Güzel ama zehirli bitkiler ‘yerseniz’

Süs bitkilerinin büyük çoğunluğu zehirlidir. Niçin zehirli olmayanlar pek yok derseniz, zehir o bitkileri dayanıklı kılıyor. Dayanıklı oldukları için süs bitkisi olarak için tercih edilmişlerdir.

Süs bitkilerinin büyük çoğunluğu zehirlidir. Niçin zehirli olmayanlar pek yok derseniz, zehir o bitkileri dayanıklı kılıyor. Dayanıklı oldukları için süs bitkisi olarak için tercih edilmişlerdir.

Aslında korkulacak bir şey yok. Yerseniz zehirlenirsiniz. Süs bitkisi yeme alışkanlığımız yok. Ama çocuklar, köpekler, kediler yiyebiliyor. ‘Yerseniz’ mizah anlamında değil, gerçek anlamda.

“Zehir”den bahsediyoruz. Kusturan, karın ağrısı yapan kimyasallardan değil. Ona göre küçük çocuklarınıza, evcil hayvanlarınıza dikkat etmelisiniz.

Sonra, zehirleyici etkisi kişiden kişi ve yaşa göre değişebilir. Nasıl ki bazı insanların bünyeleri hiç olmadık şeylere alerjik tepki gösteriyor, onun gibi. Yemedikçe zararı olmaz ama hassas bünyeli kişilerin dokunması, yapraklarını elinde ezmesi, özsuyunu tenine bulaştırması bile ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Hangileri zehirli? Aslında tümü diyebiliriz.
Atatürk çiçeğinden siklamene, difenbahyadan çöl gülüne, zakkumdan gelin çiçeğine kadar yüzlerce tür..

Meyvasını yediğimiz bitkilerin bazıları zehirli. Mantarların bazıları öldürücü derecede zehirli. İncirin beyaz sütü zehirlidir. Onunla aynı cinsten olan Ficus türlerinin beyaz sütleri de aynı (kauçuk, benjamin).

Euforbia cinsi süs bitkilerinin özsüyü Ficuslarınki gibi beyaz süt şeklindedir, zehirlidir.

Zakkum fena halde zehirlidir. Neyse ki bunu çocuklarınız, koyunlarınız, köpekleriniz istese de yiyemez çünkü küçük bir damla özsuyu bile dehşetli çirkin bir lezzete sahiptir tadına bakan bin pişman olur. Böylece zakkumdan zehirlenme vakaları duymazsınız.

Araceae türü bitkiler zehirlidir (devetabanı, difenbahya, antoryum). Bitki ne kadar sağlıklıysa zehirleyiciliği o derecede yüksektir.

Bazı bitkilerin özsuyu eskiden avcılıkta okları zehirli etmek için kullanılırmış. Çöl gülü o bitkilerden biridir. Kana karıştığı anda ani bir felç gibi etki eder, şiddetli kalp spazmlarına sebep olur öldürür.

Zehirli bitkilerinizi çoğaltmak ya da budamak için dallarını keserken özsuyunun fışkırıp gözünüze gelmemesi için tedbirli olmalısınız. Zehri her birinde farklıdır. Kimi zehirler göze faci ağrı sancı verirken kimilerinin zehiri göze büyük zarar verebilir.

Soğan ve sarımsak insanlara çok faydalıdır ama kedilere öldürücü etkisi olabilir. Soğanlı sarımsaklı yemeklerinizden kedilerinize yedirmeyin.

Kategori: Genel Tarih: 26 Ocak 2012

Etiketler:

'Güzel ama zehirli bitkiler ‘yerseniz’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dincoglu - Istanbul dedi ki:

  Benim kedim de difenbahya ve marginatami yiyip bitkileri oldurmustu. Bu 4 yil once olmustu, o zaman bitkileri yediginde kusuyordu, tuylerini cikarmak icin yapiyor saniyordum. Simdi evimizde bircok tur cicek var artik yemiyor cunku ona ozel cim ekiyorum. Kedi besleyenler evde muhakkak cim bulundurmalilar, bu sekilde kediler diger bitkilere dokunmuyorlar.

 2. Derya, Eskişehir dedi ki:

  Malesef benim oglum da ocak ayında difenbahya yemiş. hem de örümcek tepesinde giderek uzanmış ve koparıp yemiş. 5 aylıktı o zaman oğlum. Ardından istifra etti ve ishal de oldu. Tam 5 gün hastane yattık. Ben sebebinin çiçek olduğunu bilmiyordum. Sonradan bir tv programında zehirli olduğunu öğrendim. Kötü bi tecrübe oldu. :))
  ***
  Büyük geçmiş olsun. İlk satırları okurken korktum ama neyse atlatmışsınız çok şükür. Küçük çocuklar her şeyi yiyor kemiriyor dikkat etmek lazım.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Dikenler taçının yaprağı koptuktan sonra çıkan sütü cilde zarar veriyor. Zehirli bir bitki. Alerjisi olanların dikkat etmesi gerek.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Benim kızım difenbahya yemişti. Ağzından aldım. Zararlı oldugunu biliyordum. Çok korktum ama şükür bir şey olmadı. İki sefer oldu olay. Sosyal medyada ‘zehirli evinizden atın’ diye yayılıyor. Güzel bakıp tedbirini aldın mı bir şey olmuyor.

 5. Berna, Samsun dedi ki:

  Eldiven kullanın. Ciltteki kesiklerden deri altına giriyor ve ellerde uyuşma karıncalanma yapıyor. Benim başıma geldi.

 6. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Ağaç begonyası da zehirli midir?
  ***
  Hayır kesinlikle değildir ama yine de küçük çocuklara karşı dikkatli olun.

 7. Pırıl A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Küçük kedimin zehirlendiği tahmin ediliyor. Evde yılbaşı çiçeği/kaktüsü var ve yaprağını kopmuş buldum. Ondan zehirlenmiş olabilir mi?
  ***
  Hayır ondan zehirlenmesi mümkün değil.

 8. Nejla dedi ki:

  Kızım begonya yemiş. Ne olur?
  ***
  Afiyet olsun. :) Korkmayın begonya zehirli değildir.

 9. Betül dedi ki:

  Kurdele çiçeği kediler için zararlı mıdır? Evin havasını temizlesin diye aldık, kedimizi uzak tutamıyoruz çiçekten.
  ***
  Hayır kurdele çiçeğinin hiçbir zehirleyici yanı yoktur. Kediniz yemeye çalışıyorsa ihtiyacı olduğu içindir. Kediniz için bir saksıya buğday taneleri ekin. Pencere önünde tutun. Yeşil yapraklar uzasın. Kediniz ihtiyaç duyduğu zaman yer. Sanıyorum kediler karınları ağrıyınca yeşillik yiyorlar ve böylece kendilerini kusturuyorlar.

 10. Güliz Koca dedi ki:

  Benim kedim 3 gün önce salon bitkisi olan mısır yapraklarına benzeyen bir bitkiden azıcık bir parça yedi ve çok fena zehirlendi. Ölü gibi yatıyor. Hic birşey yemediği içmediği halde sürekli kusuyor. Rengi yemyeşil. Defalarca veterinere götürdüğüm halde hiç bir değişiklik yok. Bu zehirlenmenin bir panzehiri falan yok mu?
  ***
  Veterinerin bir şeyler yapması gerekirdi. Üç gündür yemedi içmedi ise ve hep kusuyorsa artık serum vermek şart. Zorla yoğurt yedirseniz belki iyi gelir.

 11. Aykut Kıyıcıoğlu dedi ki:

  Bizim kedimiz kasımpatı almıştım onu yemiş. Bu tür bitkiler kedilere zarar verir mi?
  ***
  Hayır zehirli değildir kedilere de zarar vermez. Evden dışarı bırakılmayan kediler için saksılarda yetiştirilecek bir ot vardı şimdi adı aklıma gelmiyor. Araştırıp bulmanızı tavsiye ederim. Kediler ara sıra sindirim rahatsızlıklarında dolayı yeşillik yerler. Gerekli bir şey.

 12. Ezgi, Bursa dedi ki:

  Kauçuk çiçeği zehirli midir?
  ***
  Ev süs bitkilerinin hemen hepsi zehirlidir. Kauçuk da öyle ama çok tehlikeli boyutlarda değil. Zehirli olmayanlar ise paşa kılıcı, telgraf çiçeği ve kurdele çiçeği.

 13. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Yasemin çiçeği ve dalından çıkan süt zehirli midir?
  ***
  Bunu bilmiyorum ama yasemin denen bitki türleri çok var. Mesela benim yaseminlerin bahsettiğiniz gibi bir özelliği yok.

 14. gizem istanbul dedi ki:

  Fesleğen zehirli midir?
  ***
  Hayır yenilebilir sağlığa faydalı bir bitkidir.

 15. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Kedim kokina (yılbaşı çiçeği)’nın meyvesi ile oynuyordu, kokinayı yılbaşında almıştım ve kurumuştu. Üç tane meyve ile (yaklaşık leblebi büyüklüğündeler) oynuyordu, sonra o meyveleri bulamadım. Bir tanesinin kabuğunu buldum. Hırıltılı nefes alıp veriyor ve karnı nefes alırken çok hızlı inip kalkıyor, burnunun ucu turuncu ve ağzında beyazımsı bi bölge var. Biraz saldırganlaştı. Gözleri canlı ve hareketli, kusmadı hiç. Acaba normal mi yoksa kokina zarar vermiş midir?
  ***
  Bilmiyorum. Kokinaların üzerine başka bir çalının meyvelerini bağlıyorlar. Zehirli mi değil mi bilgim yok.

 16. İnci A. -İstanbul dedi ki:

  Çapulcumuz (kedi) Lilium çiçeğinden yenmiş. Sıcak yerlerde (radyatore yakın yerlerde) yatıyor. 48 saattir hiçbir şey yemedi. Veteriner kanda alyuvar sayısı artmış dedi. Ne yapılabilir?
  ***
  Veteriner madem teşhisi koymuş, ne yapılabileceğini de ancak o bilir. Ben veteriner değilim. Maalesef yardımcı olamıyorum. Kedilere-köpeklere soğanlı veya sarımsaklı yemekler vermemek gerektiği, kan düzenini bozup öldürebileceği söyleniyor. Demek zambak da benzer etki yapmış. Dikkatli olmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)