 20’den fazla çeşidi vardır. Malvaceae familyası ise çok geniştir; Japon gülü, para ağacı pachira, hatmi gibi süs bitkileri ve kakao ağacı bile bu familyadan.

Ebegümeci, şifalı otlardan, ayrıca yemeklik bir sebzedir.

Ebegümeci

Ebegümecinin yemeklik bir sebze olarak değerlendirilmesi gerekir. Her araziye uyum sağlar, insanlar ilgilenmese bile (istanbulda) hiçbir yerden eksik olmaz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Ebegümeci' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Deniz, Ankara dedi ki:

  Tohumunu nereden bulabiliriz? Bahçeme dikmek istiyorum.
  ***
  Tohumundan satıldığını sanmıyorum. Bir yerde görürseniz söküp alın bahçenize dikin. Bol bol tohum verir. Onlar çevreye dağılır kendiliğinden çimlenir büyürler.

 2. Ece, Fethiye dedi ki:

  Elimde tohumların paketi var. Yapı marketlerde (Tekzen, Homeprof, Koçtaş v.s. ) satılır. İsmi Lavatera malva (aldığım çeşit Florida).
  ***
  Ece Hanım teşekkür ederim. Ben tohumlarının satıldığını bilmiyordum. Deniz Hanım veya Deniz Bey umarım bu verdiğiniz bilgiyi okur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)