Carex (Kareks) ıslak ve gölgeli bahçelere

Su bahçeleri, havuz kenarları ve yeterince sulamak kaydıyla birçok tarzda bahçelerin parkların süslenmesinde kullanılabilir. Ev ve ofislerde bazı özel şartlar ister..

Aslında carex türleri güneşi açıklığı sever. Bataklık ve su kıyıları bitkisi olduğu için gölgeli – fazla nemli bahçelere uyum sağlayabiliyor. Çok çeşitleri var, tümü de uzun ömürlüdür. Koyu gölgeli yerlere düz yeşil yapraklılarını tercih etmelisiniz. Renkli yapraklı türleri uyum sağlayamayabilir. Az gölgeli, yarı güneşli yerlere her türü uygundur.

Carex testacea

Carex testacea

Carex ‘Cyperaceae’ familyasındandır. Temel bir cinstir. Birçok türleri bulunur. Cyperaceae familyasında çimene benzer birçok cins bitkiler var. Japon şemsiyesi onlardan biri. Carex ise bu sayfada bahsettiğim cins. Burada sadece üç türünün resimlerini görüyorsunuz. Bizde bu bitkiye “ayak otu” deniyor.

Su bahçeleri, havuz kenarları ve yeterince sulamak kaydıyla birçok tarzda bahçelerin parkların süslenmesinde kullanılabilir. Saksılarda balkonlarda tüm açık hava bitkilerinde olduğu gibi toprak saksılar gerekir. Ev ve ofislerde bazı özel şartlar ister en alttaki kısma bakın.

Nasıl toprak ister? Aslında kareks (veya ayak otu) daha ziyade su ile ilgileniyor. Yani susuz bırakmayın da ne tür toprak olursa olsun. Sadece aşırı kireçli ve beyaz killi topraklar hariç. Ama belki onlarda da olabilir. Denemeden kesin bir şey demiyorum artık.

Sulama: Sınırsız. Ne kadar çok su, o kadar mutlu carex. Fakat bu özelliği aslında türüne göre ve bir de bazı türlerinde hava sıcaklığı 28 derece üstü sıcak zamanlar içindir. Daha serin günlerde toprak ıslaklığını kaybedip nemini de biraz yitirmeye başladığında tekrar sulanmalıdır. Hangi türü nasıl sulama ister bilemeyeceğimiz için bu yazdığım bilgiye göre ortalama bir yol bulmalıyız. Aşırı sulama, özellikle esintisi olmayan kuytu bahçelerde hastalıklara yol açabilir  deniyor.

Carex ice dance

Carex ice dance

Çoğaltılması:Eğer susuz kalmazsa hızla çevreye yayılır. ilkbahar başında kürekle bulunduğu topraktan parçalar halinde toprakla beraber ayırırsınız istediğiniz yerlere dikersiniz. Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Zaten carex tohumlar düştüğü yerde kendiliğinden gelişir. Her iki şekilde çevreye yayılma özelliği var. Susuz kalmazsa tabii ki.

Kışa dayanıklılığı: Oldukça iyidir. Kışları fazla sert geçen bölgelerde belki yaprakları zarar görebilir ama baharda gür olarak yeniden yapraklanır hızla büyür.

Yaprak çeşitliliği zengini türler: Carex bitkisi türlerinin kimisinin yaprakları çimen yaprakları gibi dar, incecik ve upuzun, kimisinin zambak ve kurdele çiçeği yaprakları gibi genişçedir. Renklileri, çizgili yapraklıları, ebrulileri vb. birçok farklı dekoratif kareks çeşitleri var. Tüm çeşitleri sık ve fazla gürce çıkardığı yaprakları için yetiştirilir.

Carex frosted curls

Carex frosted curls (Carex albula)

Evlerde ofislerde carex yetiştirmek

Kareks içmekânlarda fazla nemli hava istiyor hem çok da havadar toprak. Saksısı da özellikle cilasız ve en kalitesiz toprak saksı olmalıdır. Böylesi toprak saksılar suyu hızla emer ve daima havaya nem salar durur. Bu da carex gibi nemli hava isteyen bitkilere çok faydalıdır. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Sık sık iyi havalandırılmaya ihtiyacı var. Öğle vakitlerinde üstüne su püskürtün. Haftada bir duşun altında banyo yaptırın. Toprak saksılarda bol bol sulayabilirsiniz zararı olmaz. Ama plastik veya seramik saksılarda toprağın ıslaklığı gitmeden sulamamalısınız.

İçmekânlarda yetiştirmek istediğiniz carex bitkileri için iyi humuslu bir bahçe toprağına hem perlit hem ponza taşı ikisi birlikte ve biraz da eski sığır gübresi karıştırın. Kaliteli bir özel bitki toprağı kullanacaksanız sadece ponza taşı karıştırın. Besin, ikinci yıl saksı değiştirmeyecekseniz verebilirsiniz.

 

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)