Alocasia cucullata – “Buda’nın eli”

Küçük yapılı filkulağı türlerinden, düz yeşil yapraklı, yapraklar kalp şeklinde, el genişliğinde.. Fazla irileşmez, boyu bir metreyi zor bulur.

Filkulağı türlerinden, düz yeşil yapraklı, yapraklar kalp şeklinde, el genişliğinde.. Fazla irileşmez, boyu bir metreyi zor bulur.

İsimleri:
— Cheneese Taro: Çin tarosu. Taro filkulağı bitkilerinin bir adıdır. Çin tarosu denmesinin sebebi esas yerinin güneydoğu Çin olmasıdır.
— Buddha’s Palm: Buradaki palm palmiye anlamında değil, el ayası / avuç anlamında. Yani Buda’nın eli. İngilizcede palmiye ile karıştırılmasın diye palm yerine hand kelimesinin kullananlar da var (Buddha’s Hand). Yaprakları en hafif bir esintide bile hareket eder.

Alocasia cucullata Buda'nın eli
Alocasia cucullata
Familya: Araceae
Gurup: Colocasieae
Cins: Alocasia
Tür: Alocasia cucullata
Budistler için mübarek bir bitkidir. Çin folkloruna göre zarif sapların ucundaki kalp şekilli yapraklar Buda’nın cennete uzanan elini simgeliyor. Ayrıca uzun ömür, sağlık, mutluluk ve bereket getirdiğine inanılır.

Evlerde yetiştirilmeye uygundur. Hem tam güneşli yerlere hem koyu gölgeli yerlere uyum sağlar. Kış soğuklarına oldukça dayanıklıdır. -15°C dereceye kadar olan dondurucu soğuklarda tüm yapraklar kaybolur gider, baharda havalar ısınınca yeniden yapraklanır. İstanbulda kışı yaprakları hemen hiç zarar görmeden atlatabilir.

Yaz boyunca çok su istiyor. Her gün hatta günde iki defa sulanabilir. Hem çok hızlı yapraklar çıkarır hem kökten devamlı yavru üretir. Zamanla yukarı doğru rizom geliştirir, böylece kalın bir gövdesi varmış gibi görünür. Bonsaiciler uzun rizomluları az sulayarak, yapraklarını koparıp az yapraklı tutarak tuhaf bir görünüm kazandırırlar. Bitkilere eziyet çektirmekten ne anlıyorlarsa.

Bahçelerde havuz kenarlarını sever. Su bahçesi bitkilerindendir.

Toprak seçmez. Her türlü toprakta olur. Toprak pH en uygunu ise orta asitli ve hafif asitli toprak daha iyidir. Gerçi pek fark etmez.

Çoğaltılması kökte oluşturduğu yavruların ayrılması ile yapılır. Yavru haldeyken bile yavrulayıp durur.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)