Anredera cordifolia

Çitleri örtmek için işe yarar. İstanbulda kışın yok oluyor ama ilkbaharda çok hızlı bir şekilde eskisi gibi çitleri örter. Yer örtücü olarak da kullanılabilir.

Çok ilginç sarılıcı çevreye yayılıcı bir bitki. Dallarına baksanız masum, narin, hassas bir bitki sanırsınız. Oysa bitkiler aleminin canavarlarından biridir. Kış mevsimi hafif ve kısa süren yerlerde bir de yeterli su bulursa hızla çoğalır her yeri istila eder. Ağaçları devirir. O derecede tehlikelidir.

Tehlikesinin esas sebebi, anavatanı Güney Afrika dışında düşmanı zararlısı olmayışıdır. Bazı ülkelerde yetiştirilmesi kanunen yasaklanmıştır. Türkiyede o derecede tehlikeli olabileceği yer yok çünkü soğuğa direnci hiç yoktur. Belki Akdeniz sahil kesimlerinde sulak arazilerde istilacı olabilir.

Yeni Zelanda’da ve Avustralya’da ağaçlara zararları: Büyük bir hızla her yeri kaplar. Ağaçların tepesine kadar sarılıp yükselirken devamlı dallanıp budaklanır. Yaşlanmış dallarda binlerce ağır yumrular oluşur. Yaprak, dal ve yumru ağırlıkları ağaçların dallarının kırılmasına sebep olur. Bazen koca ağaç komple devrilir.

Anredera cordifoliaİstanbulda kışın tamamıyla yok oluyor istilacılık girişimleri sıfırlanıyor. Patates benzeri köklerinden baharda tekrar filizlenir hızla büyür her yeri istila etmeye çalışır. Sonbahar soğuklarıyla birlikte onca dal adeta erir gider, yok olur. Böylece yaşlanmaya vakit bulamayan dallarında yumrular gelişemez. Toprak altı yumruları ise çok sert kışlarda toprakta donup ölüyor. Bu bitkiyi seviyorsanız toprak altı yumrularının kışın donmalardan korunması için tedbir almalısınız.

Kullanış biçimi: Çitleri örtmek için işe yarar. İstanbulda kışın yok oluyor ama ilkbaharda çok hızlı bir şekilde eskisi gibi çitleri örter. Yer örtücü olarak da kullanılabilir. Balkonlarda saksılarda yetiştirmeye uygundur.

Yaprakları ve dalları nazenin, hassas görünümlü olmasına rağmen şiddetli güneşi sever. Susuzluğa iyi dayanır. Su bulursa günde birkaç santim hızla büyür.

Çiçekleri hoş kokuludur. Herkes hoşlanmayabilir. Güzel ama pek aranmayan bir hoş koku.

Çoğaltılması yumrularını ayırmakla yapılır. Ayrıca yarı odunlaşmış dallarının köklenme ihtimali yüksektir. Tek yaprak çeliğiyle de çoğaltılabileceğini iddia edenler var. Anavatanında bile tohum oluşturması pek görülmez. Kendi kendisine dallarda oluşturduğu yumruları çevreye yaymakla çoğalır.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |

'Anredera cordifolia' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz Çelebi Güler, İstanbul dedi ki:

    Geçen sonbaharda Cunda Adasından aldığım 3 yumruyu bilinçsizce bahçede duvar diplerine gömmüştüm. Şimdi inanılmaz bir biçimde istala etti. Diğer çiçek ekili alanları sarmaya başladı. Toprağı kazıp yumruların sayısını görünce ürktüm gerçekten. Yumruları topraktan temizlediğimi sanıyordum ancak 1 haftada yeniden filizler gördüm. Bahçemi bu sarıcıdan nasıl temizlerim. Teşekkürler.
    ***
    Her gördüğünüzde kazıp yumrusuyla beraber sökeceksiniz başka çare yok. İstanbulda istilacılığı gördüğünüz kadardır. Her kış yok olurlar, her bahar işe baştan başlarlar. İsterseniz sınırlı bir alanda kontrollü olarak yetiştirebilirsiniz. Güzel bir bitki.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)