Zambak (Lilium)

beyaz zambakBirçok soğanlı süs bitkisine yanlış olarak zambak denir. Burada ele alacağımız gerçek zambakların bakımı ve yetiştirilmesi aynen lalelerde olduğu gibi değildir. Lale serin havaların, ilkbaharın ilk dönem bitkisidir. Zambaklar cinsine göre mayıs ayında veya yaz aylarında çiçeklenir, yaprakları genelde sonbahara kadar kurumaz. Ayrıca zambak soğanları her zaman ekilebilir. Yaprakları tek tek soğandan çıkar. Çiçek açacağı zaman yapraklı uzun bir gövde çıkarır, bu gövde üzerinde çok sayıda çiçek açar.

Mis kokulu zambaklar: Zambakların çoğu cinsi güzel kokulu olup en fark edilir en güzel kokuya şu ikisi sahiptir:
1- “Casa Blanca Oriental Lily”. Boyu bir metreyi aşar. Saksıda yetiştirilmeye elverişlidir. Çiçeği beyazdır.
2- Bizde “Mis Zambağı” olarak bilinen Lilium candidum (Madonna lily). Bu da beyaz çiçeklidir. Diğer zambak cinslerinin aksine bunun soğanı çok derine gömülmemelidir. Uç kısmının 3 cm kadar toprağın altında kalması yeter. Kışı yapraklı geçirir. Diğer zambaklar hafif asitli toprakları sevmesine rağmen Mis Zambağı PH derecesi nötr veya hafif alkalinli toprakları sever. Susuzluğa dayanıklıdır. Anavatanı Anadolu ve Balkanlar’dır. Boyu yerine göre bir metreyi çok fazla aşabilir.

siyah zambak
Siyah Zambak – Landini Lily (Lilium Asiatic Hybrid)

Çiçekleri çok koyu kızıl kestane renginde olur. Sabah çok erkenden, akşama doğru ya da çok bulutlu havalarda güneşin yokluğunun derecesine göre siyah görünür. Boyu bir metre olur.

Bunlardan başka, düz renk, alacalı, çilli, ebruli her renkten birçok zambak cinsi vardır. Zambak cinslerine göre çiçek renkleri ve gövde boyları değişir. 25 cm’den 2 metreye yaklaşan değişik boylarda farklı zambaklar vardır.

Saksıda zambak yetiştirmek
Hibrit türler kısa boylu olup bol çiçeklenmeleri, kolay bakımı ve dayanıklı olmaları sebebiyle saksıda yetiştirilmeye çok uygundur. hibrit zambakYeterli büyüklükte saksı kullanın, çiçekçilerin yaptığı gibi mini saksılarda yetiştirmeyin. Onların usulü ticaridir, hedefleri satışa kadardır; sanki insanlar bu bitkiyi çiçeği solunca çöpe atacaklarmış gibi düşünürler. Minik saksıda çiçek açmış olarak altığınız zambaklarınızı, köklerine zarar vermeden çıkarıp daha büyük bir saksıya dikin.
Soğanlara uygun saksı: Tek soğan için, soğanın çevresinde üç parmak boşluk kalacak şekilde büyüklükte ve özellikle derin bir saksı gerekiyor. Mis zambağı dışındaki bütün zambaklar soğanının 3 – 4 misli derinliğine gömülmeli; ona göre derin saksı lazım. Birkaç soğanı aynı saksıya dikecekseniz: yeterince büyük saksı kullanarak aralarında bir soğan hacmi kadar mesafe, saksı kenarı ile olan aralıkta üç parmak kadar mesafe bırakmalısınız.
Saksı toprağı karışımı: %50 iyi bahçe toprağı + %25 torf + %25 perlit. Soğanlar iyice yapraklandıktan itibaren düzenli aralıklarla besin vermelisiniz.
Saksıda yetiştirilen zambakların toprağı her yıl yenilenmeli.

Zambak soğanlarının ekilmesi:
Soğanlar sonbaharda ekilir deniyor ama her zaman ekilebilir çünkü zambaklar laleler kadar müşkülpesent değildir, onun için soğanları ne zaman bulursanız saklamayın hemen ekin. Gübresiz toprağa ekilmeleri gerekiyor. Toprak süzek değilse dere kumu veya perlit gibi maddelerle ve yaprak çürüntüsü + humus ile karıştırılmalı böylece toprak işlenmeli.
Bahçelerde, zambak cinsine göre veya soğanların büyüklüğüne göre 15 cm’den 30 cm’ye kadar uzunlukta yanları olan bir üçgen düşünüp soğanları üçgenin köşelerine dikecek şekilde, üçerli guruplar halinde dikmeli. Soğanın büyüklüğüne göre, soğanın üç misli derinliğe gömülmesi lazım. Soğanları diktikten sonra hemen bolca sulamalısınız. Yapraklanması geç olabilir. Onun için her soğanın yanına bir işaret çubuğu koyun ki yerini unutmayasınız.

Zambak Bakımı: İlkbaharda çevresi çapalanıp toprağın üst yüzeyi doğal gübre ile karıştırılmalı. Çiçek açmadan evvel ve çiçekler solduktan sonra gübre şerbeti veya organik sıvı besin ile gıda takviyesi çok iyi olur. Solan çiçekler hemen koparılmalı, tohum oluşturmasına izin verilmemeli. Gövde çiçeksiz kalınca kesmemelisiniz bütün yapraklarının kendiliğinden kurumasını beklemelisiniz yoksa soğanlar iyi gelişemez zayıf kalırlar. Çiçekleri kesip alacaksanız dalın en az üçte bir kısmı kalmalı.

Sulama: Toprak kuruduğu zaman bol sulanır ki su aşağılara bütün köklere erişebilsin. Toprak kurumadıkça sulamayın, tamamen kurumasını da beklemeyin.

Çoğaltılması: Tohumla, yavru soğanlarıyla ve dişlerinin ayrılmasıyla çoğaltılır. En kolayı soğanları ayırmakla ya da dişleri ile çoğaltmaktır. Çoğaltılma usulleri zambak çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

1- Gelişmiş yavruları ayırmak: Zambakları 3 – 4 yılda bir büyük yavrulardan ayırmak iyi olur. Bunun için sonbaharda iyi gelişmiş yavrular ayrılır ve bekletilmeden ayrı yerlere dikilirler.

2- Sap dibinde oluşan yavruları ayırmak: Her yıl, zambak soğanı ucundan toprak yüzeyine kadar olan gövde sap bölgesinde gelişirler. Zambak cinsine ve iyi bakıma göre sayıları ve büyüklükleri değişir. Ana soğanda köklenme ne kadar iyi ise sap dibi yavru oluşması o kadar başarılı olur. Toprak biraz havadar ve humuslu olursa köklenme iyi olur. Sap dibi soğanlarının kimisi gözle zor görülür küçüklükte, kimisi ana soğan büyüklüğünde olup hepsi ana soğan gibi dişlidir, kök kaidesi ve uç kısmı hazırdır. Bunları ayırma zamanı çiçeklenmeden 6 – 8 hafta sonrasıdır. Ayrılan yavrular hemen dikilmelidir. Bu işi yaparken bütün soğanı söktüyseniz onu da derhal dikmelisiniz.

3- Gövde yaprakları dibi yavru soğanlarla: Kaplan zambağı (tiger lilly) ve bazı hibrit türlerde gövde üzerinde yaprakların diplerinde küçük yumrular oluşur. Yaprak dibinde oluşan soğanları hemen koparmayın, iyice olgunlaşmalarını bekleyin. Bazıları olduğu yerde yapraklanır ve köklenir. Bazıları yere düşer hemen köklenerek kendisini toprağa gömmeye çalışır. Bu mini yavrular yapraklanmada acele ediyorlar ki soğanlarını bir an önce daha da geliştirmeye büyütmeye başlasınlar. Çiçek açma olgunluğuna gelmeleri iki veya üç yılı bulur.

4- Dişleri ile çoğaltmak: Her bir zambak soğanı sarımsak dişleri gibi pek çok dişlerden oluşur. Diş ayırmak her zaman olabilir ama en iyi zaman çiçeklenme sonudur veya türe ve tekniğe göre değişir. Karmaşık bir iş. Çok kısa bir genel özeti:
Zambağın dibini dikkatle kazarak en dış dişleri “dip bağlantısıyla” ayırmalısınız. Yani dip kısmında tutundukları doku ile alınmalı. Sayıyı abartmayın yoksa zambak gelecek yıla zayıf kalır. Dişler uçları dışarıda kalacak şekilde yarı yarıya torf + perlit karışımına dikilir. Bir kasada olmalı, kasanın üstü şeffaf bir kapakla veya naylon gerilerek kapatılmalı. Aydınlık, çok sıcak olmayan (ortalama 20 derece olan) bir yerde bekletilir. Her bir diş yeni bir yumrucuk oluşturur. Bunlar nohut büyüklüğüne gelip ve ayrıca köklendiği zaman saksılara dikilir. Veya buzdolabında bir ay bekletilir sonra saksılara dikilir. Buz dolabında bekletmenin faydası, yapraklanmanın daha gür olması, büyümenin hızlı olması içindir. Çoğu zambak türlerinde gerekmiyor.
Nohut büyüklüğüne gelen ve köklenen yavrular saksılara alındığında oda sıcaklığında bol aydınlık yerde tutulur.
Saksılarda iyice yapraklanan yavrular daha sonra tek tek küçük saksılara alınır.

Farklı zambak cinslerini bir arada yetiştirmeyin
Belirli bir cinsin renge göre değişen farklı cinsleri değil; birbirlerinden şekil, koku ve birçok özellikleriyle farklı cinsten zambaklar bir arada yetiştirilmemeli. Bazı cins zambaklar virüs taşır; bu virüsler kendisine zarar vermez ama başka cins zambaklara geçerlerse onları öldürür. Onun için bir cinste, aynı cinsin farklı renklerinde karar kılın veya birbirlerinden çok farklı zambak cinslerini ayrı ayrı saksılarda birbirlerine çok yakın olmamak şartıyla yetiştirin.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Begonvilli Ev diyor ki:

  Geçen yıl şahane liliumlar yetiştirdim ancak bu yıl o kadar canlı ve büyük değildi açan çiçekler.Yazınızı dikkatle okuyunca gerekli bakımı yapmadığımı anladım. Bu yazınızı saklayacağım. Teşekkürler.

 2. Samire diyor ki:

  Haziranda 2 zambak alib bahceye ekdim cok guzel kirmizi renkde 1 tane cicek acti. Sonra kurumaya basladi butun yapraklari kurudu dokuldu. Ne yapmam lazim? Tamamen kurudu gitti mi yoksa? Daha kurtarabilir miyim? Bu arada toprakdan soganlarini bulup küçük kaba ekdim. Ne yapabilirim?
  ***
  Soğanlar sağlıklıysa yeniden yeşerir. Tek bir adet çiçek açmışsa zambak değil başka bir soğanlı bitki olabilir, bu durumda yaprak çıkarması ilkbahara kalabilir. Zambaksa sonbaharda yapraklanması lazım.

 3. Bahtiyar Takkali diyor ki:

  Ben değişik renklerde lilium (zambak) soğanları alacağım lütfen yardımcı olurmusunuz.
  ***
  Bahtiyar Bey, büyük alışveriş merkezlerinde belki bulabilirsiniz. Veya fidanlık adı ile süs bitkileri üretimi ve ticareti yapan yerlere sormalısınız.

 4. Arzu Kazancı diyor ki:

  Asya Lale isimli bir firma var, internet üzerinden satışını yapıyorlarmıs.
  Tavsiye ederim, ilgilerinden cok memnun kaldm ben. Tr nin her tarafna da gönderiyorlarmış.
  ***
  Bildirdiğiniz için teşekkürler. Sitelerine baktım 5 adet lale soğaı 2,5 TL.. Fiyatlar olması gerektiği gibi. Kendilerini tebrik ederim.

 5. [...] kamburum çıktı çıkacak sen bana yük değildin dayan sırtıma marylou . kalbim çarptı çarpacak sen [...]

 6. M. Ahmet Gökçen - Kahramanmaraş diyor ki:

  Ak zambak bakımı konusundaki yazınız çok faydalı oldu. Lakin ben bir türlü Akzambak soğanı satan bir yer bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  İnternet üzerinden satış yapan yerler var, mesela tropiksera diye arayıp bulabilirsiniz. Onlarda belki vardır.

 7. Mehmet Emin - İstanbul diyor ki:

  Ben maalesef bu zambağın çiçeğini döktükten sonra aynı mevsimde tekrar çiçek çıkaracağını sanıyordum. Fakat gövde komple işe yaramaz hale geliyormuş. Mayıs’tan şimdiye kadar bakıyordum yine çiçek verir diye, artık yapraklar da solmaya başladı. Peki bunu nasıl çoğaltacağız? Yukarıda yazılanları anlamadım açıkcası.
  ***
  Yaz ortasından itibaren eğer yapraklardaki bozulmalar aşırı boyutlara varırsa sulamayı bırakın kurusun. Sizdeki şimdi bozuluyor, o halde hiç sulamayın. İyice kuruduktan sonra bir iki hafta daha bekleyin. Sonra sökün dikkatle kontrol edin. İrili ufaklı yavrular oluşmuştur onları ayırın. Sonra bekletmeye gerek yok, tekrar dikin. Yavruları büyüklüklerine göre ayrı ayrı dikin. Sonbahar serinlerinde veya kışa doğru yeşermeye başlarlar.

 8. Mehmet Emin - İstanbul diyor ki:

  Şu anda bitkinin gövdesinin toprakla buluştuğu yerde ufak iki yavru var (biraz toprağa göümlü) ama bunlar gömlek düğmesi büyüklüğünde. bunlardan mı bahsediyorsunuz ? şundan sordum , çünkü ben ilk lillum soğanını ektiğimde bu yavrularla kıyaslanmayacak kadar büyüktü. toprakda mı büyüyecek acaba ? bir de eğer bunlar tekrar ekilecekse, aynı toprağı kullanmak mümükün mü? eski soğanı ise çöpe mi atmalı?
  ***
  Tamamen kuruyunca dikkatle sökün eski yeni bütün soğanları ayırın sonra iyi bir toprağa yeniden dikin sulayın. Ana soğan yine kullanılır. Yazımın içinde gerekli bilgiler var. Her yıl aynı toprakta bulunursa her yıl daha zayıf düşecektir.

 9. Kemal - Mersin diyor ki:

  Zambaklarda lale gibi yapraklarının kuruması orta düzeye gelince mi sulama bırakılır?
  ***
  Evet. Gerçi sulasanız da farketmez.

 10. Kemal - Mersin diyor ki:

  Süvariyıldızı bitkisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Hiç duymadım. Uydurma bir isim. Şu kategorideki bitkilere bakın onlardan biri olabilir sanıyorum:
  http://www.bitkivecicek.com/tag/amaryllidaceae

 11. Bahçemde bulunan ve bu yaz iki kök oluşturarak açan mis zambağımı bugün söktüm ve sekiz adet sarımsak kök oluştuğunu gördüm hemen ayırarak yine bahçeye ektim.Geçen sene ayırdıklarımı saksılara ekmiştim çok güzel olmuşlardı.Şimdi daha güzel olmalarını diliyor ve bekliyorum.

 12. Daha önce mis zambağımı ayırarak tekrar ektiğimi yazmıştım. Köklerinden koparak düşen küçük dişlerin bir kısmını deneme amaçlı bahçenin çeşitli yerlerine ekmiştim. İçeriye getirip saksıya ekmek istediklerimi uzun süreli il dışına çıkınca, bulunduğu koyu renkli poşetin içinde ekmeyi unutarak bırakmışım eve döndüğümde çöpe atmak için aldığımda birçok küçücük dişin oluştuğunu gördüm. Şimdi ne yapmalıyım? Sabah ilk işim bahçedekileri de incelemek olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Yazımın içindeki 4. maddeyi okumanızı tavsiye ederim. ingilizceden tercüme etmiştim, gerçi çok zahmetli bir iş olarak uzun uzun anlatılmıştı, ben özet yapmıştım. Bu konuda benim tecrübem yok. Ama, okuyunca anlayacaksınız ki zambak çoğaltma yöntemlerinden biri bu şekildedir. Yani, ayrılan bir diş, tam teşekküllü mini bir zambak soğanı oluşturuyor. 4. maddeyi okuyun bakalım, bir unutkanlık sonucu tesadüfen başınıza gelen bu olayda bilmeden profesyonelce bir çoğaltma yöntemine girmişsiniz gibi görünüyor. Lütfen ilerde gelişmeleri anlatın, başarılı sonuç alırsanız eğer.

 13. Mehmet Emin - İstanbul diyor ki:

  En son 24 Ağustos’da yazmışım, zambak çiçeğinin ufak soğanlarını toprağa 2-3 cm aralıklarla (4 adet) ektim ama şu ana kadar herhangi bir filizlenme olmadı. Çok nadir suluyorum. Camın önünde. eksik ne yapmış olabilirm?
  ***
  Yeterince üşürlerse filizlenirler. Dışarda bulundurun. Bundan sonra az sulamaya gerek yok korkmayın. Soğuklar başladı.

 14. Asya - Ankara diyor ki:

  Gladiolus Çiçek Soğanı ektim 2 ay önce yanlış bir tarih mi oldu acaba ekim için? Camlı balkonumda öylece duruyor saksı.. bir gelişme yok.
  ***
  Yanlış. Gladiolus nisanda dikilir. Bekleyeceksiniz. http://www.bitkivecicek.com/glayol-bahcede-ve-saksida-yetistirilmesi

 15. Erkan - Mersin diyor ki:

  Haftasonu çiçekçide çok güzel açmış beyaz zambak gördüm hemen aldım. Bir saksıda 4 kök var. Boyu 50 cm civarı. Eve getirdikten 2 gün sonra çiçekler ve alt yapraklar solmaya başladı. Çiçeğim güneş görüyor. Sıcak bir şehirde yaşadığımız için klima ile ısınıyoruz. Ben klimadan dolayı solmaya başladığını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Açık hava bitkisi, bahçe bitkisi bunlar. Seralarda mevsim dışı çiçek açtırıp milleti kandıran çiçekçilerin oyununa gelmişsiniz. Her hoşunuza giden çiçeği almamalısınız. Yapacak bir şey yok. Dışarda tutmanız lazım. Bu sayfada bakım bilgileri var.

 16. Ali Kan diyor ki:

  1 saksıda 3 tane bunları ayırmak istiyorum ne zaman yapabilirim?
  ***
  Yazımın içinde anlattığım gibi. Ama siz eğer çiçekçilerin sahtekarlık yapıp seralarda bitkileri şaşırtarak kışın çiçek açtırdıklarından almışsanız ne yapacağınıza dair herhangi bir bilgim yok.

 17. Ayten, İstambul diyor ki:

  Kazablanka çiçeğinden var bir saksıda üç tane bunları ayırmak istiyorum nezaman yapabilirim?
  ***
  Ayırmayın. Sap gibi bir saksıda bir tane hiç güzel olmaz. Ağustos ortasından itibaren hiç sulamayın. Yapraklar kuruyunca iyi bir toprakla toprağı değiştirin soğanları yeni toprağa diki sulayın.

 18. Kemal, Mersin diyor ki:

  Zambak tamamen kuruduktan sonra soğanlar toprağın içinde mi kalmalı?
  ***
  Evet böylesi bence daha iyi. Toprak adamakıllı kurudukça hafiften sularsınız böylece soğanlar güçten düşmez. Topraktan söküp bekletme koşullarına göre zarar verici oranlarda sıvı kaybı olabiliyor.

 19. Ayşenur, Antalya diyor ki:

  Çiçek açmış 50 veya 60cm gövde uzunluğunda, beyaz üzerine pembe çizgili Lilium hediyeye sahip oldum. Gelen giden koku ve rengine hasta oldu. 3 hafta sürmeden önce birer birer çiçekleri kurudu, akabinde yaprakları kurumaya başladı. Bırakmadım hafif sulama ile kendimce kurumamasını sağladım. Bir hafta veya iki hafta öncesi ile görüyorum ki toprağın üst kısmında dalların altında yeşerme başlamış. Ne yapmam gerekir bilemiyorum. Bana bu konuda ne önerirsiniz? Liliumlarım sağı solu güney ve batı cephelerinde ortada bulunan ve güneye bakan mutfak tezgahı üzerinde.
  ***
  1- Zambak AÇIK HAVA, esinti, rüzgar ve bol güneş isteyen bir bitkidir. Evlerde yetiştirilmez.
  2- Çiçeklerin solması normal. Yılda bir defa çiçek açarlar sonra çiçekler solar.
  3- Bu zamanlarda çiçeklendirilip ev süs bitkisiymiş gibi saksılarda satılmaları süs bitkileri sektörünün ahlaksızlıklarından biridir. Vazoluk olsa saygı duyarım ama bu şekilde sanki bir ev bitkisiymiş gibi saksılarda.. sırf zambak değil, yıldız çiçeği, yumrulu begonya vb. açık hava bahçe bitkileri mevsimleri şaşırtılarak kışın ortasında seralarda çiçek açtırılıp ev süs bitkisi diye satılıyor. Yani sizinki de öyle.. Mevsimi şaşırtılmış. Paragöz çiçekçilerin sahtekarlığına kurban gitmiş.. Normalde mayıstan önce çiçek açmamaları gerekir.
  4- Zambağınızı dışarda tutun. Tüm bakım bilgileri bu sayfada yazıyor. Ona göre uğraşacaksınız.

 20. Lale, Ankara diyor ki:

  Çiçek açmış ve bol tomurcuklu bir saksıda 3 gövde (muhtemelen 3 soğan olmalı) oluşan beyaz zambak bitkisi hediye almıştım. Şubat sonunda gelmişti, dolayısıyla muhtemelen çiçekçilerin oyununa gelmişiz, hava çok soğuk olduğu için sürekli güneş gören bir iç mekana almıştım, tomurcukların hepsi kısa sürede açtı ve soldu, bunu takiben yapraklarda sararıp dökülmeye başladı. Zambaklarım geldiğinde başka bir siteden bakımı ile ilgili okumuştum ama sizin yazınızı okuyunca anladım ki önceki okuduklarım yanlışmış. Hemen balkona aldım balkonda öğleden itibaren bolca güneş gören bir alandalar. Şu anda yapraksız halde 3 gövdeye sahibim. Bunlar için umut var mıdır? Gövdeleri kesmeli miyim? Ne yapmalıyım?
  ***
  Mevsimleri şaşırtılmış, biyoritmleri şok üstüne şoklar yaşamış, feleğini şaşırmış zamabaklar.. Nasıl hayata döndürülürler bilemiyorum. Hiçbir yerini kesmeyin. Madem yapraklar kurumuş, o halde hemen oradan alıp tam gölgeli çok esintili bir yere koyun ve hiç sulamayın. Gövde tamamen kurusun (eğer saksı plastik ise kurudukları zaman toprak saksıya geçirin). Daha sonra sulamaya başlayın. İyi gözleyin yeşerme olursa güneşli yere alın. Olmazsa toprak tamamen kurudukça sulayın, sonbaharda güneşli yere alın.

 21. Sebahat, Afyonkarahisar diyor ki:

  Size daha önce bir unutkanlık sonucu koyu renkli poşette beklettiğim ve poşeti atmak üzere olduğumda pulların üzerinde küçük oluşumlarını farkettiğim lilyum pullarını oluşumlarını fazla toprakla örtmemek şartıyla uzun saksılara ektim filizlendiler. Saksıda şimdi otuza yakın fide var. Şimdi ne yapmalıyım? Ne kadar sürede yetişkin birer zambak kökü oluştururlar? Yaza saksıyı balkonda bırakıp sulamaya devam edeyim mi yoksa gölge olan kapalı bir yere mi alayım?
  ***
  Açık havada güneşte daha iyi gelişirler. Öğle vakti civarı güneşini almayacakları bir yerde tutmalısınız. Bu yaz sabah erken saatlerin güneşi veya akşam güneşi yeter. Her yıl daha fazla güneş alan bir yerde tutmalısınız. Benim tahminimce çiçek açacak kadar büyümeleri en az üç yıl sürer.

 22. Ayşe diyor ki:

  Benim kıştan çiçekleri solmuştu onları mart ayında ayırdım tek tek ektim. Bu sabah bir de ne gördüm yeşermiş! Bunu nasıl bakmalıyım? Çiçek açar mı acaba?
  ***
  Yanlış mevsimde bitkileri çiçeklendirip satıyorlar. Kışın çiçeklenmiş.. Yazın tekrar çiçek açar mı hiç sanmıyorum ama belli de olmaz. İyi güneş alacağı bir yerde tutun. Temmuz ortasına kadar toprağı biraz kurdukça sulayın. Çiçek açmazsa sulamayı bırakın yapraklar kurusun. Eylül sonunda tekrar sulamaya başlayın. Kışı yapraklı geçirir. Gelecek yaz çok daha güzel bir şekilde çiçek açar.
  Ve rica ediyorum lütfen farklı isimlerle soru yazmayın. Tek isim kullanın, daha iyi yardımcı olanbilmem için şehrinizi de yazın. Her bitkinin her farklı bölgeye göre ayrı bakım isteği olabiliyor.

 23. Güler Günürün diyor ki:

  Beyaz lilyum hediye geldi ama topraksız mis gibi kokuyorlar hayran kaldım. Vazoda suyun içindeler. Çelikle çoğaltmayı yapabilir miyim? Nasıl?
  ***
  Bbildiğim kadarıyla olmuyor. Vazodakileri şu yazımdaki usule tabi tutabilirsiniz:
  http://www.bitkivecicek.com/suda-bekleterek-orkide-dalinda-fide-zambak-dalinda-sogan-uretmek

 24. Ayşe - İstanbul diyor ki:

  Merhabalar, bahçede zannımca zambakgillerden olon (beyaz, kırmızı lekeli çizgileri olan) çiçegin artık çiçekleri kurudu ve tohum oluşturmaya çoktan başladı. Yazınızda “tohum oluşturmasına izin verilmemeli” dediğiniz için soruyorum, bu saatden sonra tohum kısmını ordan kesmem çiçek için sorun olur mu?
  ***
  Sapta yetirince yeşil kısım ve yapraklar kalmalı. Üst tarafı kesin hiçbir sorun olmaz.

 25. Kezban, Kırşehir diyor ki:

  Evde saksıda lilyum birden sararmaya başladı ve öldü. soğanlar hala sağlam. sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir zira lilyum kesinlikle bir bahçe bitkisidir. Çiçekçiler bitkileri özel ortamlarda yanlış zamanlarda çiçeklendirip halkı aldatıyor ev bitkisi diye satıyor. Evlerde bozulunca sonuçta üzülüyorsunuz. Şimdi ne yapmanız gerekir hiçbir fikrim yok. Lilyumların doğasına aykırı gelişimlerin sonucu bozulmalarda ne yapılır bilmiyorum. Yetiştirilmesi bakımı ile ilgili her şey bu sayfada yazılı. Diğer yollar sadece çiçekçilerin para için yaptıkları dolandırıcılıktan ibarettir.
  Siz şimdi o soğanları genişçe bir saksıya yazı içinde anlattığım gibi derine gömün dışarda tutun. Eğer gelişme kabiliyetleri bozulmamışsa zamanla yavaş yavaş yapraklanır ilkbaharda hızlı gelişir. Bir daha evde tutmayın. Yazdıklarımı okuyun ona göre bakımını yapın.

 26. Özgür, İzmir diyor ki:

  Hediye olarak bir lilium saksısı geldi. Bunların bahçe bitkisi olduğunu ve soğuk iklimi sevdiğini okudum. Aşırı rüzgar almayan ve direkt güneş görmeyen aydınlık bir bahçem var. Bunu saksıdan çıkarıp bahçeme dikmem daha iyi olur mu nasıl yol izlemeliyim? lilium 50 cm. Uzunluğunda 4 kök ve toplamda 15 tomurcuğu var.
  ***
  Şimdilik seyrek sulayın, pencereyi sık sık açın hava alsın. Mart ayına kadar seyrek sulamayla koruyun sonra bahçeye dikin. Bahçeniz hiç güneş almıyorsa uygun değil.

 27. Selma, Bursa diyor ki:

  20 Ocak tarihinde büyük marketlerin birinden pembe çiçeli LİLİUM aldım. Üzerinde 16 adet tomurcuk vardı. Eve getirdikten sonra bir hafta içinde hızla çiçek açmaya başladı. Son tomurcuklar cansız bir görünümde açıyor. Aynı anda alt yaprakları üst kısma doğru hızla sararıp dökülmeye başladı. Bu durum normal mi? Yaprakların yeşil kalması ve tomurcukların canlı açması için ne yapmalıyım? Bilginizi rica ediyorum.
  ***
  Seralarda mevsimi şaşırtılmış. Üstelik bu bir ev bitkisi değildir. Bozulması normal. Sulamayı bırakın. İyice kurusun. Sonra dışarı en soğuk yere koyun ve sulayın. Bahara kadar yavaş yavaş canlanır. Bir daha evde lilyum yetiştirmeye heveslenmeyin. Çiçekçilerin hilelerine kanmayın.

 28. Ramazan Gel, Düzce diyor ki:

  Şimdi (13 şubat) elime değişik renklerde zambak soğanları geçti. Hemen dikeyim mi?
  ***
  Onlar ne tür zambak, kışa ne derece dayanıklıdır, bilmeniz gerekiyor. Sizin oranın iklimine göre sorun yoksa hemen dikin. Değilse mart sonunu beklemelisiniz.

 29. Nilay Y. -İzmir diyor ki:

  Hediye olarak bir buket lilium aldım fakat çiçeklerin hiçbiri açmamış. Suya koysam açarlar mı?
  ***
  Evet bir iki günde açarlar. İsterseniz şurayı da okuyun: http://www.bitkivecicek.com/vazo-cicekleri-icin-koruyucu-su-yapmak

 30. Meryem, Ankara diyor ki:

  Geçen yıl 3 kırmızı zambak soğanı dikmiştim, bu yıl üçünden 28 yavru aldım. :) Eskiden bitki yetiştirmek zor geliyordu bana. Siteniz ile tanıştım ve bitkilerim coşuyor. Yavruları pet bardaklara diktim. Arkadaşım dükkanında satacak, bunlar bardakta iken çiçek açar mı acaba?
  ***
  İşte bu sorunuzun cevabını bilmiyorum. :) Zambakların çiçek açmaları için soğanlarının belirli bir olgunluğa gelmeleri lâzım.

 31. Meryem, Ankara diyor ki:

  Yavruları nasıl ayıracağımı bilememiştim, size sormak için resmini çekmiştim. sonra yavrular yerinden oynayınca tekniğini öğrendim. yine de sitenizde kullanmak için isterseniz yavrular ayrılmamışken ve ayırınca resimlerini çekmiştim size gönderebilirim…
  ***
  Önce çok teşekkür ederim. Bu sayfayı yeni siteye aktarınca belki lazım olabilir ama sayfada ne gibi değişiklikler yapacağıma bağlı. Şimdi kesin bir şey diyemem. O zaman gelsin de duruma göre email yazıp isteyebilirim.

 32. Birsen C. -Ankara diyor ki:

  Eşim saksıda zambak getirmişti. Çiçekleri bitti şimdi yapraklarını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dışarda açık havada, gölgeli, soğuk rüzgarlı bir yerde tutun. Nisana kadar sulamayın. Sonra biraz güneşli bir yere alın sulayın. Yeni yapraklar çıkarıp güçlenmeye çalışır. Bu yıl çiçek açmayabilir. Verdiğim bakım bilgilerini okuyun ona göre devam edin.

 33. Nevzat, Sakarya diyor ki:

  10 gün önce saksıda açmamış vaziyette aldım. Saksı ve toprak değişimi yaptım. Güneye bakan kapalı balkonuma koydum. Tomurcuklar uçuk pembe renkte açmaya başladı harika görünüyorlar ve kokuyorlar. Ancak alttan yaprakları da bir yandan sararıyor. Sararanları kopartıp atıyorum. Alttan suyunu verene kadar suluyorum. Tomurcukların hepsi açamadan yapraklar sararıp solarsa diye endişeliyim. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Hem sera ortamında aylarca evvelden çiçek açtırılarak sağlığı bozulmuş bitki almışsınız hem de alır almaz toprak değiştirmişsiniz. İkisi de çok yanlış. Herhangi bir bitki almadan önce nerede nasıl yetiştirilir, çiçeklenme zamanı ne zamandır, toprak değiştirmek gerekir mi, gerekirse ne zaman gerekir, nasıl şartlar ister vesaire bilgilerini öğrenmelisiniz. Şimdi benim bu talihsiz zambak için herhangi bir fikrim yok.

 34. Güler G. -İstanbul diyor ki:

  Geçen hafta oğlumun Bauhaus dan aldığı mis kokulu zambakları saksı değişimi yapmadan balkona koydum. Küçük sayılabilecek bir saksıda torfa ekili 5 dal ve üzerinde 10 taneden fazla çiçek var. Ancak bugün çiçeklerinin yavaş yavaş solmaya başladığını farkettim. Büyük ihtimal yukarıda bahsettiğiniz seralarda yetişen, mevsimi şaşırtılmış çiçeklerden birine sahibim. Soğanlı bitkiler konusunda hiç deneyimim yok. Ancak yine de çiçeğimi yaşatmak istiyorum. Bu yıl tekrar çiçeklenmese de en azından soğanlarını sağlıklı bir şekilde saklamam mümkün olabilir mi acaba? Çiçeğimi nasıl korumam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevineceğim, şimdiden teşekkürler…
  ***
  Evet, bence de öyle. Zira zambaklar şimdi güçlenmeye başlıyor. Birkaç hafta içinde çiçek sapı çıkarırlar yaza doğru veya yazın çiçeklenirler. Sizinki ise şimdiden çiçek açtırılmış. Şimdi yapacağınız şey beklemek. Yapraklar bozulmaya başlarsa sulamayı azaltın. Tamamen kururlarsa yaz sonuna kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Yaz sonunda güzel bir toprak hazırlayın, soğanları sökün yeni toprağa dikin sulayın. Toprak kurudukça sulamaya devam edin. Yeniden yapraklanır. Kışın yine açık havada durmaya devam etsin. Güneşli yerde bulundurun. İlkbahara kadar yavaş yavaş güçlenir. İlkbaharda gelişimi güçlenmesi hızlanır.

 35. Süleyman G. -İstanbul diyor ki:

  Yazılarınız çok güzel ve faydalı bilgiler. Fakat, sorulan bazı sorulara; “Hiç bir fikrim yok, İnanın bilmiyorum,” v.s cümleler kullanıyorsunuz. Bilmediginizden değil; ben, alçakgönüllülüğünüzden böyle cevaplar verdiğinizi düşünüyorum. Açıklayıcı bilgileriniz için, çok teşekkürler. Devamını bekliyoruz.
  ***
  Hayır bilmediğime çekinmeden bilmiyorum diyorum. Dürüst olmak lazım. Bilmediğim konularda kafadan atma cevaplar vermem yalancılık olur. İlginize takdirinize teşekkür ederim. Burada söz konusu olan şey dürüst olma gerekliliği. Alçakgönüllü olmam başka bir şey. Ama haklısınız bilmiyorum demekten çekinmek kibirlilerin komplekslilerin işidir. Tekrar teşekkür ederim.

 36. Bayram, Antalya diyor ki:

  Lilyum starım var. üç saganlı. bir saksıda. çiçekleri kurumaya başlayınca çiçekleri kestim. yaprakları da döküldü. sapları aynı şekilde kalması gerekiyor mu. kesmem mi lazım? aynı şekilde saksıda kalsın mı?
  ***
  Saksıda kalsınlar. Sap kendileğiniden kurusun. Sonbaharda söküp yeni toprağa dikin.

 37. Şükran, Ankara diyor ki:

  Merhaba ben birkaç hafta önce 3adet lilium soğanı aldım ve bunların üçünü de küçük bir saksıya uç kısımları dışarıda kalacak şekilde ektim ama şimdi yanlış yaptığımı anladım. Gelişimi iyi sapları 10 cm kadar oldu. Sizce ben onları çıkarıp daha geniş bir saksıya derin bir şekilde gömsem mi?
  ***
  Kökleri hiç rahatsız etmeden kalıp gibi çıkarın. Yeni saksıda aynı çeşit toprak kullanın. Biraz daha derinde daha iyi olur.

 38. Deniz, İstanbul diyor ki:

  Zambaklarım çok güzel boylanıyordu.En ucundan bakıldığında kapalı çiçek bile vardı. Yalnız bir akşamda tüm yaprakları renklerinde değişim olmadan pörsüdü. Yere paralel iken yumuşadılar ve aşağı indiler(düşmediler). Sorun nedir sizce?
  ***
  Kökleri çürümüş olabilir. Sebep hiç gerekmediği halde tekrar tekrar sulayarak toprağın kimyasal dengesini bozmanız ve köklerin de daima çamurda kalmasıdır. Sonunda dayanamayıp çürürler.

 39. Emel, Bursa diyor ki:

  merhaba, bir alışveriş merkezinde minik saksılarda, üzerinde açmış ve açmamış çiçekleri olan zambak gördüm. almadan önce hata yapmamak için sitenize başvurdum. acaba beni gördüğüm çiçeklerde seralarda yetişmiş mi yoksa doğal mıdır bunu nasıl bilebilirim? Bir de eğer onları alırsam daha geniş bir saksıya olduğu şekilde çıkarıp biraz derine ekeceğim, balkonumda açık havada güneşli ortamda haftada 2 defa sulayarak yetiştireceğim öyle mi?
  birde hazırda geçtiğimiz yıllardan kalmış bahçe toprağı ve de doğal gübre var. geniş saksıya alırken bunları kullanabilir miyim?
  ***
  Serada yetişmiş olsa bile “açık havada ya da evin devamlı açık ve güneşli penceresinin yanında” tutacaksanız alabilirsiniz. Çünkü şimdi zaman en uygun zaman. Diğer sorularınıza evet diyorum. Öyle yapmalısınız.

 40. Emin, Bandırma diyor ki:

  İki ay önce bir marketten içinde üç tane casablanca kokulu zambak soganı aldim. ayri ayri saksilara ektim. Su anda zambaklarim yaklasik bir metre kadar uzadilar. artik uzamayi biraktilar. cicek acmalarini bekliyorum ama daha bir hareketlilik yok. Nezaman cicek acmaya baslarlar?
  ***
  O kadar uzamışsa mutlaka uç kısımda çiçek tomurcuklarını görmeniz lazımdı. Anlaşılan bir şeyler ters gitmiş. Görmeden nasıl ortamda tuttuğunuzu bilmeden bir şey diyemem. En uç kısmı gelişime devam edecek gibi görünüyorsa biraz daha uzayacak sonra tomurcuklanacak demektir. Bekleyin.

 41. Yağmur, Ankara diyor ki:

  Bauhause’tan iki ayrı saksı lilyum aldım. Biri beyaz diğeri pembe. Üzerinde bol miktarda tomurcukları ve acmış çıçekleri vardı. İki hafta sonra yaprakları sararıp dokulmeye ve çiçekleri kurumaya başladı. Sadece dalları kaldı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Demek ki siz de evde tutmuşsunuz ve bozulmuş. Evde yetiştiremezsiniz. Bu sayfada bakım bilgileri ayrıntılarıyla yazıyor. Başka bir şey diyemiyorum. Bir daha saksıda bitki almadan önce çiçekçilere danışmayın o tür hakkında en güvenilir kaynaklardan araştırın evde olur mu olmaz mı öğrenin sonra alın. Aksi takdirde yapacağınız pek bir şey kalmıyor. Zaten çiçek açtığı için yetiştirilen süs bitkilerinin bakımı çok zor. Onun yerine çiçekçilerden vazoluk çiçekler alın. Hem daha ucuzdur hem solunca atarsınız yenisini alırsınız. İçiniz rahat olur. istediğiniz zaman istediğiniz çiçeği alabilirsiniz. Tatile filan çıktığınızda gözünüz arkada kalmaz. En iyisi bu.

 42. Dilek, İstanbul diyor ki:

  Yaklaşık iki ay önce üç ayrı saksiya zambak diktim. Fakat hiç biri de çıkmadı. Çürüdüler mi acaba? Dışarda güneş gören bir yerdeler. Haftada iki kere suluyorum.
  ***
  Muhtemelen toprak hiç kurumadığı halde sulayıp durmanız yüzünden çürümüşlerdir. Üstten eşeleyin kontrol edin. Soğanlar sağlam duruyorsa sonbaharda yapraklanırlar.

 43. Deniz, İstanbul diyor ki:

  Zambaklarımın çiçeklenme zamanı bitti. Yalnızca 3 tane olan kalın dalların hepsinin toprakla birleştiği yerde soğanlar çıkmaya başladı. Hepsi yaprak diplerinde ve sürekli büyüyorlar. Hatta ana soğanlardan ve daldaki soğanlardan ayrı minnacık bir soğan bile gelişmiş(tek bir yaprağı var). Onları ne yapsam sizce?
  ***
  Yukarda ana yazı kısmında bu konuda ayrıntılı bilgi var. Lütfen oradan okuyun.

 44. Serpil D. -İstanbul diyor ki:

  Apartmandan taşınan bir komşumun zambaklarından bir iki kök istedim. Aslında çiçekleri geçse de yaprakları yemyeşildi. Dün çiçeklerini götürürken bana 8-10 tane soğan bıraktı. Ancak şu mevsimde çıplak soğanın bakımını nasıl yapacağımı bilemiyorum. Ziyan etmekten korkuyorum. Yukarıdaki yazınızda soğanın her mevsim ekilebileceğini yazmışsınız ama saksısıyla gölge bir yerde mi saklamalıyım, sulamalı mıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.
  ***
  Hemen dikin, sulayın, eylül sonuna kadar güneşin fazla ısıtmadığı bir yerde tutun. Yapraklar belirene kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Ekim ayında daha güneşli bir yere alın. Sonbaharda yapraklanıp gelecek yaza kadar kuvvet toplamaları lazım. Daima dışarda açık havada tutmalısınız.

 45. Kezban, Kırşehir diyor ki:

  Şu an balkonumda 3 tane zambağım var. bir karış kadar büyüdüler ama bir aydır hiç bir gelişme yok. balkonum sabah gunesini alıyor cok sıcak oluyor. bu yüzden mi gelişmiyolar? ne yapmalıyım?
  ***
  O kadarcık güneşin zararı değil faydası olur. Zambakların sonbahar ve kış soğuklarında kök donanımlarını geliştirmeleri lazım. Soğuk dönemde bir yandan yavaş yavaş yeni yapraklar geliştirirler. Bütün gelişimler ilkbaharda hızlanır. Sonra çiçek açarlar. Yaz boyunca soğanlar güç toplar. Sonbahar serinleriyle beraber yine yeni güçlü kök yapılaşmaları başlar. Hayat döngüleri böyledir.

 46. Hatice U. -İstanbul diyor ki:

  Benim zambagim aldigimda 3 tani cicegi vardi zamanla kurudu dokuldu simdi ise sogani var ve bir surude yavrusu govdesi kurudu ama sogandan cikan govdesi yani alt kismi daha kurumadi bu durumda yesil yeri sogandan ayirip soganlari ekmelimiyim yoksa daha kurumasini beklemelimiyim?
  ***
  Eylül ortalarına kadar bekleyin. Kurumasa bile uygun bir toprak hazırlayıp soğanları yeniden dikin sulayın.

 47. İsmetcan D. -Balıkesir diyor ki:

  Yaz ortalarında okul bahçesine dikilmiş bir zambak gördüm onu topraktan çıkarıp köklerini incelemeye başladım belki inanmayacaksınız ama zambağın soğanı yoktu yemin ederim sadece rizomlu kökleri vardı ve sapının toprakta kalan kısmının etrafında mimik yavru soğanlar vardı bu sorunun cevabını çok merak ediyorum lütfen bildiğinizi söyleyin ve açıklayın şimdiden teşekkürler.
  ***
  Maalesef şimdilik bilmiyorum. Bazı bitkiler soğanını ekince gelişiyor, soğan yok oluyor. Laleler de böyledir. Soğanı harcayarak gelişir ve yeni soğanlar üretirler. O zambak türü de benzer bir özellikte olsa gerek..

 48. İlkem, Ankara diyor ki:

  Lilyum cicegi aldim. tomurcuklari vardi. tum yomurcuklarini acti ve dokuldu. yapraklari sarardi. soldu ama dokulmedi odamda bakiyorum. ne yapmam lazim bahara tekrar cicek acar mi?
  ***
  Evde yetiştirmek yanlış. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 49. Ahsen, Kocaeli diyor ki:

  Bir hafta once marketten dikilmis ve tomurcuklari yeni cikmis zambak aldim. saksiya topragiyla beraber diktim. birkac gun sonra bir tane daha aldim ve saksiyi bosaltip ikisini yeniden diktim. fakat onceki aldigim zambak tomurcuklari kararmaya basladi. bu neden olur? kullandigim toprak avmden aldigim humuslu her bitkiye uygun toprak. haftada bir bitki besini de veriyorum. cam kenarinda duruyor. gunde 15 20 dk tam gunes alabiliyor hava acik olursa. Tomurcuklarin dokulmemesi icin ne yapmam lazim? topraktan mi oluyor acaba? neyi yanlis yapiyorum?
  ***
  Yanlış olan şey, onların doğal yaşam sürecine göre değil de seralarda yalancı şartlarda mevsim dışı çiçek açtırılmaları. Bunlardan alırsanız evlerde yaşamaları mümkün değil. Bir daha almamanızı tavsiye ederim. Yukarda normal bakımı yazıyor ona göre doğru mevsimde almalı ve doğru şartlarda bakmalısınız. Evlerde çok fazla havadar yer isterler güneş isterleri ki özellikle de kışın havaarlık ve esinti nerdeyse hiçbir evde yoktur.

 50. Kübra, Şanlıurfa diyor ki:

  Merhaba yaklaşık 1 ay önce saksıda cazablanka çiçeği hediye geldi. 6 köktü her dalda 3-4 tane çiçek açtı fakat sonra kurudu şimdi sapları da kurudu bi kısım çiçekleri hemen kopardım ama hala üzerinde kurumuş çiçekler duruyo. Soğanları ne zaman ayırmalıyım ve sapları koparıp sulamaya devam etmeli miyim?
  ***
  Mevsim dışı, turfanda gibi seralarda yanlış zamanda çiçeklendirilmiş. Bunlar nasıl doğal düzenine adapte edilir bir fikrim yok. Yukarda normal, olması gereken bakım ve yetiştirme bilgileri var. Zamanı şaşırtılmışlar hakkında yardımcı olamayacağım. Ayrıca ev bitkisi değil bunlar.

 51. Zeynep, İstanbul diyor ki:

  Marketten aldığım zambağın çiçekleri döküldü ve yaprakları sararmaya başladı. Yazınızı şimdi okuduğum için bilmiyordum evde bakıyordum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dışarda güneşli yerde tutun. Evde zaten görünüşe göre yaprak sararmasından öte kökleri ve soğanı çürüyebilir. Dışarda yapraklar bozulsa bile soğan zarar görmez. Zamanla yeni yapraklar çıkacak ancak bu yaz çiçek açar mı, sanmam. Yazın sıcakta tamamen kuruyabilir. Sonbaharda yeniden yapraklar çıkarır. Yukardaki bakım bilgileri okumuşsunuzdur zaten. Yanlış zamanda serada çiçeklendirilmiş bitkileri kışın bilmeyen insanlara ev bitkisi diye satanlar var maalesef. Bu kesin bir sahtekarlıktır.

 52. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Zambak için ne kadar derin saksı gerekir? Yukarıda ısrarla evde olmaz demişsiniz farkındayım ama ben her bitki için bunu soruyorum. Çünkü balkonum küçük ve güzel kokan çoğu bitkiyi yetiştirmeye hevesleniyorum. Bir soruya verdiğiniz yanıtta sürekli açık pencere önünde olabilir gibi bir şey demişsiniz. Acaba kışın balkonda tutsam -kışın balkonu kullanamadığımızdan yer kaplaması sorun olmaz- baharda eve alsam ve pencereyi hep açık tutsam nasıl olur? çiçekleri geçince arkadaki az kullanılan rüzgarlı balkona da alabilirim. Ne dersiniz? Bir de çiçeklerinin normal şartlarda ne kadar süre üzerinde kaldığını sormak istiyorum.
  ***
  Saksı en az 30cm derin olmalı. Soğanları da 15cm veya daha fazla derine dikmek gerekiyor. Çiçekçilerde satılanlara aldanmayın. Onlar müşteri kandırmaca. Daha sonraki yaşamı için o tip saksılar hiç iyi değil. Bu sayfayı daha sonra yeniden düzenleyeceğim yazı içindeki bilgilerde eksikler çok. Ev bitkisi olmayanları çiçek açtıklarında gündüzleri birkaç saat evde tutabilirsiniz. İçeriyle dışarsı arasında ısı farkı yoksa gece gündüz, çiçekler solana kadar evde tutulabilir. Isı farkı varsa içerde bir iki günde kökler çürümeye başlar. Isı farkı olmasa bile dışarsı gibi havadar olmayan odalarda uzun süre kalırsa sağlığı tamamen bozulacaktır. Belki devamlı açık pencere önünde normal hayatına devam edebilir. Çiçekleri fazla dayanmaz. tek çiçeğin dayanıklılığı 3 günle 10 gün arasında değişir. Bu sırada saptaki çiçekler birkaçı solup birkaçı açarak daha uzun süreli, belki 15-20 gün çiçekli görünümü mümkün.

 53. Elif Ü. -Ankara diyor ki:

  Annemin doğumu için saksıda casablanka çiçegi aldım. Gerçekten çok hoş bir çiçek. Eve getirdikten bir hafta sonra çiçekler kurudu ve dip yapraklarından bazıları da sararıp soldular. Nasıl bakım yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yılda bir defa çiçek açıyor. O da çabuk solup gidiyor. Yukarda bakım bilgileri var. Evlere uygun değildir.

 54. Elif, Konya diyor ki:

  Mart ayında dikilen zambak soğanını evde mi bekletmeliyiz yoksa balkona mı koymak gerekir? Saksıda yetiştirmek istiyorum. Ne yapmam lazım?
  ***
  Ev bitkisi değil. Balkonda tutmalısınız. Yeni hibrit zambaklar evde olabilir ama onlar da çok havadar ve güneşli pencere önünde yaşayabilir ancak.

 55. Mehmet, Antalya diyor ki:

  Zambağımın soğanı dört aydır niçin çıkmadı?
  ***
  Kış boyunca yapraklanma tamamlanmış olması gerekirdi. Muhtemelen çürümüştür.

 56. Gül, Ankara diyor ki:

  Mart ayı başı gibi A101 den kağıt bardaklar içine ekilmiş 2 zambak almıştım. Üzerinde lilium sp. yazıyordu. Aldığımda yaprakları topraktan 2-3 cm dışarı çıkmışlardı. Evde batıya bakan balkonuma koydum. Çok güzel geliştiler. 10-15 cm.oldular. Hatta ortasında tomurcuklar oluştu. Ama saksıların küçük olması beni endişelendiriyor. Bir kupa büyüklüğündeler. Bu aşamada biraz daha büyük bir saksıyla değiştirsem hata yapar mıyım? Ayrıca üzerinde her yıl yeniden aynı saksıda çiçek açacağı belirtiliyor. Sizce doğru mudur? Bu arada aldığım zambaklar (..) firmasından.
  ***
  Siz onların dedklerine bakmayın. Zambak için o saksı küçük. Tropikal bir zambak türü ise bilemem ama yine de kupa büyüklüğü zamabaklar için çok küçük. İlk aldığınızda büyük saksıya dikmeliydiniz. Şimdi köklere zarar vermeden halletmelisiniz. Belki de saksı büyüklüğünde haklılardır. Birçok zambak türü var. Sizinki hangisi belli değil. Lilium sp. demek zambak türü demek. Tamam biliyoruz zambak türü. Ama hangi tür? Birbirinden farklı şarltar isteyen birçok zambak türü var. Böyle saçma isimlendirme olmaz. Lilium sp. hiçbir şey ifade etmiyor. (sp. species’in kısaltmasıdır. tür anlamına gelir.)

 57. özgül ağrı diyor ki:

  … …
  ***
  Özgül Hanım şu iki sayfaya bakın:
  1- http://azbitki.com/amarillis-hippeastrum 2- http://azbitki.com/clivia-miniata
  Muhtemelen onlardan biridir. Değilse en aşağıda iletişim linkine tıklayıp email adresimi alın. resmi email ile gönderirsiniz netür olduğunu söylerim.

 58. özgül ağrı diyor ki:

  … …
  ***
  Kusura bakmayın yeni sitede en alttaydı. Karıştırmışım. Burada ise en üste bakın. Sağda küçük harflerle yazılı linklerin arasında.
  Şimdi siz geniş yapraklı, beyaz çiçekli demişsiniz.
  Kala olabilir: http://www.bitkivecicek.com/gelin-cicegi-kala-zantedeschia-aethiopica

 59. Sebahat, Afyonkarahisar diyor ki:

  Beyaz zambaklarımı gecikmiş bahçe düzenlemesi nedeniyle bel ile derinlemesine toprağıyla birlikte büyük saksılara aldım. Üzerlerinde tomurcukları çok. Bu işlemi yapalı birkaç gün oldu. Solma ya da sararma olmadı. Bahçe düzeni bitince yerlerine alayım mı? Saksıda çiçeklerini açmalarını mı bekleyeyim? Ayrıca 2012 yılında size yazdığım, çimlenen zambak dişlerinin gelişmeleri çok güzel. Sanırım gelecek yıl açacaklar.
  ***
  Saksılar yeterince büyükse kalması daha iyi olur. Soğanların güçlenmesi için iyi bakım yapın. Yaz sonuna doğru sulamayı bırakıp kurutun. Sonbahar serinleri başlamadan önce söküp bahçeye yerlerine dikin ve sulayın. Sonbaharda hızla yapraklanmaya başlarlar. Dişlerden ürettiklerinizin gelişmesi, büyük soğan olmaları güzel bir başarı. Tebrik ederim.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)