Güzel ama zehirli bitkiler ‘yerseniz’

Tarih: 26 Ocak 2012

Süs bitkilerinin büyük çoğunluğu zehirlidir. Niçin zehirli olmayanlar pek yok derseniz, zehir o bitkileri dayanıklı kılıyor. Dayanıklı oldukları için süs bitkisi olarak için tercih edilmişlerdir.

Aslında korkulacak bir şey yok. Yerseniz zehirlenirsiniz. Süs bitkisi yeme alışkanlığımız yok. Ama çocuklar, köpekler, kediler yiyebiliyor. ‘Yerseniz’ mizah anlamında değil, gerçek anlamda.

“Zehir”den bahsediyoruz. Kusturan, karın ağrısı yapan kimyasallardan değil. Ona göre küçük çocuklarınıza, evcil hayvanlarınıza dikkat etmelisiniz.

Sonra, zehirleyici etkisi kişiden kişi ve yaşa göre değişebilir. Nasıl ki bazı insanların bünyeleri hiç olmadık şeylere alerjik tepki gösteriyor, onun gibi. Yemedikçe zararı olmaz ama hassas bünyeli kişilerin dokunması, yapraklarını elinde ezmesi, özsuyunu tenine bulaştırması bile ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Hangileri zehirli? Aslında tümü diyebiliriz.
Atatürk çiçeğinden siklamene, difenbahyadan çöl gülüne, zakkumdan gelin çiçeğine kadar yüzlerce tür..

Meyvasını yediğimiz bitkilerin bazıları zehirli. Mantarların bazıları öldürücü derecede zehirli. İncirin beyaz sütü zehirlidir. Onunla aynı cinsten olan Ficus türlerinin beyaz sütleri de aynı (kauçuk, benjamin).

Euforbia cinsi süs bitkilerinin özsüyü Ficuslarınki gibi beyaz süt şeklindedir, zehirlidir.

Zakkum fena halde zehirlidir. Neyse ki bunu çocuklarınız, koyunlarınız, köpekleriniz istese de yiyemez çünkü küçük bir damla özsuyu bile dehşetli çirkin bir lezzete sahiptir tadına bakan bin pişman olur. Böylece zakkumdan zehirlenme vakaları duymazsınız.

Araceae türü bitkiler zehirlidir (devetabanı, difenbahya, antoryum). Bitki ne kadar sağlıklıysa zehirleyiciliği o derecede yüksektir.

Bazı bitkilerin özsuyu eskiden avcılıkta okları zehirli etmek için kullanılırmış. Çöl gülü o bitkilerden biridir. Kana karıştığı anda ani bir felç gibi etki eder, şiddetli kalp spazmlarına sebep olur öldürür.

Zehirli bitkilerinizi çoğaltmak ya da budamak için dallarını keserken özsuyunun fışkırıp gözünüze gelmemesi için tedbirli olmalısınız. Zehri her birinde farklıdır. Kimi zehirler göze faci ağrı sancı verirken kimilerinin zehiri göze büyük zarar verebilir.

Soğan ve sarımsak insanlara çok faydalıdır ama kedilere öldürücü etkisi olabilir. Soğanlı sarımsaklı yemeklerinizden kedilerinize yedirmeyin.

Zehirli bitkilere dikkat

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Elif Dincoglu - Istanbul diyor ki:

  Benim kedim de difenbahya ve marginatami yiyip bitkileri oldurmustu. Bu 4 yil once olmustu, o zaman bitkileri yediginde kusuyordu, tuylerini cikarmak icin yapiyor saniyordum. Simdi evimizde bircok tur cicek var artik yemiyor cunku ona ozel cim ekiyorum. Kedi besleyenler evde muhakkak cim bulundurmalilar, bu sekilde kediler diger bitkilere dokunmuyorlar.

 2. Derya, Eskişehir diyor ki:

  Malesef benim oglum da ocak ayında difenbahya yemiş. hem de örümcek tepesinde giderek uzanmış ve koparıp yemiş. 5 aylıktı o zaman oğlum. Ardından istifra etti ve ishal de oldu. Tam 5 gün hastane yattık. Ben sebebinin çiçek olduğunu bilmiyordum. Sonradan bir tv programında zehirli olduğunu öğrendim. Kötü bi tecrübe oldu. :))
  ***
  Büyük geçmiş olsun. İlk satırları okurken korktum ama neyse atlatmışsınız çok şükür. Küçük çocuklar her şeyi yiyor kemiriyor dikkat etmek lazım.

 3. İsimsiz diyor ki:

  Dikenler taçının yaprağı koptuktan sonra çıkan sütü cilde zarar veriyor. Zehirli bir bitki. Alerjisi olanların dikkat etmesi gerek.

 4. İsimsiz diyor ki:

  Benim kızım difenbahya yemişti. Ağzından aldım. Zararlı oldugunu biliyordum. Çok korktum ama şükür bir şey olmadı. İki sefer oldu olay. Sosyal medyada ‘zehirli evinizden atın’ diye yayılıyor. Güzel bakıp tedbirini aldın mı bir şey olmuyor.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)