Delairea odorata ve Senecio angulatus

Birincisini (Delairea odorata) yetiştirmeye başlamam henüz çok yeni, bir şey diyemesem de succulent gibi görünmüyor. Yaprakları da dalları da çok hassas. İkinci resimde gördüğünüz bitki “Senecio angulatus” – uzun zamandır balkonda yetiştiriyorum ama adını yeni öğrendim. Bütün yabancı kaynaklar bu iki bitkiden birbirlerinin yerine söz etmişler karıştırmışlar.

Bu iki bitki birbirlerine akraba oluyormuş. Asteraceae (Papatyagiller) familyasının “Senecioneae” gurubundan olup papatyalarla da akraba imişler buna aklım ermedi. Bir de succulent oldukları söyleniyor. İkinci bitkinin succulent olduğunu zaten biliyorum.

Delairea odorata

Delairea odorata

Birincisini (Delairea odorata) yetiştirmeye başlamam henüz çok yeni, bir şey diyemesem de succulent gibi görünmüyor. Yaprakları da dalları da çok hassas.

“Delairea odorata”yu bir iki ay önce birisinden aldım. Kış olmasına rağmen hızlı büyüyor. Daha doğrusu son iki haftada büyümesi hızlandı. İstanbul’da havalar bir süre iyi gittiği için bizim soğuk camekanlı balkonda tutuyordum. Eve alınca ani bir büyüme gösterdi. Ana vatanı Güney Afrika. Bir adı da Cape ivy (Cape sarmaşığı). Hedera’ya benziyor ama alakası yok. Hedera ile bunun arasındaki ortak özellik, anavatanı olmayan tropikal memleketlerde istilacı olması, ağaçları tamamen sarması, güneş almalarını engelleyerek öldürmeleridir. Bu yüzden bazı ülkelerde ve ABD’nin tropikal iklimli bölgelerinde yetiştirilmeleri kanunen yasaklanmış.

Delairea odorata’nın yaprakları ince, yumuşak. Hızlı büyüyüp çok yapraklandığı için yeşillik amacıyla süs bitkisi olarak yetiştirilebilir. Çiçekleri küçük, sarı ve kokulu oluyormuş. Dallarından koparıp dikmekle kolayca çoğaltılabilirmiş.

Senecio angulatus

Senecio angulatus

İkinci resimde gördüğünüz bitki “Senecio angulatus” – uzun zamandır balkonda yetiştiriyorum ama adını yeni öğrendim. Bu da Güney Afrika kökenliymiş. Gerçi bütün yabancı kaynaklar bu iki bitkiden birbirlerinin yerine söz etmişler karıştırmışlar.

On yıl kadar önce, Güngören’de veya Küçük Çekmece taraflarında bir binanın kapısının önünde büyük bir saksıda görmüştüm. Yukarı doğru uzayan yüzlerce dal bir arada. Bir parça koparıp almıştım.

Canavar gibi büyüyor. Kışın soğuğa İstanbul şartlarında dayanıklı. Yazın sıcaklarda hiç sulamamaya karşı belki kaktüslerden bile daha dayanıklı. Bol bol dal üretip dümdüz yükseldiği için, o dallardan kestiklerimi kurutup diğer bitkilere destek çubuğu olarak kullanmak istemiştim. İnanılır gibi değil ama o kuru dallar bile toprakta yeşeriyor!

Yaprakları etli, kalın, parlak. Oldukça şık bir bitki. Güneşi çok sever. Güneş yetersizliğinde yapraklar küçük, dallar sağlıksız bir şekilde ince, uzun olur. Yarı güneşli yarı gölgeli yerlerde yaprakları daha büyük daha gösterişli oluyor çok da hızlı büyüyor. Gerçi yaprakları çok da büyük değil ama gerçekten kalite olarak çok iyi.

Çoğaltılması çok kolay. Herhangi bir dalını toprağa dikmeniz yeterli. O kadar basit. Bu da diğeri gibi küçük sarı çiçekler açıyormuş ama bendeki on yıldır hiç çiçek açmadı. Gerçi bu on yılda çok kötü şartlarda yaşam mücadelesi verdi. Bitkilerle çocukluğumdaki gibi ilgilenmeye 2010 ilkbaharında başladım. Bundan sonra da öyle devam etmek istiyorum.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: |

'Delairea odorata ve Senecio angulatus' hakkında sorular, açıklamalar

  1. agaclar.net dedi ki:

    […] […]

  2. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

    8 aydir Parlak Mustafa sandigim bitkimin senecio angulatus oldugunu yeni kesfettim.:) İnsanin cok da iyi tanimadigi bir tur olunca benzerlerini isim olarak yakistirmasi bu olsa gerek. :)
    ***
    Birkaç gün önce tesadüfen agaclarnet sitesindeki sayfanızı gördüm ve hatalı isimlerle karşılaştım. Size doğru isimleri bildiremediğim için canım sıkılmıştı çünkü o siteye üye olmadığım için hiç kimseye bir cevap, bir mesaj yazamıyorum. :) Ama sadece birkaç gün sonra siz onlardan birini öğrendiniz. Diğer bitkiye gelince, aloe vera dediğiniz bitki aslında aloe ciliaris. Senecio angulatus bende 12 yıldır var. Çok dayanıklı çok da güzel bir bitki. Yaprakları çok güzel. Dalları daima dimdik yukarı yükseliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)