Acem lalesi, Kaliforniya gelinciği

Papaveraceae (Gelincikgiller) familyasının Eschscholzia cinsine bağlı çeşitli türlerinden süs bitkisi olarak melez, hibrit, kültivar vs. çeşitleri arttırılmış türü Eschscholzia californica türüdür. İngilizcesi: Californian Poppy. Buna ve diğer türlerine bizde Acem lalesi denir. Bazı türleri kesme çiçekçilik için çok uygundur.

Papaveraceae (Gelincikgiller) familyasının Eschscholzia cinsine bağlı çeşitli türlerinden süs bitkisi olarak melez, hibrit, kültivar vs. çeşitleri arttırılmış türü Eschscholzia californica türüdür. İngilizcesi: Californian Poppy. Buna ve diğer türlerine bizde Acem lalesi denir. Bazı türleri kesme çiçekçilik için çok uygundur.

Eschscholzia californica türü, melezlemeler sonucunda aslında tek tür olmaktan çıkmıştır. Çeşitli renklerde çiçek açan acem lalesi tohumları paketlerde karışık satılır. Uzun ömürlü olduğu halde mevsimlik olarak yetiştirilmesi daha yaygındır.

Açıklık, çok iyi güneş alan ve rüzgârlı yeriniz yoksa yetiştirmeniz pek tavsiye edilmez. Çünkü yazın havalar ısındığında külleme hastalığına yakalanırlar. Veya sadece baharlık çiçeklenmesi için yetiştirebilirsiniz (gelincik gibi).

Tohumlarını nisan başında ekerseniz haziranın ortasına kadar çiçeklenirler. Önceki yıldan kalanlar daha erkenden çiçek açar. İstanbul iklimine göre tohumlarını yaz sonunda ekerseniz daha iyi olur. İlkbahara kadar yeterince gelişip erkenden çiçek açarlar. Türüne göre haziran sonundan kış soğuklarına göre çiçek açıp duran acem laleleri de var.

Acem lâlesi yetiştirilmesi, bakımı

Acem lâlesi

Acem lalesinin bazı çeşitleri çevreye döktüğü tohumlarla kendiliğinden çoğalır durur. Bahçelerde kendiliğinden yayılıp her yeri kaplama özelliği gösterirler. Kışın ağır don olaylarının yaşandığı bölgelerde kışın kökler hayatta kalamaz ama tohumları bahar gelince kendiliğinden çimlenir yeniden çevreyi doldururlar. Bu özellik her bir çeşidinde yoktur. Birkaç yıl karışık yetiştirmekle hangilerinin en dayanıklı olduğunu bulabilirsiniz.

Satın aldığınız ilk tohumlar başka, onlardan ekmekle kendi yetiştirdiğinizin tohumlarından yetişenler başka olabilir, normal bir şeydir. Çünkü bunlar hep melezdir.

Bakımı, toprak ve sulama: Acem laleleri özeni, bakımı, sulanmayı, kuvvetli kaliteli toprakları hiç sevmez. Fidelerinin yer değiştirilmesini de sevmezler. Kuraklığa çok dayanıklıdırlar. Sadece çok fena halde susuz kalırlarsa sulamalısınız.

Bahçeye acem lalesi dikmek: Fide alarak değil, tohum alarak yetiştireceksiniz. Tohumları önce fide edip sonra uygun yerlere dikmeyi hiç düşünmeyin. Kalıcı yerlerine tohumları direkt ekeceksiniz. Tohumlarını bahçenizin her yerine bol bol ekebilirsiniz. Onların aralarına istediğiniz bitkileri dikebilirsiniz. İstediğiniz yerden acem lalelerini yabani ot gibi sökebilirsiniz. Kısaca bahçenizde yabani ot gibi yetişmesi acem lalelerinin kendi istediği bir şeydir. Ayrıca gübreli, besleyici toprak sevmiyorlar bunu unutmayın.

Yaz sıcakları başladığı zaman bütün kuvvetlerini tohum oluşturmaya yöneltirler daha çiçek açmaya gerek duymazlar. Bunu önlemek için solan çiçekleri derhal kesmelisiniz. Böylece yeni çiçekler açarlar. Sadece gelecek yıl yeterince tohum sahibi olmak için bir iki çiçeği bırakın tohum olsun.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Bir iki türü kışın -20°C, -25°C soğuklara dayanır fakat hangisi dayanıklıdır bilmek biraz uzmanlık ister. Çoğunluk çeşitleri kışın en fazla -7°C derece soğuğa dayanır. Esas ölçü olarak bunu kabul etmelisiniz. Dayanamasalar da hiç önemli değil, zira bu bitki tohumla çok kolay yetiştirilir.

Çoğaltılması tohum iledir. Yaşadığınız yerin iklimine göre tohumlarını ya yaz sonunda ya da ilkbahar başında ekmelisiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Acem lalesi, Kaliforniya gelinciği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Olcay Meço, Lüleburgaz dedi ki:

  Annemin mezarı için bu çiçeği düşünüyorum. Sizce uygun mudur?
  ***
  Sizin ne sıklıkta gidip ilgileneceğinize bağlı.. Ve nasıl bir şey istediğinize bağlı. Bütün özellikleri bu sayfada yazıyor. İlgilendikten sonra uygun olmayan bir şey yok.

 2. Olcay Meço, Lüleburgaz dedi ki:

  Bu çiçeği Lüleburgazda hangi çiçekçiye sorduysam bilmediklerini söylüyorlar. Nasıl tedarik ederim? Adres verebilir misiniz?
  ***
  Çiçekçilerde bulunmaz. Fidesi satılmaz. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden tohumunu araştırmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)