Atlas çiçeği, orkide kaktüsü Epiphyllum

Atlas çiçeğinin dünyada en yaygın ortak adı Epiphyllum’dur. Yabani / doğal türleri gece çiçek açar, gündüz solar. Hibrit türlerinin çiçekleri birkaç gün solmadan dayanabilir: Genellikle çiçekler 15 cm kadar geniştir. Doğal türler fazla güneşten rahatsız olur. Hibritler güneşi sever ama yine de filtrelenmiş güneş daha iyidir.

Aslen epiphytic (doğal ortamında ağaçlar üstünde kökleri açıkta) yetişen bir bitkidir. Anavatanı tropikal yağmur ormanlarıdır. Bundan dolayı nemli hava seviyor, köklerininse çok havadar toprakta olmasını istiyor.

Atlas çiçeğinin dünyada en yaygın ortak adı Epiphyllum’dur. Yabani / doğal türleri gece çiçek açar, gündüz solar. Hibrit türlerinin çiçekleri birkaç gün solmadan dayanabilir: Genellikle çiçekler 15 cm kadar geniştir. Doğal türler fazla güneşten rahatsız olur. Hibritler güneşi sever ama yine de filtrelenmiş güneş daha iyidir.

Ev çiçeği olarak: Uygundur ama esintili, iyi havadar ortam istiyor.

Bilimsel sınıflandırılması: Cactaceae (kaktüsgiller) familyasından Epiphyllum cinsinin 19 temel cinsi olup ayrıca birçok hibritleri ve kültivarları vardır. Çiçek renkleri: Beyaz, pembe, kırmızı, mercan renki ve bunlardan karışık renklerde.

Gelişim döngüsü: Çiçek açtıktan sonra birkaç hafta dinlenir, hareketsiz kalır. Bu dönemde besin vermeyeceksiniz. Çiçeklenmeden sonra, havaların daha da ısınmasıyla beraber pörsümüş gibi bir hal alırsa susuz kalıyor ya da kökler mi çürüdü diye düşünmeyin. Bu onun doğal bir özelliğidir. Yaz sonuna doğru yeniden gelişmeye başlar. Atlas çiçeği veya orkide kaktüsü denen kaktüs çeşitleri genelde küçük bir fideyken çiçeklenmez. İkinci veya üçüncü yıl çiçek açmaya başlarlar.

atlas çiçeği, orkide kaktüsü

Atlas çiçeği / Orkide kaktüsü

Çiçekleriyle ilgili bir püf noktası: Atlas çiçeği yetiştiriyorsanız nerelerinden çiçek açtığını bilirsiniz. İşte o noktalardan bir daha çiçek açmaz. Onlar tükenince o parçaları budamalısınız. Budadığınız parçaları atlas çiçeğinizi çoğaltmak için kullanabilirsiniz.

Esinti ihtiyacı: Evde yetiştiriyorsanız devamlı açabileceğiniz bir pencerenin tam yanında bulundurarak yaz kış mümkün olduğunca sıklıkta pencereyi açık tutup esinti almasını sağlamalısınız. Aslında en iyisi ısı sıfıra düşmedikçe daima dışarda tutmaktır. Yoksa bu bitkinin düşmanı mantar hastalıkları her yerde.

Sıcaklık: Türüne göre değişiyor. Genelde sıfır ve altı soğuklar zarar verir öldürür. Bazı türleri uzun süreli olmamak kaydıyla -3°C, -4°C derece soğuklara dayanabilir.

Deniz etkisindeki havası nemli illerimizde nisan – kasım arasında dışarda tutulmalı. Kışın ise serin bir yerde tutup az sulamalısınız. Fazlaca kuru havalı yerlerde daima içerde tutulsa daha iyi olur (ayrıca saksı altına tepsi gibi bir kap içinde su bulundurun ki atlas çiçeğinize nemli hava sağlasın – saksı suya değmeyecek. Kabı yarısı suya batmış taşlarla doldurursanız havanın nemlenmesi daha hızlı daha devamlı olur).

Saksı ve toprak: Bunda kalın plastik saksı tavsiye ediliyor ki kökler daima nemli ortamda kalabilsin. Ama toprak da bir o kadar havadar olmak zorunda. Onun için toprağa yarı yarıya ponza taşı ekleyin. Bulamazsanız kalın rendelenmiş strafor, o da yoksa eleyerek tozunu giderdiğiniz lifli toprak kullanın.
Eğer gerçek toprak kullanacaksanız bu toprağa ilave olarak perlit, eski sığır gübresi ve ponza taşı her biri eşit oranlarda karıştırılsa daha iyi olur.

Toprağın pH derecesi pek önemli değil, nötr civarı daha iyidir. Fazla asitli fazla kireçli topraklar atlas çiçeğine uymaz. Sonra, özel toprak kullanacaksanız yaprak güzelliği için yetiştirilen bitkilerin toprağından olmamalı. Azot zengini topraklar zararlı olabiliyor. Atlas çiçeğini yetiştireceğiniz toprak ne tür olursa olsun yarı yarıya ponza taşı karıştırmalısınız.

Sulama: Yazın suladıktan bir veya iki üç gün içinde ıslaklığı gidince yine bol su ile sulayın (kökler ve bütün toprak bol su ile yıkanacağı şekilde sulayın – su alt deliklerden tamamıyla akıp gitmeli içerde kalmamalı). Kış boyunca toprak biraz kuruduğu zaman ama nemini fazla yitirmeden önce sulayın.

Saksı değiştirme: Her ilkbaharda toprağını değiştirin. Değiştireceğiniz gün toprak ıslak olmamalı. Atlas çiçeğinizi sökün, kökleri topraktan ayırın. Bozuk kökler varsa dipten kesin. Sonra, ne kadar çok sağlıklı kökler varsa ona göre bir boy büyük saksıya dikin. Yoksa aynı boy saksıya dikmelisiniz. Bu bitki gereğinden büyük saksılarda fazla toprak içinde kolayca boğulup çürüyebiliyor. Bakın ölçü şudur: Yeni dikeceğiniz saksıda kökler ve toprak eşit hacim kaplamalı. Anlayacağınız yeni saksısında kökler toprakla birlikte ıkış tıkış bir vaziyette olacak. Sadece atlas çiçeği değil, birçok süs bitkisi bu muamele ile yetiştirilmelidir daha sağlıklı daha hızlı büyürler.

Besin: Gevşek, fazla havadar toprak kullanmışsanız yaz boyunca her üç sulamada bir defa suyuna besin karıştırmalısınız. Besin azotça fakir olmalıdır. Daha kuvvetli toprakta yetiştiriyorsanız besin pek gerekmez.

Çoğaltılması: istanbulun iklimine göre nisanın ikinci haftasında 15 cm kadar parçalarını keserek / kopartarak alın. Dört beş gün gölgeli serin bir yerde açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun kabuk bağlasın. Sonra yukarda anlattığım gibi havadar bir toprağa küçük bir saksıya dikin. 5 – 6 santimi toprak altında kalacak. Yanına bir çubuk batırıp bağlayın ki dik dursun. Toprağı hafifçe sıkıştırın. Sulamayın. Direkt güneş almayan bir yerde 10 gün kadar sulamayacaksınız. Sonra Toprak iyice kurumuş olmaya yaklaştıkça sulayın. Mayıs ayıyla birlikte daima dışarda tutun. İki ay geçince normal sulama düzeni içinde sulamaya devam edin.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Atlas çiçeği, orkide kaktüsü Epiphyllum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Banu, Ankara dedi ki:

  Atlas çiçeğimi nasıl cicek açtırabililrim, bakımını gerektiği gibi yapıyorum henüz hiç çiçeğini göremedim.
  ***
  Bahar sonunda, yaz başında çiçeklemmesi gerekiyor. Yeni aldıysanız gelecek yılı bekleyin. Birkaç yıldır hiç çiçek açmıyorsa kışın sıkıntı çekmemesi yüzündendir. Trakyada köylerde bu bitki kışın kömürlük, ahır gibi yerlerde tutulur ki dondan zarar görmesin. Çok üşürler susuz kalırlar. İlkbaharda dışarı çıkarırlar. Açık havada gelişmeye başlar çiçek açar.

 2. Sevil, İzmir dedi ki:

  Atlas çiçeğimin yaprakları inceldi,cansızlaştı.Aldığım günkü gibi değil.Toprağını değiştir dedi çiçekçi ve organik torf verdi.Değiştirmeden önce size danışmak istedim.Neden cansız ve mutsuz?
  ***
  Yaz ortasında öyle olması normaldir. Yaz sıcakları geçince canlanması lazım. Siz mutlaka uygunsuz yerde tutuyorsunuz. Esintiyi temiz havayı sever. Bakımı için bu sayfadaki tavsiyeleri izleyin.

 3. Semra S. -Balıkesir dedi ki:

  Atlas çiçeğini nereden ve nasıl temin edebilirim lütfen bilgi verir misiniz?
  ***
  Gerçekten aranılacak bir bitki ama hiçbir yerde satıldığını görmedim. Halk arasında meraklılar birbirlerine veriyor böylece meraklıları birbirlerinden alıyor. Bir yerde görürseniz çekinmeden bir dal isteyin. Şimdi tam zamanı. Kolayca tutar hızlı büyürler.

 4. Aylin B. -Adana dedi ki:

  Yapraklarına su püskürtülür mü?
  ***
  Yazın, sadece geceleri, özellikle havası fazla kuru olan yerlerde.

 5. Türkan O. -İstanbul dedi ki:

  Atlas çiçeğinin her çeşidi Yalova seralarında mevcut.

 6. İsimsiz, Antalya dedi ki:

  Ben bundan dört ay önce kırtıklı yaprakları olan atlastan çelik olarak aldım. Ama ne tuttuğu belli ne tutmadığı. Diktiğim gibi duruyor. Biraz buruşuk. Tuttuğunu nasıl anlarım? Çürüme yok. Açık balkonda duruyor.
  ***
  Onlara balık kılçığı atlası diyoruz. Buruşma fazla değilse hala hayatta ama hatalarınız yüzünden köklenmemiş ve çok susuz kalmış. Atlaslar susuzluğu sevmez. Kuvvetli güneş alabileceği bir yerde tutun. Antalya’da gündüz boyu güneşten ısınırsa kışa rağmen gelişime devam eder. Yazın ise gölgede tutun.

 7. Münevver, Bodrum dedi ki:

  Çelikten ürettiğim iki yıllık piramit yapraklı atlas çiçeğim var. Sürekli yeni dal çıkartıyor. Boyu yaklaşık 1m civarında. Sürekli açık balkonda ve 3-4 saat güneş görüyor. Hiç besin kullanmıyorum. Çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor? Görünüşü gayet sağlıklı ama bazı atlaslara göre yapraklarının rengi biraz soluk yeşil. Çelik aldığım da öyleydi.
  ***
  Renginin canlı yeşil olması az güneşli yerde olmasına bağlıdır. Zaten atlas kaktüslerini fazla güneşte tutmak iyi değil. Şu sıralar ya da hazirana kadar tomurcuk vermesi lazım. Mutlaka tomurcuklanır. Geçen yıldan kalma büyük yapraklar (veya yassı dallar diyelim) yoksa tomurcuklanma ihtimali zayıf.

 8. Çiçek sever dedi ki:

  Atlas çiçeğim senelerdir açmıyor. Bakımını iyi yapıyorum. Yazın balkona koyuyorum büyüyor ama acmadı daha. Beş sene oldu.
  ***
  Kışın biraz üşümesi ve mevsimlere göre değişen gece gündüz uzunluğunu algılaması gerekiyor. Böylece ilkbaharda gündüzler uzarken o da tomurcuklanır. Yani kış boyunca geceleri ışık yakılmayan ve soğuk bir odada durması lazım.

 9. Sadet, Kırıkkale dedi ki:

  Ben çiçekleri çok seviyorum. Evimde birsürü çiçeklerim var. Atlas çiçeğini gördüm çok güzel. Çiçekçileri gezdim yok. Nereden bulabilirim? Bildiğiniz yer var mı?
  ***
  Ben de çiçekçilerde hiç rastlamadım. Ancak bir yerde görünce bir parça isteyeceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)