Çok gözlü küp saksılar

Eski toprak küp benzeri saksıların birden fazla gözlü olanlarının bahçe ve balkon dekorasyonunda kullanımı hakkında..

İngilizcede bunlara “strawberry jar” deniyor. Çilek kavanozu demek. Bir ismi de “strawberry pot” yani çilek saksısı. Çilekleri aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yetiştirmeyi seviyorlar.

dekoratif çilek saksısı

Aslında bahçe dekorasyonuna değişik bir hava vermek için özellikle mevsimliklerden her süs bitkisi hatta yabani otlar bile dikilebilir. Bunlar topraktan yapıldıkları için aşırı güneşli yerlere ve balkonlara uygundur. Toprak saksılar güneşin yakıcı etkisini içeri iletmez böylece kökler rahatsız olmaz ve bitkiler sağlıklı gelişir. Tek sorun fazla su kaybetmeleridir, ona göre sulamaya dikkat edeceksiniz.

Çok gözlü küp saksı
Bahçede toprak üstüne yanlamasına konmuş, içine birkaç ayrı tür succulent bitki dikilmiş çok gözlü bir küp saksı. Bahçe dekorasyonu için oldukça cazip bir fikir.

Çoklu ortam seramik saksı
İç mekânlarda bu resimde gördüğünüz gibi parlak sırlı seramik çoklu tip saksılar kullanılabilir. Uygun bitkilerden bulmak kaydıyla.

Çoklu toprak saksı
Bu tip saksılar bizde de imal ediliyor ve satılıyor. Eğer bulamazsanız toprak saksı, küp vs. yapan çömlekçilere özel olarak yaptırabilirsiniz.

Süs bitkileri satışlarını arttırmanın birçok yolu var. Bu yazımda o yollardan birini daha anlattım. Benzeri yazılarıma “aranjmanlar ve çiçek sanatı” kategorisinde devam edeceğim. Böylesi fikirler hem bitkilerle ilgili dekorasyon meraklılarına hem çiçekçilere gereklidir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | | | |

'Çok gözlü küp saksılar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ankara dedi ki:

  Bu resimleri internetten görebiliyoruz ancak satış yapan yer bulamadım. Bildiğiniz yerler var mı?
  ***
  Bir ara tesadüfen bu çeşit saksılar, küpler yapan yerli bir çömlekçinin web sitesine rastlamıştım. Yerli imalatçılar var ancak adreslerini bulmak zor. Bilenler varsa aşağıya yazabilir.

 2. Şefik, Ankara dedi ki:

  Bahçe dekarasyonunda kullanılan küp ve benzeri çok gözlü küp saksılardan Anadolu Bulvarı Karşıyaka Mezarlık Yolu üzerinde sera ve dekorasyoncular var. Orada bulabilirsiniz.
  Daha açık olarak mezarlığa giden ve çevre yoluna bağlanan büyük caddenin Serhat Mahallesi tarafındaki çiçekçilerde bulabilirsiniz. Her model var.

 3. Filiz, Isparta dedi ki:

  Bu saksılardan ben de istiyorum. Nerden alabilirim?

 4. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu sayfayı okurken sepet toprak saksıma ne dikeceğimi buldum:)) sedum palmeri dikeceğim. size tekrar teşekkür ederim:))
  ***
  O benim en çok sevdiğim bitkilerden. Çünkü çok dayanıklı. 8 sene kadar küçük bir saksıda hiç toprak değiştirmeden besin filan vermeden epeyce gür büyümüştü. Geçen yıl söktüğümde gözlerime inanamadım çünkü ben bunu yıllar önce küçük taşlardan yerdeki süprüntülerden ibaret bir şeye dikmişim. :) Toprak filan yoktu. O vaziyette 8 yıl kadar yazın kızgın güneş altında uzun süre susuz kalmaya ve kışın istanbulun soğuklarına dayanmış. Her kış sapsarı çiçek açıyor.

 5. İstanbul dedi ki:

  Yukardaki çilek saksıları İstanbul Anadolu yakasında nerde satılıyor bilen var mı?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)