Buzçiçeğigiller – Aizoaceae

Neredeyse tüm türleri oldukça güzel çiçekli iyi bir yer örtücüdür. Aynı zamanda aşırı güneşli balkonlarda iyi bir balkon çiçeği, özellikle sarkıcı olarak çok iyi iş görürler.

Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasının temel cinsler şunlar:
Normal yapraklılar: Aptenia, Tetragonia, Trianthema
Çubuk yapraklılar: Delosperma, Drosanthemum, Carpobrotus, Lampranthus, Sesuvium

Buzçiçeğigillerin daha farklı çeşitleri de var. Lithops ve benzeri bitkiler dünyanın en ilginç bitkilerinden olup yetiştirilmesi zor ama meraklıları çok. Succulent tutkunlarının tercih ettiği buzçiçeği türleri daha çok mesembs ismiyle bilinir.

Aizoaceae familyasından türlerin birçoğuna genelde aynı isim verilir, buzçiçeği denir. Yaprakları kalp şeklinde olanı iki yıl önce yazmıştım: Aptenia cordifolia. Ve küçük silindirik çubuk yapraklı bir tür: Acem halısı.. Çok kalın büyük çubuk yapraklı kazayağı (makas çiçeği) ve ince çubuk yapraklı damat mendili çiçeği de buzçiçeğigillerdendir.

Sık görülen ortak özellikleri: Succulent özelliklidirler. Yapraklarına sanki ince toz şeker serpilmiş gibi parıltılı görünümü olur (bazı türlerde bu özellik görülmeyebilir).

Neredeyse tüm türleri oldukça güzel çiçekli iyi bir yer örtücüdür. Aynı zamanda aşırı güneşli balkonlarda iyi bir balkon çiçeği, özellikle sarkıcı olarak çok iyi iş görürler. Arada bir sulamak dışında yaz boyunca hiçbir bakım gerektirmez. Gölge etmeyin başka ihsan istemezler. O derecede güneşi ve ilgisizliği severler.

Lampranthus

Lampranthus çeşitleri

Toprak olarak aşırı killi aşırı kumlu her toprakta yetişebiliyorlar çok yerde görmüşümdür. Saksılarda yetiştirmek için en iyisi kompost (poşetlerde satılan) topraklardır. Kuru yapraklar, taş kırpıntıları, ponza taşı, kum elinize ne geçerse kompost toprakla karıştırın. Daha mutlu gelişirler hem kök çürüme riski büyük ölçüde ortadan kalkmış olur. Fakat bu toprağın besleyiciliği hemen hiç yoktur. Bu yüzden arada bir bitki besini vermeniz gereklidir. Yine böyle toprak kışın şiddetli dondurucu soğuğun köklere ulaşmasını mümkün kılar böyle bir zararı vardır.

Sulama yazın toprak önemli derecede kuruduğu zaman, kışın ‘eğer tamamen açıkta bırakmazsanız’ hiç sulamayın arada bir toprak yüzeyini ıslatın. Kapalı yerlerde sulama çürümeye sebep olur.

Şiddetli don olaylarına dayanıklı olduğunu bildiğiniz türler için siz her ihtimale karışı, kışın -8C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde şu tedbirleri almalısınız:
Açıkta kalacaklarsa yağmur kar ilişen bir yerde olsunlar. Hem açıkta hem susuz kalırlarsa şiddetli soğuğun kuru toprak gözeneklerinden köklere kadar işleyip tamamen öldürme riski var. Islak toprak donsa bile daha fazla soğuğu köklere iletmez. Bitkinin üstü karla kaplansa şiddetli soğuktan iyice korunurlar. Plastik saksılara dikmemelisiniz, bu türlere toprak saksı her şart için en uygun saksıdır.

Çiçekleri tohum oluşturduğunda hiç dokunmayın o tohumlar toprağa yayılır kendiliğinden çimlenirler. Ya da toprak yüzeyine rasgele serpin. Zamanla bir şekilde toprağa girip çimleniyorlar. Tohumdan yetişenler gayet hızlı büyür. Şaşırtıcı hızları var. Bırakın ne zaman isterse o zaman çimlensinler. İlkbahardan yaz sonuna kadar istediğiniz zaman alıp başka bir yere dikebilirsiniz. Fide yer değiştirmelerde ilk günlerde toprak kurumadıkça sulamazsanız kesin tutarlar. İlk diktiğinizde can suyu vermek denen şeyi sakın yapmayın. Sadece toprak yeterince nemli olmalı.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)