Bitkilerde dal mutasyonu

Bu çeşit mutasyon bitkinin herhangi bir parçasında olabiliyor. Örneğin pembe renk çiçek açıyorsa bir dalındaki çiçekler kıpkırmızı veya bembeyaz olabilir. Veya yaprak renginde ve şeklinde değişim olarak görülebiliyor. Normal olmayan ama doğal olan bu gibi gelişmelere değişimlere mutasyon denir. Mutasyon DNA’da, kromozomlarda ve genlerde olan değişim sonucu olur.

Bu çeşit mutasyon bitkinin herhangi bir parçasında olabiliyor. Örneğin pembe renk çiçek açıyorsa bir dalındaki çiçekler kıpkırmızı veya bembeyaz olabilir. Veya yaprak renginde ve şeklinde değişim olarak görülebiliyor. Normal olmayan ama doğal olan bu gibi gelişmelere değişimlere mutasyon denir. Mutasyon DNA’da, kromozomlarda ve genlerde olan değişim sonucu olur.

Bizim salondaki kauçukta da sanıyorum bu çeşit “dal mutasyonu” ortaya çıktı. Geçen yıl budamıştım (uzun gövdeyi orta yerine yakın üst kısmından kesmiştim). Budadıktan sonra yan dalları yazın gelişmeye devam etmişti. Yaklaşık on yıldır “kış boyunca” hiç gelişim göstermeyen kauçuğumuz, geçen kışın başında ana gövdeden, en üst kesik yere çok yakın taraftan yepyeni bir filiz çıkardı. Kışa rağmen bunu ben bu kış pencere tülünü açarak salonun daha iyi güneş almasına bağlamıştım fakat diğer dallarda kış boyunca hiçbir gelişme olmadı ve her yılki gibi şimdi yine yok. Çünkü bu kauçuk ancak havalar iyice ısınınca, nisandan sonra gelişim gösteriyor.

bitkilerde dal mutasyonuEvimiz kışın soğuk olur. Belki kış boyunca salondaki sıcaklık tahminen 5 – 12°C dereceler arasındadır. Sadece o filiz yavaş da olsa büyümeye devam etti ve halen devam ediyor. Şu an dört yapraklı. Yapraklar küçük ve tuhaf olarak farklı farklı renklerde. İlki normalden biraz açık yeşil. İkincisi dua çiçeğindeki gibi hafifçe desenli. Üçüncü yaprak hafifçe yeşile kaçan soluk limon sarısı. Dördüncu yaprak kış sonu / bahar başı daha kızgın güneş aldığı için olsa gerek yavruağzı rengine yakın, kavuniçi gibi bir renkte oldu. Şu an gelişmesi tamamlanmış bitmiş halde ve bu renkte. Filiz dal birkaç hafta dinlenme arasından sonra bugünlerde yeni bir yaprak çıkarmaya hazırlanmaya başladı. Resimde görüyorsunuz yeni yaprak kılıfı biraz büyüdü ve kıpkırmızı oldu. Bakalım bu defa ne renk yaprak çıkaracak? Eğer o dal hep küçük yapraklı, farklı renkli yapraklarla ve sağlıklı bir şekilde gelişime devam ederse, soğukta da gelişebilen yeni bir kauçuk türü olacak demektir. Doğal bir mutasyon eseri olarak.

Bugünkü diğer yazımda anlattığım Dracaena Warneckii bu şekilde elde edilmiş bir Dracaena çeşidi. Sahibi mutasyonlu daldan yeni üretimler yapıp önce yeni çeşidin devamlılığından emin olmuş. Sonra patentini almış, seri üretimini yaparak bütün dünyaya satmışlar..

Bizim kauçuğun mutasyonlu dalındaki gelişim sağlıklı bir şekilde devam edecek mi, o daldan oldukça şık yeni bir kauçuk ağacı çeşidi halinde yeni fidanlar üretebilecek miyim, merakla bekliyorum.

Not:
Dal mutasyonu ile ilgili kısa bir bilgiyi Wikipedia’dan bulabildim: Bud Sport – Wikipedia.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler: |

'Bitkilerde dal mutasyonu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Esra Şener dedi ki:

  Yapraklı bitkim güneşten dolayı kahverengi olmaya başladı ne yapabilirim?
  ***
  Kuruyorlar mı yoksa yeni gelişenler sağlılı bir şekilde mi kahverengi çıkıyor? Sonra ne tür bir bitki? Bunları açıklamadan yardımcı olamam.

 2. Emine, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğe aşığım resmen pazarlarda bile bakıyorum. Harıka yaprakları var ama ben evde bır turlu geliştiremıyorum. Yıne bir yaprak açtı uykuya daldı resmen. Yan dalında açacak olanda kurudu. Anlayamadım nerde yanlış yapıyorum.
  ***
  Yeri fazlaca esintili olursa hızlı büyür. Hatta ağustos sonuna kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim. Çok hızlı büyüyecektir.
  https://www.bitkivecicek.com/evde-kaucuk-agaci-ficus-elastica-yetistirmek


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)