Beyaz odalara bembeyaz çiçekler

Bazı insanlar beyaz tutkunu. Evlerinde her şey beyazdır. Vazolarında da beyaz çiçekler olur. Peki ya saksılarda beyaz açan çiçekler? Uygun neler var ki beyaz salonlarımızda çiçek açsın dursunlar?

Bazı insanlar beyaz tutkunu. Evlerinde her şey beyazdır. Vazolarında da beyaz çiçekler olur. Peki ya saksılarda beyaz açan çiçekler? Uygun neler var ki beyaz salonlarımızda çiçek açsın dursunlar?

Ne yazık ki çiçek açan bitkiler güneş istiyor yoksa çiçek açmazlar. Bazıları çok az güneşte veya çok kuvvetli aydınlık pencere önünde çiçek açabilir:
Beyaz phalaenopsis orkideleri, beyaz antoryum ve beyaz afrika menekşesi..

Bazıları daha kuvvetli güneş ister. Meselâ sadece 3 – 4 saat direkt gelen sabah güneşi veya akşam güneşi, ama direkt gelecek. Bunlar:
Beyaz çiçek açanlarından sardunya, gardenya, kamelya, Madagaskar yasemini..

beyaz çiçekli madagaskar yasemini

Madagaskar yasemini

Yerlerinin çok havadar ve esintili olması gerektiğini de özellikle belirteyim. Yukardakilerin tümü için bu kural olmazsa olmaz gereklidir. Gün içinde sık sık pencereleri açacaksınız odayı iyice havalandıracaksınız, bitkiler esinti alacak.

Bence tümünden edinmelisiniz, zira yılın her zamanında hepsi çiçekli olamıyor. Ama sardunya ve antoryum güneş alabildikleri takdirde oda serin olsa bile yılın her zamanında kesintisiz çiçek açarlar.

Diğerleri de biraz öyle ama çoğu türler gün içinde 18°C derece ve daha serin saatler çok az olması şartıyla çiçek açarlar. Kamelya hariç.

Kategori: Evde Çiçek açan Yazar:

Etiketler: |

'Beyaz odalara bembeyaz çiçekler' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mesude - Merzifon dedi ki:

    Yaklaşık iki ay önce üzerinde tomurcukları olan bir kamelya satın almıştık. Tomurcukları hâlâ açmadı hatta birkaç tanesi kurudu. Dışarısı soğuk olduğu için çiçeğimizi salonumuzda tutuyoruz. Salonun ısısı 20 – 25 derece arasında oluyor. Çiçekleri açtırmak için ne yapmamız gerekiyor?
    ***
    Kamelya ev içinde yetiştirilmesi en zor bitkilerdendir. Hem hava çok nemli olacak hem esinti olacak. Her gün gün içinde üç dört ayrı zamanda vantilatör çalıştırın bitkinin yaprakları ve toprak yüzeyi esintiye maruz kalsın. Eğer yaşadığınız yerin havası kuru ise, hava nemi için şu yazıma bakın: https://www.bitkivecicek.com/tropikal-bitkiler-icin-evde-nemli-hava-kosesi-yapmak


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)