Zıpçıktı çiçeği, Peri zambağı, Rain lily..

Beyaz, sarı, pembe türleri var. Soğanlı olup yaprakları çimen yaprağına benzer ama daha sağlam, daha etlicedir. Tek sap ucunda tek çiçek açarlar.

İngilizcede bir adı ‘Fairy Lily’ – peri zambağıdır. Aslında daha yaygın adı ‘Rain lily’dir (yağmur zambağı). Türkçede zıpçıktı çiçeği deniyormuş. Pembe türü çok güzel.

Amaryllidaceae familyasından Zephyranthes cinsi bitkiler İngilizcede Rain lilly (yağmur zambağı) Türkçede zıpçıktı çiçeği olarak biliniyor. Beyaz, sarı, pembe türleri var. Soğanlı olup yaprakları çimen yaprağına benzer ama daha sağlam, daha etlicedir. Tek sap ucunda tek çiçek açarlar.

Resimdekinin bilimsel adları: 1- Zephyranthes candida.. 2- Amaryllis candida

Bendeki tür, resimde gördüğünüz, düz beyaz çiçekli. Çiçekleri iri oluyor. Yaprakları çok dar yapıda ama pek yassı değil, daha doğrusu fazla etli, kalın. Yapraklar çok fazla sayıda oluyor, uzun uzun, çimen gibi. Uygun bir saksıda yeşillik olarak yetiştirebilirsiniz.

Zıpçıktı çiçeği beyaz türü

Beyaz zıpçıktı çiçeği

Zıpçıktı çiçeğinin saksıda yetiştirilmesi: Soğanları 2 santim aralıklarla, uçları toprak dışında kalacak şekilde birkaçını aynı saksıya dikmelisiniz. Ne kadar geniş saksı, o kadar çok soğan. Devamlı yapraklanır bütün yıl yeşil kalır.

Yılda bir defa söküp büyüyen sayısı artan soğanları ayırmalısınız yeniden dikmelisiniz. Bunu isterseniz susuzluktan kurutup sonra yapın ki yaprakları elinize ayağınıza dolaşmasın. Hem böyle yapınca dikip suladığınızda ilk işleri çiçeklenmek oluyor. Mevsim hiç farketmez.

Avrupada ve bizde ‘bahçelerde’ baharda çiçekleniyor. Tropikal ülkelerde ise yağışsız kurak aşırı sıcak dönem geride kalıp muson yağmurları başladığı zaman çiçek açıyor. Çiçek açmasının sıcakla soğukla ilgisi yok, büyük stres yaşamakla ilgisi var.

Ev içinde güneşli pencere önünde yetiştiriyorsanız, her ne zaman yeni yaprakları bir hayli gelişip eskirse o zaman susuz bırakın yaprakları kuruduğu zaman yeniden sulamaya başlayın ilk işleri çiçeklenmek olur. Belki tamamen kurutmaya gerek yoktur – bunu henüz denemedim. Uzun süre iyice susuz bırakmak yetebilir.

Kışa dayanıklılığı: -17°C derece soğuklara donlara dayanır.

Toprak ihtiyacı: Gevşek, suyu iyi süzdüren herhangi bahçe toprağı olur.

Sulama: Suyu çok seviyor. Öyle ki akvaryumlarda bile yetiştirenler varmış. Ama çabuk büyümesi havadar toprağa, toprak hafif kuruduğu zaman gecikmeden bolca sulamaya ve direkt güneş almasına bağlı. Toprağı ıslaklığını yitirince, nemini kaybetmesini beklemeden sulayın. Yazın her gün sulayabilirsiniz.

Çoğaltılması: Tohumları çabuk çimlenir hızla büyüdür. En kolay yolu hızla çoğalan soğanları ayırmakladır. Her iki yolla da bol bol çoğaltabilirsiniz.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 11 Ocak 2012

Etiketler: |

'Zıpçıktı çiçeği, Peri zambağı, Rain lily..' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Evet çok dayanıklı bende var yarı güneşli yerde kalıyorlardı. iki üç yılda neredeyse 100 kökten fazla oldu 3 litrelik yoğur kutusundaydı. Birazını atmak zorunda kaldım, çoğunu bahçeme diktim birkaç kök de küçük saksıda duruyor. Kışları çok sert geçmeyen bir yerdeyseniz siz de yapabilirsiniz çünkü kışları çiçek açmadığı için güç toplayıp sürekli çoğalıyorlar benim fikrimce..
  ***
  Hayır, soğuk stresini ya da sıcak ve susuzluk stresini yaşadıktan sonra çiçek açıyorlar.

 2. Hakan, Bursa dedi ki:

  Kış geçti güneşten gölgeye çektim açmadı hala.
  ***
  Böyle yollarla açtıramazsınız. Kışın karların altında kalıp yaprakları kurusaydı baharda ilk işleri çiçek açmak olurdu.

 3. Hakan, Bursa dedi ki:

  Şimdi nasıl olur?
  ***
  2010 yılında bana geldiğinden beri hiç çiçek açmıyordu. Ne sonbaharda ne ilkbaharda.. Yazın da açmadı. Yaz ortasında sulamayı kestim. Yapraklar kupkuru olduktan sonra sulayınca ilk işleri çiçek açmak oldu. İsterseniz deneyin. Şimdi sulamayın bırakın, yapraklar kuruyunca sulamaya başlayın. Göreceksiniz ilk işleri çiçek açmak olacaktır.

 4. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Şu anda çiçekliler. Çiçekleri geçtikten sonra yapmamız, uygulamamız gereken birşeyler var mı? Solmuş çiçekleri kopartmak tohum yapmasını engellemek gibi. Ayrıca yaprakları öylece doğal haline bırakmak mı gerekiyor? Yani lale, sümbül ve nergiz de yaptığımız gibi? Solmuş çiçekleri kopart, yapraklar kalsın soğana enerji biriksin gibi?
  ***
  Sizinkiler maşallah her zaman çiçekli. Hiçbir şey yapmak gerekmez. Çiçekleri tohum oluştursa hiç zararı yok hem tohumları alıp ekseniz çabuk büyür en geç üçüncü yıl çiçek açacak kadar gelişirler. Yapmanız gereken şey sadece iki veya üç yılda bir söküp çoğalmış soğanlar daha ferah aralıklarla yeniden dikmektir. Bunun zamanı yok her zaman yapılabilir. Sadece sonbahar sonu ve kış boyunca belki uygun olmayabilir.

 5. Türkan, Samsun dedi ki:

  Adını bilmiyordum yeni öğrendim. Her iki rengi de var bende. ben bakım olarak önce buduyorum yaprakları toprağı havalandırıyorum 2 gün sonra sulamaya başlıyorum. Suyu çok seviyor hemen çiçekleniyor. Çiçekleri bitince tekrar buda havalandır sula. hep çiçekli hep mutlu :)

 6. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Benim zıpçıktı çiçeğim 30 litrelik saksıda çok çoğaldılar fakat çiçek açmıyorlar. stres yaşatıyorum sonra bolca suluyorum olmuyor. Öğleden sonra direkt güneş alıyor. yapraklar biraz kurumuş gibi gözüküyor. bu çiçek için çok suyu seviyor deniyor. hergün bolca sulasam çiçeklenir mi?
  ***
  Hiç belli olmaz. Çiçek açacağı varsa açar. Bekleyin. En kesin yolu temmuz başında veya ortasıda söküp bir hafta beklettikten sonra yarapkları ve kökleri kesmek. Sonra tekrar dikince bir ay içinde kesin çiçekleniyorlar. İki defa denedim.

 7. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  2 yıl önce babamın yengesinde görmüştüm. kar beyazıydı. beni resmen etkisi altına aldı. isteyecektim ama çekindim. ona da emanet verilmiş. o günden sonra her yerde onu aramaya başladım. internetten sipariş verecektim ama dolandırılırım diye içime bir kurt düştü.
  ***
  Çiçekleri ilk görünce etkileyici ama sonra o büyüleyici etkisi gidiyor. Ayrıca her yerde kolayca çiçek açmıyor. Yine biryerde görürseniz isteyin. Çiçekçilerde satılacağını sanmıyorum. Makbul bir şey değil.

 8. Eren dedi ki:

  Bu çiçeğin bir adı da ağustos yağmurudur. genelde ağustos eylül ve ekim aylarında açar. o yüzden temmuzda sökmek bence pek akıllıca olmaz.
  ***
  Çok iyi güneş alan ve sıcak olan yerde dediğiniz gibi ama bu şartlar tam yerinde değilse çiçek açmıyor. Soğanlar cevizden büyük bile olsa çiçek açmıyor. İlla sökmek biraz kurutmak gerekiyor. Ya da sökmeden, yaz ortasında birkaç hafta tamamen susuz bırakmak lazım.

 9. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Merhaba:) Bahar gelince, bitki bakımı hakkındaki sorular da artıyor:) On gün önce arkadaşımın annesinde gördüm ilk defa bu çiçeği. Dikdörtgen bir saksıda bol miktarda capcanlı duruyorlardı. Salonda, yani oldukça sıcak bir ortamdalardı. Üç adet soğanı dallarıyla birlikte aldım. Eve gelip geniş, yuvarlak bir saksıya ektim. Ama fazla derin olduğunu söyleyemem. Bol bol da suladım. Saksının altı delik değil. Bitkiyi aldığım yerdeki saksı da delik değil. İlk 2 gün çok suladım, bataklık gibi oldu. Ama yaprakları pörsümeye başladı. Toplamda 15-20 adet yaprak. Sonra suyu azalttım. Şimdi toprak nemli duruyor. 5-6 adet yaprak hala canlı. Ama diğerleri pörsüdü. Hatta bazıları sararmaya başladı diplerinden. Sürekli hava alan, bol ışıklı, 3-4 saat süreyle de öğle güneşi alan kapalı balkonumda duruyor. Camlar hep açık. Ne yapmalıyım acaba canlanması ve yaşaması için? Saksıyı değiştirmeli miyim? Bu arada 3. gün parmağım kadar beyaz kurt çıktı. Alıp attım. Bir daha da görmedim. Bu kurtların zararı var mı acaba bitkiye?
  ***
  Dibi delik olmayan saksılar bataklık bitkilerine bile iyi değil. Hem toprağı bozuyor hem kökleri zehirleyen bakterilerin üremesini sağlıyor. Dört yıldır zıpçıktı çiçeği yetiştiriyorum (kışın dışarsı gibi soğuk olan camekanlı balkonda). En gür gelişme serin aylarda oluyor. Yazın ise soğanlar eşzamanlı olmayarak ara sıra çiçek açıyor. Açmazlarsa temmuzda birkaç hafta susuzluk sıkıntısı çektirin. Ağustosta bütün soğanlar aynı anda kesin açarlar. Bahsettiğiniz kurt zararlı olabilir (http://azbitki.com/kok-yiyen-kurtlar).


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)