Carpobrotus, makas çiçeği, kazayağı

Dünyada en yaygın türü Carpobrotus acinaciformis’tir çünkü kış soğuklarına en dayanıklısı budur. -20C dereceye kadar dayanır.

Tuzlu topraklara, şiddetli sıcağa, susuzluğa, dayanıklı. Türkçede kazayağı demişler yanlış olmuş. Kazayağı yenilebilen bir ottur. Buna başka isim verilmeli. Makas otu diyenler olmuş bu daha uygun bir isim.

Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasından Carpobrotus cinsinin 30a yakın türü var. Çoğunluğu Güney Afrika kökenlidir. Tuzlu topraklara tam uyumlu olduklarından deniz kıyılarında yetiştirilebilir. Kışın pek soğuk olmayan bölgelerde istilacı olurlar. Aynı yerde yaşayan farklı türleri arasında doğal yoldan hibritleşmeler olur.  Carpobrotus meyvesi yenebilir anlamına geliyor. İngilizcedeki isimlerinden biri sour fig (ekşi incir). Yerörtücü olarak ve sarkıcı olarak değerlendirilir. Meyveleri tuzlu gibidir. Lezzeti kiviye benzer. Yapraklarından yemek yapılır, turşu yapılır.

Dünyada en yaygın türü Carpobrotus acinaciformis’tir çünkü kış soğuklarına en dayanıklısı budur. -20C dereceye kadar dayanır. Ankara’da bile kuzeyli rüzgâr almayan cephelerde yetiştirilebilir.

Carpobrotus glaucescens, Kışa İstanbuldan daha fazla soğuk yerlerde dayanamaz (-7C).

Carpobrotus edulis sarı çiçekleriyle diğer türlerden kolayca ayrılır. Akdeniz ülkelerinde pek çok yerde istilacı olarak yetişir. Kış soğuklarına -10C dereceye kadar dayanıklı.

Diğer türleri ancak -7C dereceye kadar soğuğa dayanabilir.

Carpobrotus chilensis – ‘deniz inciri’ yaprakları biraz daha darca ve çiçekleri diğer türlere göre daha küçük olur.

Carpobrotus, makas çiçeği

Carpobrotus, makas çiçeği

Pek toprak seçici değiller. Kumlu ve kayalıklı toprakları daha çok severler. Güneşe büyük ihtiyaç duyarlar.

Tohumları kendi kendilerine toprağa düşüp çimlenir. Dalları boğum yerlerinden kolayca köklenir toprağa bağlanır dallanıp budaklanarak her yere yayılırlar. Çoğaltılması en kolay bitkilerdendir. Kırılan dalları bile düştükleri yerde kök salar gelişir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | |

'Carpobrotus, makas çiçeği, kazayağı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Bende bu bitkiden üç farkı saksıda var.İlk kışımızı geçireceğiz.İstanbul’da açık hava şartlarında dayanıklı olmasına sevindim. Kışın üşürse ilkbaharda çiçeklerini görebilirim umarım.
  ***
  Çiçek açması için kış üşümesine gerek olduğunu sanmıyorum ama kışın üşümek bitkilerde yazın daha iyi gelişim sağlıyor. Çiçeklenme de daha iyi olur.

 2. Şimal, Sinop dedi ki:

  merhaba ben rahmetli babamın mezarının üzerine bol çiçekli çok ilgi istemeyen baharın başından taaa kışa kadar yeşil kalabilecek güzel çiçekleri olan kendi yayılıp çoğalabilen kışa da dayanıklı bir çiçek önermenizi isteyeceğim şimdiden teşekkürler.
  ***
  Sinop iklimine uygun bu sayfadaki bitki var. sonra aptenya, acem halısı, damat mendili.. kışın da yeşil kalırlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)