Choisya ternata

Bütün yıl canlı kalan parlak yapraklarıyla çok dekoratif bir bitkidir. Hızlı büyüyüp hızlı dallanıp budaklanma özelliği vardır. Fakat içmekânları sevmez. Bahçe ve balkonlarda yetiştirmelisiniz.

Anavatanı kuzey Amerika kıtasının güney bölgeleridir. Bu bitkiye Meksika portakalı da denir. Çalı şeklinde tutularak bahçe çevresi çit gibi ya da duvar diplerinin çirkinliğini örtmek için yetiştirilir. Çiçekleri hem kokusuyla hem şekliyle portakal çiçeğine benzetilir. Yaprakları ovalandığında diğer turunçgiller gibi kokar.

Choisya ternata yapraklarıChoisya ternata
Familya: Rutaceae (Turunçgiller)
Cins: Choisya
Tür: Choisya ternata
Kışa dayanıklılık: -18°C
Işık: Direkt güneş tam gün.
Toprak: Nötr civarı (pH 6.1 ila 7.8)
Choisya ternata bütün yıl canlı kalan parlak yapraklarıyla çok dekoratif bir bitkidir. Fakat içmekânları sevmez. Bahçe ve balkonlarda yetiştirmelisiniz. C. ternata çiçekleriYetiştirilmesi birçok turunçgil türlerinden daha kolaydır: Choisya ternata orta şiddet don olaylarına (-18°C) dayanır, bulunduğu yer yazın fazla güneşli olmasa bile, günde iki saat kadar güneş alırsa gayet güzel idare eder. Hızlı büyüyüp hızlı dallanıp budaklanır.

Her yıl daha çok sayıda ve daha kokulu çiçek açar. Yaşlandıkça çiçek açması ilkbaharda sınırlı kalmaz, yaz sonuna kadar devam edebilir.

Choisya ternata ‘Sundance’
Choisya ternata’nın altın yapraklı kültivarı. Kış soğuklarına dayanıklılığı ancak deniz etkisindeki kıyı illerimizle sınırlıdır (-12°C derece). Bunun diğerinden üstün yanı asitli, alkalinli her toprağa uyum sağlayabilmesi.

Choisya ternata bakımı:
— İlkbahar başında dibi çapalanıp toprak yüzeyine eski sığır gübresi ve kemik tozu karıştırılmalı.
— Baharda çiçekler solduktan sonra, çiçek açmış dallar yarı yarıya kısaltılmalı böylece sonbahara kadar tekrar çiçeklenebilir (diğer gerekli budamayı da bu zamanda yapın).
— Kışın üstünde kar birikmesi engellenmelidir.

Çoğaltılması
1- Daldırmayla: Bir dalını koparmadan eğerek o dalın bir kısmını bir iki ay toprak altında tutarsanız köklenir. Ayrıntılı bilgi: Daldırma nasıl yapılır..
2- Piçlerinin ayrılmasıyla: Yani dipten çıkan sürgünlere piç deniyor. Taptazeyken değil de yarı yarıya veya tam olgunlaşmış olmalılar. Bunların köklenmesi kolay. Mümkün olan en dipten kesip alacaksınız ayrı yere dikeceksiniz. En iyi zamanı ilkbahar başıdır.
3- Yarı olgunlaşmış tepe çeliğiyle: 15 – 20 cm dallardan. Bu bitkide zamanı yaz sonundan önce, ağustosun sonuna doğru. Ayrıntı: Tepe çeliği..

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)