Cyperus eragrostis

Papirüs ve Japon şemsiyesi ile akraba bir tür. Cyperaceae familyasının Cyperus cinsine bağlı. Görünüşü sıradan bir çimenden farksız. Sonra birkaç sap çıkarıyor. Her sapın ucunda uzun çimen yaprakları ve çok sayıda minik minik başakçıklar gelişiyor.

Papirüs ve Japon şemsiyesi ile akraba bir tür. Cyperaceae familyasının Cyperus cinsine bağlı.

Geçen yıl balkonda bir saksının dibinden çıkmıştı. Saksı çok küçük olduğu için (içindeki succulent bitkiye ortak olmasın diye) sökmeye çalıştım. Çimen gibi bir şey sanmıştım. Kökleri saksının içinde çok fazla gelişmiş sökemedim. O kadar minik bir şeyin kendisinden çok fazla misli köklenmiş olması şaşırtıcı bir şey. Sonra en dipten koparmaya karar verdim. Uğraşırken yapraklarının hiç de çimen gibi olmadığını, çok sağlam olduğunu fark ettim. Hoşuma gitti dursun büyüsün bakalım dedim.

Büyüdü aşağıdaki resimdekine benzer bir hale geldi (çok daha şirin olmuştu). Kışın kuruyunca tohumlarını aldım.

Cyperus eragrostis

Cyperus eragrostis

Önce çimen gibi yapraklı. Görünüşü sıradan bir çimenden farksız. Sonra birkaç sap çıkarıyor. Her sapın ucunda uzun çimen yaprakları ve çok sayıda minik minik başakçıklar gelişiyor. O zaman çok güzel oluyor.

Benimki hem zayıf toprakta hem susuz kaldığından dolayı iyi serpilmemişti. Bir succulent bitki ile aynı saksıdaydı. Sulamayı succulent bitkiye göre yaptım. Sonbaharda sulamayı kesince kurudu gitti. Kısa ömürlü olduğundan mı yoksa susuzluktan mı kurudu bilmiyorum. Aslında suyu çok severmiş yeni öğrendim.

Tohumlarını ilkbaharda birkaç çiçeğin saksılarının dibine serptim bazılarını hafifçe gömdüm. Hiçbiri çimlenmedi. İnşallah günün birinde tekrar bulurum bu güzel bitkiyi.

Not: Benim yaşatamadığım türün yukarda resmini gördüğünüz Cyperus eragrostis olduğundan emin değilim. O daha güzel olmuştu. Aratırmalarıma göre Cyperus türleri bütün dünyaya yayılmış. Akdeniz çevresi ülkelerinde birkaç türü bulunuyor. Birbirlerinden ayırt edebilmek zor. Bazıları yıllık, çoğunluk uzun ömürlü, bazıları iklim şartlarına göre yıllık. Bunlar çok net olarak anlatılmamış. Bu sayfadaki ve benzer türlerin orta dereceli don olaylarına (Ankara kışlarındaki kadar soğuk havaya) dayanıklı olduğu bilgisi verilmiş.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)