Çiçeklerin eskiye göre daha küçük açmaları

Geçen yıl aldığım antoryum çiçekleri büyüktü. Bu sene çiçekleri daha küçük. Bu normal bir şey midir? Çiçeklerim neden eskisi gibi büyük açmıyor vb. problemlerin sebepleri birçok şeye bağlı olabilir.

Adana’dan Ranya Hanım sormuş: “Geçen yıl aldığım antoryum çiçekleri büyüktü. Bu sene çiçekleri daha küçük. Bu normal bir şey midir?” Çiçeklerim neden eskisi gibi büyük açmıyor vb. problemlerin sebepleri birçok şeye bağlı olabilir. Cevabı aşağıdaki iki başlık altında aramalısınız.

Sıcaklık, esinti ve nem dengeleri

1- Esintisiz ortam..
2- Esinti olsa bile sıcaklık oranına göre nem yetersizliği..
3- Gelişim anında fazlaca susuz günler geçirmek..
4- Çok serin hava / aşırı sıcak hava..

İşte bunlar çiçeklerin ve yaprakların yeterince serpilip gelişmesini engeller.

Toprakla ilgili sorunlar

Yukardaki dengelerde sorun yoksa kökler yeterince besin alamıyor demektir. Köklerin topraktan besin alamaması ise her zaman toprakta besin olmaması anlamına gelmez. Kökler niçin besin alamaz, sebepleri:

1- Toprağın pH değerinin fazlaca düşmesi ya da fazlaca yükselmesi.. Devamlı kireçli suyla sulamak, içinde yumurta haşlanan suyla çiçekleri sulamak pH derecesini yükseltir.. Toprağa çay kahve dökmek pH derecesini düşürür. Bunların aşırıları bitkinin gelişimini durdurur ya da gelişimi kötü etkiler, sekteye uğratır.
2- Toprakta tuzların bazların oluşması: Dinlendirilmemiş tortusu giderilmemiş musluk suları buna sebep olabiliyor. Kötü besinler, vitaminler de bazların tuzların oluşup birikmesini sağlayabilir..  Ama iyi olsalar bile sulamadaki hatalar aynı soruna sebep olabilir. Ayda bir defa mutlaka toprağın ve köklerin iyice yıkanacakları kadar su ile sulamalısınız. Suladıkça alt deliklerden akıp giden suyun miktarı en az saksı hacmi kadar olmalı. Böylece toprakta biriken zararlı maddeler süzülür gider. Verdiğiniz besinler bu sayede çok daha iyi işe yarar çiçekleriniz coşar.
3- Pastörize topraklarda faydalı mikroorganizmaların olmaması.. veya toprağa mikroorganizmaları öldürücü kimyasallar katmak.. Klorlu suyun da özellikle saksı topraklarında bu tip zararı olabiliyor. Suyu ağzı açık kaplarda bir iki gün bekletirseniz kloru uçar gider.
4- Eğer toprak çok sıkı ve havasız ise kökler toprağın her yerini kaplayamaz, gerekli maddeleri toplayamaz hep aynı yerde kalırlar (bk: ponza taşı).
5- Eğer kökler toprağın her yerini ve yüzeyini iyice kaplamışsa bu demektir ki kesinlikle besin vereceksiniz.

Adanalı Ranya Hanım’a güzel sorusu için teşekkür ederim. Siteye değerli bir konu daha eklememe sebep oldu.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: | |

'Çiçeklerin eskiye göre daha küçük açmaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  Bitkilerimiz açısından sığır gübresi ve koyun gübresi arasında fark var mıdır? Keçilerin beslenme özelliklerinden dolayı sütünde bulunan faydalar gübresine de geçer mi? Son olarak da saksılarımızdaki gübre sinek yapar mı?
  ***
  Sığır gübresi çok kuvvetli değildir. Faydalı mikroorganizmalar ve birtakım trace elementlerden yana zengindir. Koyun gübresi çok daha kuvvetli ama diğer zenginlikleri pek yeterli değil deniyor. Her ikisi de kullanılmadan önce yeteri kadar eskimiş fermantasyonu vesairesi tamamlanmış olmak zorunda, yoksa zararları olabilir. Keçi veya diğerleri, doğal ortamlarda ne kadar özgür gezebiliyorlarsa gübreleri de o nispette daha kailitei olur. Tekdüze suni yemlerle beslenenlerin gübreleri o kadar kaliteli olamıyor. Hayvan ne yiyeceğine kendisi karar vermeli kendisi arayıp bulmalı. Keçiler daha meraklı ve damak zevkine daha düşkün hayvanlar. Sütünün veya gübresinin kalitesi elbette doğal ortamlarda özgürce beslenebilmesine bağlıdır. Toprakta sinek geçicidir. sebebi fazla sulamaktır. O sineklerin hiçbir şekilde zararı yok. Sadece tohumdan yetişen bazı mini fidelere zararı olabiliyormuş, o da sadece bazı türlerde o kadar.

 2. Hulya - Tokat dedi ki:

  Öyleyse bundan sonra keçi gübresinin fermantasyonunu tamamlatıp kullanmamızda sakınca yok. En azından deneyeceğim. Teşekkürler.

 3. Hande Yener - Bursa dedi ki:

  Bu sitede bunu yazan kişiyi teşekkür ederim. Sayenizde çok güzel bir çiçek yetiştirdim.
  ***
  Ben de size ve sizin gibi yzılarımı okuyan, faydasını gören, sonra da geri dönüp deneyimlerini paylaşan kişilere teşekkür ederim.

 4. Sevde Pir - İzmit dedi ki:

  begonya ve minyatür gülümü beyaz un gibi olan bitlerden koruyamıyorum. Çiçek yada taze yaprak daha açamadan bitler sarıyor etrafını, çiçekçiden sprelenerek kullanılan ilaçtan aldım ama fayda göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Her gün klorlu musluk suyu püskürteceksiniz böylece temiz kalıyorlar. Begonyayı bilmem ama güller bunu çok seviyor daha iyi gelişiyor. Veya 50 kadar sigara izmariti (veya yarım paket sigara) iki bardak miktarı suda iki üç gün bekletilir, o su ile yaprakların altlarına, dallara sprey yapılırsa bunun da çok etkili bir çözüm olduğu söyleniyor. Ama esas çare her gün yıkamak ya da benim yaptığım gibi bu tür bitlenen türlerin sevdasından vazgeçmektir. :) En iyi, kökten çözüm budur. :)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)