Aynı safa

Ayn-ı safa (safa gözü) Asteraceae familyasından tüylü yapraklı büyük sarı papatyalar. Diğer adları portakal nergisi ve susi.

Ayn-ı safa (safa gözü) Asteraceae familyasından tüylü yapraklı büyük sarı papatyalar. Diğer adları portakal nergisi ve susi.

Aynısafa olarak bildiğimiz bu papatyalar Asteraceae (Papatyagiller) familyasının Calendula cinsindendir. İstanbulda çok yerde mini çiçekli yabani türleri kendiliğinden yetişir. Süs bitkisi oalrak yetiştirilen iri çiçeklileri Calendula officinalis türüdür. Birkaç farklı çeşidi, kültivarı türetilmiş. Bazıları uzun saplı, daha gösterişli çiçekli olur. Bunlar kesme çiçekçilikte önemlidir.

Bahçelerde ve balkon saksı bitkisi olarak yetiştirilir. Yanlış bakım sonucu ilkbahardan sonra çiçeklenmesi gelişimi pek görülmez. Bakımsızlık sonucu tohum verip ölürler. Devamlı çiçek açabilmesi için solmuş çiçekleri hemen koparılmalıdır. Toprak zayıfsa birkaç sulamada bir düşük dozajda bitki besini de verirseniz sonbahar sonuna kadar güzelce çiçek açmaya devam eder.

Calendula officinalis (aynısafa)

Calendula officinalis (aynısafa)

Yenebilir, çiçekleri salatalarda kullanılır. Safran yerine kullanıldığı da olur.

Bahçelerde pek toprak seçmez. Eğer suyu iyi geçiren ve besleyici toprakta yetiştirirseniz daha güzel gelişir. En iyi gelişim göstereceği toprak hafif asitli ve notr olup biraz da kumlu olmalı.

Güneş ihtiyacı yüksektir. Gölgelik yerlerde yetiştirmeye çalışmayın iyi bir verim alamazsınız.

Tohumdan kolayca yetişir. Hızlı büyür. genelde iki ay içinde çiçeklenirler. Çevreyen dökülen tohumları kendiliğinden çimlenir. Kışın hafif don olaylarına dayanırlar. Bu konuda bilgi bulamadım ama kış soğuklarına dayanıklılıkları -10°C olduğu kesin. Tüm kıyı bölgelerimizde tohumarı yaz sonunda ve sonbaharda ekilebilir. Böylece ilkbaharda çok erkenden çiçek açarlar.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)