Artık çayır moda. Özel çimlikler doğa düşmanı ilan edildi.

Gelişmiş batılı ülkelerin çevreci, çağdaş, yüksek kültür sahibi, duyarlı, doğa dostu, yeşilci, çevreci insanları artık çim alan yerine kendi tarzları çayırları oluşturuyor. Kimileri doğal toprakta o yöreye ait ne gibi otlar varsa onları suluyor başka bir şey yapmıyor. Kimileri çeşitli mevsimlik süs bitkilerinin tohumlarını otların arasına serperek karışık yetiştiriyor.

Gelişmiş batılı ülkelerin çevreci, çağdaş, yüksek kültür sahibi, duyarlı, doğa dostu, yeşilci,  çevreci insanları artık çim alan yerine kendi tarzları çayırları oluşturuyor. Kimileri doğal toprakta o yöreye ait ne gibi otlar varsa onları suluyor başka bir şey yapmıyor. Kimileri çeşitli mevsimlik süs bitkilerinin tohumlarını otların arasına serperek karışık yetiştiriyor.

Çim alanlar, hele rulo çim veya çim halı denen doğa düşmanı peyzajcı icadı şeytanlıkların yerine çok şirin çayırlar yapabilirsiniz. Çok da kolay. Bahçenizdeki çim halıları kaldırıp çöpe atın. Toprağı güzelce çapalayın. Sonra küçük boy mevsimlik bitki tohumlarını hiç dikkat etmeden resgele serpin. Tırmıkla toprağı düzeltin bu arada tohumlar toprağa karışır. Sonra sulayın. Toprağın sahip olduğu binbir çeşit otların tohumlarıyla birlikte sizin tohumlarınız da yeşerecek, kısa sürede rüzgarın getirdiği tohumlar onlara karışacak, çok güzel bir çayırlık olacaktır.

Süslü çayır

Zamanla rüzgarın getirdiği çeşit çeşit tohumlar çayır alanınızın florasını zenginleştirecektir. Yapmanız gereken sadece iki şey var: Biri kışın bir defa toprağı iyice çapalayıp kuru otları toprakla karıştırmaktır. Diğeri yaz boyunca çayırınızı susuz bırakmamaktır.

Üstelik gübreye bile gerek yok: Küçük bir çayır alanda ilkbahardan kışa kadar belki milyonlarca böcek ölüyor toprağa karışıyor. Bir de kışın kurumuş ölmüş bitkileri toprağı çapalayarak toprağa karışmasını sağlarsanız toprak fazlasıyla güçlenir. Yıllar geçtikçe çayırınızın toprağının verimliliği kat kat artar.

Peki çimlikler niçin doğa düşmanı?

ÇayırBakın çim alan yerine doğal çayır olsa neler oluyor:

1- Doğal çayırda binbir çeşit bitkiler türer. Bir yöreye mahsus bitkiler.. o yörenin endemik türleri.. veya oranın iklimine uyum sağlamış bitkiler.. Her şey o çayır alanda az bir bakımla hayat bulur. Çim alanlar ise doğadaki on binlerce çeşit bitkileri, onbinlerce çeşit böcekleri yok etmek için insanların açmış olduğu melun bir savaştır.

2- Çayır alanlar sayısız çeşitlilikte bitkilere ve böceklere zemin olduğu gibi, bütün bunlar çevre hayvanlarının yiyeceğidir, gıdasıdır, barınağıdır. Herşeydir. Ama insanlar doğada bütün dengeleri yok etmek için kolları sıvamış, acımasızca lanetin laneti bir savaşa girmişler.

3- Doğal çayır çok daha az su ister. Çim alanlar öyle değil. Devamlı, düzenli sulamak gerekiyor. Bu da büyük bir israftır.

4- Çayırlardaki bitkiler birçok böcek türlerinin yaşam alanlarıdır. Özel çim alanlarda böyle bir şey mümkün değil. Mesela en basitinden, arılar bile aç kalır çünkü balözü dolu çiçekler yoktur. Çim halı döşenmiş alanlarda neredeyse hiçbir böcek türü yaşayamaz. Böyle olunca, o böcekler olmadığı gibi bitkilere zarar veren bitki bitlerini, tırtılları yiyen uğur böcekleri, eşek arıları, peygamber develeri, kulağakaçan böcekleri ve daha birçok etçil böcekler yiyebilecekleri böceklerden bulamadıkları için ve üreme imkânı sağlayan alanlar olmadığı için yok olup gidiyor. Böceklerle beslenen kuşlar da başka yerlerde yaşamak zorunda kalıyor. Bulabilirlerse ne iyi.. Ama genelde bulamıyorlar nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

5- Çayırlıkların toprağı daima bereketli, verimli olur. En üstten dördüncü paragrafta açıkladım.

Bahçeniz varsa, çim alan yapmak istiyorsanız yapmayın. Doğa düşmanı şeytanlar kervanına katılmayın. Toprağı güzelce çapalayın sulayın. Bırakın ne yeşerirse yeşersin.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |

'Artık çayır moda. Özel çimlikler doğa düşmanı ilan edildi.' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

    Konu gayet güzel ve çok haklısınız. Benim boş alandaki çayırlarda tohum atamam ama otlar, yoncalar gayet güzel gelişiyor.
    Hacer komşumun bahçesi ile sorunu çok. Durmadan çim tohumu atıyor, değişik çiçekler ekiyor fakat hiçbir şey olamıyor. Bahçe sabah güneşini alıyor o kadar, gerisii hep gölge, havasız ve gölge bir bahçe.
    ***
    Yine de kesinlikle bir şeyler olmalıydı. Belki toprakta sorun vardır. Ya da hep aşırı güneş ve sıcak isteyen bitkileri tercih ediyordur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)