Yakup merdiveni (Polemonium)

Tarih: 11 Haziran 2012

Polemoniaceae familyasının Yakup merdiveni (Polemonium) cinsi bitkileri orta ve güney Amerika kıtaların yüksek dağlarına ait, dolayısıyla rüzgarı, esintiyi, serin havayı seven, aşırı sıcakları ve kuytu yerleri sevmeyen bitkilerdir. Gösterişli türleri iklimi uygun memleketlerde esintili açıklık bahçelerde yarı güneşli köşelerde iyi bir dekorasyon bitkisi olarak yetiştirilir. Mavimsi çiçekleri önemsizdir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları -40C derece dolaylarındadır. Türkiye’nin yazları fazla sıcak olmayan her yerinde ve yaylalarda bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Polemonium caeruleum 'Brise d'Anjou'

Polemonium caeruleum 'Brise d'Anjou'

Polemonium caeruleum türünün Brise d’Anjou adlı kültivarları yeşil – beyaz varyata yapraklıdır. Enine boyuna ortalama yarım metre yer kaplar. Polemonium caeruleum ‘Snow & Sapphires’ kültivarı ise ona çok benzer, biraz daha küçük yapılıdır.

Polemonium reptans türünün Stairway to Heaven kültivarının yaprakları yeşil, beyaz, pembe karışık olup mavi çiçekleri kokuludur.

Yakup merdiveni asitli ve nötr toprakları sever. Alkalinliliği fazla topraklara uygun değildir. Sulama, yaz boyunca toprak fazla kurumadan yapılmalıdır.

Kökte oluşturduğu yavruları ayırmakla kolayca çoğaltılır.

Polemonium caeruleum 'Brise d'Anjou'

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)