Aşılı gül, aşılı domates. Niçin?

Bugünkü yazımın konusu aşılı bitkilerde kök kısmın sağladığı avantajlar..

Bunların daha makbul olduğuna inanılıyor. Peki bitkiler tepeden tırnağa her şeyiyle özgün olsa daha iyi değil mi? Sonra aşılarda özellikler fark edilemeyecek derecede bile olsa değişiyor. Yazık değil mi?

Aşılama sebeplerinden birini eski bir yazımda açıklamıştım: Kısaca, fidanların genç yaşta meyve verebilmesi veya çiçek açabilmesi için.. Bugünkü konu ise, tohumla veya çelikle çok kolay yetişen ve kısa sürede ürün veren bitkilere aşı yapılması. Mesela Gül, domates, karpuz.. Bunlara niçin aşı yapılır?

Kökler ne kadar gür ve saçaklı gelişiyorsa bitki o derecede sağlıklı ve gür büyür. Verimliliği kat kat artar. Fazlaca köklenmek her bitki türünde mümkün olamıyor.. veya her bitki her toprağa uygun olamaz, gerektiği gibi köklenemez.

Her bitki her toprağa uygun olamıyor. Kökler her toprakta sağlıklı gelişemiyor. Bu büyük bir problemdir. İşte aşı sayesinde toprak ve köklenme sorunlarının üstesinden gelinebiliyor.

Aşılı bitkilerde kök kısım için hızlı köklenme, çok köklenme ve her toprağa uyabilme şartı aranır. Turunçgillerde greyfurt, güllerde yabani gül (kuşburnu), domateslerde patlıcan.. Aşılı bitkilerin kök bitkileri olarak kullanılır.

Sonuçta daha verimli, daha dayanıklı, daha sağlıklı bitkiler elde ediliyor. Kök bitkisi olan türlerin toprak seçiciliği pek yoktur. Kökler farklı farklı topraklarda gayet güzel gelişebiliyor.

Gül türlerini düşünürsek: Güller için en uygun toprak süzekliği ponza taşı, perlit, kum gibi maddelerle arttırılmış kırmızı killi topraktır. Veya süzekliği mükemmel, gevrek, etli, humuslu, sağlıklı toprakları severler. Ayrıca gül türlerine göre gül kökleri farklı farklı iklim şartları ister.

Her yerin toprağı güllere uygun değil. Toprak uygun olsa iklim uymaz. İklim uysa toprak uymayabilir.

Kuşburnu bitkisi ise bir gül türü olmasına rağmen her çeşit toprakta, her farklı iklimde iyi gelişir, toprakta ihtiyacı olan maddeleri arayıp bulmada çok başarılıdır. Topraklarda oluşabilecek hastalıklara dayanıklılığı yüksektir. Toprak donmalarına karşı da çok dayanıklıdır. Susuzluğa dayanıklıdır. Bu sebeplerden dolayı dünyanın her yerinde güllerin aşılısı tercih edilir. Ve dünyanın her yerinde aşılı güllerde kök kısmı olarak yabani gül (kuşburnu) tercih edilir.

‘Çelikten yetiştirilmiş güller kısa ömürlü oluyor’ söylentisi yukardaki bilgilere bakarsanız kısmen doğru, kısmen yanlış. Bir yerin iklimi ve toprağı gül türüne göre yeterli uygunluktaysa orada güllere aşıya hiç gerek yoktur, çelikten yetiştirilenler de çok uzun ömürlü olur.

Kategori: Püf Noktaları Yazar:

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)