Yıl boyunca açan ev çiçekleri

Yeni bir soru; yıl boyunca hiç çiçeksiz kalmayan içmekân süs bitkileri soruluyor. Önce, bunun için evinizde bitkilerin bulunacağı yerin (özellikle kışın) ısıtıcı güneş ışınları alma imkânı olmasının şart olduğunu belirteyim.

Yeni bir soru; yıl boyunca hiç çiçeksiz kalmayan içmekân süs bitkileri soruluyor. Önce, bunun için evinizde bitkilerin bulunacağı yerin (özellikle kışın) ısıtıcı güneş ışınları alma imkânı olmasının şart olduğunu belirteyim. Nisan – kasım arası dönemde pencere tülü ile güneşi kısmen filtreleyeceksiniz. Diğer dönemde (kasım – mart arası) güneşin bitkilere direkt gelmesi şart. Oda yeterince sıcaksa böylece bitkiler yaz kış çiçek açmaya devam eder. Fakat bu Türkiye’de böyledir; kuzey Avrupa ülkelerinde kışın gündüz süresi kısa olduğu için bitkileriniz her şeye rağmen çiçek açmayabilir, ışık takviyesi de gerekir.

Bu arada, konumuun “bütün yıl” boyunca çiçek açabilen bitkiler olduğunu unutmayalım.

Kışın ışık ve güneş ihtiyaçları
Kışın gün boyu gün ışığı günde 9 saat kadar olursa aşağıda saydığım bitkilerin çiçeklenmesine yeterlidir. Ve en önemlisi: Gün içinde yaprakların direkt güneş ışınları alabilmesi en az üç saat olmalıdır. Bitkiler tam pencere önünde bulundurulmalı ki yeterince aydınlıkta kalabilsinler, hem güneşten de yeterince yararlanabilsinler.

Tavsiye edebileceğim birkaç tür
Bunlar yaz kış durmadan çiçek açmaya uygun türlerdir. Şimdilik az örnek verdim. İlerde başka türleri listeye ekleyebilirim.

En başta tavsiye edeceğim bitki antoryum. Her yeni bir yaprakla beraber bir çiçek açar. Üstelik çiçekleri en az bir buçuk ay, duruma göre üç ay kadar solmadan bozulmadan dayanır. Antoryum bakımı çok kolaydır. Yeter ki gün içinde birkaç saat güneş alabilsin ve yeri iyi aydınlık olsun. Yoksa çiçek açmamakta inat eder.

Bir iki orkide türü de uygundur ama bakımı biraz zor. Ve ne yazık ki en kolay yetiştirilen ev orkideleri Türkiye’de henüz  satılmıyor. En çok phalaenopsis orkideleri satılır: Bunların bakımında püf noktalarını bilirseniz bütün yıl çiçekli olabiliyorlar. Yeni çiçek sapları en çok sonbaharda oluşur. Solan çiçeklerin sapları ise daha sonra tekrar filizlenip tekrar çiçeklenebiliyor. Yeni çiçek sapı genelde sonbaharda, bazen ilkbaharda çıkabilir. Eski saplar sayesinde bütün yıl aralıklarla tekrar tekrar çiçeklendirebilirsiniz.

Afrika menekşesi kışın güneş alabilirse ve yeri sıcaksa çiçek açmaya devam eder. Antoryum ortam pek sıcak olmasa da çiçeklenmeye devam ediyor.

Kohleria (Japon küpesi): Çiçekleri nar çiçeğine benzeyen, dalları sarkıcı, tüylü yapraklı bir bitki olup Afrika menekşesinin Brezilya’daki akrabasıdır. Bu da eğer yerini severse yaz kış çok güzel çiçekler açar durur. Kışın çiçeklenmesi iyi ısıtılan odada bulunup güneş almasıyla mümkündür. Serin havada çiçek açmıyor.

Ruj çiçeğinin yaprakları mum çiçeğine, çiçekleri ise yukarda basettiğim kohleraya benzer. Yıl içinde çişitli zamanlarda çiçek açabilir. Yaz ortasında 1,5 ay (temmuz başı – ağustos ortası arası dönem) çok nadir sulayıp güneşli bir yerde (öğle civarı güneşinden koruyarak) dinlendirmenizi tavsiye ederim.

Yukarda saydıklarımın tümü yüksek hava nemliliği gerektiriyor. İstanbul havası uygundur. Havası daha az nemli veya kuru olan bölgelerde hava nemlendirmede takviye yapmanız kesinlikle şart. Yoksa iyi bir gelişim beklemeyin.

Sardunya daha fazla aydınlık ve daha fazla güneş istiyor. Bu imkâna sahip bir pencere önünde ev içinde kışın sizi çiçeksiz bırakmaz, böylece bütün yıl çiçek açar. Yazın dışarıda tutarsanız daha sağlıklı olur. Sardunya yaz sıcaklarında dinlenmeye çekilir, eğer sıcaklar aşırı ise geçici bir bozulma gösterir.

Bu konuyla yakından ilgili iki yazı:
1- “ev içinde bütün yıl kokulu çiçekler açtırmak
2- “Hem yaz hem kış çiçek açan süs bitkileri (içmekan ve açıkhavada olmak üzere)

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 27 Mayıs 2011

Etiketler:

'Yıl boyunca açan ev çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Enes Seyban - Bursa dedi ki:

    Selamün aleyküm. Ben iznik’in Mahmudiye köyünde imamım. 300m2lik camimiz için yılın en çok günü çiçek açan ve etkili kokusu olan çiçek arıyorum. Bu konuda fazla bilgiye sahip değilim yardımınızı istiyorum. Cevabınızı bekliyorum.
    ***
    En iyisi yediveren gülleridir ama gerçek gül kokusuna sahip gül bulmak zor. Koyu kırmızı bodur güller var, aşırı güneşe, susuz kalmaya dayanıklı. Bunlarda tavsiye ederim. Kokusu güzel başka yediveren gülleri bulabilirseniz onlar da yılın çoğu zamanı çiçek açabilir. Soğuğa dayanıklı gül cinsleri istanbul ikliminde kışın bile çiçek açıyor İznik iklimini bilmiyorum. Ayrıca mevsimlik / yıllık süs bitkilerinden şebboy çük güzel kokar ama yılın çoğu zamanında değil bir veya en fazla iki ay çiçekli kalabilir. Geniş alanlara en iyisi sizin için yediveren gülleridir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)