Clematis Saphyra Indigo

Göz alıcı, koyu morumsu mavi iri çiçekli, fazla uzamayan tırmanıcı bir süs bitkisidir.

Göz alıcı, koyu morumsu mavi iri çiçekli, fazla uzamayan tırmanıcı bir süs bitkisidir. Boyu fazla uzamaz, 1 metre, en fazla 1,5 metre civarında olabilir. Kışın yapraklarını döker. Sarmaşıktan ziyade çalı türü diyebiliriz. Fakat dalların dik durması için destek değneklerine bağlamalısınız. Ya da bırakın yerde yayılsın, böylece bahçelerde yüzey kaplayıcı olarak da güzel bir şekilde işe yarar. Yükseğe koyulan saksılarda sarkıcı olarak da yetiştirebilirsiniz.

Clematis Saphyra kış soğuklarına iyi dayanıklıdır: Yurdumuzun her yerinde bahçelerde balkonlarda yetiştirilebilir. Fazlaca güneşe ihtiyaç duyar. Saksıda yetiştirecekseniz eski tip kalın kenarlı toprak saksı şart. Yoksa iyi gelişmez, güdük kalır.

İlkbaharda havalar iyice ısındıktan sonra çiçek açamaya başar, sonbahara kadar tekrar tekrar çiçeklenir. İyi güneş alan ve iyi havadar bir yerde olup toprağı da iyiyse bol bol çiçek açar. Güzelliğinden dolayı evlerde de yetiştirmek isteyenler oluyor. İyi güneş ve esinti alması kaydıyla ve toprağını ponza taşıyla iyice havadar edebilirseniz evlerde yetiştirmeyi başarabilirsiniz.

İlkbahar başında kuvvetli bir budama istiyor. Dip ana gövde ve bir iki ana çatal dal 20 – 30 cm kalacak gibi budamalısınız.

Güneşe çok ihtiyacı vardır yoksa sağlıklı bir gelişim göstermeyeceği gibi çiçek açmasını da beklemeyin. Aşırı sulamadan kaçınarak susuz da bırakmayın.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)