Altuni taflan, Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’

Bizim yerli kaynaklarda adı Euonymus japonica ‘Elegantissimus Aureus’ olan altuni taflan için bir iki Akdeniz ülkesinde de aynı isim kullanılmış. Fakat bütün dünyada yaygın adı şudur: Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’tur.

Euonymus bitkileri Celastraceae familyasının bir cinsidir. Bu cins bitkilerin hemen her türü süs çalıları olarak kullanılır. Euonymus japonicus türü onlardan sadece biridir, bunun pekçok hibritleri ve kültivarları türetilmiştir.

Türkiye’de altuni taflan denilen bitki Euonymus japonicus türünün bir kültivarıdır. Bizim yerli kaynaklarda adı Euonymus japonica ‘Elegantissimus Aureus’ olan altuni taflan için bir iki Akdeniz ülkesinde de aynı isim kullanılmış.

Fakat bütün dünyada yaygın adı şudur: Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’

Ve bir diğer adı: Euonymus japonica var. aureomarginata

Küçük çalı şeklinde tutulabildiği gibi, izin verilirse 3 metreye kadar uzayabilir. Kış soğuklarına dayanıklığı -20°C derecedir. Dikildiği yerde iki üç yıl iyice köklendikten sonra kuraklıklara aşırı sıcaklara dayanıklılığı artar. Akdeniz bölgemizde ilk iki yıl kurak yaz günlerinde sulamaya dikkat edilmelidir. Ağır kış şartlarına sahip karasal iklimli bölgelere uygun değildir.

Toprak seçmemesi bu bitkinin avantajlı yönlerinden biridir.

Altuni taflan

Altuni taflan

Çoğaltılması: İlkbahar çok serin günlerinin bittiği, sıcak bahar günlerinin yeni başladığı zamanda ya da yaz sıcaklarının geride kaldığı yaz sonunda (İstanbulda mayıs ortası veya ağustos sonu) iyice olgunlaşmış olan yapraklı dallarıyla çoğaltılır. Çeliklerin alt kısımdaki yapraklar giderilip dikilir, saksı olduğu gibi naylona geçirilir. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık bir yerde, dışarıda tutulmalıdır. Toprak kurumaya başladıkça sulanır. Birkaç haftada kolayca köklenirler.

Dikkat: Birbirlerine çok benzeyen bazı Euonymus çeşitleri yaprak renk benzerliği yüzünden altuni taflan diye satılır. Aldığınız altuni taflan Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’ değilse hangi tür, hangi çeşit olduğunu  iyi bilmelisiniz. Çünkü bazı çeşitleri -35°C derece soğuklara dayanırken bazıları -15°C dereceye zor dayanır. Eğer karasal iklimli bir yerde yaşıyorsanız hangi türü almanız gerektiğini iyi bilmelisiniz, ona göre  memleketinizin kış şartlarına dayanıklı olmayan türleri tercih etmemelisiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Altuni taflan, Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. sibel A. -Ankara dedi ki:

  Altuni taflan beyaz minik böceklendiyse ne yapmalı? hangi ilaç kullanılmalı?
  ***
  Bahçelerde her tür böcek olabiliyor. Her böcek zararlı değildir. Zarar verici bitler varsa ilaçlamalısınız. İlaç bulamazsanız sabah ile öğle arasında hortumla su sıkarak yıkayın.

 2. Ümit Y. -Ankara dedi ki:

  Taflanlardaki böceklenmeler taflanlarımızı kurutuyor. Ne yapmalıyız?
  ***
  İlaçlayacaksınız. Zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışmalısınız.

 3. Ümit Y. -Ankara dedi ki:

  Taflanlarımızda beyaz çok küçük böcekler var. Üç ağacımızı kuruttu. Verdikleri ilaçlar işe yaramadı. Bilmeden veriyorlar. Hangi ilacı almalıyız?
  ***
  Önce kurmularının sebebi gerçekten böcekler mi bundan emin olmalısınız. Bitki bitleri için olan ilaçlar mutlaka işe yarar. Genelde kırmızı örümcek denen bitlerde işe yaramaz (onlar için özel bir ilaç var). Ayrıca ilaç yerine ispirto fısfıslamayı da deneyebilirsiniz.

 4. Yıldırım, İzmir dedi ki:

  Coğaltma sırasında direkt güneş almayan yerde tutun demişsiniz. Peki bahçede dikerken nasıl bir yere, güneşe mi yoksa golgeye mi dikmeliyiz? Bahçeye aktardıktan sonra sulama ve gübreleme rejimi nasıl olmalı?
  ***
  Bütün mesele köklenmesini sağlamak. Daha sonra bahçede nereye dikmeye ihtiyacınız varsa oraya dikersiniz. Bahçede tuttuğundan emin olduktan sonra, eğer kış değilse, gelişime devam edecek hava müsaitse bir defa şeker gübresi verin. Bu güzelce dallanmasını, bolca yapraklanmasını ve dolayısıyla daha fazla köklenmesini sağlar. Daha sonra esas gübrelerden verince daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde gelişime devam eder.

 5. Arda, İstanbul dedi ki:

  Duvar kenarına ektim yapıya zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum öyle bir zararının olabileceğini hiç duymadım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)