Adromischus cristatus

İki çeşidi var. Birinin yaprakları biraz istiridye kabuğuna benzer, kenarları kıvrımlıdır (en çok bu çeşidi tanınmıştır.. yazımın konusu da bu zaten). Gövdesi kızılımsı kahverengi incecik köklerle kaplı olur.

Sevimli şirin succulentlerden çok hoş bir krasula ‘Adromischus cristatus’un iki çeşidi var. Birinin yaprakları büyük damlalar şeklinde olur (yaprak sapları damla şeklindeki şişman yaprakları genelde taşıyamaz, yana yatar). Diğerinin yaprakları biraz istiridye kabuğuna benzer, kenarları kıvrımlıdır (en çok bu çeşidi tanınmıştır.. yazımın konusu da bu zaten). Gövdesi kızılımsı kahverengi incecik köklerle kaplı olur.

Anavatanı Güney Afrika, Cape. Yaşadığı yer dik kayalık yamaçlar. Kayalık yamaç çalılarının gölgelerinde yaşar. Kayalık yamaç çalıları uzun köklerini derinlere uzatabiliyor fakat Adromischus cristatus ancak kayalıklar arasındaki çatlaklarda biriken az miktarda bitkisel çürüntülerde köklenmiştir. İhtiyacı olan toprak besinlerini sadece o kadarcık çürüntülerden değil, havadaki tozlardan da alır. -gövdesi çok sayıda havai köklerle kaplıdır.

Yaprakları istiridya kabuğuna benzeyen succulent bitki

Crassulaceae familyasından, Adromischus cinsinin kıvrımlı yapraklı Adromischus cristatus türü

Esintiye çok ihtiyaç duyar. Nemli havanın hareketsiz kaldığı yerleri sevmez ve böyle bir ortamda toprağı ıslaksa kökler çürür. İçmekânlara pek uygun değildir dikkatli olunmalıdır.

Güneş ihtiyacı: Yazın öğle civarı güneşini almamalı. Aslında hiç güneş almayan (ama kuvvetli aydınlık) yerlere de adapte olur. Yalnız koyu gölgede olmaz.

Kışa dayanıklılığı: -4C dereceye kadar rahat dayanır. Fazla uzun sürmezse -7C derece soğuğa da dayanır. İstanbul’da kuzey rüzgarlarını almayan cephelerde kışı dışarda geçirmesinde sakınca yok, daha iyi olur.

En iyi toprak karışımı: 2 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü ince ponza taşı.

Sulama sıklığı: Yazın toprak iyice kuruyunca sulayın, kışın yapraklar dipdiri göründükçe hiç sulamayın. Ne zaman ‘susuzluktan yapraklar pörsüyecek’ diye düşünürseniz o zaman sulayın.

Besin: Yılda sadece bir defa, en hızlı gelişim gösterdiği zaman düşük dozajda. Merak etmeyin havadaki tozlardan da gıdasını alabilir.

Çoğaltılması: Kökten ayırma, dallarını kırıp dikme ve yaprak çeliğiyle yapılır. Yan dallardan veya yapraklardan yenilerini üretmeyi ihmal etmeyin çünkü ana gövde zamanla işlevsiz hale gelir.
Yaprak çeliğiyle çoğaltılmasında takip edilecek yol: Yaprağı dalından kesmeyin, dala bağlandığı yerden koparın. Bir hafta açıkta bekletin. Sonra 15 gün kadar nemli toprak üstünde (mesela sık suladığınız bir çiçeğinizin dibinde) bekletin. Sonra kendisine uygun bir toprağa yaprak dibi hafifçe toprak altında kalacak şekilde dikin. Yaprak ne dimdik ne de yatık olacak. 45 derece açı ile durmalı -bunun için küçük bir taşı arkasına destek yapın yaprağı yaslayın. Köklenmesi böylece kolay olur. Toprak iyice kurumadıkça sulamamalısınız. Filizlenip yapraklanana kadar (mevsim yaz ise) direkt güneşten koruyun. Yeri kuvvetli aydınlık olmalı.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: |

'Adromischus cristatus' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Bu türlerden yetiştirmeyi sevdiğimden burada bulamıyorum.

  2. Elif Özüdoğru Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

    Çok güzel bir bitki. Koçtaş’ta denk gelip almıştım ama yaşatamadım. Diğer sukulentlerimi suladığım sıklıkta suluyordum, sanırım su isteği daha azmış. Çok çabuk çürümüş.. iki gün gibi bir sürede çürüyüp öldü. Üstteki sağlam yapraklarından çoğaltmaya çalıştım ama başarılı olamadım.
    ***
    Bunların anavatanındaki yaşam alanlarına bakarsak, duvar gibi dik yamaçlarda kum taşlarından kayalıklar.. pek su tutmaz, çok da esintili her an rüzgarlı.. bakımında doğal yaşam alanlarına göre davranmak lazım o zaman çürümezler. bir de şu yazıma bakın, orada anlattığım problemi de dikkate almak şart: https://www.bitkivecicek.com/kaktus-alinca-yapilmasi-gereken


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)