Alocasia x amazonica (renkli hibrit filkulağı)

Alocasia x amazonica’dan daha çok onun Polly adlı kültivarı biliniyor. Son birkaç yılda daha küçük bir kültivarı ‘Bambino’ moda olmuştur. Bakımı hakkında bir iki püf noktasını öğrenirseniz çok uzun yıllar boyunca çoğaltarak yetiştirebilirsiniz.

Fil kulağı türlerinden, ama devleşmeyen, hem diğerlerine göre daha hassas. Bir ismi de Afrikalı maskesidir (African mask). Alocasia x amazonica aslında doğal değil, hibrit bir tür. Alocasia sanderiana (Philippinler) ve Alocasia longiloba (Malezya) türlerinden elde edilmiştir. Amazon ile hiçbir alakası yoktur. Üreten firmanın adı ile ilgili olarak amazonica adını taşır.

Alocasia x amazonica’dan daha çok onun Polly adlı kültivarı biliniyor. Kültüvarları da aynı bakımı ister, farketmez.  Bazı kültivarları:  Black Velvet, Bambino, Calidora, Wentii, Portodoria vb.. Bunlar fazla küçük veya fazla büyük saksı istemez.  15 – 24 cm civarlarında çapları olan saksılarda yetiştirilmelidir.

Alocasia x amazonica ‘Bambino’

Alocasia x amazonica ‘Bambino’

Alocasia x amazonica ‘Bambino’ kültüvarı son 5 yılda bütün dünyada moda oldu. Şimdi Türkiye’de çiçekçilerde fahiş fiyattan satılmakta. Bu kültivar Polly’den daha küçük ve daha düz yapılıdır. Boyu 40 cm’yi geçmez. Polly’nin yaprak kenarları yamuk yumuk olur. Bambino’nun daha düzdür.

Muhakkak çiçekçilerde görüp küçük bir servet ödeyerek alanlarınız oluyordur. Ama evde kısa bir süre içinde bozulur gider. Aşağıdaki bilgiler Alocasia x amazonica bitkisini hayatta ve sağlıklı tutmanızı sağlayacak.

Sıcaklık: Sabit bir derece değil de, gün içi çoğu saatler olarak; 16°C derece ve daha sıcak saatlerin sayısı çok olursa sıcaklık yönünden sorun yok demektir. Esinti ve hava nemliliğine dikkat edin.

Ama gün içinde 16°C dereceden daha serin saatlerin sayısı çok olursa gelişimi tamamen durur. Bu dönemde az sulamalısınız. Toprak nemini tamamen kaybetmeyecek şekilde yarıdan fazla kuruduğu zaman sulayın.

12°C dereceden daha serin olursa yapraklarını terk edip tamamen uyku haline geçebilir. Öldü diye çöpe atmayın. Hiç sulamayıp serin bir yerde havaların ısınmasına kadar bekletin. Uyanıp yeniden yapraklanması için gün içinde 16°C dereceden daha sıcak saatlerin daha fazla olması gerekir. Uyanması için ayrıca çok havadarlık ve sıcak saatlerde esinti gerek. Yoksa uyanması sonbaharı bulabilir.

Alocasia x amazonica ‘Polly’

Alocasia x amazonica ‘Polly’

Işık:Kuvvetli aydınlık ve bir iki saat da sabah veya akşam güneşi.

Havadarlık, esinti: Çok önemli. Günün en azından yarısında ortam esintili olmalı. Pencereleri sık sık açın veya arada sırada vantilatör çalıştırın.

Hava nemi: Çoğu zaman %60 ve daha fazlası.. Sıcak günlerde yapraklarına sık sık su fısfıslayın. » Çevresinin havasını nemlendirmek için ayrıntılı bilgi.

Sulama: Direkt musluk suyu yapraklara zarar verir, öldürür deniyor. Suyu büyük bir kapta üstü açık olarak 4 – 5 gün dinlendirin, tortusu iyice dibe çökmüş olsun, üst tarafını alın onunla sulayın. Sulayacağınız zaman su oda sıcaklığından daha serin olmamalı.

Yaz boyunca (26°C dereceden daha sıcak zamanlarda)bol bol sulayın. Yani ıslaklığı gidince sulayın, neminin azalmasını beklemeyin. Diğer zamanlarda toprağın ıslaklığı gidince, üst yüzeyin nemliliği de epey azalınca sulamalısınız.

Toprak: Yukardaki şartlara göre bakımını mükemmel yaptığınız halde çiçeğiniz bozulmuşsa, kullanılan toprak sera ortamına uygun ama ev ortamına uygun değil demektir.

Güvenilir iyi marka süs bitkisi topraklarından, perlitli değil, lifli olanlarından alın. Eleyerek ince tozunu iyice giderin. Buna 1/3 oranında ponza taşı karıştırın. Ponza taşı bulamazsanız daha iri delikli bir elekte tozunu ve pilavlık bulgur taneleri kadar parçaları eleyin, kalburüstü iri taneli kısmı kullanın.

Alocasia amazonica mini hibritSaksı: En iyisi eski tip kalitesiz toprak saksıdır. Bundan bulamazsanız plastik saksının yanlarına birbirine eşit uzaklıkta üç yerine birbirine bitişik dört beş delik gurupları açın. Delikler kibrit çöpünden biraz geniş olmalı. Kızdırılmış bir tornavidayla kolayca yapabilirsiniz. Diktiğiniz zaman Alocasia amazonica’nızın rizom kısmı tamamen toprak altında kalmamalı.

Besin: Yeni yapraklar çıkardığında, her ikinci yaprağın olgunlaşması tamamlanmaya yüz tutunca bir defa besin vermelisiniz. Suya karıştırılan sıvı besinden.

Çoğaltılması: Fazla büyümüşse yan yavrular geliştirmişse ilkbaharda rizom yumrularından ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | | | |

'Alocasia x amazonica (renkli hibrit filkulağı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz - Aydın dedi ki:

  işte buu!! bir yolunu bulup bütün alocasia familyasını evimde toplamalıyım:)
  bizim burada bir çiçekçide sordum, 1 karışı az geçkin boyunda olanına 80 tl dedi. bir de ”abla bu özel bir çiçek” dedi. ben de ”niye ki, alocasianın akşamları çay servisi yapan türümü bu:))” dedim. üretilmesi hiç zor değil, yapmayın dedim.
  4 mevsimin, 7 bölgede kendine has koşullarda yaşandığı bir ülkede, çiçek yetiştirme konusunda halimiz içler acısı… mesela ben rize’de yaşıyor olsam, alocasia serası ne kelime, alocasia çiftliği kurardım. hem de inanılmaz ucuz maliyette. yazık bu ülkeye, gerçekten yazık…

 2. admin dedi ki:

  Rize’nin bir kuytu vadisinde o işi İnşallah ben yapacağım. Siz de ziyarete gelirsiniz. :) Rize olmazsa Giresun ve Ordu. Oralar tam yeri. Bu sayfadaki hassas bir hibrit ama dev filkulağı (Alocasia macrorrhiza) -4 dereceye kadar soğuğa dayanabiliyormuş. Hava nemli değilse sıfırdan itibaren yaprakları zarar görebilir deniyor. Yapraklar kurusa bile baharda daha gür olarak yaprak çıkarıyor. Yani orada tüm yıl açıkta yetiştirilebilir. Bu sayfadaki tür de orada kışın hafif bir seramsı düzeneklerle hayatta tutulabilir.

 3. Filiz – Aydın dedi ki:

  Bizim burada İzmir – Bayındır ilçesi var. Bütün bir ilçe yalnızca çiçekçilik ve fidancılıkla geçiniyor. İnanılmaz çalışkan insanlar. Ama akdeniz iklim koşulu olduğu için genelde mevsimlik çiçek yetiştiriyorlar. buranın doğasına uygun çiçekler. Muğla’da da köyceğiz ilçesi. Onlar herşey yetiştiriyor. insanüstü bir çabayla ama. Palmiye Merkezini görseniz kapısında yatarsınız:) Dr Ragıp Esener beyefendinin yaptığı şey para için yapılmaz ama para da kazanıyorlardır eminim. İşte olay bu…

 4. admin dedi ki:

  Kazanacaklar elbette. Ben öyle bir yer yapabilsem belki ziyaretçilerden giriş parası bile alırım. :) Tarihle ilgili müzelerde fazla emek yok. Ama doğaya emek vermek, akdenizin kurak yazlarında uğraşmak çok büyük emek istiyor. O güzellikleri yazın hayatta tutmak ayrı çaba, kışın hayatta tutmak ayrı çaba ister. Hiç kolay değil.

 5. Filiz – Aydın dedi ki:

  Palmiye merkezi 2 bölümden oluşuyor. Satış serası ve müze. Satış serasında her bitki yok. Maymun iştahlı değiller. Her ürettiklerini satmıyorlar. Her ürettiklerini gördüğünüz müzeyi gezmek paralı ama küçük simgesel bir ücret. 100 katını hakediyorlar o ayrı tabi:)))
  ***
  Bence de öyle olmalı. Para vermek istemeyen kendisi kursun öyle bir yer de biz ona para verelim. :)

 6. Filiz - Aydın dedi ki:

  Yaz kış ayrı çabalarını bir kenara bırakın, her mart ayında köyceğizde fırtına olur, gölü su basar, palmiye merkezi inanılmaz zarar görür. Aradan 1 ay geçer yine dimdik ayakta:))
  ***
  Mart İstanbulda da tehlikeli bir ay. Bütün kış hiç don olayı yaşanmamışsa mart ayında olacağından emin olabilirsiniz.

 7. Barış- Ankara dedi ki:

  Bu çiçeğin meraklıları için; birkaç gün önce Ankara’da bir yapı marketden 7.5 tl fiyata aldım.
  ***
  Çok ucuz! İstanbulda Koçtaş’ta bile fahiş fiyatlardan satılıyor. Keşke o yapı marketin adını verseydiniz.

 8. Barış- ANKARA dedi ki:

  info adresinize bilgi verdim
  ***
  Tamam bakıyorum buraya yazarım. :)

 9. admin dedi ki:

  Buraya yazabilirdiniz. Neyse ben aşağıya kopyalıyorum:

  şu ara Ankara ‘ da Praktiker , Koçtaş, Bauhouse, Baumax da pek çok çiçek çok ucuz.
  bu gün 6 tane orkideyi tanesi 3 liradan aldım. çiçekleri bitmiş dalları kesilmiş ve ölüme terkedilmişti görünce çok üzüldüm hemen alıp eve getirdik ve gıdasını verip bakıma aldık. inşallah yaşarlar. kaktüs ve neyaz yelken bauhouse da, yuka türleri praktikerde, menekşe baumax da çam ağaçları koçtaş da ucuz.
  bilginize

 10. Barış- Ankara dedi ki:

  Beyaz Yelken ( barış çiçeği ) : 2 kök bir arada oldukça büyük = 29 tl ve kaktüsler 3 tl. yılbaşı çiçeği 10 tl.( Bauhouse )
  Afrika menekşeleri- 3 tl- çiçeksiz orkide 3 tl- çiçekli orkide 17 tl. ( baumax)
  80 cm olduka geniş çam 52 tl ( koçtaş)

  ***
  Bilgiler için teşekkür ederim. Barış çiçeği eğer dev cinstense itirazım yok ama normal yaygın cinstense o fiyat pahalı. Sanıyorum dev cinstendir zaten oldukça büyük demişsiniz.

 11. Barış- Ankara dedi ki:

  Barış çiçeği bir çiçeği neredeyse bir A4 kağıt büyüklüğünde vardı. sanırım dev cins oluyor. ben ilk kez o kadarını gördüm.

  Ankarada yaşayan lale zambak sümbül ve çiğdem meraklıları için:
  Bauhouse’ta 10 luk ve 8 lik paketlerde fiyatlat 5 ile 9.5 tl arasında değişiyor ve bir paket alana bir paket bedava. üstelik ilginç gelecek ama kasada pahalı olan değil ucuz olan geçiyor. Bugün Forum Ankara alışveriş merkezinde tanık oldum buna ve çok şaşırdım. Forum Ankara da renk ve çeşit daha çok, Cepa’da azalmış renkler.

 12. Elif Özüdoğru Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

  Annemde var. Ne zamandır gözüm vardı ama alınabilecek yavrusu yoktu. Nihayet alınabiecek bir yavru vermiş. Kasım ayına giriyoruz ama ne olmaz diye diye hazır bulmuşken hemen aldım. minik bir saksıya ektim. Annem Ankara’da yaşıyor. İstanbul ikliminde belki daha iyi gelişir. Hem de bitkiyi yedeklemiş oluyoruz böylece. :)
  ***
  Bende devleşen düz yeşil filkulağı var (mailde bahsetmiştim). Geçen aralık ayının sonunda kök kısmı fena yaralı olarak gelmişti. Bizim soğuk salonda sabah güneşi sayesinde tuttu. Şubatta ilk yaprağını vermişti. Esas gelişimi yaz sıcaklarında oluyor. Sıcakta gelişimi nerdeyse gözle görülecek kadar hızlı. Hiç yoktan koskoca bir yaprağın ortaya çıkması bir haftada oluyor diyebilirim.

 13. Elif Özüdoğru Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

  Fil kulağınız gerçekten de harika. Ben de bayıldım ona. Çok nadide bir tür. Kimselerde görmedim. Günün birinde yavrularsa ya da yavrulayıp yavruları çoğalırsa taliplisi olabilirim. :)
  ***
  Gerçekten öyle, bambaşka bir güzellik. Kısa sürede o kadar çabuk irileşti ki beni şaşırttı. Yavru bile oluşturabilir gibi görünüyor. Henüz yok. Gelecek yaz olacağını umuyorum. Olursa elbette veririm. Bitkilerin yavrularını ayırmaya karşıyım çünkü gelişime zarar veriyor. Filkulağı ise çok aşırı hızlı gelişiyor bunun yavrusunu ayırmak bence zarar değil fayda verir. Yeter ki yavru oluşsun ve sağlam kök kaidesi olacak kadar gelişsin. İlk yavru size olacak, söz, inşallah olur. O zamana kadar bulursanız yavruyu başkasına veririm. Böylesi dev bitkiden evde fazla istemem bir tane yeter, fazla bile.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)