Zamansız Bağ Budama

Üzüm asmasıyla, bağla ilginiz olmasa bile bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bitkilerin biyolojik halleri hakkında bir iki püf noktası daha öğrenmiş olacaksınız.

Üzüm asmasıyla, bağla ilginiz olmasa bile bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bitkilerin biyolojik halleri hakkında bir iki püf noktası daha öğrenmiş olacaksınız.

Bugün okuduğum habere göre, bazı bölgelerimizde bağ budamanın tam zamanı olabilir ama bazı bölgelerimizde ya da aynı bir bölgenin mesela kuzey rüzgârlarına kapalı bir yamacında hiç de zamanı değildir ve erken budama zararlı olabilir.

Saruhanlı Ziraat Odası Tarım Danışmanı, Ziraat Teknikeri Ülkü Aras diyor ki:
Bağda budama bağın gelişimini, kalitesini ve verimini artırır. Yaprağı dökülmeyen bağ ise asla budanmamalıdır. Yapraklar doğal yollarla kendiliğinden dökülmeli. Eğer yaprağı dökülmeyen bir bağ budanırsa gelecek yıl yüzde 30 verim kaybı oluşabilir.» Haberin tamamı..

Muhtemel sorularınız:
Budama  niçin verimi arttırır? Besin ve enerji depolama en çok ana gövdede ve köklerde oluyor. Bu bir savunma mekanizması gibi bir şey. İnce dallar şu veya bu şekilde zarar görebilir, onun için değerli şeyler daha güvenli yerde saklanır. Kışa hazırlanan bitkilerin kök sistemlerinde ciddi bir enerji birikimi oluşur. Budamada sayesinde ise, çoğunlukla en güvenli yerlerde saklanan besinler baharda gidebilecekleri fazla dallar budaklar bulamıyor, bitki depoladığı besini daha verimli şekilde kullanabiliyor.

Peki niçin bağ budaması için yaprakların kendiliğinden dökülmesini bekleyelim? Çünkü bitkiler bünyesini güçlendirecekleri maddeleri yapraklarda üretiyor, tüm dallara, meyvelere ve köklere gönderiyor ki onlar daha iyi, daha güçlü olabilsinler ve ayrıca bünyede besin depolayıcı dokular gelişebilsin. Üretilen besinlerin bir kısmı da yapraklarda depolanmış oluyor. Ama sonradan, bitki yapraklarda depolanmış besinin ve enerjinin bir kısmını geri çeker. Böylece yapraklar sararır, kurur, düşer. İşte siz eğer yapraklar dökülmeden önce budama yaparsanız bitkinin geri çekeceği bir kısım besini ve enerjiyi ziyan etmiş olursunuz.

Hatta yaprakların dökülmesinden sonraki ilk don olayı yaşandıktan sonra budama yapmak daha iyidir. Böylece güçsüz dallardaki enerji de geri çekilir, o güçsüz dallar bir bakıma ölüme terk edilmiştir. Ondan sonra budama yapsanız çok daha iyi olacaktır.

Budadığınız dallarda da elbette depolanmış besinler vardır, onları atmayın yakmayın organik gübre yapımında kullanın.

Ayrıca budama makaslarının keskin ve uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Dallar yaralanmamalı, düzgün kesilmeli.

Hatırlatmak istediğim iki mesele daha:

1) Evlerinizdeki süs bitkilerinizin sararan yapraklarını koparmayın. Çünkü yukarda da dediğim gibi bitkiniz o yapraktan hâlâ enerji ve besin çekip bünyesine depoluyordur. Bitki yeni gelişmede onları kullanacak. Bırakın bitki yapraktan alacağını alsın da yaprağı kendisi döksün.

Bazı durumlarda ise tek tük sararan yapraklar bitkinin topraktan aldığı bazı zararlı maddeleri atmak üzere biriktirdiği bir atık deposu olabiliyor, bitki işini bitirip yaprağı kendisi düşürmedikçe ya da o yaprak kupkuru olmadıkça kesmeyin koparmayın.

2) Yine yukardakilere paralel bir bilgi daha: Bitkilerinize besin vermeyi yeni yaprakların yeni olgunlaştığı zaman yapın. Çünkü yeni yapraklar hızlı fotosentez yapan yapraklardır, o sırada kökler topraktan azot, potasyum, fosfor vb. gerekli maddeleri arar, bulursa alır. Böylece bitki yoğun ve sağlıklı fotosentez yaparak yeni gelişime harcadığı tüm enerjiyi ve besini tekrar hatta fazlasıyla yerine koyar. Onları da elbette sonraki gelişimde kullanacaktır. Bu da demek oluyor ki bitkiniz daha sonra yeni yapraklar çıkarıp o yapraklar olgunlaşana kadar tekrar besin vermeyeceksiniz.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 06 Aralık 2011

Etiketler: | | | | |

'Zamansız Bağ Budama' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seda, İstanbul dedi ki:

  Bakımı hastalıklardan korunması hakkında da bilgi verebilir misiniz? Bahçemde asmam var fakat üzüm oluşuyor biraz büyüyünce kararıp dökülüyor. Geçen sene toz kükürt atmıştım 3 kez aralıklarla üzümlerin biraz daha büyümesini sağladım fakat olgunlaşmadan yine kararıp döküldüler. Eksik bir şey yapıyorum herhalde bir türlü olmuyor ne önerirsiniz?
  ***
  Malta eriği hakkında yazdığım cevaplarımın sanıyorum bu sorunuzla doğruluğu kesinleşti. Ona göre çözümler bulmalısınız: http://www.bitkivecicek.com/plumeria-veya-frangipani-agaci#comment-14289
  Ayrıca size tavsiyem sulama sıklığını biraz düşürün ve sulama zamanını sadece sabahla öğle arası olarak belirleyin. Akşam sulamaları sonucu gece boyu ıslaklık birçok mantar hastalıklarına sebep olur.

 2. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Bahçemdeki meyva veren asma ağacımı amatör olarak nasıl budayabilirim? Görüntülü bir video olursa sevinirim.
  ***
  Bu işin amatörlüğü profesyonelliği yok, gayet basit. Kasım sonunda tüm dalları sadece uçlarından kesin. Şubat sonunda istediğiniz şekilde budayın. Bu kadar basit. Ayrıntılara hiç gerek yok.

 3. Anonim dedi ki:

  Çekirdeksiz üzüm iç anadoluda nasıl budanır?
  ***
  Bilmiyorum. Üzümler diğer bitkilere benzemiyor. Her bir çeşidinin ayrı bakımı var. Ben hiç anlamam. Siz bu meseleyi ç. üzüm yetiştiricilerine sormalısınız. Herkesin en iyi bildiği şey yaptığı şeydir.

 4. Meryem - Ankara dedi ki:

  Merhaba, 4 tane asmam var. 2 yıl önce budama yapan birisinden almıştım. bu işlem çelikten üretmek herhalde, saksıda büyütüyorum. İnce cılız dalları var. Sizce budama yapmam gerekir mi? Henüz küçük olduğundan meyve vermesini zaten beklemiyorum. İsteğim dallarının kalınlaşması ve uzaması. Bunun için ne yapmalıyım? Şu an bir tanesi ince dalıyla beraber yarım metre kadar. Diğerleri ise 1 karış boyunda. Hepsi bir saksıdaydı dün ayrı saksılara diktim. Şimdi sıra onları mutlu etmekte, budama, besin vs. bana önerirsiniz?
  ***
  Bunları budamaya gerek yok. Hazır poşet topraklar asmalara uymaz, besin filan işe yaramaz. Verimli toprağı olan bir yerden toprak alın. Eski koyun gübresi karıştırın. Saksı derin büyük toprak saksı olmalı. Yazın çok iyi güneş alması da şart. Ancak bu şartlarda güçlenebilir. Yoksa yıllarca cılız kalır.

 5. Ahmet Ata dedi ki:

  Üzüm taneleri neden çatlar acaba, çok sulamadan olabilir mi?
  ***
  Bence esas sebep ya hastalıktır ya da toprağının besleyememesidir.

 6. M. Emin, Adana dedi ki:

  Asmayı budamada geciktim. Martın altıncı gününde budama yapılabilir mi?
  ***
  Gecikmekle kalmayıp zamanını geçirmişsiniz. Şimdi budarsanız zamanında yapılan budama kadar faydası olmaz. Hatta zararı bile olabilir. Riske girmemek için sadece fazlalık ve güçsüz dalları budayın derim. Bir de iç içe geçmiş, yapraklandığında birbirinin ışığına rüzgarına engel olabilecek dallarda seyrekleştirme yapın (eğer öyle dallar varsa). Ama siz yine de üzümcülük işiyle uğraşan kişiler bulup onlara danışın. Benim görüşüm bu yönde.

 7. Celal S. -İzmir dedi ki:

  2 adet parmak üzümü asmam var. İkisinde de çiçeklenmeden sonra bol miktarda tane oluştuğu halde, zaman geçtikçe tanelerde çok fazla miktarda tane dökümü oluyor. Bunu nasıl önleyebilirim?
  ***
  Celal Bey, üzümlerin verimliliği konusunda henüz pek bilgim yok ama salkımlar kel kalmış gibi değilse normaldir diye düşünüyorum. Çok meyve bir arada meyve veren meyve ağaçlarında buna benzer meyve dökülmelerinin olması normaldir. Sizce dökülmeler aşırı oluyorsa bağcılıktan anlayan kişilere sormalısınız.

 8. İsmail, Çorum dedi ki:

  Hobi bahçemde küçük bir bağım 30 kadar üzüm asmam var. Çorum’un iklimi serttir. Budamayı ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Şimdi tam zamanı. Daha fazla gecikmemelisiniz. Belli olmaz havalar yakında değişir de bahar havası gibi günler uzun sürerse köklerdeki birikim filizlenme gözlerine yürür ve o zaman budadığınızda köklerden bütün dallara yayılmış olan birikimler de gitmiş olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)