Çim alanlar ve rulo çim döşemek

Çim denince ilk aklımıza gelen şey toprağı bir örtü gibi kaplayan ince çimenlerdir. Hazır rulo çim mi döşettireceksiniz yoksa tohum mu ekeceksiniz düşünülmesi gereken ve ihtiyaca göre en uygunu yapılması gereken bir mesele. Çim işinde başarılı firmalar size kataloglar üzerinde modeller gösterir.

Çim denince ilk aklımıza gelen şey toprağı bir örtü gibi kaplayan ince çimenlerdir. Hep tatlı canlı yeşil çim aklımıza gelir. Ama her zaman öyle değil. Çim ile kaplayacağınız yer için rasgele sipariş vermeyin. Önce çim rengine kadar her şeyi sorun öğrenin. Hazır rulo çim mi döşettireceksiniz yoksa tohum mu ekeceksiniz bu da düşünülmesi gereken ve ihtiyaca göre en uygunu yapılması gereken bir mesele. Çim işinde başarılı firmalar size kataloglar üzerinde modeller gösterir. Bilmediğim aklıma hayalime gelmeyen ne çok şey varmış dersiniz.

hazır rulo çimÇok geniş alanlar için, fazlaca geniş bahçeler için rulo çim kullanılabilir. Fakat birkaç metre alan için rulo çim kullanmak gerekmez. Kendiniz kolayca çim tohumu ekebilirsiniz. Çok geniş bahçelere sahip olan her kim rulo çim istiyorsa, satın alacağı yerlerden her türlü bakım hizmeti garantisini almalıdır. En başta onlardan biri gelerek arazinizi ölçüp biçmeli, eksik gedik ne varsa tespit etmelidir. Rulo çim hazır alıp kolayca yapılacak bir iş değil. Kapıcıya şuna buna da yaptırılmaz. Bu iş ehline bırakılmalı.

Ayrıca hazır rulo çimler genellikle uzun ömürlü çim türlerinden yapılmıştır. Yıllarca aynı yerde kalacağından dolayı her türlü bakımını çim uygulayan firmaya düzenli aralıklarla yaptırmalısınız. Sorularınızı ve şikayetlerinizi de onlara yöneltmeniz gerekir.

Çok geniş alanlarda rulo çim değil normal tohum ekmeyle çimlendirme yapılacaksa bu işin de uzman kişilere yaptırılması gerekir. Tohumların düzgün ekilmesi için araçlar, makineler vardır. Ve çimenler yetiştikten sonra kök sıkıştırma işlemi için yine uygun bir araç gerekiyor. Tüm araçları alsanız işin içinden çıkamazsınız. O araçlarla uğraşmak, araçların bakımı vb. gibi başınıza bir yığın iş açarsınız.

çim alan yapmakGeniş çim alanlar sulama tesisatından, sadece çimlerin değil o tesisatın dahi bakımından çimleri gübrelemeye kadar birçok özel işlemler gerektirir. Bunlardan başka, bir de çim biçme / kırpma makinesi kullanılır. Yeriniz fazlaca geniş ise anlaştığınız firmanın adamları arada gelir çimlerinizin kırpılmasını, sulama tesisatının kontrolünü, her türlü bakımını yaparlar. Daha küçük alanlarda her türlü bakım işini kendiniz yapacaksanız çim ektirdiğiniz firmaya danışarak onların talimatlarını uygulamalısınız. Size ne tür çim ekmişlerse ve toprağınızın yapısına göre onlar size bilgi vermek zorunda.

— Aşağıdaki kısım sadece birkaç metrelik alanlara sahip olanlar içindir.

Küçük alanlarda tohum ekerek çim alan yapılması

Çim türü seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Önce toprağınızın yapısını bilmelisiniz. Bir de çim ile kaplamak istediğiniz yerin güneş alma durumunu dikkate almalısınız. Çim tohumu seçmeyi buna göre yapacaksınız.

1- Toprağınız fazla mı kumlu? Killi mi? killi ise beyaz killi mi? Toprak yerine kayalık yüzey mi var? Yoksa sadece kum mu? Veya iyi bir toprak mı?
Bunlardan sorunluları kum arazi, ağır killi toprak, hafif olsa bile beyaz killi toprak ve kayalık yüzeylerdir.

Çözümler:
a) Kayalık yüzey en az 10 cm yüksekliğinde iyi kalitede gerçek toprak ile kaplanmalı. Çim alanlar için en iyisi süzekliği perlit ile arttırılmış kırmızı killi topraktır.
b) Sırf kum yüzeylere kırmızı killi toprak karıştırılmalı.
c) Ağır killi arazi ponza taşı, perlit ve saman karışımı ile terbiye edilmeli.
d) Beyaz killi toprak torf, bitkisel çürüntüler ve ponza taşı ile terbiye edilmelidir, çünkü böylesi topraklar tamamen kıraç özelliklidir. Bulabilirseniz, beyaz killi toprağa sphagnum yosunu çürüntüsü ve eski sığır gübresi karıştırmak en iyi çözümdür.

2- Toprağınızı tanıdıktan ve gerekli ön çalışmaları yaptıktan sonra o toprağa uygun çim türlerini tespit etmelisiniz.
Çabuk kuruyan topraklara uygun, hiç kurumayan fazla su tutan topraklara uygun, asitli toprak isteyen, alkalinli toprağı seven vesaire çim türleri vardır.

3- Yukardaki ikinci maddeye göre tespit ettiğiniz çeşitlerin güneşe veya gölgeye uyumluluklarını araştıracaksınız. Yerinize en uygun türün tohumunu alacaksınız. Tabii bu arada çimlerin renklerine göre de tercih yapmayı unutmayın.

Çim tohumlarının ekilmesi

Önce toprak yüzeyi çapalanır ve tırmıkla dümdüz edilir. Sonra tohumlar örneğin bir avuç tohum bir litre toprakla iyice karıştırılıp bu karışım bütün yüzeye serpilir. Tırmıkla tohumların toprağa karışması “rasgele” sağlanır. Dışarıda kalanlar olacaktır, önemli değil, onlar da çimlenir. Sonra bütün yüzey yağmurlama gibi ince ince su dökmeyle iyice sulanılır.

Çimlerin ilk biçilmesinden önce: Çimlenen tohumlarda yapraklanma 10 cm’ye yaklaşınca, akşamdan iyice sulayın, ertesi gün öğleye doğru üstünden bir silindir geçirerek veya çoluk çocuğu üzerinde yürüterek köklerin toprakta sıkışmasını sağlayın. Bu arada yapraklar da zarar görecek ama önemli değil. Bundan sonra daha gür bir gelişme olacaktır. O zaman her gerektiğinde rahatça çimleri biçebilirsiniz.

Besin: Kırmızı killi topraklarda ilk yıl besin vermek hiç gerekmez. Fakat biçtiğiniz çimlerden bahçenin bir köşesinde kompost yapmalısınız. Buna her türlü kuru ağaç yapraklarını da karıştırın, yoksa fazlaca asitli olacaktır. Çimlerin ömrü tamamlanınca bu kompostu toprağa karıştırarak kaybettiği besinleri geri vermiş olursunuz. Kompostun yarı kalmış fermantasyonu vesaire işlemleri, topraktaki solucanlar ve diğer canlılar tarafından kısa sürede tamamlattırılır. Bunun için toprağa birkaç hafta çim tohumu ekmeyin.
Veya, eğer yıllarca ölmeyen uzun ömürlü çim türlerinden ekmişseniz, ikinci yıldan başlayarak ilk çim biçmeden itibaren aşağıda tarif ettiğim (diğer tür topraklarda) gibi yapmalısınız.

Diğer tür topraklarda, çimlerin ilk kırkılmalarına kadar besin vermeyin. Sonra, her çim kırpma işleminden sonra besin olarak en iyi şey, yüzeye çok ince bir tabaka eski sığır gübresi yaymak ve iyice sulamaktır. Yapay besinleri tavsiye etmem. Toprağınızın bütün doğallığını bozdukları gibi topraktaki birçok faydalı organizmaları yakıp öldürür.

Yapay besinler ve fermantasyonu tamamlanmamış taze doğal gübreler sulamalardaki dengesizliklerle birleşince çimleri bozar. Sebep hastalıklar, zehirlenmeler ya da her ikisidir. Tüm yüzeyin çimsiz kalmasına bile sebep olabilirler.

Çim alanlarının sulanması: Eğer sulamayı artezyen kuyularından sağlıyorsanız ona göre tuzlu, kireçli / alkalinli topraklarda sorunsuz gelişebilen çim türlerinden tercih etmeniz en başta gerekir. Sulama sıklığı ise toprak kurudukça olmalıdır. Yalnız tamamen kupkuru olana kadar bekletmemelisiniz. Gerekirse hem sabah hem akşam sulama yapılabilir.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: | |

'Çim alanlar ve rulo çim döşemek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Özen Balkanlı - Ayvalık dedi ki:

  Bahçemize 15 gün önce 6 karışımlı tabir edilen çimden ektik. İlk hafta toprak kurudukça suladım. yani günde 3-4 sefer. Çıkmalarını başardım ama kısım kısım doşluklar oluştu. Şimdi sabah akşam suluyorum. Acaba boşluklar dolar mı? Ayrıca da çıkan çimlerin bir kısmında kurumaya başladı. Acaba nedendir?
  ***
  Günde 3 – 4 sefer sulamak çok yanlış. Yani ancak belki günde 40 derece sıcak varsa ve toprak fazla kumlu olup anında kuruyorsa bu kadar sık sulamak gerekir. Siz tohumların çimlenmesi için çamur gibi ıslak toprak gerektiğini sanıyorsunuz sanıyorum. Bu çok yanlış bir düşünce. Az nemli topraktan bile tohumlar nem çekerler gelişim başlar. Fazla sulamanız toprağın bütün dengelerini bozarak bazlaşmalara tuzlaşmalara sebep olabilir. Bir de sulama suyunuz fazla kireçli ise alkalinlilik değeri haddinden fazla artabilir. Onun için toprak sadece ıslaklığını değil, nemini de anlaşılacak derecede kaybedince sulamalısınız.
  15 günde bütün tohumların çimlenmemesi normaldir. biraz daha bekleyin. Bazı çimlerin kurumaları aşırı sulama yüzünden olmuştur diye tahmin ediyorum.

 2. Özen- Ayvalık dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Bende çok çabuk kuruduğu için sulamıştım. Toprağın hiç kurumaması lazım denmişti. Çıktıktan sonra artık sabah akşam suluyorum. Bundan sonra inşallah problem olmaz. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Yanlış bilgi vermişler. Daha doğrusu toprağın hiç kurumaması ifadesi çok eksik. Önce ıslaklığı gider, sonra nemi azalmaya başlar işte o zaman “toprak tamamen kupkuru olmadan önce” tekrar sulamak gerekiyor.

 3. Taner Ürüçoğlu - İstanbul dedi ki:

  40 m2′lik bir bahçem var.Bahçemde köpek beslediğimden belirli bölgelerde kellikler oluştu ve de bende ilgili bölgeler için yaklaşık 1 ay önce rulo çim yaptırdım.Bahçem kuzeydoğu cephesinde olduğundan saat 14:00′e kadar güneş almakta, bu yüzden de 6′lı karışım yaptırıp sabah ve aksam olmak üzere 2 kez suladım.Buna karşın belli bölgelerde kuruma ve sararma (köpeğin olmadığı alanlar) belli bölgelerde ise zemine oturmama sorunları ile karşılaştım.Size ileteceğim sorum ise;
  -Bahçesinde köpek besleyen biri olarak çimlerimi nasıl koruyabilirim?
  -Tekrar rulo çim yaptırmak istesem önerileriniz neler?

  ***
  40 metrekare alan küçük bir alan olduğu için ufak tefek gayretlerle sorunları çözebilirsiniz. Rulo çim neticede doğal bir çim tabakasıdır; hiç korkmadan parçalayarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Bazı yerlerde kelleşmeler belki o kısmın zeminle temas edememesi sonucu oluşur. Çim halıda en önemli şey, alt yüzeyinin zemindeki toprakla bütünleşebilmesini sağlayabilmektir. Yani halı döşenmeden önce toprak iyice kabartılmalı, sonra çim halı tabaksı toprağa bastırılarak yayılmalı ki kökler zemin toprağına erişip tutunsun.
  Oturmama sorunu:
  Halı parçasının deformesi sorun teşkil etmişse keserek düzeltmelisiniz. Deforme yoksa “çivi çakar gibi” tahta çubukları çakmalısınız ki toprakla sıkı temas mümkün olsun.
  Kelleşmiş yerlere çözüm:
  Bir yerden halıyı parçalayıp ayırarak sonra aynı yere ve kelleşmiş yere “seyreltilmiş öbekler halinde” yama gibi ekebilirsiniz. Köklerden yeni sürgünler vererek daha iyi gelişirler, aralardaki açıklıklar kapanır. Yeter ki zemin toprakla kökler iyice bütünleşebilsin.

  Kelleşme sebepleri:
  Bazen suni gübre ve bitki besini kökleri yakıp öldürebiliyor. Veya çim halı dokusunda o bölgede kökler çok sıkı iç içe geçmişse aşırı sulama havasızlığa ve çürümelere yol açar. Veya daha önce ruloda çeşitli sebeplerden dolayı köklerde hayat kaybı başlangıcı olmuştur, sizin bahçenizde o süreç aynen devam etmiştir.
  Tohumla çim ektiğiniz halde kelleşen yerler varsa yine bazı tohumların fazlaca bitişik gelişerek sonuçta fazla sulama yüzünden çürümeler olabilir. Sık gelişen yapraklar ve kökler hava sirkülasyonunu önler, çürümeler olur. Bir sebep de bazı yerlerin fazla su tutması ya da tam tersi hiç su tutamamasıdır. Zemini iyi tanımak gerekiyor. Sonra, bahçenizin toprak özellikleri o çim türüne uygun mu değil mi.. ayrıca çim halıda karışık çim türleri varsa.. Diyelim ki alkalinli tuzlu toprağınız var, bu durumda halıda bazı yerlerde asitli toprak isteyen çimler guruplaşmışsa sizin bahçenizde zamanla o bölge ölecektir. Bunun gibi, bahçede bazı noktalarda bazı sebeplerden dolayı alkalinleşme veya asitlileşme olursa buna bağlı olarak oraya uyum sağlayamayan çimler hayatını kaybedecektir. Çim dikmek için düzenlediğiniz toprakta atmak istemediğiniz bir iki taş bulunduğu yerde asitleşme veya alkalinleşme yapabilir. Mesela özellikle çimentodan yapılmış suni dekoratif kayalar bulunduğu yeri alkalinli eder, dolayısıyla orada asitli toprak isteyen bitkiler zayıf ve çelimsiz olur ve fazla yaşamaz.

  Köpeğinize gelince bilmiyorum. Kendi usullerinizle köpeği terbiye etmelisiniz diye düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olamayacağım.

 4. Yonca - Bartın dedi ki:

  Çok büyük bir alanı rulo çim ile kaplamak istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok. Bana rulo çim nasıl serilir nasıl bakım yapılır anlatır mısınız? Bir de Bartına firmanızdan çim getirtsek m2 fiyatı ne olur montaj yapılır mı fiyat ne olur?
  ***
  Yonca Hanım benim firmam yok. Yukardaki yazım genel bir bilgi ve genel tavsiyemdir. O firmaları bulup onlara danışmalısınız. Geniş alanlara çim döşemek basit bir iş değil, önce toprak durumu, eğim vesaire her şey ince ince analiz edilir ölçülür biçilir.. Bir alanın her parçası aynı toprak özelliğinde olmayabilir, ona göre farklı çim türleri kullanmak gerekebilir. Bu işin ehli bir firma bulup işi onlara yaptırın.

 5. Tayfun, Sakarya dedi ki:

  Ben kendime çim işi açtım. Kendim yapıyorum. Ekibimiz var. Her yöne yönlendirebiliriz. bahçe duzenleme çim yapıyoruz. Bana ulaşmak isterseniz … … .
  ***
  Tayfun Bey bu şekildeki telefonları email adreslerini silmek zorundayım. Çünkü çoluk çocuk dalga geçmek için öylesine şeyler yazabiliyor. Sizin bir web sayfanız olmalı. En azından ücretsiz blog hizmeti veren sitelerden bir blog edinin orada ticari faaliyetlerinizi, adresinizi filan yazın. Öyle olsa silmezdim.

 6. Günsel Emirlioğlu, Ayvalık dedi ki:

  Sizce Haziran ortalarına geldiğimiz şu anda 30’lu dereceleri yaşayan Ayvalık için rulo çim döşemek uygun bir zaman mıdır?
  ***
  Bence her zaman uygundur. Ama eğer fikrimi sorarsanız rulo çimlere karşıyım. Bunlar börtüböcek düşmanı toprak örtüleri. Bir bölgede rulo çimler ne kadar çoksa o yöreye özgü bitkiler ve böcekler o oranda yok oluyor. Sizin yerinizde olsam toprağı güzelce çapalardım. Rasgele mevsimlik çiçek tohumları serperdim. Düzenli sulardım. Kısa sürede harika bir çayır oluşurdu. Toprakta zaten bölgenin bitkilerinin tohumları vardır (ve her an sağdan soldan yağmaktadır) sulamakla ortaya çıkarlar doğal bir çayır oluşur.. Aralarına rasgele çiçek tohumları da serpince dünyanın en güzel çayırı olur. Her türlü böcek çayırın sayesinde yaşam alanı bulur. Kuşlar da onlardan beslenir. Böylece siz doğal düzenin tekrar yerine gelmesine yardımcı olursunuz. Ekosisteme büyük katkınız olur.
  Ayrıntılı bilgi: https://www.bitkivecicek.com/artik-cayir-moda-cim-alan-doga-dusmani-ilan-edildi

 7. 15 yıldır burhaniye ve dikili de süs bitkileri meyve fidanı hazır çim üretiyoruz.size özellikle çim ile ilgili bilgiler verebilirim.

  TOHUM EKİMİ
  ——————————
  genel kanı şöyledir 5 li 6 lı karışım gibi ifadelerle ilaç bayilerinden alınan tohumlarla genellikle başarılı olmanız çok zordur nedeni ise şöyle ki önemli olan karışımın ne kadar çok olduğu değil bahçenizin bulundugu alandaki gölge güneş su basılma tuz ve bunun gibi etkenlere göre kullanılması gerekir.bazen öyle olurki tek çeşit çim orada çimlenir ve sonuç alınır diğer çeşitler o alanda çimlenmez bile böyle olunca kellikler ortaya çıkar örneğin gölgelik alanda en randımanlı çeşit lolium perenne dir diğerleri istenilen sonucu vermeyebilir yada aşırı basılan ezilen alanlarda festuca varyeteleri daha doğrudur bunaları dikkate alırsanız sonuçların daha sağlıklı olduğu görülür

  HAZIR ÇİM
  ———————–
  10 yıldır hazır çim üretiyoruz yanlış bir kanıyı düzeltelim önce hazır çim her dönem serilip kullanılır.yeterki hazır çimde adaptasyon dönemi olan 10-15 günlük dönemde doğru bakımlar yapılsın ayrıca en önemli konu şudur hazır çimi bölgenize en yakın yerden alın ve satın aldığınız firmaya döşetin.bölgeden ne kadar uzaklaşırasanız adaptasyon süreci iklim ve toprak yapısı değiştiği için uzar.

  daha detaylı bilgi için http://www.serbesttarimdanismanligi.com yada ziraat mühendisi berkant ekinli GSM0541 6912847

  iyi bir çimin yerini asla başka bir şey tutmaz unutmayın……………..

 8. Özgür, İst dedi ki:

  Fazla büyük olmayan bir alanda rulo çim ektim. Bazı yerler yeşil bazı yerler sarı, kurumuş gibi. Bahçıvan ayesillenck diyor. Benim hiç umudum yok. Sizce rulo çim kuruduktan sora tekrar yeşillenir mi? Daha yeni ektim. İki günde sapsarı oldu.
  ***
  Rulo çimin nasıl bir yerden getirildiğine göre yer, su ve hava sıcaklığı değişikliğine göre bozulma olmuş olabilir. Eğer dipleri sağlıklı ise yeniden yeşerir. Fakat dipleri, kökleri çürümüş veya kurumuş ise umut yok. Rulo çimde başarılı olmak şansa kalmış bir şey. Kimseye tavsiye etmem. Ancak bu işi yapan güvenilir bir firmadan uzman kişiler gelir, arazinizin ve suyunuzun şartlarını inceler, ona göre size uygun çim türlerinden yapılmış rulo çim getirip kendileri döşer. Bu durumda hayal kırıklığına uğramazsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)