Dev yapraklı bambu dallı iki telgraf çiçeği

Tradescantia zanonia ve Dichorisandra thyrsiflora iki ayrı telgraf türü olup birbirlerine çok bezedikleri için aynı sayfada ele aldım.

Bunlardan basit çiçeklisi bende var. Diğer muhteşem çiçeklisi maalesef yok. Belki ondandır diye heyecanlanmıştım. Bana veren kişiden dün öğrendiğime göre ondaki beyaz çiçek açmış. Çiçek açması tavşan kulağı yapraklı mor telgraf çiçeğinin çiçek açması tarzında olup rengi beyaz diyor. Böylece bendekinin aşağıda anlattığım birinci türden olduğu kesinleşti (Tradescantia zanonia).

İkisi de Commelinaceae (Telgrafçiçeğigiller) familyasından ama ayrı cinslerden. Besleyiciliği iyi, hafif asitli veya nötr toprak isterler. İki tür de yazın güneşten korunmalı, susuz bırakılmamalı.

Başlıca özellikleri hem büyük yapraklı hem bambu benzeri dallarının olması.. Bambumsu dalları sevenler için.. Boyları bakıma ve şartlara göre yarım metre – 2 metre arasında değişir.

Tradescantia zanonia

Cins adı Tradescantia (mor telgrafla aynı cins). Tür adı zanonia. Diğer telgraf çiçeği türlerinden daha fazla ev uyumlu. Üstelik dalları bambu dalı gibi güzel. Evde yetiştirmeye mükemmel uyumlulukta. Hem güzelce büyüyor, hem hastalıklanmaz bitlenmez. En güzel görünümlü hale gelmesi, yapraklarının pırıl pırıl parlak olması ev ortamında mümkündür. Açık havada güneşte aynı güzellikte olmuyor.

Bunun en çok beyaz çizgili çeşidi bilinir. Bendeki sırf düz yeşil yapraklısı. Güneşte yapraklar abuk sabık şekilde ve mat oluyor, yaprak kenarları patlıcan moru renk alıyor. Güneş az olsa daha iyi gelişir. Kuvvetli aydınlık veya filtrelenmiş güneş tavsiye ederim. Yaz boyunca güneşten koruyun.

Tradescantia zanonia

Tradescantia zanonia (fotoğraf bizim evden)

Ev ortamında yaprakları maltaeriği yaprakları kadar büyük, pırıl pırıl parlak, etli, muntazam şekilde güzel görünümlü olur. Çiçekleri önemli değil. Küçük, beyaz. Benimki iki yıl geçti hiç çiçek açmadı.

Dalları başparmak kadar kalın olsa bile 1 metreye yaklaşınca ağır yaprakları taşıyamaz yana yatar. Boyu yarım metreyi bulunca bir değnekle bağlamalısınız ya da bir yere yaslanıp destek almalı.

Çoğaltılması: İlkbahar gelince fazlalık dalları bir veya iki boğumlu olarak parçalara ayırın. Bir saksıya bir parça, dik değil yanlamasına olarak, 1cm derine gömün. Güneş ve rüzgâr alan bir yerde tutun. Birkaç gün sonra filizlendiklerini göreceksiniz. Filizlendikten sonra iki hafta geçince daha az güneşli bir yere alın. Hızla büyür kocaman yapraklar çıkarırlar. Ayırdığınız parçalarda kaç tane boğum varsa o sayıda filiz veriyor. Saksı genişliğini ona göre düşünün. Fazla büyük saksı istemez ama kalın gövdeleri ve etli büyük yaprakları taşıyacak şekilde olmalılar. Ağır, kalın toprak saksı daha iyidir.
— Ayrıca yılın her zamanında dallarından kırıp direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz.

Kışın sıfır derece ve daha fazla soğuğa dayanamaz deniyor ben henüz dışarda denemedim.

Dichorisandra thyrsiflora

Bu da Telgrafçiçeğigiller familyasından, ama yukardakine göre çok farklı bir cinsten (Dichorisandra). Dalları ve yaprakları itibarıyla yukardaki türle nerdeyse aynıdır kolay kolay ayırt edemezsiniz. Yaprak güzelliği için yetiştirilir ama günlerce solmadan dayanan çivit mavisi çiçekleri çok gösterişli. Yaz ortası ile kış başı arasında çiçek açar. Çiçek açması bitki küçükken kış başına denk gelir. Yaşı ilerledikçe daha erkenden çiçek açar. Sonbahar ortası, sonbahar, ve yaz ortasına kadar geriler. İngilizcede yaygın adı Blue ginger (mavi zencefil). Zencefille hiç alakası yok.

Dichorisandra thyrsiflora

Dichorisandra thyrsiflora

Yumrulu bir telgraf türüdür. Yumruları sayesinde haftalarca susuz kalsa kurumaz ölmez. Kış soğuklarına İstanbul şartlarında tam dayanıklıdır (-7°C). Aşırı sıcak memleketlerde yazın perişan olur. Antalya vb. şehirlerde kuzey rüzgarlarına açık kuzeye bakan cephelerde yetiştirilmeli.

Çoğaltılması:  Kökten ayırmayla ve diğer telgraflarda olduğu gibi dallarını kırıp köklendirmeyle çoğaltılır. Yumruları ayırabilirsiniz, yumrulardan gelişen sürgünleri ayırabilirsiniz.

Dichorisandra reginae: Yukardakinin diğer türü. Bunun çiçekleri leylak rengine yakın bir mor tonunda. Çiçek açma zamanı ise ilkbahar – sonbahar arasında.

Dichorisandra reginae

Dichorisandra reginae

Dev yapılı telgraf türleri çok. Burada sadece iki ayrı türü birbirlerine çok benzedikleri için aynı sayfada ele aldım.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: |

'Dev yapraklı bambu dallı iki telgraf çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif Özüdoğru Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

    Telgraf çiçekleri favorim. Bu da ayrı bir güzelmiş.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)