Yeşim ağacı Crassula ovata

Yeşim ağacı (Crassula ovata) 2 metreyi aşabilen bir ağaç gibi büyüyebilir. Avrupa ve Amerikada Jade plant diye tanınmıştır (jade yeşim demek). Bir adı da dollar plant. Bir zamanlar uğurlu olduğuna inanılırmış. Ofis masaları için en dayanıklı masaüstü bitkisidir.

Yeşim ağacı (Crassula ovata) 2 metreyi aşabilen bir ağaç gibi büyüyebilir. Avrupa ve Amerikada Jade plant diye tanınmıştır (jade yeşim demek). Bir adı da dollar plant. Bir zamanlar uğurlu olduğuna inanılırmış. Ofis masaları için en dayanıklı masaüstü bitkisidir. Yanlış olarak Portulacaria afra bitkisine cüce yeşim ağacı denir. Halbuki hiçbir alakası yok.

Dayanıklı ve uzun ömürlü: Yeşim ağacı nesilden nesile hatıra kalacak şekilde uzun ömürlüdür. Yanlış toprak ve fazla sulama gibi hatalar yapmazsanız çok dayanıklıdır.

Işık ihtiyacı: Yeri ne kadar iyi güneş alırsa o kadar sağlık olur. Gölgede dallar incecik uzak dik duramaz.

Toprak: İyi bir bahçe toprağına yarı yarıya ponza taşı karıştırın. Veya daha iyisi eşit oranlarda kırmızı killi toprak + perlit + ponza taşı karışımı yeşim ağacının çok sağlıklı gelişmesini sağlar.

Yeşim ağacıYeşim ağacı
Familya: Crassulaceae
Cins: Crassula
Tür: Crassula ovata
Soğuğa dayanıklılık: -7°C
Toprak pH: Hafif asitli (6.1 – 6.5)
Kompost, torf topraklar kolayca çürümelere zehirlenmelere sebep olurlar. Sıradan bir bahçenin toprağı bile daha iyidir. Gerçek toprakta yeşim ağacı çok hızlı büyüyor; minik bir dal birkaç ayda sağlıklı bir şekilde dallanıp budaklanarak ortalama 30cm boyunda hoş bir bonsai ağaç görünümünü alabiliyor (denemişimdir). Yıl 1995 idi. Ne yazık ki kışın balkonda bırakmıştım soğuktan ölmüştü. Bir daha da yeşim ağacı bulamadım.

Saksı / toprak değiştirme: Bu bitkinin köklerinden fazla şey beklemeyin, yılda en az bir defa toprak değiştirin. Büyük saksılara hiç gerek yok. Kökler ve toprak saksıda eşit hacim kaplamalı. Yeni toprağa diktiğiniz zaman sulamayın, toprağın iyice kurumasını bekleyin.

Sulama: Yazın toprak tamamen kurumaya yaklaştığı zaman sulayın. Çok su dökeceksiniz saksının altında bol bol su akıp gidecek. Kışın ise toprak tamamıyla kupkuru olunca biraz su dökün böyle devam edin.

Besin: Sık sık toprak değiştirmeniz daha iyi olur. Mesela mayıs başında ve ağustos başında toprak değiştirin. Toprak değiştirdikten bir ay sonra düşük dozajda besin verebilirsiniz.

Budama: Toprak değiştirdikçe köklerini ve dallarını istediğiniz gibi budayabilirsiniz hiçbir zararı olmaz.

Yeşim ağacı (Crassula ovata)

Yeşim ağacı (Crassula ovata)

Soğuklarla arası:Yeşim ağacı bu konuda ilginç bir bitkidir. Gelişim özelliği kış soğuklarına dayanıklılığını belirliyor. Aşırı güneşte devamlı açık havada sağlam dallı olmuşsa, dallar pek şişmanlamamışsa kışın -7°C derece soğuğa kadar dayanır. Diğer durumlarda 0°C derecede bile donma ölme ihtimali %99dur. Potasyumca zengin, azotça ‘biraz’ fakir topraklarda yetişenler soğuk havaya daha iyi dayanır.

Çiçek açması: Atatürk çiçeği gibi ışığa duyarlıdır. Sonbahara girerken eğer akşamdan sabaha kadar hiç lamba yakılmayan bir yerde bulunuyorsa tomurcuklanır, yoksa 50 yıl boyunca çiçeklenmez, buna şahit olanlar var.

Çoğaltılması: Yaz aylarında herhangi bir dalını doğrudan toprağa dikerek çoğaltılması gayet kolaydır, yalnız bir ay boyunca toprağı az nemli kalmalıdır. Yeşim ağacında köklenme az olup yavaş gittiği için mümkün olduğunca küçük dallarını seçmelisiniz. Tek yaprak çeliği ile de kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Diğer Crassula türlerinde olduğu gibi yeşim ağacını da yaprak çeliğiyle çok kolay bir şekilde çoğaltmak mümkün.
Dal veya yaprak çeliği, koparıldıktan sonra en az üç gün açıkta bekletilmeli ki kesik yer kurusun iyileşsin. Sonra dikin. Toprak nemli olmalı, ıslak olmamalı – iyice kurumadıkça da sulamayacaksınız.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 27 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Yeşim ağacı Crassula ovata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasemin dedi ki:

  Sizde ne kadar güzel bilgiler var. Bu çiçekten annemin yıllardır vardır ve çok dayanıklı bir çiçek olmasından dolayı çok severim. Yemyeşil oluyor ağaç görünümünde ancak 2 metreye kadar ulaşabilmesine çok şaşırdım. Bizdekiler de çok büyümüştü 50 cm kadar ben o zaman yeni filizlerden tazelemeyi düşünmüşümdür hep. Bir de sanırım çok iyi bakılmadığından arada bütün yapraklarını döküp tekrar yeşilleniyor. Öğreneceğim çok şey var demek ki.
  ***
  Evet, güneşli ortamda, uygun bir toprakta muhteşem güzel mini bir ağaç görümünü kazanır ve o şekilde büyümeye devam eder.

 2. Aslı, Kocaeli dedi ki:

  Benim bitkim sürekli yaprak döküyor, yaprakları sararıyor. Ne yaptıysam kendine getiremedim. Yazın çok güzeldi hatta bahçede bıraktım yemyeşil ve kocaman oldu. ama hava soğuyup içeri alınca mahvoldu. nereye taşıdıysam olmadı. şimdi ışık alan bir yerde ve odanın peteğini de kapadım.
  ***
  Herkes gibi içeriye almak için ‘havanın soğumasını’ bekleme hatasında bulunmuşsunuz. Kışın eve alınması gereken veya kışın evde tutmak istediğiniz bitkileri havalar soğuyunca değil, yaz sonunda sonbahar serinleri başlamadan önce eve alarak açık pencere yakınında tutmalısınız. Böylece eve adapte olurlar ve kışın bozulmazlar. Ama havalar iyice soğuyunca eve alırsanız ölümcül şoka uğrarlar her şey mahvolur. Okuyun: http://www.bitkivecicek.com/cicekleri-kisin-iceri-alma-zamani
  Şimdi yapacağınız şey en sık hangi pencereyi açıyor uzun süre açık tutabiliyorsanız onun yanına koymanızdır.

 3. Aslı, Kocaeli dedi ki:

  Denize düşen yılana sarılır misali..:)))) peki çok teşekkür ederim size.hem böyle bir site oluşturduğunuz için,hemde sorularımıza anında cevap verebilme inceliğini gösterdiğiniz için..Allah razı olsun..
  ***
  Sağolun.. Tekrar vurguluyorum, çiçekçilere asla danışmayın. Burayı okuyanlar da dikkate alsın, çiçekçiler bir şey bilmez. Serada üretim yapanlar bile ev ortamında çiçek yetiştirmenin inceliklerinden hiçbir şey bilmezler anlamazlar.

 4. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Bu yeşim ağacı çiçeğinden nerede bulabilirim? Çok aradım bir sürür mağzada çiçekçilerde ama bulamadım.
  ***
  Bulamayacaksınız da. :) Yüksük kadar mini fincan saksılarda küçük kaktüsler satarlar ya, onların arasında bazen yeşim ağacı da olabiliyor ama çiçekçiler adını bilmez. Şansınız varsa bir yerde mini bir fideciğini bulabilirsiniz. Tanıyabilmek biraz zor. Yapraklarından ve dallarından belki tanıyabilirsiniz. Gerçi mini saksıda en fazla 5cm dalı vardır. Başka succulent türlerle karıştırabilirsiniz yanılabilirsiniz. Bir de cüce yeşim ağacı ile karıştırma riski büyük. çok benzerler. Cüce denilen türün yaprakları semizotu yapraklarına benzer.

 5. Yeşim, Balıkesir dedi ki:

  Merhaba. sayenizde çok güzel bilgilere ulaştım. teşekkür ederim bunun için. site ismi vermek ne kadar doğru olur bilemem ama arkadaşım internetten ismime ithafen hediye olarak yolladı. gördüğüm andan itibaren de hayran kaldım. … birkaç çeşidi var sitede ama crassula ovata yeşim ağacı olarak bilinen sanırım.
  ***
  Esas yeşim ağacı Crassula ovata’dır. Diğerleri farklı türlerdir.

 6. Sema K. -İstanbul dedi ki:

  Kıbrıs’tan kardeşim bahçesinde görüp aşık olduğum, kırmızımsı dalların arasından fışkıran yeşil yapraklara hayran kaldığım bitki. :) Bir iki dal koparıp 2 gün sonra toprağa diktim. Dayanıklılığı ve her gün farkedilen büyümesini çok sevdim. Fakat çok güneşte tutmadığım için yeni çıkan dallar incelmeye başlamıştı. Sizden öğrendikten sonra hemen güneşe koydum. Şu an bir saksıda birden fazla kök olarak bir karış mesefade. Umarım minik bir ağaç görünümüne kadar sağlıklı büyütebilirim, teşekkürler bilgiler için. :)

 7. Müge, İstanbul dedi ki:

  Yeşim ağacını iki sene önce Çengelköy’de ithal bitki satan Palmiye Sera’dan aldım. Geçen haftaya kadar bol yapraklı, kalın kabuksu gövdeli, oldukça sağlıklı gözüküyordu. Ancak iki senede formu hemen hemen hiç değişmedi. Yeni yaprak ya hiç vermiyordu ya da çok yavaş gelişiyordu. Sağlıklı gözüktüğü için bu durumu önemsemedim. Diğer bitkilerimle birlikte gölgelikli açık balkonda duruyordu. Toprağı iyice kuruyunca suluyorum. Uzun zamandır Toprak değişimi ya da besin takviyesi yapmadım ancak bitkilerim iyi gözüküyordu. Geçen hafta aynı balkonda bulunan fil azığı cinsi bir başka bitkimde yaprak dökülmesi ve beyaz pamuksu yaprak bitleri görmem üzere Yeşim dahil açık balkondaki tüm bitkilerimi arkadaşımdan aldığım ağır kokulu bir zirai ilaçla yapraklarına su püskürterek ilaçladım. Fil azığındaki bitler yok oldu fakat yaprak dökmeye devam ediyor. Daha fenası Yeşim ağacım hızla yapraklarının çoğunu döktü. Bu gidişe tamamen yapraksız kalacak. Yaptığım ilaçlama mı yoksa bir mantar akar ya da bit sorunu mu anlayamadım. Yaprakları dikkatle inceliyorum. Yaprak diplerinde bordo renkli diken seklinde boyu yarım milimetre ya da daha küçük sabit noktalar görüyorum. Bunlar akar mı bitkinin kabuğu mu ayırt edemiyorum. Her iki bitkinin yapraklarını duşta yıkadım. Köklerini kontrol ettim. Topraklarını değiştirdim. Kökleri normal geldi bana. Çürüme göremedim. Bitkilerim hızla yaprak dökmeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu her iki tür güneşi severler. Siz gölgede tutuyorsunuz. Bunun mutlaka olumsuz etkisi olur ve olmuş. Uyguladığınız ilaç yapraklara zarar vermiş olabilir. Büyük ihtimal. Her ikisinin de gece boyunca hafif serin esintilere ihtiyacı var. Şu günlerde İstanbulda gece ısısı fazla olduğu için gelişimleri durabilir. Önümüzdeki haftalarda canlanırlar. Gündüz güneş, gece serince esintili ortam bu bitkilerin hızlı büyümesini sağlar.

 8. Umur, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 4 yıldır baktığım Crassula ovata’nın bütün yaprakları buruşmaya kurumaya başladı. Renk kaybı yok ama sanki içi çekilmiş gibi kaldılar. Sebebi ne olabilir? Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Kökleri çürümüş. Neyi yanlış yaptığınızı ben bilemem. Korkulacak bir şey yok. Dallarını kırıp kırıp birkaç saksıya dikin. Açık havada güneşli yerde tutun. Derhal köklenip büyümeye başlarlar. Şimdi tam zamanı üstelik.

 9. Mustafa dedi ki:

  Benim yeşim ağacımın gövdesi ve dalları yumuşadı. Yaprakları buruştu. Gövde dalları taşıyamıyor.
  ***
  Kökler ve toprak altı kısmı çürümüş, ölmüş. Çürümemiş dallarını kesip başka toprakta köklendirebilirsiniz.

 10. Tahsin, Antakya dedi ki:

  Arkadaşımda yeşim ağacından çoğaltma yapıcam. Bizim burda çalıkta kırmızı orman toprağı var bahsettiğiniz topraktır heralde yalnız içi çok taşlı küçük küçük taş dolu ponza taşı yerine bu taşlar iş görür mü yoksa toprağı eleyip ponza taşı mı kullanmalıyım?
  ***
  Didim’de benim çevremdeki topraklar da aynı yapıda. Fakat taşlar hep kireç taşı. Yani ponza taşı gibi iş görmeleri sakıncalı. Toprağı fazla alkalinli ederler bu da köklerin topraktaki elementlerden bazılarını alabilmesini engeller. Taşlardan ayıklamanızı ve hazır poşet toprakla ve kumla karıştırarak kullanmanızı tavsiye ederim.

 11. Tahsin dedi ki:

  … …
  ***
  Evet ama paşa kılıçları için karışıma ya ponza taşı bulun ekleyin ya da karışımda kumu biraz bol tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)