Denizlide seracılıkta jeotermal ısıtma avantajı

Şimdi Denizli’de jeotermal ısıtmalı seraların arttırılması için 60 milyon liralık yatırım yapılmış. Jeotermal ısı ile seracılık sadece Denizli’de değil, Türkiye’nin birkaç yerinde daha yapılıyor.

Sıcak su kaynakları sayesinde ısıtılan seralarda kışın ısıtma masrafı olmaması çok büyük bir avantaj. Jeotermal enerjiyi değerlendirmek için çok geç kalmışız. Boşuna demiyorum ‘tarımda dünya yedincisi olmamız büyük bir şey değil, çok daha ilerde olmamız gerekirdi’.. Bakın her açıdan çok büyük avantajlara sahibiz ama değerlendirmede yüz yıl gerideyiz.

Şimdi Denizli’de jeotermal ısıtmalı seraların arttırılması için 60 milyon liralık yatırım yapılmış. Jeotermal ısı ile seracılık sadece Denizli’de değil, Türkiye’nin birkaç yerinde daha yapılıyor.

Jeotermal enerjili seracılıkta topraksız üretim

Denizli’de yeni tesislerde topraksız tarım – su kültürü tekniğiyle perlit, kaya yünü, kokopit yani Hindistan cevizi lifleri (cocopeat) vb. maddeler kullanılarak sebze yetiştiriliyor. En çok domates. Bu yeni seralarda ısı kontrolü, havalandırma ve sisleme (havayı nemlendirme) otomatik ayarlarla bilgisayar sisteminde gerçekleştiriliyormuş.

Domates çiçeklerinin polenleşmesi içinse bambus arıları çalışıyor.

Elde edilen ürünler şimdilik birkaç büyükşehirlerimize satılmış. Yurtdışına ihracat yakında başlayacak deniyor.
Görüldüğü gibi Türkiye’de bitkiler üzerinden kazanç kapıları çok, avantajlarsa binbir türlü. Sebzecilikte rekabet artarken zamanla süs bitkileri yetiştiriciliği bazı kişilere daha cazip olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü o alanda henüz rekabet şöyle dursun kayda değer bir üretim bile yok denebilir. Ama sebzecilikte rekabet yükselince, rekabet edemeyenler çiçekçiliğe yönelecektir. Hazır sera tesisleri varken yavaş yavaş geçişler olabilir. Belki bir 10 yıl içinde..

Kategori: Sektörel Yazar:

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)