Aglaonema commutatum sürprizi

Aglaonema cinsi türler Araceae familyasından olup evlerde en ağır ihmallerde bile hayatta kalma özelliğine sahiptirler. Bu sayfamın konusu Aglaonema commutatum türü.

Aglaonema cinsi türler Araceae familyasından olup evlerde en ağır ihmallerde bile hayatta kalma özelliğine sahiptirler. Çünkü aglaonemalar bataklık bitkilerindendir: Anavatanlarında yılın birkaç ayında şiddetli sıcakların etkisiyle kurumuş toprakta, birkaç ayında ise muson yağmurları etkisiyle aşırı sulu toprakta, bataklıklarda kalırlar. yaşam döngüsü bu şekildedir. Bu sayfamın konusu Aglaonema commutatum türü.

Dün ziyaretimize gelen bir ahbabımız belki benim ilgimi çeker diye düşünerek kaynanasının evinden bana iki dal Aglaonema commutatum getirmiş. Çok sevindim. Ne zamandır bundan istiyordum dedim.

Karşı apartmanın bizim tam karşımızdaki dairesinin penceresinde görüp keşke bende de bundan olsa diyordum. Peki nereden bulacaktım? Burada komşuluk ilişkileri sıfır. Onlardan isteyemezdim. Ulaşabilmem zaten imkansız. Koca koca apartmanlar.. Cadde iğne atsan yere düşmez derecede kalabalık.. Çok acayip bir yer bizim burası. İtalyancadan Çinceye kadar dünyanın her dili konuşulur (abartmıyorum).

Aglaonema commutatum

Aglaonema commutatum

Bu bitkiyi herkes beğenmeyebilir ama benim için çok değerli bir şey. Paşa kılıcıyla takım olacaklar. Yaprak desenleri benziyor.

Getirilen dallar uzun ve kalın. İkiye bölmeyi düşünüyorum. Şu anda suda bekliyorlar henüz uğraşacak vakit bulamadım. Suda bekletsem köklenirler. Bu şekilde suda köklendirmek aglaonemalar için gerekmez. Direkt toprağa dikeceksiniz. İhtiyacı olan şey güneşin ısıttığı bir yer, çok esinti, çok sık sulamak. Böylece yaz sıcaklarında köklenip filizlenir büyümeye başlarlar.

Bende düz yeşil aglaonema eskiden beri var (modestum türü). Bunların bakımı için herkes güneşte tutmayın diyor. Halbuki tam tersi güneşi seviyorlar. Gölgede tuttuğum zaman yapraklarının eğik bükük kıvrık olduğunu gördüm. Güneşte dümdüz gelişiyorlar. Çok kuvvetli aydınlıkta da belki düz olabilirler. Gölge, loş yerler iyi değil. Ayrıca açık havada ya da açık pencere yanında daha hızlı gelişirler. Esinti ve sıcak nemli hava, sık sulama olunca aglaonemaların gelişimi mükemmel olur. İstanbulda yaz havası tam bunlar için (açıkta tutmak ve sık sık sulamak kaydıyla). Kışın ise sıfırın altında iki, üç derece soğuğa uzun saatler sürmezse dayanıklıdır. Yıllardır tecrübe etmişimdir. Gelişim gösterebilmeleri için gün içinde çoğunluk saatlerde sıcaklık 12 dereceden yukarı olmalıdır. Susuz kalmaya dayanıklıklıkları çok iyidir. Kış boyunca hiç sulamasanız da olur.

İlgili sayfalar:
Aglaonema modestum
Renkli aglaonemalar

Renklileri çok güzel. Türkiyeye henüz getirilmediklerini sanıyorum. Hiçbir yerde görmedim. Bunların albesinisi çok yüksek. Her gören almak ister. Üstelik çiçekçilerin dükkanlarında kolay kolay bozulmazlar. Her açıdan kârlı çıkacaklardır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Yazar:

Etiketler: | |

'Aglaonema commutatum sürprizi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seçil, İstanbul dedi ki:

    Merhaba bu çiçekten bende var. Yaklaşık 6-7 aydır bakıyorum. Gayet güzel yaprak açmaya devam ediyor. Bu bitki çiçek açıyor mu?
    ***
    Yılda bir defa sadece kış sonunda çiçek açıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)