Yeni Gine Çiçeği ve Cam Güzeli

Eski klasik “cam güzeli”nin yeni bodur hibrit çeşitlerine “Yeni Gine Çiçeği” adı veriliyor. Bildiğimiz cam güzeli gibi uzamazlar. Hep kısa boylu kalarak bol çiçek açarlar. Evde de bahçe veya balkonda da olur. Yaz boyunca bakımı kolaydır. Yarı gölgeli yerde bulundurmalı, toprağı daima nemli tutulmalıdır.

Eski klasik “cam güzeli”nin yeni bodur hibrit çeşitlerine “Yeni Gine Çiçeği” adı veriliyor. Bildiğimiz cam güzeli gibi uzamazlar. Hep kısa boylu kalarak bol çiçek açarlar. Yeni hibrit cinslerine Yeni Gine çiçeği demek daha doğru olur ki esas cam güzeli ile karıştırılmasın. Her iki ana gurubun da çok çeşitli renklerde yalın kat ve katmerli çiçek açan cinsleri vardır. Yeni Gine çiçeğinin ayrıca renkli yapraklıları da var.

Cam Güzeli 60 cm (bazen daha fazla) uzanıp fazla yer işgal derken Yeni Gine çiçeği genelde 20 cm altında olur, boyu 30 cm’yi zor bulur ve fazla yer kaplamaz. Cam güzelinin boyu uzadıkça çiçekleri daha büyük olur. Fazla güneş zararlıdır. Yeni Gine zaten büyük çiçeklidir. Fazla güneşe dayanıklıdır.

Nasıl ışıklı ortam istiyor: Tam güneş çiçeklerini çabuk soldurur. Hiç güneşsizlik ve koyu gölge sağlıksız gelişime sebep olur. Parçalı gölgeli ağaç ve çardak altları ya da (tül veya yarı şeffaf muşamba ile) filtrelenmiş güneş ışığı alabileceği bir yerde olmalı.
yeni gine çiçeğiKışın evlerinizi Yeni Gine ile çiçeklendirin
Yeni Gine çiçeği bol güneş alan pencere önünde bulunması şartıyla kışın da çiçek açar. Güney yönlerine bakan pencereler kışın çok güneş alır.
“Ev içinde” yetiştireceğiniz Yeni Gine’lerinizin toprağı daha havalı olmalıdır. ayrıca daha az sulamalısınız. Sadece yaprakları pörsümeyecek kadar sıklıkta sulayın. Toprağını daha havadar daha fazla süzek yapmak için toprağa iri taneli perlit veya orkideler için kullanılan çam kabuklarından katın. Taneler nohut büyüklüğünde olmalı. Bu büyük tanelerin oranı, zaten iyi süzdüren yapıda olan toprağa 1/6 oranda olabilir. Söz konusu malzemelerden bulamazsanız ambalajlarda kullanılan köpük (styropor) da aynı vazifeyi görür. Nohut büyüklüğünde parçalara ayırın. Renklendirilmişlerini kullanmayın.
Şu da yeterlidir: Öğle vakti güneşini 2 saat öncesinden iki saat sonrasına kadar engelleyen şemsiyeler veya gölgelikler kullanılabilir. Ev içinde bol güneş alan pencere yakınında yetiştiriyorsanız, pencereden uzaklığına dikkat ederek öğle güneşinden korumayı sağlayabilirsiniz.

Toprak isteği: Toprağı kireçli olmamalı, fazla asitli de olmamalı; nötr veya hafif asitli olmalı. Suyu iyi sürdürmesi her bitkide olduğu gibi bunda da gereklidir.
Hazır çiçek toprağı karışımı çok iyidir ama her satınaldığımız aynı kalitede çıkmıyor. Bol lifli ve/veya bol perlitli olanları Yeni Gine için en iyisidir. İyi bahçe toprağı + torf karışımı da olur. Bahçe toprağınız iyi kalitede ise ve suyu çok iyi süzdürüyorsa bu da tek başına yeter.

Sulama: Toprağı daima nemli kalmalı ama çok sulu olmamalı. Yani ne zaman toprak hafifçe kurursa o zaman sulayın. Toprağın fazlaca kurumasını beklemeyin.

Besin vermek: Suya karıştırılan sıvı besinden vermelisiniz. Ne kadar sıklıkta olması besinin içeriğindeki azot fosfor potasyum oranına göre değişir. Yüzdeleri yaklaşık 5 – 5 – 5 gibi ise hafta bir, daha fazla ise ona göre daha az sıklıkta olmalı (aylık tavsiye edilen besinin suya karıştırma oranını azaltarak sıklığı 15 günlük olarak düzenlerseniz daha iyi olur).

Budama: Çiçekleri solmuş ve filizlenmeyen zayıf kalmış dalları keserseniz yaz boyunca tekrar tekrar filizlenir çiçek açar.

Yıkama ve sisleme: Her gün özellikle akşamları yaprakların altını üstünü fısfıslayarak ıslatın. Kuru kalırsa her türlü yaprak altı bitleri yaprakları mahfeder. Çevresini kuruluktan ve tozluluktan koruyun. Bit tehlikesi yoksa arada sırada sisleme yapılmalı veya el fısfısı ile üzerine ve çevresine su püskürtülmeli.

Ömür: Aslında çok yıllıktır ama çoğunlukla mevsimlik süs bitkisi olarak muamele görür. Tropikal bitkilerin donmalara hiç dayanıklı olmayan türlerindendir. Kışın 5 dereceden soğuk olmayan bir yerde tutarsanız yapraklarını dökse bile ölmez, ilkbaharda yeşermeye başlar.

Çoğaltılması: Tohumla ve tepe çeliği ile olur. Tohumlar geç çimlenip geç geliştikleri için mart ayı başında ekilmelidir. Mart ayında don tehlikesinin devam ettiği yerlerde don tehlikesi geçene kadar uygun iç mekânlarda tutulmalıdır. Veya tohumları yaz sonunda (eylülün ilk yarısında) ekin. Çelik almayı da bu zamanda yapın. Sonbahar ortalarına kadar az da olsa yeterince gelişip kendilerini kurtarırlar. İlkbahara kadar 10 dereceden düşük olmayan güneşli, çok aydınlık bir yerde muhafaza ederseniz çok yavaş bir şekilde gelişime devam ederler. 18 derece ve daha sıcak bir yerde büyüme daha hızlı olur.

Tohumları veya tepe çeliklerini dikmek için toprak değil %50 torf + %50 perlit karışımı kullanın. Kasayı veya saksıyı ağzına kadar doldurmayın, 10 cm kadar boşluk kalmalı çünkü üstünü tam şeffaf bir levhayla veya naylon ile sıkıca kapatacaksınız. Torf fazlaca nemli ise sulamaya gerek yoktur. Torf fazla nemli değilse perlitle karıştırdıktan sonra az miktarda su ile nazikçe sulayın. Üstünü naylon streç ile kaplayın böylece içerideki bol nem hem tohumların çimlenip gelişmelerinde hem çeliklerin köklenmelerinde çok iyi iş görür. Filtrelenmiş güneşli yere veya 35 cm yükseklikte floresan altına koyun. Floresanla ışıklandırıyorsanız günde 15 saat ışıklandırmak iyi olur. Ortam sıcaklığının en uygunu 22 – 24˚C derece civarlarıdır. Tepe çelikleri dal uçlarından, 2,5 cm kadar olmalıdır.

Fidelerin esas yerlerine dikilmesi: Çeliklerin köklenmelerinin yeterli olduğu yeni çıkan en az iki yaprağın gelişmeleri tamamlanınca anlaşılır. Tohumdan yetişen fideler 10 cm kadar büyümüş olmalıdır. Sonra bu fideleri Yeni Gine çiçeğinin sevdiği toprak ile doldurduğunuz saksılara dikin.

Kategori: Uncategorized Tarih: 22 Haziran 2010

Etiketler:

'Yeni Gine Çiçeği ve Cam Güzeli' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Son günlerde en çok sevdiğim çiçekler hakkında bilgilendiriyorsunuz bizleri. Bu harika çiçekleri olan bitkiyi çok severim. Pencere önlerine çok yakışırlar. Bizim buralarda adının ”Hamarat” olduğunu biliyor muydunuz?
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Sıranın küpe çiçeği ve ortancaya gelmesini bekliyorum sabırsızlıkla.
  ************************
  Hamarat ilginç. Yakışmış da. Batı dillerinde “telaşlı / sabırsız” anlamına gelen bir isim vermişler. Bizdeki eski “camgüzeli” cinsinin karşılığı oluyor. Yeni Gine ise onlarda da aynı “New Guinea”.
  Beklediğiniz iki tür hakkında da yazmıştım ama onlar çok eski yazılarım. O zamanlar öylesine çalakalem yazıyordum. Şimdi her bir yazımı yabancı sitelerden bir değil birkaç ayrı kaynaklardan bilgiler derleyerek oluşturuyorum. Farklı kaynaklardan araştırınca en doğru bilgilere ulaşılıyor. Bir de yabancı kaynaklarda çok fazla sayıda, her türlü ayrıntısıyla bilgiler var. Onun için şimdi fırsat buldukça eski yazılarımı güncelliyorum. birkaçını hallettim. Bu ikisini de yenileyince yeni bir yazımda bildiririm.

 2. emine dedi ki:

  bende bu çiçeği yeni gine ismiyle aldım. ama tarıfe bakılrısa cam güzeli. güneşi sevmıyo çiçekleri. hemen soluyo. aldıktan sonra sayılı çiçeklendi. açmama sebebleri nelerdir? şu andada hiç yok zaten. içeri aldmbalkon güzeli oldu. acaba çiçek açarmı bu mevsimdede?
  ***********************
  Çiçek açmama sebebi güneş alamamasıdır. Yeni Gine çiçeği kışın sıcak odada tam pencere önünde bol güneş alırsa (bunun için kışın güneye bakan pencere gerekir) o zaman kışın da çiçek açmaya devam edebilir. Cam güzeli için bilmiyorum, şimdi gündüzlerin kısa süreli olması yüzünden nisan ayına kadar hiç çiçek açmayabilir.

 3. Fatma Toktaş - Nevşehir dedi ki:

  Yeni Ginenin tohumunu nasıl alabiliriz?
  ***
  İyice olgunlaşmış ve kuruması tamamlanmış tohumlardan en büyüklerini seçin, Kâğıt mendile sarıp bir kavanoza koyun, ağzını sıkıca kapayın. Buzdolabının en alt kısmında saklayın.

 4. Mine - Eskişehir dedi ki:

  Ben bu çiçeği yeni aldım çiçek açacak ama tomurcukları dökülüyor.
  ***
  ev içinde tuttuğunuzu sanıyorum. Nasıl bir toprağa ekmişlerse hep öyle olur; ev içinde tomurcukları dökülür kökler çürür. Açık havada dışarda güneşli bir yerde tutacaksınız ve az sulayacaksınız.

 5. Mine - Eskişehir dedi ki:

  Pencere kenarına koysam direkt güneş ışığı alsa güneş zarar verir mi? Nereye koyabilirim?
  ***
  Ev içinde kökler kolayca çürüyebilir. Pencere önünde direkt güneş alması “fazla sulamamanız şartıyla” iyi olabilir. Eğer pencereniz çok fazla güneş alıyorsa bunun özellikle çiçeklerin çabuk solmasında zararı vardır. En iyisi açık havada yetiştirmektir. Ev içinde çok havadar toprak şart. Ve de toprak kurudukça sulamak.

 6. Özkan Akman dedi ki:

  Benim yenigine çeçeğim var. Tohum neresinde oluyor ve nezaman tohümünü alcaz kuruyuncamı yoksak kurutcaz mı?
  ***
  Tohumlar çiçeklerde olur. Çiçekler solar dökülür, yerlerinde küçük meyve gibi bir şey olur. Onun içinde tohumlar gelişir. Dalında kurumasını bekleyeceksiniz.

 7. Mine - Eskişehir dedi ki:

  Bana çok güzel bir salon çiçeği ismi söyler misiniz?
  ***
  Çiçek açan olarak şunu tavsiye ederim, tıklayın okuyun:
  http://www.bitkivecicek.com/antoryum-ev-ici-en-guzel-cicek-acan-sus-bitkisi

 8. Mine - Eskişehir dedi ki:

  Bu sabah kalktım yeni gine çiçeğimin yaprakları buruş buruş olmuş ölür mü? Balkona gölgeye koydum. Çiçekleri çok çok seviyorum, o kadar üzerine düşüyorum ama büyütemiyorum.
  ***
  Kökler çürümüştür. Cam güzeli eğer içerde tutulacaksa o zaman çok havadar toprak istiyor. Ve sadece toprak epeyce kuruyunca sulayacaksınız. Şimdi balkona koymuşsunuz ama bence artık kurtaramazsınız. Eğer sitemin sayfalarını dolaşırsanız çok faydalı şeyler öğrenirsiniz.

 9. Nergiz - Kütahya dedi ki:

  Yeni ginde çiçeğim çok iyi çiçek açmasına rağmen yapraklarının altında beyaz bitlir oluştu. Nasıl kurtarabilirim? İlaçladım olmadı.
  ***
  Benim de ilkbahar başında aldığım camgüzelinde geçenlerde aynı sorun başgösterdi. Taze musluk suyu klorlu olduğu için çok iyi geliyor. Yaprakların altlarına üstlerine sabah akşam musluk suyu fısfısladım. Kurtuldu. Ama devam etmezsem yine tekrarlanabilir. Size de bunu tavsiye ederim.

 10. Rahşan - İstanbul dedi ki:

  Küçük bahçeme yıldızçiçeği, camgüzeli, papatya ektim. Hepsinin yapraklarının uçları kuruyup büzüştü. Çiçeklerim uzun ömürlü değil ve cansızlar.
  ***
  Yeni diktiyseniz normaldir. Bir süre sonra alışırlar büyümeye çiçeklenmeye devam ederler. Eğer hiçbir gelişim olmayıp bozuluyorlarsa ya siz hata ediyorsunuz ya da bahçeniz havadar değil ve hiç güneş almıyor sebep bu olabilir. Ya da toprak bozuyordur.

 11. Rahşan - İstanbul dedi ki:

  Bir yıldır bahçem var yani acemi bahçevanım. Ektiğim çiçeklerimin bakımlarını internetten ögreniyorum. Her çiçek için farklı toprak isteniyor. Bahçemde çam, gül, ortanca, yasemen, açelya ve ismini bilmedigim bitkilerim ve çim var. Sularken panıkliyorum birinin su miktarı diğerine fazla gelecek diye. Bana yardımcı olacak bir kitap bir site önerir misiniz?
  ***
  Tavsiye edeceğim site burasıdır. Her şeyi fazla ciddiye almayın. Toprak kurudukça her birini aynı şekilde sulayın. Her çiçeği yetiştirmeye kalkmayın. Az olsun temiz olsun.

 12. Rahşan - İstanbul dedi ki:

  Benim sıkıntım görsel ifade olmaması yani gülü budayın yazıyor nerden budayacam göz nedir çok anlamıyorum. O yüzden bahçemdeki sıkıntıları sizinle paylaşabilir miyim? Çok başınızı agrıtmazsam bir de sulamayı fıskiye ilemi yoksa diplerine mi su vereyim?
  ***
  Dediğim gibi her bilgiyi fazla ciddiye almayın, her tavsiyeye yüzde yüz sadık kalmanız gerekmiyor. Budamayı da kendi zevkinize göre yapabilirsiniz. Göz demek, her yaprak dibinde dalda bir filizlenme noktası vardır. Onlar filizlenmemiştir. Onlara göz denir. Üst kısım kesilirse o gözler mecburen filizlenir. Sulamayı da toprak kurudukça istediğiniz gibi yapabilirsiniz. En iyisi, yaprakları ıslatılmaması gerekenleri toprak yüzeyinden sulamak, diğerlerini yapraklarını da ıslatarak sulamak.. 20 dereceden serin zamanlarda yaprakları ıslatmamak daha iyi olur ama bu türe göre değişir. Siz yazılarımı inceleyin okuyun ama bilgiler tek başına bir şey değildir, kendi tecrübelerinizi arttırdıkça daha iyi anlarsınız.

 13. Mine - Eskişehir dedi ki:

  Yeni gine çiçeğim çiçek açıyor ama geri dökülüyor acaba neden olabilir?
  ***
  Normaldir. Sıcağın ve aşırı güneşin de çabuk geçmede etkisi olabilir. Önemli olan şey sağlıklı bir şekilde yapraklanmaya, tomurcuklanmaya ve çiçek açmaya devam etmesidir.

 14. Mine - Eskişehir dedi ki:

  … çiçeği hakkında bilginiz varmı?
  ***
  Sayfaları dolaşırsanız bulursunuz. :) Veya en üstteki arama çubuğuna yazıp arayın.

 15. Mehtap - Diyarbakır dedi ki:

  Katmerli cam güzelinin goncaları daha açmadan kuruyor. Yanında Yeni Gine cam güzelinden 4 tane var ama onlarda bir sorun yok. Açık balkonda aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde.
  ***
  Bendeki cam güzeli pişecek derecede fazlaca güneş alıyor ama çiçek açması çok iyi. Sizinkinin sorunu güneş görmemek olabilir.

 16. Sude Melis - Kocaeli dedi ki:

  Benim yeni gine çiçeğim var ama onu ne tamamen güneşe çıkardım nede çok gölgede bıraktım ama yaprakları bir az kurumaya başladı daha yeni de almıştım o neden kuruyor?
  ***
  Belki fazla suluyorsunuzdur, belki toprağı kötüdür… Aslında mevsimle de ilgisi var. Aynı cins bitkiler bile bugünlerde biri gelişime devam ederken biri hayata veda etmeye hazırlanabilir. Ağustostan itibaren haklarında bilginiz yoksa mevsimlik süs bitkilerinden almasanız iyi olur.

 17. Ayten - Baku dedi ki:

  Benim cam guzelim uzeri bir kac renkli olandandir ama nedense onun kirmizili rengleri yesile donusuyor. Ama ben oyle istemiyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Galiba çiçeklerinden değil renkli yapraklarından bahsediyorsunuz. Burada cam güzeli değil yeni gine ismindeki bitkinin bazı cinslerinin yaprakları renkli. Eğer yeterli güneş alamazsa yaprakların rengi yeşil olur. Sizin yapmanız gereken şey daha fazla güneş almasını sağlamaktır.

 18. Sude Melis - Kocaeli dedi ki:

  Yeni gine çiçeğinin sulaması nasıl olmalı alttan mı üstten mi? Yapraklarına fısfıs ile sulama yapıyorum o su dibe gidiyor ben de alttan sulama yapıyorum.
  ***
  Alttan sulama diye bir şey yok. Bunlar yanlış şeyler.

 19. Melek, Bolu dedi ki:

  Benim cam güzelim pencere önünde sehpada tülün filtreledgi günesi aliyor. Direkt günese maruz birakmiyorum ama sadece boyu uzuyor. İki aydir hic cicek acmiyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Cam güzeli güneş sever. Siz güneşten galiba çok fazla mahrum etmişsiniz. Anladığım kadarıyla çoğunuz gündüz aydınlığını güneş sanıyorsunuz. Bu durumda bir de tülü ile aydınlığı azaltırsanız hiç çiçek açmazlar. Sağlıkları bozulup çürür giderler.

 20. Elif, İstanbul dedi ki:

  Balkonum kucuk. Kenar mermerin uzerine uzun saklılarda cicek ekmek istiyorum. Fransız sokagındaki gibi rengarenk cıcekler olsun. Balkon ogleden sonra cok gunes alıyor. Bir sene sakız sarduya bir sene yeni gine ektim. 1 ay sonra hepsi oldu. Cok gunes alan balkona ne tavsıye edersiniz?
  ***
  Kışın hepsi ölüyorsa mevsimliklerden tercih edin. En iyisi petunya. Her renkten alın dikin. Susuzluğa dayanıklıdır.

 21. Seher, Rize dedi ki:

  Beni mde yeni gine çiçeğim var. Alalı beri cam kenarında duruyor. Çok çiçekli ve çiçek açmaya devam ediyor. Daha büyük bir saksıya koydum bugün. Bir zararı olurmu? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Saksısı çok fazla küçük idiyse iyi etmişsiniz. Zararı olur mu, yeni toprağın özelliğine göre değişir. On beş gün boyunca çok az sulayın.

 22. Zeynep, İtanbul dedi ki:

  Yeni gine çiçeyi almak istiyorum ama yeni gine çiçeyinin 7 gün içinde ne kadar uzayacağını öğrenmek istiyorum. Proje ödevim var çiçekle ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Ya en fazla üç cm kadar uzar ya da hiç uzamaz. Yeni alacaksınız bir yer yadırgaması bocalaması yaşar. Kapalı yerlerde zaten bir haftada ölüyor.

 23. Meryem, Hatay dedi ki:

  Camgüzelinin güneşi sevdiğini yazmışsınız ama ben onu güneşe koyduğumda yaprakları ve çiçekleri soluyor. Tekrar gölgeye alıyorum canlanıyor. Ne yapacağımı bilemedim. Evin içinde tülün arkasına sadece sabah güneşini alan bir yere koydum yine olmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Son dediğiniz yer (eğer aynı zamanda havadar ise) uygundur bırakın alışsın. Korkmayın. Direkt tam gün güneşe bile alışıyorlar ama Hatay çok sıcak olduğu için sadece sabah erken veya akşama doğru iki saat güneş yeter. Bunun dışında yeri kuvvetli aydınlık olmalı.

 24. Nur Deniz dedi ki:

  Merhaba, yeni gineçiçeğime bit dadanmıştı. Tavsiyeniz üzerine fıs fıs ile bol su sıkarak yıkama işlem yaptım. Yaptığım işlem doğru mu, bu çözüm mü, bunun dışında iyi bakmak için ne yapabilirim?
  ***
  Evlerde ve camekanlı balkonlarda bu bitkiye örümcek bitler dadanıyor. Çaresi yıkamaktır. Banyoya götürün duş altında yaprakların özellikle alt kısımlarını güzelce yıkayın. Büyüteçle dikkatle incelemelisiniz gözle görülmeleri çok zor. Bakım bilgileri ise zaten bu sayfamın konusu.

 25. Çam, İstanbul dedi ki:

  Yeni gelen cam güzelinin tohumunu nasıl elde edebilirim?
  ***
  Yeni gelen demekle piyasaya yeni çıkan bir türün tohumunu nereden bulacağınızı kastediyorsanız bilmiyorum. Evinize yeni aldığınız camgüzelinin tohumunu soruyorsanız bekleyin solan çiçeklerden tohum oluşur. Oluşmuyorsa belki ev içinde rüzgar yokluğundan dolayı oluşmuyordur. Polenleşme ev içlerinde zor olur. Rüzgar lazım, çiçeklerle ilgilenen arı vb. böcekler lazım.

 26. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Yeni gine çiçeklerim çok çiçekleniyor renkleri ve yaprak gelişimleri çok güzel. Fakat bu sabah sularken yaprak uçlarında kristal oluşumlar gördüm. Musluk suyuyla suluyorum ve sık sık da yıkıyorum. Herhangi bir zararlıları yok. Bu durum çiçeklerimi etkiler mi? Merakla cevabınızı bekliyorum.
  ***
  Bitkilerden birçok türler gece veya sabaha karşı yapraklarından su damlatır. Gayet normal bir şey. Anlattıklarınıza göre her şey yokunda görünüyor.

 27. Azize, İstanbul dedi ki:

  Bu sene ilk defa çiçek almaya başladım. 5 tane yeni gine vardı. Toprakları nasıl olmalı ne kadar güneş ve su ister yazılarınızı okudum. Aldıktan sonra büyüdüler ve bir sürü çiçekleri açtı. Fakat önce ilk aldığım ikisi tamamen bozuldu ve öldü. Şimdi diğerlerinde de başladı. Böcekleri yok. günde birkaç defa yapraklarını fıs fıs ile ıslatıyorum. Yaprak renkleri bozuluyor önce ve sanki üzerleri örümcek ağına benzeyen toz gibi şeyler var. çiçekleri ve yaprakları küçüldü. Ne yapabilirim?
  ***
  Üstünde binlerce bitki biti var ama bakmıyorsunuz görmüyorsunuz. örümcek ağına benzeyen şeyleri onlar yapıyor. ilaçlamanız lazım. Ayrıca bitki besini vermelisiniz. Bunu da okuyun: http://www.bitkivecicek.com/bitki-bitlerini-hafife-almamaliyiz

 28. Nur Deniz, İnebolu dedi ki:

  Evimde iki adet yeni gine çieğim var çok güzellerdi. Geçen ay şehir dışına çıkmam gerekti. çiçek bakımlarını komşuma bıraktım. sanırım benim gibi ilgilenememiş geldiğimde dipleri kupkuru, çiçekleri üzerinde kurumuş ve yaprakları sıcak su döküp haşlanmış gibi solmuştu. hemen suladım sevdim ilgilendim. ölü yaprak ve çiçekleri temizledim. normale döndüler. fakat çiçekleri artık hem küçük hem cansız hem de tam açmadan soluyorlar. ne yapabilirim?
  ***
  Yeterince yapraklanmışlarsa bitki besini verin (ayda bir yeter). Yerini esintili tutun. eskisi gibi güzelleşirler.

 29. Gülay, Ankara dedi ki:

  Bodrumdaki evime bu yaz yeni gine çiçeği aldım. Saksı içinde bahçede bol güneşli bir köşede bıraktım. Önceleri pek keyifsizdiler ama bugün bir tanesinin üzerinde tomurcuk var. Artık Ankaraya dönme vakti geliyor ve çiçeğimi ne yapacağımı bilemiyorum. Yerinde bıraksam sanırım seneye onları bulamam.

 30. Nur Deniz, İnebolu dedi ki:

  Yeni gine çiçeğimin tomurcukları daha oluştuğu an kuruyor. yapraklar canlı, çiçek bakınca sağlıklı gibi görünüyor. tomurcuklar için ne yapabilirim?
  ***
  Evde tutuyorsanız nefes alamadığı için öyle olur: çok iyi esinti alan bir cam kenarına koyun. Dışarda ise kuvvetsiz kalmıştır sebep budur, bitki besini vermek gerekiyor.

 31. Neşe, Ankara dedi ki:

  Bendeki baska turu galiba yapraklari biraz daha acik yesil, cicekleri beyaz ortasi kucuk pembe seklinde. Tum dallari boyuna uzuyor. acaba celikle cogaltilmasi mumkun mudur nerelerinden celik alinmali?
  ***
  O bambaşka bir bitki. Şu sayfada çoğaltılmasını okuyabilirsiniz: http://www.bitkivecicek.com/madagascar-periwinkle-catharanthus-roseus-vinca

 32. Mine, Ankara dedi ki:

  İki tane yeni gine almıştım 2 hafta önce eve geldiğimde birinin yapraklarının buruştuğunu gördüm. diğeri gayet iyi, ikisi de çok güzel açmıştı yazdığınız gibi suluyorum. evde camın kenarında duruyor. tülden güneş alıyor güney cephe havalar soğudu ondan mı ya da toprağı mı değiştirmek gerekirdi?
  ***
  Yeni gine çiçeğini evde yaştmak zor. Toprak değiştirmek büsbütün zarar verir. Yetiştirildikleri toprak ev ortamına uygun değil. En başta uygun toprağa dikilmeleri gerekir ki evde sorun çıkmasın. Yeterince sıcak evde kışın kuvvetli güneş alan pencere önünde yaşayabilir. Esinti de gerekir havasızlıktan bozulurlar. Yani evde zor. Esasen bahçe bitkisidir. Şimdi bahçelerde ölüp gitme zamanları.

 33. Nur Deniz, İnebolu dedi ki:

  Yeni gine çiçeklerimden birinin yapraklarında beyaz haritayı andıran görüntüler oluştu. diğer dallarına yayılıyor. sanki yaprak damarları beyazlamış. bu bir hastalık mıdır? beyazlayan dalları kessem kalan çiçeği kurtarır mıyım? ya da kesmeden yapabileceğim birşey var mı? yaklaşık 5-6 aydır hiç açmadılar. tomurcuk oluşuyor fakat gelişmeden kuruyor. ne yapmalıyım?
  ***
  Örümcek bitler öyle bozulmalara sebep olabiliyor. Bendekinde olmuştu. örümcek bitler camgüzeli ve yeni ginede sadece yıkamakla tamamen gidebiliyor bu türlerde kolay barınamıyorlar. Tomurcukların kurumasının iki sebebi var: Biri bitkinin esintisizlik yüzünden sağlıklı fotosentez yapamaması. İkincisi toprağın dengesinin bozulmasından dolayı topraktan gerekli elementlerin gereğince alınamaması. Bitki besini vermekle sorun çözülür mü bilemem. Çünkü toprağın dengesinin bozulmasında besinin faydası olmaz. hem esas sebep esintisizlikse yine besinin bir faydası olmaz.

 34. Emre Balık, İstanbul dedi ki:

  Benim cam güzeli çiçeğim ilk aldığımda yaprakları bol ve çiçekliydi. son iki haftada yapraklarını döktü yavaş yavaş solmaya başladı. camın önünde duruyor. ne yapmalıyım?
  ***
  Öyleyse sulamayı azaltın. Daha fazla güneş ve esinti istiyor. bu şartlar yerine gelince tekrar gelişmeye çiçek açmaya devam eder.

 35. İrem, İzmir dedi ki:

  Bugün yeni gine çiçeği aldım ve bakımı için bu sayfayı okudum. Ev içinde yetiştireceğim için yaprak altı bitleri beni tedirgin etti. Acaba bu bitler eve veya insana bulaşabilen türde canlılar mıdır?
  ***
  Sadece bitkilere zararları var. Eğer bir an önce ilaçlamazsanız bitkileri mahvederler.

 36. İrem, İzmir dedi ki:

  Yeni gine çiçeğim aldıktan iki gün sonra soldu. Hem çiçekler hem de yaprakları boyunlarını büktüler. Çok severek almıştım. Evin içinde olduğu için olabilir mi? Ne önerirsiniz?
  ***
  Kışın eve bitki almamalısınız. Evler sıcak ve esintisiz olunca hangi tür bitki olursa olsun aniden böyle bir yer değişikliği sonucunda ölür. Yeni Gine çiçeği zaten evlere pek uyum sağlayamaz. Yeri hem çok güneşli hem de açık pencere yanı olmalı. Yaprakları hareket ettirecek kadar esinti günün yarısından çok süre boyunca olması gerekiyor. Cam güzeli daha uyumludur. Yalnız, bunları diktikleri toprak da ev ortamında kök çürümesine yol açar. Baharda önce normal, çabuk kuruyabilen, havadar bir toprağa dikip bir ay sonra yeni toprağına alışınca eve alabilirsiniz. Güneş ve sık sık esinti yine önemli.

 37. Türkan B. -Kayseri dedi ki:

  Ben cam güzeli hastasıym ama nereden bulacagımı bilemiyorum. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  ***
  İlkbahar ve yaz boyunca İstanbulda birçok yerde, fidanlıklarda çeşitli renkleri bulunabiliyor. Şimdi zamanı değil. Nisandan itibaren sizin oralarda da bulunabilir.

 38. Meryem, Ankara dedi ki:

  Cam güzeli şuanda bim marketlerinde satılıyor. Geçen hafta marketten cam güzeli aldım. Aldığımda yapraklarının çoğu kötü haldeydi. Alttaki büyük yaprakları yeşil ama kuruyor onları kestim. Ortasındaki tomurcukları dökülüyor. Sanki sağlam yaprakları da yavaş yavaş kurumaya başlamış. Markette yerini ve bakımı sevmediği belli. Şimdi evde buna nasıl bakım uygulayıp da düzeltebilirim? Aldığım gün kötü yapraklarını temizledim, besin verdim. Toprağını ve saksını mı değiştirsem acaba?
  ***
  Şimdiye kadar Bim’de sağlıklı bitki satıldığını hiç görmedim. Sizin tarifinize göre köklerde çürüme başlamış sanıyorum. Bu durumda evde hayatta tutabilmek zor. Alır almaz sulamanız ve besin vermeniz yanlış. Kökler daha çabuk çürür. Dışarda tutarsanız belki sağlığına kavuşabilir. Bir daha sağlıksız bitki almayın. Ölüm sürecine girmiş, atılacak bitkileri bedava gibi çok düşük fiyattan alıp pek de düşük olmayan fiyattan halka satıyorlar. Ayıptır günahtır. O kazanç haramdır.

 39. Esra Ç. -Ankara dedi ki:

  Cam güzeli çiçeğimi 4 ay önce çelikle çoğaltıp diktim. Bahçe toprağımız sert olduğu niçin tamamen torf kullandım. Geçen hafta ilk çiçeğini açtı ve çiçek solmadan koparak düştü. Bu sabah ise açmak üzere olan ikinci tomurcuğun koparak düştüğünü gördüm. Düzenli olarak çiçek besini veriyorum. Sulama için ise mümkün olduğunca kaynamış yumurta sularından veriyorum. Hatta toprağa yumurta kabuğu bile gömmüştüm. Max. 24 derece sıcaklıkta bir odada yetiştiriyorum. Bulunduğu yer -direkt olmamak kaydıyla- öğlene kadar güneş alıyor. Toprağı kurumadıkça da sulamıyorum ancak şu ana kadar hiç sisleme yapmadım. Artık çiçeklerini görmek istiyorum sizce ne yapmalıyım?
  ***
  O kadar sık yumurta suyu iyi değil (iki ayda bir defa yeter). bitki besinini de sadece 5 sulamada bir verin. Güneş ve esinti çiçek sağlığı için çok önemli. Ayrıca büyüteçle dikkatle gözleyin kontrol edin çok küçük bitler bu türü mutlaka dadanıyor. Evlerde çok olur. örümcek bit deniyor. Bu bitler yeni gelişim uçlarına byük zarar verir tomurcuklar dökülür.

 40. Esra Ç. -Ankara dedi ki:

  Dikkatle baktığımda tomurcuğun içinden çıkan ince yeşil sapın üzerinde kırmızı bir böcek gördüm. Bir tane de yaprağın altında mevcuttu. Üzerine bolca su sıktım yalnız düşmediler. İlaçlama yapmam gerekir mi? Ayrıca cam güzelinin hemen yanında gül, çanta çiçeği, pervane çiçeği, çuha ve bir kaç bitki daha bulunuyor. Bu böceğin onlara bir zararı olur mu? Bir diğer sormak istediğim husus da makarna suyu çiçek besini olarak kullanılabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
  ***
  Bir iki böcek için ilaçlama gerekmez. Bir fırça ile giderebilirsiniz. Bitler çoksa ilaçlamak şart. Makarna suyu kesinlikle vermeyin. Hiçbir faydası olmadığı gibi zararı çok. Genelde çiçekleri öldürüyor.

 41. İsimsiz, İstanbul dedi ki:

  Her cicegin bir anlami vardir. Yenigine ciceginin anlami nedir?
  ***
  Endonezya’nın doğusunda Yeni Gine adlı bir ülke var. Bu bitki oraya ait olduğu için oranın adını vermişler.

 42. Eskişehir dedi ki:

  Yeni gine çiçeğimin yaprakları uyuz gibi oldu. Düzelmesi için ne yapmalıyım nereye koymalıyım? Sabah güneşi alan penceremde duruyor.
  ***
  Örümcek bitler istila etmiş. Yıkayın temizleyin. Çaresi için şu sayfaya bakın: http://azbitki.com/bitler

 43. Sibel, Adana dedi ki:

  Yenigine çiçeğim yaprakları yanmış gibi oldu. Bir hafta evde yoktum susuz kalmıştı. Döndüğümde yapraklarını öyle gördüm çok üzüldüm. Sabah güneşi görüyor. Balkonumda bakıyorum. Toprağının susuz kalmamasına dikkat ediyorum. Çiçek de açmaz oldu. Ne yapabilirim?
  ***
  Susuzluktan fena zarar görmüşse bekleyin yeniden yapraklar tomurcuklar çıkarması lazım. Birkaç günde iyileşme olmaz. Sabredin.

 44. Barış Ö. -Ankara dedi ki:

  Çam güzeli çoğaltmak için köklerinden ayırıp diktim. Dört gün oldu yaprakları kurudu. sizce yaşar mı?
  ***
  Dal çürümemişse yakında filizlenir.

 45. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Merhaba. Çok uzun zamandır sizi takip ediyorum. Paylaşımlarınız, çok derdime deva oldu, teşekkürler:)
  Benim balkonumda 4 adet cam güzeli var. Bundan 3 gün önce, 3 tanesini uzun dikdörtgen saksıya kendi topraklarıyla birlikte geçirdim. Aralarında geniş yer kalmasına özen gösterdim. Yalnız bu işlemi yaptığımın ertesi sabahında 2 tanesinin yaprakları çekildi. Kurumadı ama değişik oldu. Buruş gibi. Geri çekildi. Ne yapacağımı şaşırdım. Sebebi ve çözümü ne olabilir acaba? Bu arada tek saksıda olan cam güzelim de 2 haftadır bu durumda. Hatta onun yaprakları öyle bir çekildi, kalp şeklini aldı. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Söküp yeniden dikerken kökler fazla rahatsız olmuş. Bekleyin zamanla iki hafta içinde düzelir. bu iki haftada serin, esintili ve gölgeli yerde tutmalısınız.

 46. Sibel, Adana dedi ki:

  Cam güzeli çiçeğinden dört çeşit var bende. İkisi çiçek açıyor ve diğer ikisi açmıyor. Ayrıca çiçek açmayanlarda beyaz pamuksu görünümlü şeyler var. Yaprakları da sararıyor. Acaba vitamin gibi bir şey mi versem?
  ***
  Haftada bir iki defa duşun altında yıkamalısınız. Böylece pamuk veya örümcek ağı gibi bitlenmeler olmaz. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 47. Meltem, İzmir dedi ki:

  Evde güneş alan hiçbir yer olmadığından çiçek yetiştiremiyorum. gölgede yetişir dendiği için de bol çiçekli ve bol yapraklı kırmızı bir cam güzeli(yeni gine) çiçeği edindim. ancak ikinci haftasında çiçekleri dökülmeye yaprakları değişik yerlerinden kurumaya, solmaya başladı kuruyan yaprakları ayıklamaktan neredeyse tepesi dışında yaprağı yok. masamın üzerinde bakıyordum böyle olunca saksısını değiştirip cama aldım. artık güneş görmediği gibi rüzgara da maruz kalıyor. bizler gibi evrende yaşama hakkı olan bu canlının yok olmasını istemiyorum, yeniden canlanması için ne yapmalıyım?
  ***
  Hem sık sık esinti alabilmeli hem günde birkaç saat güneş alabilmeli. Olmuyorsa vazgeçmek daha iyi olur. Her ev ortamında her bitki yetişmez. Özellikle de çiçeği için yetiştirilenler evlerde zor.

 48. Sibel, Adana dedi ki:

  Yenigine çiçeklerimden hiçbiri çiçek açmıyor artık. yaprakları yenilenmiyor. bitki besini almak istedim ama sadece yaprağı olan çiçekler için kullanabilceğimi söylediler bana. sizce yine de almalı mıyım bitki besinini?
  ***
  Artık mevsim sonu. Hiç uğraşmayın. Bitki besinine gelince her tip bitki besini var. Genel amaçlısı hepsine uyar.

 49. Sibel, Adana dedi ki:

  Yenigine çiçeğim tekrar yaprak vermeye başladı. Toprak içinde kanatlı siyah böcekler var. Ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Yarım çay bardağı dolusu sigara izmaritleri tütünü biriktirin. Tütünleri akşam yarım su bardağı kaynar suya bastırın. Sabaha kadar soğuyarak beklesin. Sonra tütünlerle beraber olduğu gibi saksıya toprak yüzeyine dükün tütünleri yüzeye yayın. Kesinlikle etki ediyor.

 50. Ayşe, Elazığ dedi ki:

  Ben de yeni gine çiçegimi dün aldım. Gerçekten çok güzel. Dünden bugüne tomurcukları daha belli oluyor. :)

 51. Rabia, Osmaniye dedi ki:

  Ben yeni gine çiçeği aldım iki tane fakat çiçeğimin biri çok güzel çiçek açıyor ve büyüyor ama öteki’nin çiçeği ve yaprağı düzüşüyor neden aceba? Onları öyle gördükçe benim de moralim bozuluyor.

 52. Duru, Antalya dedi ki:

  İki gün önce bir yeni gine aldım. Evin içinde tutuyorum. Pencere kenarı çok güneşli diye oraya koymadım. Bir bitki besini aldım. Azot %18, fosfor %18, potasyum %18 ve magnezyum %2.
  Çiçeklerimi buraya koyarak iyi mi ettim? Perdeyi ya da pencereyi açmam gerekir mi? Bitki besininden ne kadar aralıkla kaç kapak koyiyim? Haftada 3 kere su veriyorum. Yeterli mi?
  ***
  Evde tutuyor, havayı ve güneşi engelliyor, gerekmediği halde suluyorsunuz. Birkaç gün içinde çürüyecektir. Toprakta kuruma görmedikçe sulamayın. Güneş ve esinti şart. Evlere uygunluğu çok çok zayıftır. Şimdilik bitki besini vermeyin. Hem o suni gübre bahçeler içindir. Ev ve balkon küçük bitkileri için satılan çiçekcoşturan vb bitki besinlerinden almalı ve üç-beş sulamada bir defa suya katmalısınız.

 53. Azra, İzmir dedi ki:

  Yeni aldığım yenigine çiçeği öğleden sonra güneş alan kapalı balkonda. Nedense yaprağında kararmalar oluşup canlılığını kaybediyor. Dairemsi siyah lekeler mantar hastalığı galiba. Sanırım kaybediyorum.
  ***
  Esas sorun sıcak seralara alışık büyümeleri. Serin mevsimde satın alırsanız ve sularsanız soğuk şoku köklerin hassas kısımlarında ölümler başlatıyor. Bu da çürüme ve hastalıklanma şeklinde devam ediyor. Alınca toprak değiştirmeyin. Başka yere dikmeyin. Ne şekilde almışsanız mayıs ortasına kadar bir değişiklik yapmadan bekletin. Bu arada toprak önemli ölçüde kuruma göstermedikçe sulamayacaksınız. Sulama gerektiği zaman öğle vaktinde biraz ılık su ile sulayın. Havalar daha da ısınınca tehlike kalmaz. Ama mutlaka devamlı esintili ve çok güneşli yerde tutmalısınız. Hava serin olsa bile.

 54. Mine, İstanbul dedi ki:

  Üç aylık kırmızı ve pembe renkli yeni ginelerim var. Oldukça iyi geliştiler ve çiçeklendiler. Kışın oturduğumuz odada kurumadan kalabilir mi? Kışları odama kauçuk, kılıç, süs biberi, hurmalarımı alıyorum kurumadan kışı geçiriyorlar. Bunlar da dayanır mı? Doğal gazlı evde oturuyorum yani aşırı sıcak olmuyor.
  ***
  Hiç sanmıyorum ama belli de olmaz. En azından deneyin.

 55. Mine, İstanbul dedi ki:

  Her solan çiçekten sonra tohum verir mi yoksa tohum vermesinin de bir ayı var mı? Tohumları nasıl iri mi küçük mü? Tohumların olduğunu nasıl anlarım?
  ***
  Yeni gine tohum verir mi bilmiyorum. Bildiğim şey yenigine hibrittir. Hibritler genelde tohum vermez. Ama eğer verirse kolayca anlarsınız. Bu türlerde (yenigine, cam güzeli ve kına çiçeği) fasulye tanesi kadar meyve gibi tohum kapsulü oluşur. İçinde çok sayıda tohumlar olur. Böylece anlarsınız. Her solan çiçeğin meyve oluşturması gerekir. Bunun mevsimi yok.

 56. Ayşe, Kırşehir dedi ki:

  İki ay önce yeni gine çiçeğim oldu. Sabahları güneş alan pencerenin önünde duruyor. Şimdi her dalı tomurcuklandı ve bugün bir tane kırmızı çiçek açtı. Fakat sorun yapraklarında kuruma yok ama sararma var. Neden sizce? Sararan yapraklarını koparmalı mıyım?
  ***
  Koparmayın. Kendiliğinden kuruyup düşsünler. Sararmanın iki sebebi olabilir. Birincisi: yerine yeni adapte olmuş ve serada kof gelişen yapraklar şimdi sararıyor. İkincisi, kuvvetli ihtimal topraktan hiç beslenemiyor. Her üç sulamada bir bitki besini vermelisiniz. Böylece daha güçlü olup daha sağlıklı gelişime devam eder. Yaprak sararmaları çok daha az olur.

 57. Tokat-Turhal dedi ki:

  İlk defa kendi balkonum için cam güzeli aldım. Satın aldığım yer bana güneşi fazla sevmediğini soyledi. Bu yüzden odama koydum. Daha sonra balkona koymaya karar verdim. Kuşlar yapraklarını yedi. Daha sonra yaprakları tekrar çıktı ama daha çiçek açmadı.
  ***
  Fazla güneşi sevmez deyince güneşten sıkı sıkıya kaçırmaya mı çalıştınız? Güneş sever. Sadece yaz sıcaklarında tam öğle vakti tepe güneşini almaması iyidir. Ev içinde çok havadar olabilen pencere önünde yetiştirebilirsiniz. Balkonda kuşların rahat bırakacağını sanmıyorum.

 58. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Benim cam güzellerim klasik ve katmerli olanlardan. İki saat akşama doğru güneş alıyor. Yapraklarında bir bozulma yok fakat saksıları bayağı bir sıcak oluyor. Köklere bir zararı olur mu?
  ***
  O kadar güneş az. Dolayısıyla korkacağınız bir şey yok. Yerini sevdiyse iyi.

 59. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Yeni ginem bayağı bir çiçek verdi. Çiçekleri geçti sonra bir daha vermedi. Yapraklarında şeker gibi şeyler oluştu. Acaba neden?
  ***
  Mutlaka bitlenmiştir. Gelişimi de durdururlar.

 60. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Büyümüş dalları atsak alttaki yeni filizler büyüyüp çiçek açar mı? Yapraklarında küçük küçük yapışkan şeker taneleri gibi şeyler var. Onlar bit mi?
  ***
  Onlar değil. Gözle görülmesi zor minicik örümcek bitler bu türden bitkilere musallat oluyor. Büyüteçle bakınca görürsünüz. Yıkamakla giderebilirsiniz. Dalları kesmeye gerek yok. Ama isterseniz kesin.

 61. Ali, Mersin dedi ki:

  Son günlerde gelen 3 günlük kuru soğuk cam güzeli çiçeklerimin yapraklarını kuruttu. Açmış oldukları onlarca çiçek tomurcuğu döküldü. Biri tamamen kurudu. Diğeri yüzde kırka yakın yaprakları döküldü. Geri kalan yaprakları sağlam gibi duruyor. Çiçeği balkonda güneş alan yönde tutuyorum. Malumunuz mersin sıcak bölge. Güneş çıkınca balkon iyice ısınıyor. Sizse bu çiçeği kurtarır mıyız? Soğuktan bu hale geldiğini düşünüyorum. Şu an güneşli tarafta bulunsa daha sağlıklı değil mi? Zaten mart ayından sonra balkon çok az güneş görecek.
  ***
  Ali Bey, anlatacağım tavsiyemi yapmayın zira hemen anında yapmak gerekirdi. İnşallah sizinkiler bozulmaya devam etmemiştir. Mesele şu: Isı sıfırın altına düşüp de donmakla kısmen zarar görmüş bitkiler üç dört gün güneş görmemeli ve yine soğuk yerde tutulmalı. Sadece tekrar sıfırın altında soğuğa maruz kalmayacak kadar korunmalılar. Eğer böyle yapılmazsa don olayı yedikleri gecenin sabahında güneş görürlerse hızlı bir şekilde çürüme başlar ve bitki köklerine kadar ölür. Şimdi, eğer yapraklar kısmen bile olsa canlı ise, özellike dala birleşen yaprak sapları sağlıklı ise, dallar sert ise ölmezler. Yakında tekrar filizlenirler. Cam güzelini kışın güneşte tutun. Sıcaklar başladığından itibaren az güneş görmeliler.

 62. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Cam güzelim çiçek açmıyor. Sadece boy atıyor. Yapraklarının ucundan şeker taneleri sarkıyor. Şeker olduğuna eminim çünkü tadına baktım.
  ***
  Yapraklarına güneş gelmeli. O zaman açar. Ama yazın güneş daha az olmalı. Yapraklardan su çıkıp kristalleşmesinin sebebi belki bitki bitleridir. Ev bitki bitleri (örümcek bitler) genelde gözle pek farkedilmeyecek kadar küçüktür. Büyüteçle kontrol edin. Çoğalırlarsa fena zararlı olup bitkiyi kuruturlar. Eğer bit yoksa ve yaprak sağlığı iyi ise bu sefer yerini sevmiş ve sağlığı iyi olduğundandır. Endişeleneceğiniz bir şey yoktur. Ama yine de çıkan sıvıyı gördükçe hemen gidermelisiniz. Çünkü hava akımlarının devamlı olmadığı yerlerde yapraklarda hastalığa neden olabilme ihtimali yüksek.

 63. Berna, Samsun dedi ki:

  Evimde her cephede pencere var. Hangisine koymalıyım? Güney çok güneş alıyor. Doğu mu batı mı iyi olur?
  ***
  Cam güzeli doğuya bakan pencerede iyi olur. Yeni gine ise daha fazla güneşe daha dayanıklıdır. Yeri farketmez.

 64. Ali, Mersin dedi ki:

  Yakınımızda bir teyze katmerli cam güzeli almış. Küçük saksıdaydı. Ben kendim saksısını değiştirdim. Dolu tomurcuktu. Yaprak rengi çok soluktu. Sarı solgun gibiydi. On gün oldu. Yaprakları diğer çiçekler gibi yemyeşil oldu. Balkonda fakat gölgede duruyor. Bütün tomurcuklarını döküyor. Aldığı yerde kesinlikle güneşe koymayın demişler. Ne kadar güneşe alın dediysem de gölgede tutuyor. Yeni geldiği güne göre çok iyi gelişti. Yaprak rengi yemyeşil. Bolca da filiz veriyor fakat tomurcuklar açmadan dökülüyor. Bendeki katmerli cam güzeli dolu tomurcuk dökmüyor da. Teyzemizin cam güzeline nasıl çiçek açtırabiliriz?
  ***
  Eski tomurcuklar (yer değişikliği nedeniyle) dökülebilir. Bu bir sorun değil. Oraya alışıp da yeni çıkaracağı tomurcuklar güzelce çiçek açarlar. Fazla gölge iyi değil. Ben yerini değiştirdim (daha az güneş alan yere koydum) çiçeklenmeyi kesti. Bahçede dikili olanlar gereğinden fazla güneş aldıklarından iyi gelişemiyor ama hiç çiçeksiz kalmıyorlar. Az ve hafif güneş iyidir. Fazla güneşten korunmaları lazım.

 65. Ali dedi ki:

  Yenigine çiçeğim kalın uzun dalları hariç diğer inca yan dalların hepsini makasla budadım. Şu an çırılçıplak yandal ve yaprak yok. Sadece ana dallar duruyor. Uzun ana dallar canlı ve sağlıklı. Acaba yanlış mı yaptım? Yoksa yeniden filizlenip eski haline döner mi?
  ***
  Evet çok yanlış yapmışsınız. Eski haline döner mi hiç bilmiyorum.

 66. Ali, Mersin dedi ki:

  Yeni gine çiçeğini ne zaman salona almalıyım? Mersinde gece hava sıcaklığı 8 derece civarındadır.
  ***
  Sıcak odaya aldığınızda hemen çürüyecektir. Ekim ayı sonunda içeri almanız gerekirdi. Şimdi serin havaya iyice adapte olmuş. Bırakın dışarda dursun. Bir ihtimal bahara sağ salim çıkar ama şimdi içeri sıcak salona aldığınızda hemen çürür. Bir hayli geç kalmışsınız. Hem zaten yeni gine mevsimlik yetiştiriliyor. Cam güzeli gibi değil. Uzun ömürlü olması zor.

 67. Yasemin Sezgin dedi ki:

  Cam güzeli tohumu aldım. Saksıda mı çimlendiricem pek anlamadım.
  ***
  Saksıda da olabilir. Hafifçe (yarım santim gibi) gömün, sulayın. Güneşli ve çok havadar bir yerde tutun. Dışarda açık havada daha iyi olur.

 68. Ali, Mersin dedi ki:

  Güneye bakan balkonum var. Yenigine çiçekçiden alıyorum incitmeden saksı değişimini yapıyorum. Sabah saat 11e kadar güneş görecek yere koyuyorum. Çürüyüp ölüyor. Az su versem çürüyor, çok su versem çürüyor, orta derece su versem ölüyor. Bugün yine bir tane aldım saksısını sabah değişecem. Bu çiçeğin neresınde hata yapıyorum çürüyor?
  ***
  Kullandıkları toprak yüzünden çürüyorlar. Yenigine aslında torf vb çürüntü toprakları hiç sevmez ama nasıl yapıyorlarsa sıcak havalandırmalı seralarda büyütüp satıyorlar. O toprak yüzünden, ani ısı değişimi sonucu kökler hemen çürür. Size tavsiyem aldığınızda hemen sulamayın ve güneşten ısınacağı yerde tutun. Hatta mayıs ayında almanız daha iyi olur. Hemen toprak değiştirmeniz de çok yanlış. Hangi bitki olursa olsun, önce bekleyeceksiniz on-onbeş gün kadar yeni ortamının havasına ısısına alışsın.

 69. ali mersin dedi ki:

  … …
  ***
  Yeni gine ile cam güzeli farklı türler. Aralarındaki fark, cam güzelinin yaprakları yuvarlakçadır ve pek fazla büyük olmaz. Yeniginenin yaprakları dar, uzun ve daha büyüktür (kına çiçeği yapraklarına benzer). Cam güzeli az güneşli yer ister ve şiddetli sıcakta rahatsız olabiliyorlar. Yeni gine ise şiddetli güneşe de sıcağa da uyumludur ve güneşte daha sağlıklı gelişir.

 70. Tuba,, Kayseri dedi ki:

  … …
  ***
  Sizin yeriniz cam güzeli ve küpe çiçeği için uygun ama sardunyalara, yenigine çiçeğine ve petunyalara pek uygun değil gibi (gerçi 11’e kadar demişsiniz -yani bu durumda, sabah erkenden başlayıp en az 4 saat direkt güneş alıyorsa hepsi için uygundur).. Saksı altına bebek bezi filan o tür şeyler gereksiz ve boş.

 71. Sevgi, Çorum dedi ki:

  Saksısını değiștireli 1 ay oluyor. Çok güzel çiçekleniyordu ama birkaç gündür dalı ve yapraklarında solmalar meydana geldi. Çevremdekiler kökünün oynamış olma ihtimali var diyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökler çürümüştür yapılacak bir şey yok. Yenigine çiçeği aslında kumlu gerçek toprak ister ama hem yetiştiriciler torflu çürüntüde yetiştirip satıyor hem de artık saksıda çiçek yetiştirenler gerçek toprak değil hazır poşet topraklardan kullanıyor. Bu da özellikle balkon vb dış mekan bitkileri için hiç iyi değil.

 72. Sevgi, Çorum dedi ki:

  Kökleri çürüdüyse bunu nasıl anlayacağım peki? Bir de çiçeğimden dal alıp suya koymuștum. O dal kök saldı. Dün diktim. Bu şekilde tutar mı? Yaptığım doğru mu?
  ***
  Kökler çürüdüyse yapraklar susuz kalmış gibi pörsür ve çürüme aşağıdan yukarı doğru yayılarak bitki kısa sürede pişmiş haşlanmış gibi olur. Köklendirdiğiniz dal elbette tutar da bütün mesele toprak.. Eğer diktiğiniz dal o toprağa uyum sağlarsa problem olmaz.

 73. Sultan, Tekirdağ dedi ki:

  Benim çiçeğimin yapraklarında kahverengileşmeler oluştu. Nedeni nedir acaba? Direkt güneş ışığı alıyordu ve bayağı da sıcak oluyor balkon. Bir de yapışkanlı sıvı var aralarda.
  ***
  Yapış yapış olma varsa anlaşılan bitlenmişler. Bitlerin tahriplerini mantar hastalıkları takip eder. Kahverengileşmelerin nedeni budur. Bitleri ilaçlayarak yok etmeniz lazım.

 74. Emine, İstanbul dedi ki:

  Abimdeki bu çiçekten kopardım suya koydum. Kök verince diktim. Şu an kapalı terasımızda. Eve nazaran biraz soğuk. Acaba evde mi durmalı orda mı?
  ***
  Kışın kapalı terasınız dışarsı gibi soğuk olmuyorsa ve güneş alıyorsa orda kalması daha iyi olur. Evde ancak çok havadar bir pencere yanında sağlıklı kalabilir ki bu da pekçok evlerde pek mümkün olamıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)