Arapsaçı, bebek gözyaşları çiçeği, Soleyrolya

Bilimsel adı: Soleirolia soleirolii. Eski bilimsel adı: Helxine soleirolii.. Saksılarda satıldığını görürseniz almaya heveslenirseniz önce iyi düşünün. Son derece yüksek hava nemliliği istiyor. Bu da her yerde mümkün değil.

Bitkilere saçma sapan isimler veriyorlar. Bugünkü bitkinin İngilizcede en yaygın adı baby’s tears.. Türkçeye aşkın göz yaşları diye çevirmişler ne alakası varsa.

Bir ismi de güya Arapsaçı imiş. Birileri uyduruyor işte. Benim bildiğim arapsaçı başka bir tür. İncecik küçük yaprakları var, mezar üstlerine dikilir bütün toprak yüzeyini kaplar.. Succulent bir türdür. Bu bitki ise succulent filan değil. Yosunların yaşayabildiği aşırı rütubetli yerlerde yaşayabilir. İngilizcedeki başka bir ismi mind-your-own-business yani sen kendi işene bak. Kısaca ‘Sanane çiçeği’.

Fazlaca rütubetli evlerde aşk merdiveni gibi zarif bir yeşillik olması amacıyla yetiştirilir. Ayrıca pek fazla güneş almayan çok rütubetli bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir. Hava nemliliği uygun ise hızla çoğalır halı gibi her yeri kaplar.

Düzenli sulama istiyor. Toprak asla kurumamalı.

Urticaceae (Isırgangiller) familyasındadır.
Bilimsel adı: Soleirolia soleirolii. Eski bilimsel adı: Helxine soleirolii..

Soleirolia soleirolii

Soleirolia soleirolii

Az güneşli, çok aydınlık yerlere uygundur. Kışın çok hafif don olaylarına dayanabilir (-3°C derece gibi). Yapraklar gider ama ilkbaharda köklerden tekrar yeşerir.

Saksılarda satıldığını görüp de almaya heveslenirseniz önce iyi düşünün. Son derece yüksek hava nemliliği istiyor. Bu da her yerde mümkün değil.

Soleirolia soleirolii terrariumlar için uygun bitkilerin başında gelir. Bunsuz terarium düşünülemez.

Çoğaltılması genelde kökten ayırma iledir (daha doğrusu toprakla beraber, toprak parçalarıyla ayrılarak). Çelikle çoğaltmak için cımbız filan gerekir herhalde. Yani o kadar ince küçük dallarıyla uğraşılamaz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Arapsaçı, bebek gözyaşları çiçeği, Soleyrolya' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  İc mekan bitkisi mi dis mekan bitkisi mi? Benim arapsacim balkonda az gunes alan bir yerde duruyor. 4 gunluk sehir disina ciktim ve ust yapraklarinin tamaminin kurudugunu gorup cok uzuldum. Su an havadar bir pencere onune iceri aldim. Yapraklari nemli kalsin diye su spreylemeye basladim. Sarkanlar canli, ama digerleri kurumus, umarim olmez.
  ***
  Demek alışık değillerdi onlar kurudu. Yeni çıkanlar dayanıklı olur. Bu tür, meyveli olana göre daha kolay yetiştirilir. Evde tutabilirsiniz. Havalar daha da ısındığı zaman hava nemi sıcaklığa göre yetersiz kalacak. Kuru havada bozulacağını unutmayın. Gerçi emin değilim ama galiba aşkmerdiveninden daha fazla nemli hava istiyor.

 2. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Yeniden disari aldim.. ust kisimdan yeni filizler vermeye baslamis.Su an daha az gunes goren bir yerde. Benim balkonum guney cephesine baktigi icin,ogleden sonra gunesini cok uzun aliyor.İlk durdugu yer nispeten biraz daha gunesliydi. Gunes ust kisimlarina zarar vermis olabilir ama duzelecege benziyor. :)
  ***
  istanbulun hava nemliliği yetecekse güzel.. Bunu zamanla göreceğiz. Lütfen ilerde gelişmeleri yine yazın. Meraklıları bu sayfaya geldiğinde sizin deneyimlerinizden yararlanır.

 3. Hızır, İstanbul dedi ki:

  Benim “sanane çiçeği”m bana hiç sormadan balkondaki bir saksıda kendiliğinden gelişmeye başladı. Bakımını hiç bilmediğimden bu sürpriz hediyeyi önce güneşe çıkarttım ama daha birinci gün kurumaya başladı. İki gün sonra duvarın dibine hiç güneş almayacak şekilde yerleştirdim ve hemen hemen her gün sisleme yaparak nemlendirdim. Hatta saksının kenarlarını da biraz ıslatmaya özen gösterdim. Kuruyan dalları kopardım. Şimdi öyle güzel gelişiyor ki kıyamadım diğer bitkileri saksısından çıkarttım. Artık saksının kenarlarından sarkmaya başladı. İki gün sisleme yapmasam sanki canlılığını kaybediyor. Anladığım kadarıyla çok sıcağı da sevmiyor. Bir de çok minnacık beyaz çiçekleri var gibi. Ancak büyüteçle görülebilecek kadar küçük. Sizce çiçek sandığım minnacık beyaz noktalar başka birşey olabilir mi?
  ***
  Evet onlar çiçektir. Dikkatle baksanız ne olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

 4. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Ben de her gun su spreyliyorum. Kesinlikle cok iyi geliyor. Bu sekilde hem toprak hem de yapraklar surekli nemli kaliyor. Bu arada ust kisim yeniden yesillenmeye basladi. Tamamen yesillenmedi ama hizla toparladigini soyleyebilirim. Balkonumda en golge yer olan uc kisimda, taburenin altinda ve bir saksinin uzerinde :) duruyor. Sarkan yapraklar saksinin her yerini kaplamis durumda. Ben de daha da uzayabilsin diye yerini yukselttim. Halinden memnun bir sekilde buyuyor. Cicek meraklilarina bu sevimli bitkiden edinmelerini tavsiye ederim.

 5. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Son gelismelerden haberdar etmek istedim. Cicegimi balkonda hic gunes almayan ancak ruzgardan korunakli bir yere yerlestirdim. Gunes gorup de kuruyan ust kisimlari simdi yemyesil oldu. Boyu da uzadi. İlk aldigim halinden daha saglikli gorunuyor. Kisaca bu bitki,gunesi hic sevmiyor, bol nem istiyor. Bu sartlar saglandiginda cok hizli gelisiyor.
  ***
  Sağolun. Bizim caddede bir çiçekçi dükkanında bir haftadır görüyorum. Dükkan açıkken dışarda tutuyorlar. Sinek kadar soluk beyaz birsürü çiçekler açmış. Çiçeklerinin çok daha küçük olduğunu sanıyordum.

 6. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Kotu haber.:( Ne yazikki biz tatildeyken nenem sulamayi unutmus.Balkondaki seramda kosede duruyordu ve arapsacim kurumus.:( Her gun sulamaya devam ediyorum.Bir umut…ama 13 gun boyunca hic sulanmamis,yeni yaprak cikarabilecek mi emin degilim.
  ***
  Ninenize çiçekler emanet edilmeye gelmiyor anlaşılan. :) Sağlık olsun. Eğer sağlam sağlıklı dalları varsa yine yeşerir inşallah.

 7. Feyman Yürükoğlu, Yalova dedi ki:

  Arapsaçı almak istiyorum. Nerde satılıyor? Ölen balıkların yerine akvaryuma ekicem. Balık almaya bıktım. Arap saçı şık durur ve akvaryumda yoğun nem sağlayabilirim.
  ***
  Son tespitlerime göre Marmara ve Karadeniz havası nemliliği Arapsaçına tam olarak yeterli. Buralarda fazladan hava nemliliği sağlamaya gerek yok.

 8. Eda A. İzmir dedi ki:

  Daha önce 2 denemem oldu ama birinde kuruttum digerinde cürüttüm. Şimdi tekrar hediye geldi. Benim sorum ısıyla ilgili. Evimiz dogal gazla ısınıyor. 22-23 derece sürekli. Balkonumuz da yarı kapalı. Nerde tutmalıyım? Balkonda kalsa soguk gelmez sanırım. Sulama da spreyleme ile mi sadece, yoksa ayrıca biraz da sulamak mı lazım?
  ***
  Her bitki gibi toprağını sulayacaksınız. Fazla sıcak olmayan evlerde olabilir. İzmirde dışarda tutulabilir. ama kuzeyli rüzgarlara açık yerlerde kışın zarar görebilir buna dikkat edin. yaz boyunca ise kuzeye bakan bir yerde tutmalısınız.

 9. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Yeniden arapsaçı edineceğim;ama balkonda seraya koyacağım. Dayanır sanırım.
  ***
  Balkon seranızda kesin dayanır. Zaten çok nemli havayı seviyor.

 10. Savaş, Konya dedi ki:

  benim akvaryum merakım var. Bütün aparatları tam şekilde. bitki akvaryumumda taban bitkisi olarak kullanıyorum. yüksek ışık ve CO2 gazı (karbondioksit) kullanıyorum. çok güzel gelişiyor. ışığını az verdiğim zamanlar boya, ışığını yüksek tuttuğum zamanlar yanlara saçak atarak gidiyor. çok sevdiğim bir bitki. sizlerle paylaşmak istedim.

 11. Göktuğ Ü. -İstanbul dedi ki:

  Hobi olarak düzenlediğim bir saksı bahçem var. Yer örtücü olarak arapsaçı bitkisini kullandım. Satınaldığım yerde küçük poşetler içerisine ekiliydi ve ben de bozmadan öbek halinde diktim. Sorunum şu ki fazla sağlıklılar. Normalde yatay genişlemesi gerekirken bunlar boyuna uzuyor. Yaprakları da biraz büyüdü. Neyi yanlış yapıyorum da buna sebep oluyor? Bir öneriniz var mı?
  ***
  Aslında normaldir. Yer örtücü bitkilerin her türü sıkı sıkıya toprağa yapışık ilerlemez. Biraz uzar sonra dik duramayıp yan yatarlar. Yapraklarının alışılmışın dışında fazla büyük olması ise topraktan kolayca azot alabilmesi sebebiyledir. Bunu sağlayan şey topraktaki şu anki kimyasal dengedir (ve elbette toprakta yeterince azot bulunmasıdır). Bunun tek sakıncası gelişimin kof olması ve kofluk sebebiyle hastalıklara karşı direncin azalmasıdır. Dikkatli davranırsanız bir problem olmaz. Bitki besini veriyorsanız azot zengini olmasın eşit ağırlıklı olsun.

 12. Seyhan, Ankara dedi ki:

  Bu bitkiyi cok seviyorum. Koçtaşa baktım yok. Nerede satildığını bilen var mı?
  ***
  her yerde mutlaka satılır. Önümüzdeki aylarda kesin bulursunuz.

 13. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Bugün çiçekçiden bu bitkiyi aldım. Balkon öğlen 12:00 civarından akşam üstü 17:00’ye kadar yoğun öğle güneşi alıyor (yaz aylarında). Bu bitkiyi koyduğum yere direk güneş gelmiyor ama çok aydınlık oluyor. Sıkıntı olur mu acaba? Çok sevdiğim bir bitki. Anneciğimin anısına yetiştirmek istiyorum. Bir de her gün su spreyleyeceğim. Birçok çiçeğime yaptığım gibi. Acaba bahsettiğim yerde sağlıklı gelişir mi yoksa içeri mi almalıyım?
  ***
  Direkt güneş almazsa, havası yoğun nemli olmayan bölgelerde böylesi daha iyi. Havadar ortamları seviyor. Evinizin havadarlık şartları uygunsa evde de olur.

 14. Esra T. -Tekirdag dedi ki:

  Merhabalar bana yeniyıl hediyesi olarak teraryum geldi. Arapsaçları kurudu. Nası yeniden canlandırabilirim?
  ***
  Muhtemelen çok susuz bırakmışsınızdır ya da sıcak ve havasız bir yerde tutmuşsunuzdur. Gerçi teraryumlara uygundur ama havadar, esintili yerlerde daha hızlı ve gür gelişirler. Eğer tamamen ölmemişlerse serin, çok havadar ve biraz da güneşli bir yerde tutun. Gayet hızlı büyürler.

 15. Ceren, Malatya dedi ki:

  Nasıl çoğaltabiliriz? Toprağından mı köklerinden mi almalıyım?
  ***
  Köksüz bile hemen tutuyor. Hatta neredeyse toprağa gömmeye bile gerek yok. Toprak yüzeyine bırakmak ve susuz bırakmamakla çabucak köklenirler. Siz yine de dip kısımlarını hafifçe toprağa gömün. Tek sıkıntı evlerde havadar olmayan köşelere uyum sağlayamaması. Pencere yanında yetiştirebilirsiniz. Ben bahçeye diktim. Yosun gibi yavaş yavaş çevresini genişletiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)