Acem halısı Drosanthemum floribundum

Acem halısı denen bitkiler Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasının birkaç cinsinin ince yapraklı pembe çiçekli türleridir. Hepsi birbirine fazlaca benzerler. Bu yüzden birbirinden farklı türlere acem halısı demekte hiçbir sakınca yok, ayrı ayrı isimler vermenin de bir faydası yok. Zaten ingilizcede de pekçoğuna buz çiçeği derler. Bazı türler tamamen ayrı cinslere bağlı olsalar bile birbirlerinden ayırt edilemeyecek kadar çok birbirlerine benzerler.

Acem halısı denen bitkiler Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasının birkaç cinsinin ince yapraklı pembe çiçekli türleridir. Hepsi birbirine fazlaca benzerler. Bu yüzden birbirinden farklı türlere acem halısı demekte hiçbir sakınca yok, ayrı ayrı isimler vermenin de bir faydası yok. Zaten ingilizcede de pekçoğuna buz çiçeği derler. Bazı türler tamamen ayrı cinslere bağlı olsalar bile birbirlerinden ayırt edilemeyecek kadar çok birbirlerine benzerler. Her birine belirli bir isim vermek, birbirlerinden farklılıklarını iyi bilmek benim gibi meraklılar için zor.

Bu sayfada ‘Acem halısı’ diye tanıttığım türün bilimsel adı: Drosanthemum floribundum. Yaprakları küçük, ince silindirik çubuk şeklinde, yumuşak ve pütürlü pütürlü olup incecik dalları ise kısa sert tüylüdür.  Drosanthemum cinsi bitkilerinin kışa en dayanıklı türüdür. Anavatanı Güney Afrika’dır.

Acemhalısı dalı, yaprakları

Dalı, yaprakları

Acem halısı kış sonu – mayıs arası dönemde çiçeklenir. Mor çiçeklisi daha geç, mayıstan temmuza kadarki dönemde çiçeklenir. Mezarlarda ve bahçelerde susuzluğa dayanıklı yer örtücü bitki olarak, aşırı güneşli balkonlarda sarkıcı süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Pembe çiçekli Drosanthemum floribundum ortalama -15°C soğuğa dayanır. Kuzey rüzgarlarını almayan yerlerde -20°C dereceye kadar dayanır. Böyle yerlerde kar altında kalması yararınadır çünkü kuru ayaz tamamen öldürebilir. Mor çiçeklisi ve baharda erkenden çiçeklenmeyen, lalelerden sonraya kalan diğer Drosanthemum türleri kışın soğuğa pek dayanamaz; bunların dayanıklılıkları -4°C / -7°C arasında değişir..

acem halısının yaprakları, çiçekleri

Acem halısının yaprakları, çiçekleri

Saksıda yetiştiriyorsanız yaz sonuna doğru toprağını değiştirirseniz kışa ve baharda çiçeklenmeye çok iyi hazırlanırlar. Her yıl toprak mutlaka yenilenmeli.

Sulama: Yazın toprak büyük ölçüde kuruduğu zaman.. Kışın ise eğer kapalı yerde tutacaksanız hiç sulamayıp toprak kupkuru oldukça hafifçe üst yüzeyi ıslatın.

Toprak: (Saksıda yetiştiriyorsanız).. Poşetlerde satılan süs bitkisi topraklarına 1/3 oranında kum, kuru yapraklar, ponza taşı, taş kırpıntıları vs. karışımı karıştırın.

Çoğaltılması: Tohum ile ve fazla kartlaşmamış olgun dallarıyla çoğaltabilirsiniz. Her iki usulde de en iyi zaman ilkbahar başı, ortası ve sonbahar başıdır. Ayrıca basit daldırma ile çoğaltabilirsiniz. Bu zaten çoğu zaman kendiliğinden hazırdır; toprağa değen, biraz toprak altında kalan dal kısımları köklenir. Köklü dalı ayırıp başka yere dikebilirsiniz.

Tohumdan yetiştirmek için en iyi usul sonbaharda tohumları rasgele serpmektir. Sonbahar – ilkbahar arasında kendiliğinden toprağa gömülüp çimlenirler. Özel olarak ekseniz o kadar başarılı olamazsınız.

Acen halısı fidelerini / dallarını köklü veya köksüz yeni dikeceğiniz zaman toprağın kupkuru olmamasına, yeterince nemli olmasına dikkat edin zira sulamayacaksınız. Bekleyin toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Böylece kökler toprağa iyice yerleşir.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | | |

'Acem halısı Drosanthemum floribundum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Toprak kısmı yani kökleri kurudu fakat sarkık kısımları hala çiçekli. Kök kısmını nasıl toparlayabiliriz?
  ***
  Uzun sağlıklı dallarından birkaçını saksı içinde toprağa paralel dolayın üstünü belli belirsiz toprakla örtün. Köklenip birsürü filizler çıkarır. Ama sırılsıklam ıslak tutmayın. Suldıktan sonra toprak neredeyse tamamen kurumalı sulama sıklığı böyle olmalı yoksa çürüyebilirler. Yaz sonuna doğru toprağını değiştirin (İstanbul için ağustos sonu eylül başı). Yıllarca aynı toprakta kalan bitkilerde bazen ani ölümler gidebiliyor. Çünkü bünye fazlasıyla zayıf kalmıştır.

 2. Hulya, Tokat dedi ki:

  Pembe çiçeklisini iki senedir alıyorum. Geçen yıl toprağına ve nemine dikkat ettiğim halde aşırı güneş çiçeği öldürdü. Bu yüzden bu sene az güneş alan bir balkona yerleştirdim maşallah capcanlı ve çiçekli. Nedense benim balkona sardunyadan başka çiçek dayanmıyor.
  ***
  Aşırı güneşten öleceğini sanmam. Belki fazla sulama yüzünden çürümüşlerdir. Veya aşırı kuru havadan zarar görüp ölmüşlerdir. Bunlar ne de olsa çöl bitkisi değil. Anavatanlarının havası çok nemli. Siz yine az güneşli yerde tutun.

 3. Hulya, Tokat dedi ki:

  Cevabınız üzerine düşündüm de sanırım siyah camlı kapalı balkonun etkisi oldu. Işığı ve sıcağı geri yansıtıp yakmış olabilir. Saat 12 den akşam batana kadar direkt güneş alıyor çünkü.
  ***
  Esintisizlik, terleme fonksiyonunun işlememesine sebep olur bu da çürütebilir. Esinti bitkiler için sudan bile önemli neredeyse. Esintisizlik yüzünden güneşte aşırı ısınma sonucu ölmüş olabilirler.

 4. Ayşe Dovan, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 60 m² meyilli bahçemiz var. 2 sene önce setler yaparak -sulama ile kaymayı önlemek amaçlı- 150 kök acem halısı diktik. 2 sene içinde toprak görünmez hale gelecek şekilde bahçemizi kapladı ve mor çiçekleriyle bahçeye yakın odaların beyaz duvarlarına yansıyarak odaları bile mosmor renge bürüdü. Fakat bu sene bazı yerler kelleşti, kuruma oldu. O bölgelere ne yapabilirim? Tohum demişsiniz acaba nereden bulabilirim? Bu bitki ne süreyle kalıcı oluyor? Hepsi ölürse yerine kapatıcı ne dikmeyi tavsiye edersiniz? Evi aldığımızda bahçe çöplük halinde ve toprağı moloz doluydu. Tüm toprağı değiştirdik, toprakla ilgili bir sorunumuz yok.
  ***
  Bazı yerlerin kelleşmesi kış soğukları yüzünden olabilir. Çok uzun süre fazlaca ıslak toprakta kalmak yüzünden çürümüş olabilirler. Dallar kendiliğinden toprakta köklenip yeni sürgünler çıkarmıyorsa upuzun dallar zamanla ölür. Arada bir diplerini çapalasaydınız uzun dalları orta yerlerinden toprakla örtseydiniz eksilmez artarlardı. Yazımın içinde anlattığım şekilde çoğaltarak köklendirdiğiniz yeni bitkileri boş yerlere dikmelisiniz. Tohumu satılıyor mu bilmiyorum. Tohumlarının düşüp kendiliğinden çimlenmeleri gerekirdi. Belki karıncalar kuşlar tohumları alıyordur. Aptenya daha dayanıklıdır ondan tavsiye ederim. İsteseniz de yok edemezsiniz.

 5. Ayşe Dovan, İstanbul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, çok yararlı bilgiler edindim. Saygılar, Ayşe

 6. Salih, İstanbul dedi ki:

  Çiçekli fide halinde 45 tane alıp haziran ortasında bahçeye eksem sonraki yıllar için de kalıcı ve çoğalıcı olur mu? yoksa fide ekimi için geç mi kaldım?
  ***
  Geç kalmadınız. Belki çiçek açmayabilir ama gelecek baharda açar. Uzun ömürlüdür. Braz dayanıksız bir tür. Sizden önceki cevabımı da okuyun.

 7. Salih, İstanbul dedi ki:

  Cevap için teşekkürler. Bu bitkinin bakımı ile ilgili önerilerinizi okudum. Bu şekilde bakım sağlarsak bitkinin ömrü daha da uzun olabilir. Zaten kendiliğinden tohum dökerek ya da köklenerek çoğalabileceğini ve bu şekilde sürekli kalıcı olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bahçenin diğer bölümlerinde de dayanıklı ve çok yıllık olan aubrieta ekimi düşünüyorum.
  ***
  Buzçiçeğigillerden bu sayfada anlattığım türü ben pek tutmadım. Yaprakları kalp şeklinde olan aptenia daha güzel daha dayanıklı ve bütün yaz boyunca çiçek açıyor. Bulabilirseniz bunun yerine onu tavsiye ederim. Aubrieta da çok güzelmiş ilk sizden duydum araştırdım – internette resimlerini gördüm. Yakında onun hakkında da sayfa yapmam lazım. Teşekkür ederim.

 8. Salih, İstanbul dedi ki:

  Alyssum, Creeping Thyme falan baya araştırdım en sonunda Aubrieta Cascade türünde karar kıldım. Acem halısı tohumu pek bulunmuyor galiba.. fide olarak bol satılıyor. Hepsi yetişsin ona göre kesin bir yorum yapabilirim. Bahsettiğiniz aptenia türünü araştırdım ama çok fazla çiçeklenmiyor galiba. Ben daha çok halı gibi çiçekleri yayılan türden arıyorum mesela yine buzçiçeğigillerden Dorotheanthus bellidiformis var çok güzel yayılıyor neredeyse toprak görünmüyormuş. Ama galiba çok ömürlü değil tek yıllık. Bu yüzden çok yıllık olan Aubrieta Cascade bana cazip geldi. Mavi ve mor renklerinden aldım viyollerde yetiştiricem tohumları.

 9. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Acem halısının köklenme durumu nasıldır? Yani geniş bir saksı ihtiyacı olur mu? Bildiğimiz balkon önü dikdötgen (15x60x15h mesela) saksılarda yetiştirebilir miyiz?
  ***
  Az köklenirler. Derinlik hiç önemli değil. Sayıya göre genişlik önemli. O saksınıza 15 – 20 fide dikebilirsiniz. Saksılarda yetiştirilmeye uygun.

 10. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Güneş ihtiyacı aşırı derken bunun ölçüsü nedir? Hafif güney de gören bir doğu balkonunda yetişebilir mi mesela? Ara ara ama 4-5 saat güneş alıyor. Çiçek açısından verim alabilir miyim sizce?
  ***
  O kadar güneş fazlasıyla yeterli. Öyle dediğime bakmayın. Gelen yorumlardan, sorulardan görüyorum ki insanlar gündüz aydınlığına güneş diyor. Ben güneş deyince de bunu anlıyorlar. Ben de ne yapacağımı şaşırdım. Yani direkt olarak güneşin yapraklarını ısıtması lazım. Ölçüsü de bitkiden bitkiye değişir. Buradaki türlerde günde en az 4 saat gerekiyor. Belki iki üç saat bile yetebilir ama ne kadar uzun süreli olsa o kadar iyidir.

 11. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Fide dikimi için en uygun zaman nasıl olur sizce? Tüplü olduğu sürece sorun olacağını sanmıyorum ama bu yaz biraz da olsa çiçeklense güzel olur :) Şimdiden diksem mi acaba?
  ***
  Her acem halısı türü her zaman çiçeklenmez. Mesela resimde gördüğünüz tür sadece ilkbaharda çiçek açıyor o kadar. Şimdi zamanı değil nisana kadar bekleyin.

 12. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Benim bildiğim kadar ile acem halısı denen bitki Mesembryanthemum roseus olarak geçiyor. Ya da Lampranthus roseus geçiyor. Sizin latince isme baktım onun da dal yapısı felan aynı benziyor. Biraz araştırayım :) Bir çok dolosperma türünü de acem halısı diye satıyorlar aslında, çok benzer türler birbirine.. İsim olarak araştırıp ona göre hareket etsek de aldığımız bitkinin o tür olduğundan emin olamıyorum acem halısında :)
  ***
  Bu türlerden farklı farklı bitkilerin hepsine acem halısı ve damat mendili gibi isimler veriliyor. Bu sorun ingilizcede de var. Hepsine buz çiçeği derler. Halbuki hepsi farklı. Böyle olunca da ayrıntılı bilgi bulmak zor. Anlatanlar rasgele tür ismi yazabiliyor. Daha kötüsü en son dediğiniz gibi. En iyisi bunları unutmak. Stresli iş. :) Balkonlar için ideal bitkiler vinka çeşitleri. Renk renk. susuzluğa dayanıklı. aşırı güneşe uyumlu. hastalıklara bitlere tam dirençli. ilkbahardan kışa kadar aralıksız çiçek açar dururlar. https://www.bitkivecicek.com/madagascar-periwinkle-catharanthus-roseus-vinca

 13. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Aubrieta sayfanızı da bekliyoruz :)
  Ankara’ya geliyor nisan-mayısta. Obrizya, abruşya gibi isimleri de var.
  ***
  Tamam yazılacaklar listesine ekledim. Yeni sayfalar yeni sitede olacak (azbitki.com).

 14. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Elimde bir miktar Drosanthemum fidesi vardı. Havaların biraz ılımanlaşmasına güvenerek geçen gün balkon saksılarına diktim ve güney cepheli cam önüne koydum. Rüzgara da korunaklı ve güneş alan bir yer idi. Ama hemen 1 -2 günde uç sürgünler kararmış yumuşamış, bitkilerin hepsi çökmüş, yapraklar sarkmış. Fideler tüplü idi. Saksıdaki alt toprakta bahçe toprağı, ponza ve az miktarda da koyun gübresi vardı. Üstüne de topraklarını almadan tüpülü fideleri yerleştirdim ve üzerlerine de biraz toprak karışımından koyup çok az nemlendirdim. Sizce sorun ne olabilir?
  ***
  Sera ortamı üretim topraklarının sıcak hava sirkülasyonunun yoğun olmadığı ortamlarda (özellikle de ıslak kaldığı takdirde) kökleri zehirlediğine aniden çürüttüğüne çok defa şahit olmuşumdur. Bekleyin baharın ılık günleri gelsin o zaman fide alın. Şimdi geceleri fazla soğuk olabiliyor. Her bitki sera ortamından direkt çıkınca normal açık hava şartlarına aynı şekilde direnç gösteremez. En iyi zaman gece ısının 10 dereceden aşağı düşmediği ya da düşse bile fazla uzun sürmediği zamandır. Bütün problem onların kullandığı toprakta. Eğer fideleri topraklarından arındırıp az nemli bir toprağa dikseydiniz ve sulamasaydınız bence bozulmazlardı. Bir de orta derece asitli topraklar serinde soğukta köklere aşırı asitli etkisi yapıyor, kökleri zehirleyip çürütebiliyor. Fazla asitli toprak sevmeyen ve ince köklü olan bitkilerde bunu da göz önünde bulundurmalıyız.

 15. gökhan, Ankara dedi ki:

  İç mekana alayım mı sizce, kurtarma ihtimalim olabilir mi? yumuşayan yerleri budayarak vs.
  ***
  Kökler ya çürümüş ya da büyük zarar görmüş. İçeriye almak bir şey değiştirmeyecek belki sıcak ve havasız ortam büsbütün çabucak çürütecek. Bence daha rüzgarlı yere alın ve toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın.

 16. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Bu kadar hızlı çürüme olabilir mi üstad? 1 gün içinde?
  ***
  Evet. Yazın deneyin. Yeni gine çiçeği ya da şeker begonyası alın. Ev içinde ya da dışarda esintisiz ve serin bir köşede tutun. Ertesi gün çürümeye başlarlar. Seracılar nasıl bir toprak kullanıyorsa ona bağlı bir şey. Artık her şeyde sırf kendi kısa vadeli para getirilerini düşünüyorlar. Başka bir şey umurlarında değil. Çiçekçilik sektörü ileri gelenlerinin bankacılardan tefecilerden bir farkı kalmadı. Müşteri memnuniyeti filan asla umurlarında değil. Verdiğim iki örnek elbette ev bitkisi değil. Kullandıkları toprağın nasıl kısa sürede çürütücü özelliğe sahip olduğunu anlatmak için örnek verdim. Devamlı yeterli sıcaklıkta hava akımları olmazsa ince köklü bitkiler çürüyor. Kalın köklülerinse ince hassas emici organları zarar görüyor. Onlar da bozuluyor ama tam çürüme kısa zamanda olmuyor. İstisnasız herkes aldıkları antoryumların evlerde birkaç günde bozulduğundan şikayetçi. Eskiden (15 – 20 yıl önce) böyle değildi.

 17. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Dikim yaparken köklerine sim derma adlı bir trikoderma gübresi de eklemiştim. hayatta kalırlarsa saçak kök bakımından coşmaları lazım.
  Bu süreci atlatırsak sonucu paylaşırım sizinle, çok teşekkürler

 18. Gamze, Bursa dedi ki:

  İşyerimin bahçesinde bu çiçeklerden bulunmakta. Her gün hayranlıkla onları izlemekteyim. Çok aramama rağmen Acem halısı çiçeğini bulabildim. Pazarda poşetli olarak satılan fidelerden 8 adet aldım ve 4lü olarak 2 adet uzun saksılarıma ekip evimin balkonunu neşelendirmek istiyorum. Ne tür toprak kullanmalıyım? Yukarıda kumlu toprak tavsiye etmişsiniz. Elimde marketlerde satılan torflu toprak var ama sanırım faydalı olmaz. Sizden ricam toprak hakkında beni daha detaylı bilgilendirmeniz. Ve son olarak kış mevsiminde sürekli balkonda kalsa yağmur ve soğuktan etkilerinir mi?
  ***
  Sadece ilkbahardan ilkbahara çiçek açan bir tür. devamlı çiçek açmıyor. Dışarda güneşli, rüzgarlı yerde tamamıyla açık havada toprak pek önemli değil. Kış soğuklarında sizin orada dayanır mı bilmiyorum. işyerinizin bahçesinde dayanıyorsa sorun yok.

 19. Sevil dedi ki:

  Sık gidemediğim için devamlı sulayamadığım bir bahçem var. Acem halısı fideleri dikmiştik geçen sene. Bir sene içinde oldukça yayıldılar. Ancak, bahar yağmurlarıyla birlikte aralarında oldukça fazla yabani ot çıkmış. Sökmek istediğimizde aralarında yetişen acem halısı dalları da elimizde kalıyor. Bir süre sonra acem halısı baskın olup yabani otların yetişmesine izin vermez gibi düşünüyorum.. Yanılıyor muyum? Tersi durumda hem sökmek zor olacak, hem aralarda çıkan otlarla görüntü güzelliğini kaybedecek diye düşünüyorum.
  ***
  Yabani otlar aralardan yine çıkacaktır. O kadar azgınca gelişen bir tür değil. Otları sökerken acemhalısının da sökülmesini bir problem gibi düşünmeyin. Sökülenleri gelişigüzel bir şekilde yerine dikin.

 20. Simin, istanbul dedi ki:

  Merxabe menim palgonum övleyin 2.3 saat güneş göröv. Men bu çiçağı çok sevirem. Palgonumda saksıda yetişdirmayı müaffagiyyat eyleye bilirmiyem? Malumatlarınız üçün indidan teşekür eylirem. Yaxşı günler.
  ***
  O kadar güneş kâfidir sanıyorum.

 21. Ayfer, Ankara dedi ki:

  Çamlıdere de bir evim var. Yayılıcı bitki olarak acem halısı ekmeyi düşünüyorum. Çamlıderenin havası kışın çok soğuk. Bulunduğu yer rüzgar alıyor. Uygun mudur? Değilse ne tavsiye edersiniz? Her sene yazlık çiçek alıyorum. Artık sürekli bir ekim yapmak istiyorum. Tavsiyeleriniz bekliyorum.
  ***
  Galiba yükselti Ankaradan daha fazla. Siz Ankara’daki fidanlıklara sormalısınız. Bölgenin iklimine, özellikle de yüksek ve açıklık kesimlere uygun yer örtücüler sorup bilgi alın. Bölge ziraat ofislerinde daha kesin, daha doğru bilgiler edinebilirsiniz. Çamlıderenin iklimi hakkında hiçbir bilgim olmadığı için herhangi bir tavsiyede bulunamıyorum. En doğru bilgiyi bölge ziraat ofislerinden alabilirsiniz. Onlar orada kışın ne kadar soğuk olabileceğini ve hangi bitkilerin yetişebileceğini iyi bilirler.

 22. Bulem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben bugün yol kenarında gördüğüm ve kopardığım bu çiçeği hazır poşetlerde satılan toprakta değilde ormandan getirteceğim toprağa dikmeyi düşünüyorum. Bu süreye kadar bir iki gün suda kalması çiçeğe zarar verir mi?
  ***
  O toprak daha güvenli olur. İyi düşünmüşsünüz. Fakat suda bekletmenizin sonucu ne olur bir fikrim yok. Hiç denemedim ve duymadım. İsterseniz toprağı en eski olan bitkinizin dibini eşeleyip hafifçe gömün. Siz toprağı alana kadar öyle beklesin.

 23. Yağmur Ç. dedi ki:

  Bir arkadaşım bana acem halısının dallarının yaz sonu kesilmesi gerektiğini söyledi. Kendisini yeniliyormuş ve ilkbaharda daha gür olup daha çok çiçek açıyormuş bu doğru mu?
  ***
  Yanlış. Kış üşümesinde o eski dallardaki, yapraklardaki besin ve enerji köklere çekilir. Esasen güç toplaması bu sayede olur. Kış sonuna doğru dallar hala canlı kalmışsa kesebilirsiniz.

 24. Ahmet, Kırklareli dedi ki:

  Bol güneş alan terasımda geçtiğimiz yazdan kalma acem halısı vardı. Sarkan dallar açık kahverengi renginde ve kurumuş bir görüntüsü var. Bahar geldi ancak bizim acem hallısında herhangi bir uyanma yok. Acaba tamamen kurudu mu?
  ***
  Tamamen kurumuştur. Yoksa şimdiye kadar mutlaka filizlenirdi.

 25. Bulem dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce suda bir hafta beklettiğim acem halısı köklendi ve orman toprağına diktim. Tüm dallar çiçek açtı. Ancak çiçeklenme bittikçe dallardaki yeşilliğini kayıp etti. Bu dallar seneye ilkbaharda tekrar yeşerir mi? Yoksa dallar kurumuş olabilir mi?
  ***
  Gelişime devam ediyor ve yeni dallar ve yapraklar çıkarıyor olmalıydı. Muhtemelen içerde köklendirip sonra dışarı diktiniz ve kökleri serin gecelerde ıslak-soğuk toprakta alışık olmadığı şartlara uyum sağlayamayıp çürüdüler. Sağlam dalları toprağa gömerseniz belki köklenirler. Devamlı dışarda tutun.

 26. Gonca dedi ki:

  Merhabalar. Biz belediye olarak su sistemi kuramadığımız şevli alanlarda acem halısı kullanmayı düşünüyoruz aynı zamanda yine sulama sistemi oluşturamadığımız şehirde çirkin görüntü oluşturan duvarları da sarmalaması için kullanmayı planladık. Ama İklim burda biraz ağır. Kış süresince 3-4 metrelik kar ve sonrasındaki ilkbahar yağmurlarından sonra kendine gelebilir mi? Normalinde olduğu gibi çiçeklenip yayılabilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Belki de kışın tamamen ölebilirler. Hangi şehirde yaşıyorsanız bölge ziraat ofislerine danışmalısınız. Onlar sizin bölgenizin iklimine en uygun yer örtücü bitkileri size söyleyeceklerdir. Ya da güvenilir fidanlıkçılar varsa onlar da yardımcı olabilir.

 27. Osman Ş. -İstanbul dedi ki:

  İki yıl kadar önce evin duvar ve yol arasındaki 1m eninde 7m uzunluktaki alana diktik. Yola taşan kısımları buduyoruz. Fakat geride kalanlar çok fazla çoğaldı ve kabardı. Topraktan 40-45cm yükseldi. Ne yapalım?
  ***
  Uzamaları hoşunuza gitmiyorsa kısaltabilirsiniz. Bir sakıncası yok.

 28. Gülnur Sakarya dedi ki:

  Herdem yeşil mi?
  ***
  Evet. Gerçi kışın biraz kel kalabilir. Hava şartlarının gidişatına göre değişir.

 29. Murat, Ankara dedi ki:

  Geçen sene fide olarak diktiğim şevli alanda çok güzel büyüyüp yayıldılar ancak kışın uzun dallar kurudu ve renkleri kahverengiye döndü. Bir kısmı da hala yeşil ama çoğu kurudu. Kurumuş olan dallar tekrar yeşerir mi yoksa tamamen ölmüş müdür? Budama yapmak fayda sağlar mı eğer dallar ölmüşse?
  ***
  Dallar canlı veya ölü, bu bitkiye budamanın bir faydası olmaz. Kuru görünenler canlı mı değil mi, yeşerir mi yeşermez mi bunu ben buradan anlayamam. Bekleyip göreceksiniz. Bence onlar tamamen kurumuştur.

 30. Asiyan, Yalova dedi ki:

  Acem halısını bahcıvan budamış (saksıda). Fakat dallar kupkuru, hiçbir emare yok. Çiçek dört mevsim dışarıda. Toprak değiştirmek gerekir mi?
  ***
  Şimdi filizlenmeye başlamış olması gerekirdi. Muhtemelen kurumuş ölmüştür. Toprak değiştirmek geri getirmez.

 31. Selin, İstanbul dedi ki:

  Yol kenarında gördüğüm bu çiçeği kökünden almayı beceremediğim için bir iki dal koparıp saksıya yatay bir şekilde ektim. Çiçekleri açılıp kapanmaya devam etti. Tuttuğundan emin değilim. Bir haftadır yeşil. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç dokunmayın. Tuttu ise en geç üç hafta içinde yeni filizler uzatır.

 32. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  İyi günler. Acem halısı toprağa ekildiğinde duvara doğru tırmanır mı? Mutlaka yukarıdan aşağıya sarkıtmak mı gerekir?
  ***
  Ya yerde sürünür ya da yüksekten aşağı sarkar. Gelişimini her yerde bu şekilde gördüm. İnce dallarının hedera sarmaşığı gibi yapışıcı kısa kökler çıkarma özelliği yok bildiğim ve gördüğüm kadarıyla.

 33. Mutlu, Aydın dedi ki:

  Çok sarktılar. Saksısını değiştirecem bozmadan hangi ayda değiştirmeliyim?
  ***
  Yaz sıcakları biraz dindiğinde yani ağustos sonu – eylül başı en iyi zamandır.

 34. Uğur dedi ki:

  Yazınızı okudum ve balkonuma bu bitkiyi ekmeye karar verdim. Fakat sadece baharda çiçek açıyor. Bunun yanına kışında çiçek açan bir bitki dikilir mi?
  ***
  Elbette olur. Hiçbir sakıncası yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)