Beşiz yıldız pentas çiçeği

Rubiaceae (kökboyasıgiller) familyasının Pentas cinsinin Pentas lanceonata türü çeşitleri çok tutulan bahçe süs bitkilerindendir. Evlerde, çok iyi güneş alan pencere önlerinde yetiştirilebilir. Kesme çiçekçiliğe de uygundur.

Rubiaceae (kökboyasıgiller) familyasının Pentas cinsinin Pentas lanceonata türü çeşitleri çok tutulan bahçe süs bitkilerindendir. Kahve ve gardenya ile akrabadır.

Mevsim şartları elverdiğince bütün yıl kesintisiz çiçek açabilir. Aslında uzun ömürli bir bitkidir ama küçük bir fide iken güzelce çiçeklenme özelliğinden dolayı park ve bahçeler için mevsimlik gibi kullanılır. Kışları çok sert geçen yerlerde zaten mecburen mevsimlik olarak değerlendirilir. Saksıda yetiştirip kışın dondan korursanız uzun ömürlü yetiştirebilirsiniz. Evlerde, çok iyi güneş alan pencere önlerinde yetiştirilebilir.

Pentas (beşiz çiçeği) kesme çiçekçiliğe uygun bitkilerdendir. Hatta ticaret açısından daha da uygundur çünkü kestikçe daha güzel gelişir daha çok çiçeklenir. Değeri bilinmeli.

Akdeniz iklimine, sıcağa kuraklığa uyumlu bahçe bitkilerindendir. Pentas çiçekleri kırmızı, beyaz, eflatun, mor ve iki tonlu çeşitlilikte olan pentaslar var. ABD’de en yaygın adı ‘Egyptian Star’ yani Mısır yıldızı.. Bizde nedense beşiz çiçeği diyenler oluyor sebebini anlamış değilim.

çeşitli pentas çiçekleri

Pentas çiçeği

Kışa dayanıklılığı: -7°C derece kadar soğuğa dayanır. İstanbulda hiçbir kış koruması gerekmez. Kışın dondan etkilenirse dipten kesilmeli. Baharda yeniden büyür.

Pek toprak seçici değildir. Güneşi seviyor. Bununla beraber, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu yazları aşırı sıcak görülen yerlerde doğuya bakan duvar diplerine veya yarı gölgeli yarı güneşli ağaç altı gibi yerlere dikilse daha iyi olur.

Her yeni yapraklanmalardan tomurcuklanmalardan sonra uygun dozlarda besin vermelisiniz. Daha gösterişli gelişir.

Dal çeliği ile yılın her zamanında kolayca çoğaltılabilir. Tohumdan yetişenler birkaç ay sonra çiçeklenir o da uygundur.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Beşiz yıldız pentas çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Perihan P. -Ankara dedi ki:

  Pentas çiçeğini çok seviyorum. Çok vefalı bir çiçek. Her daim çiçekli. Ankara’da bahçede yetiştirebilir miyim? Ayrıca dal çeliği ile çoğaltmak nasıl yapılır?
  ***
  Orada kış soğuklarına dayanamaz. Çoğaltmak için yaz aylarında dallarından kırıp direkt toprağa dikeceksiniz.

 2. Ali, Mersin dedi ki:

  Bendeki pentas çiçeği takriben boyu yarım metreyi bulmuş. Yaprakları iri. Bir sürü çiçek açıyordu. Son 10 gündür yaprakları yapış yapış. Sanki üzerine yapışkan dökülmüş gibi. Güneşte daha rahat fark ediliyor. Sanki bazı yapraklarını bir şey kemiriyor. Yeni açan yapraklar rengi çok sarıya dönüp bozuluyor. Bitki için suda örümcek zehiri hazırlayıp fısfısladım. Güzelim çiçek mahfoldu. Yapraklarını kontrol ediyorum böcek göremiyorum. Fakat bazı yaprakları sanki bişeyler kemiriyor.
  ***
  Büyük bir ihtimalle rengi belli olmayan kırmızı örümcek türü bitler dadanmıştır. Çok küçük oldukları için kolay kolay göremezsiniz. İlaçlamanız gerekiyor. Zirai mücadele ilaçları satan yerlerden kırmızı örümcek ilacı aramalısınız. Diğer ilaçlar etki etmez.

 3. Cengiz, Mersin dedi ki:

  Dal çeliği ile nasıl çoğaltılacak? Suya koyup köklenmesi mi beklenecek yoksa dalı direkt toprağa mı ekeceğiz?
  ***
  Bu sayfanın düzenlenmesi gerekiyor. Şimdilik kısaca şöyle diyeyim: Mersin’e göre nisandan mayıs sonuna kadar ya da eylülden kasım başına kadarki dönemde dallarını direkt toprağa dikeceksiniz. Böylece köklenirler. Şiddetli sıcak yaz aylarında veya yeterince sıcak olmayan kış aylarında denemenizi tavsiye etmem.

 4. Cengiz, Mersin dedi ki:

  Bir arkadaşım tohumundan yetiştirmiş ve çiçek almaya başlamış. Tohumları nasıl alabilirim ve tohumlar nerededir?
  ***
  Çiçekler solunca onların yerinde küçük yuvarlak meyveler oluşmaya başlar. Onlar kuruyunca içindeki tohumları alırsınız.

 5. Berna , Afyonkarahisar dedi ki:

  Pentas çiçeği çeliği kaç günde köklenir? Çeliği kavanoz kapatarak aa tutturabilir miyiz?
  ***
  Belli olmaz. 15-25 gün arası değişir. Sıcak yaz günlerinde kapalı tutmayı tavsiye etmem. çürüme olabiliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)