Zinnia ‘Kirli Hanım Çiçeği’

Zinnia cinsinin en yaygın yetiştirilen türü Zinnia elegans türüdür. Asteraceae (Papatyagiller) familyasındandır. Eskiden kirli hanım çiçeği denirdi. Bodur, uzun boylu, yalınkat ve katmerli çiçekli çok fazla çeşitleri var.

Zinnia cinsinin en yaygın yetiştirilen türü Zinnia elegans türüdür. Asteraceae (Papatyagiller) familyasındandır. Eskiden kirli hanım çiçeği denirmiş. Mevsimlik bitkilerdendir. İlkbaharda tohumları ekilerek yetiştirilir. Kışa doğru ölürler. Bodur, uzun boylu, yalınkat ve katmerli çiçekli çok fazla çeşitleri var.

Kirli hanım çiçeğinin Zinnia elegans’tan başka birçok türleri var. Bazıları kışın soğuğa dayanır, uzun ömürlüdür. Her bir türün birçok kültivarı türetilmiş. Birbirleriyle melezleri yapılmış. Zinnia elegans genelde mevsimliktir sonbaharda soğuklar başlayınca ölüp giderler fakat bazı kültivarları diğer türlere çekmiş olabilir, uzun ömürlü çıkabilir.

Kesme çiçekçilikte zinnia çeşitlerinden birçoğu kullanılır çünkü çiçeklerinin vazo ömrü fena değildir. Bu amaçla en kolay yetiştirilen bitkilerdendir. İngilizcedeki adlarından biri ‘kes gelsin çiçeği’dir. Çiçeklerini vazo için kesip alırsanız kısa sürede yeniden çiçeklenir.

Solan çiçekleri derhal keserseniz diğer tomurcuklar da büyük çiçekli olur. Yoksa tohum oluşturmaya önem verip diğer tomurcuklara özen göstermez, onlar küçük çiçek açarlar. Gelecek yıl için tohum almayı unutmayın. Bir iki çiçek yeterince tohum verir. Gereğinden fazla çiçeğin tohuma kaçmasına izin vermeyin solar solmaz kesin.

Zinnia elegans

Zinnia elegans - kirli hanım çiçeği

Toprak: Nötr ve hafif alkalinli toprakta daha iyi gelişir. Toprak gübrelenmiş olmalı.

Sulama: Toprak iyice kurumadan önce sulamalısınız. Susuz bırakmaya gelmez. Sulamayı sabah erkenden yapmalısınız. Akşam sulamaları yapraklarında külleme gibi mildiyö gibi mantar hastalıklarına sebep olabilir.

Besin, gübre: Çok istiyor. Zira devamlı gelişim halinde olur.

Işık: Ne kadar uzun süreli kuvvetli güneş, o kadar iyi..

Çoğaltılması: Tohumlar ilkbaharda ekilir. Daha sonra fideler sökülüp aralıklı mesafelerle dikilmelidir. Bodur çeşitleri 15 – 25cm aralıklarla, uzun boylu çeşitleri 40cm aralıklarla dikilmeli. Fideler yeni yerlerinde tutup biraz büyüdüklerinde tepelerini koparın ki daha dallı budaklı olsunlar.

Zinnia tohumları tohum satılan yerlerde küçük paketlerde yanlış olarak yıldız çiçeği diye isimlendiriliyor. Çiçekleri benziyor, aynı familyadan, fakat ayrı cinslerdir. Yıldız çiçeği ile bir alakası yok.
Nasul ayırt edebiliriz? Yıldız çiçeğini tanıyorsanız fideler büyüdüğünde yapraklarından hemen anlarsınız. Ayrıca zinnialar kışın kuruduklarında tamamen ölürler köklerinde yumru oluşmamıştır. Yıldız çiçeği kökte yumru oluşturur ve kışın toprak altında yumru olarak yaşamaya devam eder, ilkbaharda yeniden filizlenir hızla büyür.

Kategori: Uncategorized Tarih: 03 Haziran 2012

Etiketler: | | |

'Zinnia ‘Kirli Hanım Çiçeği’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Ben her sonbaharda tohum alıyorum. İlkbaharda yeniden atıyorum tohumları. Fidelerin tepelerinin koparılabileceğini bilmiyordum. Teşekkürler.

 2. Ben de tohumları bu sene aldım ve ektim. Minik minik çıkıyorlar. Bakalım ne renk olacaklar. Her zaman olduğu gibi bir sürü şey öğrendim hakkında teşekkürler. :)

 3. Serkan, Adana dedi ki:

  Geçen hafta Yunanistan’daydım orda pazarda bir Türk çiçekçiyle karşılaştım. Bikaç çiçek aldım, iki tanesi bundanmış çok güzeller gerçekten.

 4. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  Ben yıllar önce bu çiçeğin tohumlarını 50-60 metrekare alana ektim. Kim istediyse bir tutam verdim. Harika bir renk cümbüşü oluşturuyor. Kasıma kadarda açıyor. O zaman aldığımız tohumlardan 8-10 tanesi çıkabildi. Bu yıl tekrar yetiştirmeye başladım. Bahçesi olan herkese tavsiye ederim. Bakımı da çok kolay. 5-6 günde bir sulansa yeter.

 5. Zehra, Bursa dedi ki:

  Bu çiçeklerden tohum nasıl elde edebilirim?
  ***
  Solmuş çiçeklerde tohum oluşur.

 6. Papatya, Erdek dedi ki:

  Tohumları acaba bu ay bulabilir miyim? Çünkü papatya delisiyimdir.
  ***
  Tohum satılan yerlerden arayın. Muhtemelen bulursunuz.

 7. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Ben saksıya ektim. Yoksa bahçede daha mı iyi olurdu?
  ***
  Açık havada duracaksa ve saksıda doğal gerçek toprak kullanmışsanız sorun yok.

 8. Esra, Tokat dedi ki:

  Kirli hanım çiçeğim açtı fakat yaprakları çok ufak. Sanki bozulmuş gibi. Neden olabilir? Gün geçtikçe gelişecek mi?
  ***
  Fide olarak almışsınız. Sizin orada geceleri geldiği yere göre fazla serin olup zarar vermiş. Ama bundan sonra düzelebilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)