Caladium

Kaladyum her ne kadar saksılarda evlerde yetiştirilebilse de aslında bir bahçe dekorasyonu bitkisidir. Göz alıcı çeşit çeşit renklerde yaprak güzelliklerine sahip oldukları için yetiştirilir.

Kaladyum her ne kadar saksılarda evlerde yetiştirilebilse de aslında bir bahçe dekorasyonu bitkisidir. Göz alıcı çeşit çeşit renklerde yaprak güzelliklerine sahip oldukları için yetiştirilir. Bahçelerde kış boyunca yumrular toprak altında bekler, sadece ilkbahar ortasından sonbahar ortalarına kadar yapraklıdır. Saksıda yetiştirip bütün yıl evde tutabilirsiniz. O zaman bütün yıl yapraklı kalır. Ama çok havadar, esintili yer istediğini unutmayın. Bu yüzden içmekânlara pek uygun değildir.

kaladyumAraceae familyasındandır. ‘Caladium’ ismi tüm kaladyum türlerinin ortak bilimsel cins adıdır. Türüne, hibritine, kültivarına göre çeşitli adları var. Anavatanı Güney Amerika kıtası, Brezilya, Amazon nehri çevresidir. Aşırı sıcak memleketlerin bahçelerine ‘fazlaca sulamak şartıyla’ tam uygundur.

Yüksek ağaç gölgelerini sever. Güneşin fazlasını istemiyor. Az güneş deyince güneşi gündüz aydınlığı zannedip koyu gölge karanlık yer gerektiğini sananlar var. Az güneş demek yapraklara güneş ışınlarının değmesi, hafifçe ısıtması demektir. Yaprakları çok fazla şiddette ısıtması ve bunun saatlerce sürmesi kaladyumlara zararlıdır. Güneş ışınları filtrelenerek ulaşırsa yararlıdır. Hiç ulaşmaması iyi değildir, yapraklar yeterince canlı renklere sahip olamaz. Az güneş veya bir parça güneş demekle bunu kastediyorum. Veya sabahleyin erken saatlerde öğle vaktine iki saat kalaya kadar güneş. Ya da ilkindi sonrası güneşi.

İlkbahar ayları kaladyum yumrularının satış zamanıdır. Avrupa’da Amerika’da en sevilen bitkiler hangileri ise, işte onları Türkiyede çiçek satış yerlerinde bulmak imkansız! Böyle garip bir çiçekçilik sektörümüz var. Gerçi esas sebep talep olmayışı. Halkımız meraksız. Bu işte de arz talep meselesi söz konusu.

Benekli beyaz kaladyumYumruların dikilmesi: Kaladyum sıcak hava istiyor. Geceleri hava serinliği en kötü ihtimalle 12°C olmalıdır. Diğer şehirlerde bununla kıyaslayın. Buna göre hesaplayarak, yumrular bahar serinlerinin azalmasından bir ay önce, Mart sonuna doğru veya nisan başında kapalı yerlerde son derece süzek ve havadar toprağa dikilir. Ortam düzenli şekilde devamlı havalandırılıyor ve sıcaklığı da kontrol altında tutuluyor olmalı. Yumruların üstü en fazla yarım santim iri taneli toprakla örtülmeli. Yeterince ılık esintilerin etkisiyle köklenme ve filizlenme başlar. Bunlar yeterince büyüyene kadar baharın ortası gelmiş olur, hava yeterince ısınmış olur. O zaman bahçelere esas yerlerine dikebilirsiniz. Köklenmiş yapraklanmış yumrular toprağa 5cm derinliğe dikilir. Ya da aşağıdaki tarifime göre uygun toprağa saksılara dikebilirsiniz dışarıya bahçeye balkona koyabilirsiniz. Veya satışa çıkarabilirsiniz.

Bir bahçe bitkisi olarak kaladyum: Bütün yıl bahçede yetiştirilebilir. Bunun için kış soğuklarının en fazla -7°C derece olan yerler uygundur. Sonbaharda havalar iyice soğuduğunda yapraklar ölür gider. Don olaylarından zarar görmemeleri için üzerleri toprak, saman ve eski sığır gübresi karışımıyla örtülmelidir. İlkbaharda havalar ısınınca yumrular yeniden filizlenir. Sıcağın derecesine göre hızla büyürler. Meselea istianbulda tesbih çiçeği kana, yıldız çiçeği dahlia, gelin çiçeği kala nerede bahçelerde kışı atlatabiliyorsa oralarda onlar gibi kaladyum da uzun ömürlü bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Ağır killi topraklarda veya fazla kumlu topraklarda yumruların pek yaşama şansı yok.

İlk yıl iyi gelişmesi, sonraki yıl küçük yapraklı olması sorunu: Büyük ve güçlü yumrulardan büyük yapraklar olur. Zayıf topraklarda yumru güç kaybeder. Bir sonraki yıl için iyi bir yapılanma gerçekleştiremez. Dolayısıyla sonraki yıl toprak iyi olsa bile çelimsiz olabilir.

Çeşitli renklerde kaladyumlarSulama: Yaz sıcaklarında çok fazla sulamalısınız. Toprak daima fazlaca nemli kalabilmeli. Daha serin zamanlarda o kadar sulamamalısınız.

İstediği toprak ve beslenmesi: Besleyici bir kompost toprağa 1/3 oranında eski sığır gübresi karıştırmalısınız. İlk dört yapraktan sonra, her bir yaprak gelişimini tamamladığı zaman çok hafif dozajda suya karıştırılan sıvı besinden verin. Genel amaçlı besin olacak. Sırf yaprak güzelliği besinleri düşünülenin aksine kaladyumlar için iyi değildir. Fazla azot kaladyumun dayanıklılığını azaltır. Doğru besinden ve güneşten yeterince faydalanabiliyorsa sonraki yıl daha gösterişli olur.

Aslında yaprak çürüntüleri ve ponza taşı ile süzekliği arttırılmış kırmızı killi toprak kaladyum için en iyi topraktır. Bütün bitkiler için. Bu toprak kapalı mekanlarda saksılarda kullanılacaksa hem perlit hem ponza taşı ile sertliği ağırlığı iyice giderilmiş olmalıdır ve saksı toprağı her yıl değiştirilmelidir, bu şartta besin takviyesi gerekmez.

Önemli bir püf noktası: Kışa doğru soğukta bırakırsanız yapraklardaki besin ve enerji yumruya çekilir. Yumru gücüne güç katar. Ani don olaylarıyla karşılaşmadan yaprakların soğukta yavaş yavaş bozulması daha iyidir. Bozulmayı hızlandırmak için tamamen susuz bırakın. İlkbahara kadar çok serin kuru bir yerde saklayın. İlkbaharda havalar ısındığında topraktan söküp yine yukarda anlattığım gibi hazırladığınız toprağa dikin.

Çoğaltılması: Kaladyum yumruları her yıl biraz daha genişlemiş olur. Birbirine bağlı yumrular sistemidir aslında. İşte bunları bölmekle çoğaltılır. Ayrılacak kısımlarda yapraklanma gözleri olmalıdır. Merkez kısmını yandaki yumrulardan onlara zarar vermeden ayırın. Merkez kısmı yine kocaman yapraklı olur. Diğerlerini olgunlaşana kadar ayrı yerde bakacaksınız besleyip büyüteceksiniz. Çoğaltılması bu şekildedir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Caladium' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zühtü Zilayaz dedi ki:

  Bu bitkiyi nereden temin edebiliriz?
  ***
  Dışardan getirtmek gerekiyor galiba. Bahçe bitkisi olduğu için büyük şehirlerde bulunması imkansız. Belki yazlık evlerin olduğu Ege – Akdeniz kıyı kesimlerde satan çiçekçiler olabilir.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Eskiden büyük marketlerde satılırdı. Benim de 3 tane vardı. Ama artık hiçbir yerde göremiyorum. Tohum satılıyor ama bu doğru mu yoksa aldatmaca mı? Tohumla çoğalır mı?
  ***
  Elbette tohumla çoğalır ama kaladyum bitkisinin genellikle çok gösterişli hibritleri satılır. Bunlar ya tohum vermez ya da tohum verseler bile yeni nesil bitkiler çok alakasız özelliklerde olurlar. Kısaca inanmayın derim. Tohumla çoğaltılamayan veya tohumla çoğaltılması son derece zor olan türlerin bile tohumları satılır oldu. O tohumları alıp ekenler maydanozlarla ıspanaklarla karşılaşıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)