African mango (Irvingia gabonensis)

Afrika mangosu zayıflama ilaçları Irvingia gabonensis ağacının meyvelerindeki çekirdeklerden yapılır.

Afrika mangosundan hazırlanan zayıflama ilaçları hakkında çok reklam yapılıyor. Onların verdiği bilgilere bakarsanız African mango hangi bitkidir, hangi bitkiden bahsediyorlar hiç belli değil.

Tanıtımlarda gösterilen meyve Mangifera indica ağacının meyvesidir. Anavatanı Hindistanın güney yarısı ile Endonezya, Malezya civarlarıdır. İnsanların bu bitkiye değer vermesi 4000 yıl önceye kadar uzanır.

Fakat gerçek “African mango” bitkisi ‘Irvingia gabonensis’tir. Bunun meyvesi yukardaki türün meyvesine biraz benzer. Ondan daha küçüktür. Olgunlaştığında dış kabuğu yeşildir veya sarımsıdır. Bunun hem meyvesi hem çekirdeği yenir deniyor ama ilaççılara kurutulmuş çekirdek içleri satılır. Dr. Mehmet Öz’ün tavsiye ettiği tür (isim vermemişler) aslında budur. Kavanozlarda satılan şey afrika mangosunun çekirdeklerinden yapılmıştır.

Irvingia gabonensis

Irvingiaceae familyasının Irvingia cinsinin 6 türü olup african mango zayıflama ilacı yapımında en çok kullanılanı Irvingia gabonensis’tir. Anavatanı Batı Afrika – Kamerun civarlarının tropikal yoğun nemli ormanlarıdır. 40 metre kadar yükselebilir.

African mango Irvingia gabonensis

Afrika mangosu (african mango) genellikle tohumla çoğaltılır. Çekirdek tam olgunlaşmış meyveden çıkarılıp birkaç gün (en az iki gün) kurutulur sonra ekilir. Çimlenmesi en az iki hafta sürer. Bu usulde çimlenme oranı %80’dir.

Doğal ortamlarda kendiliğinden yetişenlerinin olgunlaşıp meyve verme çağına gelmesi 10 – 15 yıl arasında değişir. İnsanların özel yetiştirdikleri ise 2,5 yıl ile 4 yıl arasında meyve verecek kadar büyümüş olur.

40 metreye gelmesi uzun yıllar sürer. Fidanlar çok yavaş büyür. Her yıl büyümesi hızlanır. 10 metreye varması ortalama olarak 10 yılda gerçekleşir.

Kerestesi ayrıca değerlidir ihracatı yapılır.

Kategori: Sektörel Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)