Bahçe ve saksı bitkilerinin yaz bakımı

Süs bitkilerinin yaz bakımı, hangi bitkilere yazın neler yapılmalı, yaz gübrelemesi, üretimi vesaire bilgiler..

Bugün 21 haziran, yaz mevsiminin ilk günü. İstanbul’da artık gece en düşük sıcaklık 18 civarında olur, aslında genelde 20 derecenin altına pek düşmez.

Birçok bitkinin suda köklendirmeyle çoğaltma işini şimdi başlatabilirsiniz. Bir aya kalmaz köklenirler, saksılara dikersiniz, sonbahara kadar kayda değer bir gelişme bile gösterirler.

Ayrıca tepe çeliği ve dal çeliği ile üretim yapmanın gayet verimli olacağı günlerdeyiz.

Yazın bahçe sulama: Gece ısı 20 derecenin altına düşmeyen yerlerde sulama akşama doğru yapılmalı. Geceleri daha serin geçen yerlerde ise sulama sabah erkenden yapılmalı.

Yaz başı gübrelemesi: Glayöl, yıldız çiçeği, zambak (lilyum), şakayık gibi bitkiler çiçek açtıkları zaman veya çiçekleri solunca kök kısmı gelecek yıl için daha iyi gelişim göstersin diye gübrelenebilir. Özellikle toprak iyi kalitede değilse gübreleme daha fazla önem taşır yoksa gelecek yılki performansları şimdikinden daha kötü bile olabilir. Sonbahara kadar çiçekelenmeye devam eden yumrulu begonya gibi bitkilere de şimdiden eylüle kadar ayda bir az miktarlarda besin takviyesi yapılabilir.

Bazı bitkilere yazın neler yapılmalı, aşağıdaki bilgileri genel kabul edip diğerlerinden benzeri türleri, akraba bitkileri de ona göre düşünebilirsiniz.

Aracaea familyasından süs bitkileriniz varsa çoğaltma yapmanızın tam sırasıdır: Difenbahya, antoryum, barış (yelken) çiçeği, devetabanı gibi bitkilerin kök gelişimi en kuvvetli olarak şimdi başlıyor.

Siklamenleriniz hâlâ yapraklı olsa bile sulamayı bırakın ve çok aydınlık ama direkt güneş almayan serin bir yerde dinlenmeye bırakın. Temmuzun ortasına kadar hiç sulamayın.

Açelyalar büyüme serpilme dönemine girmişti. Şimdi fazla güneşten koruyun, yapraklarını sık sık ıslatın ki gelecek çiçeklenme dönemi için yeterince dallanmaya budaklanmaya devam edebilsinler. İyi bakarsanız önümüzdeki dönemde öncekinin en az iki misli çoklukta çiçek açabilir.

Orkidelerinizi günün havası en fazla nemli olduğu vakitlerinde birkaç saat dışarda tutun. Şartlarınız uygunsa orkidelerinizi bahçeye çıkarsanız daha iyi olur.

Klasik sardunyaların gelişimi aşırı sıcak ve esintisiz yerlerde sekteye uğrayabilir. Güneş batmaya yakın zamanda yapraklarını yıkayın. Tozdan arındırın.

Yumrulu begonyaların coşma zamanındayız. Güneşi sevseler de fazlasından korumalısınız ki çiçekleri çabuk bozulmasın.

Kasımpatı bitkilerinin şimdi tepelerini kırpmalısınız. Böylece her bir dal birkaç dal oluşturur, sonbaharda daha fazla çiçek açar.

Zakkumlarınızın dip sürgünlerini yok edin. Hem şimdiden sonrası hem gelecek yıl için daha iyi çiçeklenmesini sağlarsınız.

Laleleriniz kurumuştur. Soğanları söküp serin bir yerde saklayın veya sökmeyin, sonbaharda sökersiniz yeni yerlerine dikersiniz.

Yıldız çiçeklerini ve glayölleri bugünlerde susuz bırakmamalısınız.

Amarillisleriniz yavru vermişse ve yavrular köklenmişlerse hemen ayrın. Sonbahara kadar kuvvetlice büyüyeceklerdir.

Güllerde çeşitli hastalıklar baş gösterebilir. Yapraklarının altlarına ve üstlerine günde en az bir defa musluk suyu püskürtürseniz hem parazitleri giderirsiniz hem sudaki klor birçok hastalıkları önler. Ayrıca güller yıkanmayı çok seviyor, daha gür büyüyeceklerdir.

Ortancalarınız suyu çok seviyor diye aşırı sulamaya girmeyin yoksa sıcağın da etkisiyle yapraklarında mantar hastalıkları baş gösterir. Toprak asla nemini yitirmemeli ama toprağın ıslaklığı gitmeden önce sulamamalısınız. Solan çiçekleri bekletmeyin dal uçlarından kesin. Böylece kökler daha da kuvvetlenir, gelecek yıl daha kuvvetli gelişir.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler:

'Bahçe ve saksı bitkilerinin yaz bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Rahşan - İstanbul dedi ki:

    Verdiginiz tavsiyeler için teşekkürler. Bilgilerinizle bahçemdeki pekçok çiçegim gelişti ve güzelleşti. Şu an ilaçla hallettim fakat yıldız ve cam güzeli çiçeklerimi sümüklü böcekler yedi. Ben de saksıya alıp kötü olan kısımlarını budadım. Tekrar gelişirler mi?
    Yaz bakımı yazınızda açelyalar gelişir demişsiniz. Açelyamın yapraklarının uçları yanmaya ve dökülmeye başladı. Oysa bu yapraklar üsten açan taze yapraklardı. Ortancalarımın topragı sanki çok sert sulamadan sonra balçık oluyormuş gibi geliyor buna rağmen budadıgım dallarda sadece yapraklar (ama çok güzel ve birsürü) açıyor. Topragına takviye yapıp yeni birsaksıya geçirsem olur mu?
    ***
    Cam güzeli gelişmeye devam eder ama yıldız çiçekleri için sanmıyorum. Çiçeklendikten sonra yaprakları önemlidir, yumrular beslenir gelecek yıl için kuvvet toplar. Açelyanız hakkında ilgili yazımı bulup okuyun (en üstteki arama çubuğuna yazıp bulabilirsiniz). Ortancaya gelince, evet öyle yapabilirsiniz ama köklerine zarar vermemeye çalışın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)