Kelebek çalısı, Abelia grandiflora

Bir süs çalısı. Esas cinsi Abelia’dır. Abelia grandiflora hibrit bir tür olup zamanla çeşitli kültivarları türetilmiştir. Bunlarda çiçek rengi kültivara göre değiştiği gibi yaprak rengi ve şekli de kültivarına göre değişir. Çiçekleri beyaz, pembe ve bu iki rengin karışık varyasyonlarında olur. Yaprakları da yine aynı şekilde düz yeşil, beyazlı, kenarları beyaz çizgili, sarı vesaire olabiliyor.

Bir süs çalısı. Esas cinsi Abelia’dır. Abelia grandiflora hibrit bir tür olup zamanla çeşitli kültivarları türetilmiştir. Bunlarda çiçek rengi kültivara göre değiştiği gibi yaprak rengi ve şekli de kültivarına göre değişir. Çiçekleri beyaz, pembe ve bu iki rengin karışık varyasyonlarında olur. Yaprakları da yine aynı şekilde düz yeşil, beyazlı, kenarları beyaz çizgili, sarı vesaire olabiliyor. Yaz başında çiçeklenmeye başlar sonbahara kadar devam ederler. Bazı kültivarları ilkbaharda çiçek açmaya başlıyor. Çiçekleri hoş kokuludur. Bunların çoğu aşırı sıcak memleketleri sevmiyor.

Caprifoliaceae (Hanımeligiller) familyasından Abelia cinsine ait. Türkçe ismi abelya, kelebek çalısı, börtü böcek çiçeği vesaire istediğinizi uydurabilirsiniz. Kelebekler böcekler abelya çiçeklerini sever.

Pek hastalık filan kapmayan, sorunsuz bir bitki türü. Hızlı büyür. Minik bir fidanken bile çiçek açar. Kış mevsimi çok soğuk geçerse yapraklarını döker. Yoksa bütün yıl yapraklıdır. Güneşli, güneşsiz her yerde yetişebilir. Güneş alabilmesi daha iyidir. Yazın fazla sıcak olan memleketlerde az güneşli yerlere dikilmelidir. Kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanır.

Abelia x Grandiflora

Abelia x Grandiflora

Toprak fazla killi ve fazla kireçli olmamalı. Yazın susuz bırakmasanız iyi olur.

Çoğaltılması ilkbahardan yaz başına kadar açık havada her türlü çelikle yapılabilir. Basit daldırma yöntemi de uygundur.

Kategori: Bahçe Balkon Yazar:

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)