Bunun olduğu yerde bu da olur

Evinize ya da ofisinize yeni bir bitki daha almak istiyorsunuz ama şimdi sahip olduğunuz bitkiler gibi yerini severler mi diye endişeleniyorsunuz. Böyle bir sıkıntıda ne yapılır?

Evinize ya da ofisinize yeni bir bitki daha almak istiyorsunuz ama şimdi sahip olduğunuz bitkiler gibi yerini severler mi diye endişeleniyorsunuz. Böyle bir sıkıntıda ne yapılır?

Bu yazımda birkaç bitki türünü baş örnek olarak seçtim. O baş örnekler her eve her şarta uyum sağlayamayan, bazıları çok müşkülpesent, bazıları biraz müşkülpesent türlerdir (ev ofis gibi içmekânlarda elbette). Örnekleri özellikle bunlar üzerinden verdim ki bilgiler yüzde yüz kesin olabilisin. Onların çok sevdikleri ortamda yanlarında yazdığım diğer bitkiler de tam onlarla aynı yerde kesinlikle sağlıklı gelişirler.

Bazı bitkilerin adı farklı yerlerde iki üç defa geçti. Yanlış değil.

Aşağıdakilerin tümü ev / ofis içi şartları içindir. Evlerde olmaması gereken türleri de ele aldım. Yani onlar eğer evde oluyorsa.. Evinizin şartları ona uygun ise..

mart ayında balkonumdan..

Bu seferki fotoğrafın konu ile ilgisi yok. 2012 Mart ayında balkonumdan bir görüntü. Sedum palmeri bu yıl çok geç çiçeklendi. Ama çok güzel. Fotoğrafta iyi çıkmamış. Ortada ıtır dalını ve yapraklarını görebiliyor musunuz? Alt sol köşede bir tür yonca yaprakları, onların sağında yonca yaprağına benzeyen sağlıksız yapraklar ise yonca değil, ogzalis, fotoğrafın tepesinde de görünüyor. Bunlar kendiliğinden saksılarda çıkıyor. en soldaki yonca yaprağındaki beyaz noktalar ise çok şirin mini beyaz sinek bitki bitleri. :)

Örnek bitkilerin yaşayabildikleri hayatta kalabildikleri yerleri değil.. Mükemmel gelişebildikleri, çiçeği için yetiştirilenlerinse kusursuzca çiçek açabildikleri ev içi ortamları kastediyorum. Bunu göz önünde bulundurarak düşünmelisiniz.

Küpe çiçeği: Evde olmaz, ama, eğer sizin evinizde oluyorsa, çok çiçek açıyorsa onunla aynı yerde şunlar da olur: Siklamen, açelya, orkide, gardenya, onbir ay çiçeği, şeker begonyası, yeni gine çiçeği, cam güzeli, mum çiçeği..

Sardunya: Bu da içmekan ortamlarını sevmeyen bitkilerdendir. Şu şartla düşünün: Evde yaprak sapları normal kısalıkta kalıyor, yapraklar kıvrık değil muntazam düzgün, dallar kalın oluyor ve devamlı çiçek açıyorsa tamamdır. Bu durumda aynı yerde şunlar da çok sağlıklı gelişir: Kaktüs sanılan succulent bitkiler, gerçek kaktüsler, limon, kumkuat, minyatür gül ve yucca (avize ağacı)..

Benjamin: Kauçuk, salon palmiyeleri, dracaena türleri, salon sarmaşığı, kurdele çiçeği, paşa kılıcı..

Dua çiçeği: Bunu bazı şartların dahilinde ele alıyorum. O şartlar şunlar: yeri kuvvetli aydınlık olup iki saat kadar sabah veya akşam güneşi yapraklara geliyor, ortam hava nemliliği yüksek.. Kendisi: Tam sağlıklı gelişip yaprakları olması gerektiği gibi renk ve desene sahip olabiliyor.. yaprakları hiç kıvrık değil, kenarlarında en küçük bir kuruma yok, dümdüz ve geniş.. yaprak sapları da uzun oluyorsa.. Onunla aynı yerde şunlar da çok sağlıklı gelişir: Mini filkulağı, Reks begonyası, fittonia, guzmanya, eşmeya, aşk merdiveni, antoryum, barış çiçeği, dracaena türleri ve kordilin..

Difenbahya: Devetabanı, singonium, barış çiçeği, aşk merdiveni, salon sarmaşığı, benjamin, zeze çiçeği, ağaç begonyası, paşa çadırı..

Antoryum: Afrika menekşesi, barış çiçeği, ağaç begonyaları, paşa çadırı, aşk merdiveni, zeze çiçeği, gloksinya, japon küpesi, ruj çiçeği, kroton, japon şemsiyesi, benjamin..

Dikkat: Yukardaki tavsiyelerimden sonuç çıkarmak için bir iki aylık gözlemleriniz asla yeterli değildir. Mesela küpe çiçeği evde bir iki ay iyi gitmişse öyle devam edecek diye bir şey yok. Yaz sıcaklarında veya kışın havasız kaldığında evde bozuluyorsa geçersiz. Onun için en az bir yıllık deneyimlerinize göre hareket etmelisiniz.

Ayrıca, siz kendi deneyimlerinize göre aşağıya tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler:

'Bunun olduğu yerde bu da olur' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Tabii ki siteyi devamlı takip ediyorum. İstanbuldan Tuba hanım yazmış eyvah yardım edin ne yapabilirim. Evet kesinlikle hepimiz böyle düşünüyoruz elbette. Görünce eyvah diyoruz. Okuyunca sizin burada: Çok şirin mini beyaz bitki bitleri sözünüz geldi aklıma. Fazlaca da dert etmemelimiyiz gördüğümüz zararlıları. Sizce?
  ***
  Bu mini mini bembeyaz kanatlı bitler diğerlerinden çok daha fazla zararlıdır, kurtulmak daha zordur. Ben mücadele etmiyorum. Bitlerin sevdiği bitki türlerini tanıyarak onlar ölürse bir daha onlardan almıyorum. Belki kararımı değiştirebilirim. Belli olmaz.

 2. Şafak, Giresun dedi ki:

  Sardunyalar çok güzel yetişiyor ama minyatür gül belki 5 tane aldım hep soldular :( o kadarda özen gösteriyorum olmuyor :(
  ***
  Sardunyalarınız bence gerektiği gibi sağlıklı gelişmiyor. Veya eğer sardunyaların yeri soğuksa kış boyunca aldığınız minyatür güller ani değişiklikte bozulmuştur. Zamanla düzelirler. Şimdi ilkbahar geldi. Filizlenip hızla tomurcuklanmalarının zamanı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)