Yaprak sararmalarına dair sorunlar, sebepler, çözümler

Yaprak sararması, dökülmesi meselelerini aşağıda maddeler halinde okuyabilirsiniz.

Yapraklar niçin sararır, dökülür? Beklenmedik zamanlarda görülen yaprak bozulmaları neden olur ve nasıl önüne geçeriz? Her şeyin cevabını elimden geldiğince bu sayfada anlatmaya çalıştım.

1) Açık havada sonbahar etkisi: Sonbaharda birçok bitkilerde yaprakların sararması, dökülmesi, tamamen yapraksız kalmalar görülebilir. Normaldir. Doğanın bir gereğidir. Çevrenizde görürsünüz. Sonbaharda yapraklar dökülür.

2) Ev içinde yetiştirilen tropikal bitkilerde bile sonbaharda yaprak sararması, yaprak dökülmesi olabilir. Bu bazı bitkilerde gayet doğaldır (en kesin örnek benjamin). Çünkü gündüz süresi önemli derecede kısalmış oluyor. Hava ısısı düşüyor. Hava nemliliğinde artış oluyor. Bitki artık sonbaharda güneş alabilme ve yeterli süre fotosentez yapabilme imkanı pek bulamadığı gibi, terleme yoluyla su kaybetmeye de ihtiyaç duymuyor. Gereksiz bazı yapraklarından kurtulmak isteyecektir. Fakat bazı bitkilerin yaprakları (kauçuk, devetabanı, müm çiçeği) üç yıl kadar hiç bozulmadığı halde sonbahardan itibaren bozuluyorsa, bunun sebebi soğuk havadan dolayı pencereleri sıkı sıkı tutmanızdır. Bitkiler hava akımlarından mahrum kalırsa bozulur.

3) Zehirlerden, toksinlerden arınmak için: Bazı bitkiler topraktan ihtiyacı olmayan zararlı maddeler almışlarsa onları bazı yapraklarda biriktirir. O yaprakların sağlığı bozulup sararmaya başlar. Zamanla kopup düşer (bu mesele için aşağıdaki 11. maddeyi okumalısınız). Ayrıca, mesela bazen bir besin verirsiniz. Bir iki gün içinde bazı yaprakların sarardığını bozulduğunu görürsünüz. Sebep, o besinin içeriğinde o bitkiye zararlı maddeler olmasıdır. Evet, bir bitkiye çok iyi gelen bir besin, diğer tür bir bitkiye zararlı olabilir. Her bitkiye aynı besin verilmez. Su da önemli. Kimi bitkiler kloru giderilmemiş sudan, kimi bitkiler kireçli sudan zarar görür. Sonuçta olan yapraklara olur.

4) Gerekmediği için / ışık yetersizliğinden: Yapraklar süs için değildir. Her bir yaprak bir kimya laboratuvarı gibi çalışır. Bir şeyler üretir. Bunun için oluşturulmuştur. Siz eğer bitkiyi fotosentez yapamayacağı kadar ışıktan ve esintiden mahrum ederseniz bitki o yapraklara gerek duymaz. Mevsim şartlarının bozulduğunu düşünür. Bir süre dinlenmeye çekilir ve yaprakları terk eder. Hatta tüm yaşam fonksiyonlarından vazgeçip çürüyebilir de.

5) Besin yetersizliği, uygunsuz toprak, kireçli su: Çiçeklerinizi iyice dinlenmiş tortusundan arınmış su ile sulamalısınız. Direkt musluk suyu ile sulamaya uzun süre devam ederseniz bazı türlerin (örneğin açelya, gardenya) yapraklarının sararmasına sebep olabilir. Suyun ve toprağın pH derecesi kireçlilik sebebiyle yüksek olunca bu sebeple birçok bitki türü topraktan demir alamaz. Yapraklar sararır. Bu 5. madde ile ilgili olarak » kloroz yazımı mutlaka okumalısınız.

6) Yaprakların ömrünü tamamlaması: Bazı bitkilerde yaprak ömrü birkaç ay veya en fazla bir yıldır. Bazılarında birkaç yıldır. Paşakılıcı, mum çiçeği, kauçuk, devetabanı, antoryum bitkilerinin yaprakları birkaç yıl dayanır. Ömrü tamamlanan yapraklar sararır düşer. Bitkilerinizi tanıyın boş yere panik yapmayın. Orkidelerden bizde en yaygın olarak satılanı Phalaenopsis, yeni bir yaprak çıkarınca en eski yaprak bozulmaya başlar. Bu da onun doğasıdır.

7) Aşırı sulama: Toprağın kimyasal değerlerini fena bozar. Devamlı çamur gibi ıslak kalan topraklar tüm dengelerini kaybeder. Suyu çok seven bitkilerden yetiştiriyor olsanız bile toprak biraz olsun kurumadıkça sulamayın.

8) Hava cereyanı: Barış çiçeği, dua çiçeği gibi türlerin hava cereyanına adapte olmaları mümkün olsa bile fazla soğuk, fazla sıcak günlerde zarar görebilirler. Havası çok kuru olan yerlerde daha fazla zarar görürler. Mevsim değişikliklerinde daha dikkatli olmalısınız. İsmini verdiğim bitkilerden başka daha birçok türler kötü etkilenebilir. Bitkilerinizi açık pencereden gelecek esintiden asla mahrum etmeyin ama hava cereyanı oluyorsa hava şartlarına dikkat etmelisiniz ve o günlerde cereyandan korumalısınız.

9) Mantar hastalıklarından, bitlerden dolayı: Parazit, mantar vesaire sebeplerden bozulmalar olabiliyor. Bazen bitlerin kendilerinin pek zararı olmasa bile yapraklara verdikleri tahribattan sonra o yapraklarda mantar hastalıkları oluşur. Mantar hastalıkları bit olmasa da olur. Hava akımlarının güçlü olmadığı havası nemli odalarda güneşten de yoksun kalan bitkilerin yapraklarında mantar hastalıkları olabiliyor. Yaprakları tertemiz tutmaya gayret edin. Odanın da temiz olmasına ve toz birikmemesine dikkat edin.

Bahçelerde ise mantar hastalıkları fazla esinti almayan ve yeterince güneşli olmayan bahçelerde, sık sık sulanan bitkilerde mutlaka olur. Akşamları değil sabah ile öğle arasında ve kesinlikle gerekiyorsa sulayın. Böylece yapraklarda mantar hastalığı oluşması riskini en aza indirirsiniz.

10) Isı değişiminde köklerin zarar görmesi: Isı değişimleri bazen zararlı olabilir. Süs bitkilerini kış aylarında alıp eve getirdiğinizde yapraklarda çarçabuk sararma, bozulma oluyorsa ess sorun köklerde başlamıştır. En çok antoryumlarda görülen bir problemdir. Çözümü yok gibi bir şey. Çürümeye bşlayan kökleri tekrar sağlığına kavuşturamazsınız. ancak zamanla yeni köklerin gelişmesiyle bitki kurtulur.

11) Yaprak sararmaları karışışında nasıl davranalım? Çoğu kişiler en küçük bir sararma belirtisinde yaprağı aceleyle kesip atar. Sözde sararma diğer yapraklara geçebilirmiş. Bu çok yanlış bir hareket. Sadece hastalık varsa yaprak kesilmeli. Sararma veya bozulma hastalıktan değilse bırakın yaprak kendiliğinden düşsün. O süre içinde, bitki o yaprakta biriktirdiği çok değerli besinleri geri çekiyordur. Ya da yukarda 3. maddede anlattığım gibi, topraktan aldığı zehirleri o yaprakta biriktiriyordur. Siz eğer kesip atarsanız bitkiye zarar vermiş olurusunuz. Kendiliğinden kopup düşmedikçe hiç dokunmayın yaprak iyice kurusun. O zaman kesebilirsiniz. Yine de sararan yapraklar kesilebilir. Eğer yapraklar en eskilerden başlayarak sararıyorsa. Bu durumda, eğer sağlıklı yapraklar çoksa sararanları kesmekte bir sakınca yok. Eğer sağlıklı yapraklar az ise sararan yaprakların biraz daha bozulmalarını beklemek iyi olur. Yoksa bitki kısa sürede güçten düşer. Yaprak sararmaları hızlanarak artar.

12) Bulaşıcı yaprak sararması var mıdır? Olabilir. Örneğin Benjamin. Ani bir değişimle karşılaşırsa yaprakları sararmaya, dökülmeye başlar (sonbaharda kısmi yaprak dökmesi zaten doğasında var). O esnada çevreye etilen gazı salmaktadır. O gaz aracılığıyla diğer bitkilere diyor ki “siz de yapraklarınızdaki enerjiyi geri çekin. Faaliyetlere ara verip dinlenmeye başlayalım. Önümüzde kara günler var!” Yaprakları sararmaya başlayan benjaminin dinlenmeye çekilme çağrısına aynı odadaki bazı bitkiler kulak verir ve gerekeni yapar. Ama her bitki değil. Hatta etilen gazı yoğun olursa bazı bitkiler çiçek açmaya yeltenir (en çok Bromelyadlar etilenden çiçek açmaya karar verme yönünde etkilenir). Bir bitkinin yaprak sarartması başka bir bitkinin çiçek açmasını sağlayabiliyor.

Yaprak dökme zamanında sulamayı azaltmak lazımdır.
Mevsimsel bir gereklilik ile yaprak sararması, yaprak dökmeleri olunca sulamayı bir süre azalmalısınız. Mesela ben şöyle yapıyorum: Siklamenler kış sonuna doğru ve bahar başında yapraklarda sararmaya başlayınca sulamayı azaltıyorum. Laleler sümbüller havalar ısınınca yaprak sarartır o zaman onlara sulamayı bırakıyorum. Salon bitkilerinden Benjamin bizim evde genelde kasımda yaprak dökmeye başlar. O zaman sulamayı azaltırım. Sonraki gelişim zamanını bilerek o zamana kadar sulamayı az tutmak lazım. Benjamin yılbaşıyla birlikye (eğer odanın hava akımları iyiyse) filizleniyor. Aralık sonunda tekrar sulamaya başlıyorum. 10-15 gün içinde her yerinden filizlenir. Siklamenler ise her ne zaman yeni filizler çıkarırsa o zaman normal sulamaya dönmek lazım. İri çiçekli süs siklamenleri genellikle kış sonunda tam dinlenmeye geçer ve havalar biraz ısınınca yeniden yapraklanırlar. O zaman normal sulamaya dönülmeli. Gerçi bir çoğu sonbahara kadar uyku halinde kalır.

Bütün bunlar her bitki için geçerli değildir.
Yetiştirdiğiniz süs bitkilerinizi iyi tanıyın. Kimileri yazın gelmesiyle birlikte bozulur. Lale, sümbül bunlardan. Niçin ölüyor diye düşünmeyin. Ölmüyor, dinlenmeye çekiliyorlar. Sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte yavaş yavaş canlanırlar.

Her bitkinin ihtiyacı başka başka.. ihtiyaçlar güneşin derecesi, ısı, havadarlık, hava nemi, toprak özelliğine göre her şey hakkında çok farklı olabilir. Her bir bitki türünden aynı şeyi beklememelisiniz. Hangi bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız, başlamadan önce hakkında çok iyi bilgi edinin. Çoklarınız evimin şu köşesine yakışır diye bir bitkiyi alıyor sonra bozulunca hayal kırıklığına uğruyorsunuz.

Bitkilerde yaprak sararması

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Filiz - Aydın diyor ki:

  Elinize, emeğinize sağlık… Öylesine anlaşılır, keyifli, öğretici yazılar hazırlıyorsunuz ki, hayran olmamak elde değil. En çok da birçok yazınızda ve her fırsatta ısrarla kimyasal tarım ilaçlarından uzak durmamızı söylemenize ve bunun yerine son derece basit, masrafsız önerilerilerinize hayran oluyorum:) Üstelik benim bu konuda kötü bir deneyimim de var. 2 yıl önce sattığı ilacı kendisi de tanımayan bir zıraat müh yüzünden hastanelik olmuştum. Bir hata yüzünden bir insanı mesleki olarak yargılayıp karar vermek doğru değil ama çektiğim sıkıntıyı da ben biliyorum.
  Çiçeklerim ve ben böyle bir site hazırladığınız için size tekrar teşekkür ediyoruz:)
  Son olarak, süs bitkileri yetiştiriciliği diye bir site var. Orada sizin yazılarınızı kullanıyorlar ve kaynak belirtilmiyor. umarım haberiniz vardır. üzücü. Saygılarımla. İyi çalışmalar.
  ***
  ***
  Düşüncelerinizi bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Böyle yorumlar bana moral veriyor. Benim yazılarım büyük çoğunlukla hobi sahibi çiçekseverler içindir. Ben de hobi olarak evde hem salonda hem balkonda çiçek yetiştiriyorum. Yazılarımı da elbette severek yazıyorum. Her yazım kendi esirimdir. Benim sitemde bu yüzden fazla içerik yok.
  Kimyasalları kullanmayı çok nadiren tavsiye ederim. Ben tamamen karşı olsam da, ticari amaçla çalışanlar çoluk çocuğunun rızkı riske girmesin diye kullanabiliyor, zaten istesek bile engelleyemeyiz. bari hobi olarak bahçecilikle çiçek yetiştirmeyle uğraşanlar kimyasalları kullanmasın. Ben şimdiye kadar hiçbir kimyasal böcek ilacı kullanmadım.
  Ziraatçı deneyiminiz çok ilginç ama hiç şaşırmadım. Bizim ziraatçılarımızın çoğunda ruh yok sevgi yok. Bilgileri de çok kıt. Görecek gözleri de yok. Onlarınki sadece para kazanmak için bir meslek. Br manav için sattığı elmalar soğanlar ne kadar manevi değer taşıyorsa, ziraatçılarımız için de bitkiler o kadar değer taşır. Bizim gibi değildirler. Çoğunun evinde bir saksı sardunya bile yoktur zaten.

  Hırsızlara gelince: Yazılarımı çalan çok kişi var. Sadece benden değil her yerden çalıyorlar. Dikkat ederseniz, süs bitkileriyle ilgi sitelerin çoğunda içerik çok zengindir. Benim sitemin içeriği onlarınkinin yanında devede kulak gibi. Çünkü onlar her yerden çalıyor. Ahlak yok, haysiyet yok. Hırs ile nerede ne görseler alıp sitelerine koyuyorlar. Bahsettiğiniz “süs bitkileri yetiştiriciliği” sitesini bilmiyorum. Google’a yazdım arattım, ilk sayfada çıkmadı. Benim sitemden iki üç link çıktı. :) diğer sayfalara bakmadım. Demek ki Google benim sitem gibi yüzde yüz özgün ve az içerikli sitelere daha önem veriyor. Hırsızlara hakkımı helal etmiyorum. Benim yazılarımı izinsiz alıp kaynak da göstermeden kendi sitelerine mal edenler, o yazılarım üzerinden ne kazanıyorlarsa inşallah hayrını göremeyecekler. Kazandıkları kazaya belaya gider. Bugün birkaç kuruş mu kazandı, bugün mesela onun değerinde bir ampul bozulur yenisini almak zorunda kalır. Musluk bozulur ona para gider. Hasta olur ilaç alır. Sokakta yürürken parasını kaybeder. Aldığı yiyecek bozuk çıkar yiyemez. Elektronik eşyaları bozulur beklenmedik masraflara girer. Kısaca haram hiç kimseye kâr sağlamaz bilakis zarar verir. Hırsızlarda ya akıl yok ya iman yok.

 2. Ercan - Bursa diyor ki:

  Benim kraton çiçegim var yaprakları kırısıklastı kuruyor 3-5 yapragı kaldı. Ben bu bitkimi bir türlü iyleştiremiyorum. Ne yapmalıyım vitamin veriyorum oda sıcaklıgı 15 dereceden yukarıda ama genede düzeltemedim bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Besin vere vere sanıyorum zehirlemişsiniz. O bitki yılın bu zamanında yapraklarının yarısını dökebiliyor normaldir. Siz dinlendirmek yeine besin veriyorsunuz ölümcül bir hata yapıyorsunuz. Yapraklar dökülmeden buruşukluk filan olmuşsa bitki ölmüş demektir. Çiçekçiler iki kuruş fazla kazanmak için insanlara besin verin diye ısrar ederler. Vermeyin. Yazın gelişme döneminde besin verilir o da ya bir defa ya iki defa. Paraya tapan çiçekçilerin oyununa gelmişsiniz siz de.

 3. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

  Bahçedeki zakkumların bir iki tanesinde yaprak sararması oluştu. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Yaprakları dikkatle inceleyin parazitler var mı… Ayrıca, kışın yaprağını dökmeyen birçok türler bu zamanlarda taze yaprakları gelişince eski yapraklarını dökerler bu onların doğasının gereğidir.

 4. Zeynep, Kocaeli diyor ki:

  Difenbahya çiçeğim sararmaya başladı. köküne baktım acaba çürüdümü diye kök sağlam. ne yapmam lazım?
  ***
  Sık sık esinti, sabah veya akşam güneşi ve ayda bir defa bitki besini.. bu üç şeyi sağlarsanız mükemmel bir gelişim gösterir.

 5. Ayşe Çetin diyor ki:

  benim … var. odada tutuyorum. düzenli suluyorum. sıvı bitki besini de verdım soldu. çok üzgünüm. ne yapayım da kurtarayım?
  ***
  sıcak ve havasız odalarda bozulurlar. Bekleyin ilkbaharda pencereleri bol bol açarsanız düzelir. ana kökgövde sağlıklı kalabilirse tabi.

 6. Mehmet Çiçek diyor ki:

  Benim şefleramın yapraklarında toz bulutu şeklinde tozlanma var. Sararmalar oluyor, yapraklarını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şeflera ev ortamlarını sevmeyen bir bitki. Yerini sevmesi çok zor. en iyi açık havada sağlıklı oluyor. En sık açtığınız pencerenin tam yanına koyun pencereyi elinizden geldiğince açık bırakın. Ya da ilkbaharda dışarı balkona koyun. Balkon yoksa mecburen açık pencere yanında tutacaksınız.

 7. Yasemin, Gaziantep diyor ki:

  Guzmanya çiçegimi arabada bırakmıştım. Pembe kısımlar sarı olmuş. Rengi tekrar düzelir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum, pek sanmıyorum. Geceleri açık pencere yanında tutun, üstüne su fısfıslayın. Geceleri hem serin esinti he su fısfıslama sayesinde düzelirse düzelir. Başka çare yok.

 8. sevgi istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Bitki besini vermiyorsunuz ondandır.

 9. Ahmet Kaymakcı Balıkesir-Gömeç diyor ki:

  … …
  ***
  Siz aldığınızda çiçekler ne kadar eskiydi, bunu da düşünün. eskiyen çiçekler bozulur normaldir. Yeni almadık diyorsanız, çiçeklerin dayanma süresini pek bilmiyorum ama 15 gün normal olabilir. her dalı birden çiçeklenmez. bir daldakiler solarken diğer daldakiler çiçekleniyor. Ne kadar dallı budaklı olursa o kadar iyi. sağlıksız dalları kesmelisiniz. şimdi yeni filizlenip uzayan dallar yakında tekrar çiçek açar.

 10. Ahmet K. -Balıkesir diyor ki:

  Begonvil evin duvrını tamamen kapatmış durumda. tamamen güneş görüyor. Ama birden bütün çiçekleri sarardı. Bunun bilemediğimiz sebepleri neler olabilir?
  ***
  Anlaşılan hepsi aynı zamanda çiçeklenmiş. Normal karşılayacaksınız. Eğer farklı zamanlarda çiçeklenselerdi hepsi birden bozulmazdı. Ayrıca belki hiç sulamamışsanız fazlaca susuz bıraktıysanız bunun da etkisi olmuş olabilir.

 11. metin antalya diyor ki:

  … …
  ***
  Geçen kış başında soğuk odada tohumlarını çimlendirmiştim. İlkbahar kadar 20cm büyüdüler. Soğukta gelişebildiklerine göre sanıyorum fazla sıcak sevmiyorlar. Yaz sıcakları geçince hızlıca yeniden yapraklanacaklardır. Susuz bırakmayın.

 12. Serap D. -Bodrum diyor ki:

  Bahçemdeki mimoza ağacının yapraklarında sararma başladı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Şiddetli yaz sıcaklarından olabilir. Normal karşılamalısınız. Sebep bu değil diyorsanız toprağın aşırı alkalinleşmesi yüzündendir. Demirli özel gübre ya da ambalajında “rhododendron ve açelyalar için” diye yazan taneli gübreden vermelisiniz.
  Ayrıca bakınız: http://azbitki.com/mimoza-agaci

 13. ALİ KAYA ANKARA diyor ki:

  … …
  ***
  Haklısınız. Ama mesele şu: Birincisi şişelerin üzerinde her sulamada verin tavsiyesi yanlış ve büyük zararı var. İkincisi, evlerde bozulan bitkiler için besin verin diye tavsiyede bulunurlar. Halbuki sebep başkadır. Üçüncüsü ve en yaygını: Bahçe / balkon bitkilerini evlerde yaşayabilir diye satarlar ve illa bitki besini verin derler. Ben bunları kastetmiştim.

 14. nuray / bursa diyor ki:

  … …
  ***
  Nuray hanım lütfen sayfasına bakın: http://www.bitkivecicek.com/benjamin-ficus-benjamina-ic-mekan-sus-bitkisi

 15. ayşe mardin diyor ki:

  … …
  ***
  Mutlaka bakımında hata yapıyorsunuz. Ya da toprağı bozulmuş.
  Sayfasına bakın: http://www.bitkivecicek.com/begonvil-yetistirilmesinde-incelikler

 16. Mine, Ankara diyor ki:

  Yeşil büyük yapraklı salon bitkilerim sağlıklı görünüyor ancak yaprak uçları kahverengileşip kuruyor. sebebini çözemedim. nasıl davranmalıyım?
  ***
  Fazla eskimiş yapraklarda normaldir. Güneş görmemek ve havasızlık esintisizlik sonucu olabilir. Bunlara dikkat edin. Ayrıca ayda bir defa bitki besini verin.

 17. sebahat istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Güneşsizlikten öyle olur genelde.

 18. adana diyor ki:

  … …
  ***
  Bitkiler kışın sıcak ve havasız evlerde genellikle büyük zarar görüyor. Adana’da kışın fazla soğuk olmaz onun için soba yanmayan bir odada güneşli pencere önünde tutsanız hiç bozulmazlar. Gündüz boyu pencere açık kalsa çok iyi olur.

 19. Gül Rize diyor ki:

  … …
  ***
  Lütfen ilgili sayfaya bakın: http://orkide.azbitki.com/orkide-bakimi

 20. adana zeynep diyor ki:

  … …
  ***
  Lütfen bakım sayfasını okuyun ve ortaki tavsiyelere göre bakımını yapın.
  Sayfası: http://azbitki.com/dieffenbachia

 21. Elvan Denizli diyor ki:

  … …
  ***
  Lütfen ilgili sayfayı okuyun orada her türlü bilgi var: http://azbitki.com/gardenya

 22. Tuğba Antalya diyor ki:

  … …
  ***
  O bitki gündüz sıcak esintili ortam, gece 20C altında serin esintili ortam istiyor. Gelişmesi ve sağlığı buna bağlıdır. Her evde yaşayamıyor.

 23. Semira İstanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Semira hanım onun sayfasını okursanız her türlü bakım bilgisi ayrıntılarıyla açıklanmıştır.
  Sayfası: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis

 24. firdevs viyana diyor ki:

  … …
  ***
  Firdevs Hanım lütfen onun bakımı sayfasını okuyun. Bazı incelikleri var. Uzun uzun izahları var.
  Sayfası: http://azbitki.com/anthurium-andreanum

 25. lamiya azerbaycan diyor ki:

  … …
  ***
  Kesinlikle dışarda tutmanız gerekiyor. Evlerde yaşayamazlar. Kışın sıcak odalarda ölürler.

 26. feride istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Hatalı bakım sonucu çürüyor. Kendi sayfasına bakın: http://www.bitkivecicek.com/pasa-kilici-sansevieria-trifasciata

 27. selda ankara diyor ki:

  … …
  ***
  Bakım sayfasını okuyarak hatalarınızı tespit edin. Doğru şartlarda doğru bakım yaparsanız sağlığına kavuşur.
  Sayfası:
  http://azbitki.com/dieffenbachia

 28. Selda, Ankara diyor ki:

  Kaç çiekçiye gittiysem söylediğiniz besinleri bulamadım. En son nilfia isimli npk 10-2-6 aldım. Kullanmamı önerir misiniz?
  ***
  Sanki biraz kof gelişim göstertecek gibi. Bu ayarda besin ancak zaten köf gelişim göstermesi istenen bitkilerde iyidir. Örneğin dev filkulağı için ideal. Ama difenbahya için, kışın ve ilkbaharda havasız esintisiz olan evlerde kök ve gövde çürümesine yol açma riski yüksek. Yani şimdi vermeye başlarsanız çok gösterişli ama kof bir gelişim olur. Önümüzdeki kış ya da sonraki yılın ilkbaharında çürümeler olabilir. Eğer toprak 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmış ise pek risk yok diyebilirim.

 29. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Geçen sene tohumdan yetişip kışın yapraklarını döken Melisalar (Cestrum nocturnum) yeni yaprak çıkarmaya başladı. Bugün yeni çıkan yaprak uçlarında hafif sararmalar gördüm. Geçen ay P ve K oranı yüksek osmocote gübre koymuştum. Esintili bir yerde duruyor. Bu durumda sararma endişe edilecek bir şey midir?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Körpe, küçük bitkilere bahar başında suni gübre vermek ağır gelir. Bekleyeceksiniz yeni yapraklar iyice gelişsin o zaman hafif dozajda vereceksiniz. Toprağı çabuk kuruyorsa ve o şimdiye kadar bol bol sulamışsanız suni gübrenin zararlılığı kalmamıştır. Değise bence söküp temiz bir toprağa dikseniz iyi olacak. Ayrıca fidelere, körpe fidanlara suni gbre vermeyin ya da ev bitkileri için olan sıvı besinden, genel kullanım amaçlı olanından verin. Bir şey daha yazayım: Baharda hızlı gelişim göstermesi gereken bitkilere azot oranı yüksek gübre bir defa verilmeli. Şekergübresi bile verilebilir. Ama bahar başında bir defa. Daha sonra, en az bir ay kadar süre geçince diğer gübrelerle devam edilebilir.

 30. İsimsiz diyor ki:

  Şefleramın yapraklarında siyah küçük lekeler var. Neden olabilir? Bir de tam yaprak çıkan yerinde kararma ve sirelenme var.
  ***
  Lekelerin mahiyetini bilmeden görmeden bir fikir yürütemiyorum. Yeni gelişim yerlerinde kararma, sirelenme bitki bitlerinden olabileceği gibi köklerinin toprakta zarara uğrayıp hiç kalsiyum alamamasından da kaynaklanabilir. Kesin bir şey diyemiyorum.

 31. Sema, Konya diyor ki:

  Kraton çiçeğim yaklaşık 2 yıllık. Alt yapraklarında eğilmeler oluyor. Aşağı doğru kıvrılıyor. Üst yaprakları yeşil ve yukarı doğru. Ne yapmalıyım eğilmeyi önlemek için?
  ***
  Gayet normal bir şey. Benim krotonun yeni yaprakları da yukarı yönelik. Zamanla eğilirler.

 32. nesrin/bodrum diyor ki:

  … …
  ***
  Anlattıklarınıza göre kökler ve dip kısım çürümüş. Sağlıklı dallarından alıp köklendireceksiniz.

 33. Aylin-İstanbul diyor ki:


  ***
  Lütfen sayfasını okuyun: http://azbitki.com/guzmania

 34. Nazmi K. -Kayseri diyor ki:

  Beşparmak salon çiçeğimin yaprakları çatlıyor. Çatlamasını nasıl önlerim?
  ***
  Özel yeni model seralarda üretilenler seradan çıkınca böyle acayip yer yadırgaması yaşıyorlar. Üstten, kenarlardan biraz toprak boşaltın. Kökler hava alsın. Güneşli ve havadar pencere önünde tutun.

 35. Nejat İstanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Merhaba Nejat Bey.. Yeni yaprakların ve açmamış çiçeklerin dökülmesinden bahsetmişsiniz. O halde köklerde bozulmalar oluyor. Bu da muhtemelen toprağın daima hep adamakıllı ıslak kalmasından kaynaklanıyor. Sulamanız çok yanlış. Toprak üst yüzeyi elinize yapışmadan ufalanabilir derecede ıslaklığı gittiğinde bol bol su dökerek sulamalısınız ve saksı alt deliklerinden en az yarım bardak fazlalık su akıp gidecek. Ölçü belirli gün sayısı değil, sadece toprağın ıslaklığını yitirme hızına göre olmalı. Bundan sonra bu şekilde sulayın. Hatta şimdi toprak kuruduğu zaman köklere ulaşacak derecede toprağı kabartın iyice havalansın sonra sulayın.
  Ayrıca, yeni filizleri büyüteçle sıcak saatlerde dikaktlice kontrol edin. Gözle görülmesi zor olan örümcek bitler dadanmış olabilir. Bunlar da bahsettiğiniz sorunlara yol açıyor. Sıcakta hareketli oluyorlar ve görebilmeniz kolaylaşır.
  Eğer bitlenme yoksa ve sulama rejimini düzelttiğiniz halde, üç hafta sonra aynı sorun devam ederse, eski yapraklarda sorun görünmeyip yeni yapraklar sarımsı, iyi gelişmemiş olursa ve çiçekler pek sağlıklı açamazlarsa bana tekrar yazın.
  Yarasa gübresi hakkında pek fazla bilgim yok. Yapraklara gübreli veya besinli su fısfıslamak hiç gerekmez. Komşumda ve bende farklı yasemin türleri var. Hiç gübrelemiyoruz bile ama canavar gibi büyüyorlar. En büyük ihtiyaçları en başta rüzgar, sonra güneş.

 36. Zehra Antalya diyor ki:

  … …
  ***
  Zehra Hanım, bitkiniz ne bitkisi, evde mi bahçede mi, nasıl şartlarda bakıyorsunuz.. bunları bilmeden nasıl yardımcı olabilirim?

 37. Selda İzmir diyor ki:

  … …
  ***
  Selda Hanım lütfen sayfasına bakın ve bakımında hata yapıp yapmadığınızı öğrenerek ona göre bir çözüme ulaşabilirsiniz sanıyorum.
  http://azbitki.com/guzmania

 38. Samed , istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Serada hızlı büyütülmüş olan bitkiler normal açık havada bir süre büyük bocalama geçirir. Bekleyin yakında yeniden canlanacaktır.

 39. Günay diyor ki:

  … …
  ***
  Açelyanızın alt yaprakları geçen yıldan kalmıştır. Şimdi hepsi dökülür. Önemli olan şey bu baharda uzatmaya başladığı yemyeşil yapraklı dallardır. Bu bitki tamamen açık hava ister. Camekanlı balkon pek uygun değil.

 40. Hüseyin A. -Kayseri diyor ki:

  Bahçemdeki asmamım yaprakları sararıyor ve her geçen gün artıyor. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım?
  ***
  Önce sebebini bulmanız lazım. Hiç sulamıyorsanız ve bağcıların toprak yükseltme metodunu da uygulamamışsanız şimdi yaprakların sararması gayet normal. Veya toprağı çok kötüdür. Veya yapraklarda mantar hastalıklarından bir hastalık vardır. Önce problemin sebebini öğrenip sonra çaresini araştırmalısınız.

 41. Özlem, Denizli diyor ki:

  Benim de ağaç begonyam var yaprakları ucundan kurumaya başladı. Ne Önerirsiniz?
  ***
  Şimdi sizin oralarda yılın en sıcak ve en kuru günleri yaşanırken bu hal gayet normal. Problemden sayılmaz. Eylülde tekrar canlanmaya başlar. Kışa kadar sağlıklı yeni yapraklarla donanır.

 42. Ece- ankara diyor ki:

  … …
  ***
  Orkideler en şartlarını pek sevmez. Her evde yaşayamaz. Geceleri hem biraz serin hem oldukça havadar, gündüz ise güneş ışınlarıyla biraz ısınacağı bir yer isterler. Bakım sayfası: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)